.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: SERIALE :: BATMAN (1943) :: OBSADA :.
| O SERIALU | PRODUKCJA | TWÓRCY | OBSADA | LISTA ODCINKÓW | RECENZJA | GALERIA |
Lewis Wilson jako Bruce Wayne
Seria Batman z 1943 była pierwszym filmowym występem Batmana. W tytułową rolę wcieli się urodzony 28 stycznia 1920 roku debiutant Lewis Wilson. W ten sposób został on pierwszym aktorem, który na ekranie pojawił się w stroju Nietoperza. Aktor jednak zrezygnował z kariery filmowej wkrótce po premierze Batmana i rozpoczął pracę w General Foods, by wesprzeć finansowo swoją rodzinę. Chociaż Lewis zapisał się w historii wyłącznie jako pierwszy odtwórca roli Batmana, to warto też zwrócić uwagę, że jest on ojcem, ze związku z pisarką Daną Nee (późniejszą żoną Alberta R. Broccoliego), obecnego producenta filmów o Jamesie Bondzie Michaela G. Wilsona.

Lewis Wilson zmarł 9 sierpnia 2000 roku w Los Angeles.

Chociaż rola Batmana była debiutem Lewisa, to udało mu się podołać wyzwaniu. W swojej roli wypadł przekonującą jako leniwy, filtrujący z kobietami bogaty playboy, ale mimo tego sprawiał wrażenie człowieka, na którym można polegać i nie dziwi, że to właśnie do niego o pomoc zgłaszała się Linda Page. Również wcielając się w rolę Chucka White'a pod postacią, którego Batman infiltrował gangsterów wypadał dobrze. Wilson pasował także z wyglądu do roli Bruce'a Wayne'a /Batmana. Co prawda można mieć zastrzeżenia co do kostiumu, w którym nie zawsze wyglądał jak na bohatera przystało, ale mimo to jego rolę w filmie należy uznać za bardzo udaną.
Douglas Croft jako Dick Grayson


O ile rolę Batmana powierzono debiutantowi, to w Robina wcielił się urodzony 12 sierpnia 1926 roku Douglas Croft, który miał wcześniejsze doświadczenie w aktorstwie. Jednak dziecięcy aktor został głównie zapamiętany z roli Cudownego Chłopca, którego zagrał mając 16 lat, będąc tym samym najmłodszym odtwórcą tej roli.

Douglas Croft zmarł w wieku 36 lat w Los Angeles 24 października 1963.

Widząc postać Robina można się zastanawiać, po co on właściwie jest. W przypadku tej produkcji, gdyby nie Cudowny Chłopiec Batman nie dożyłby trzeciego rozdziału tak, więc jest on niezbędny. Douglas Croft w roli bohatera jak i Dicka Graysona wypada dobrze, przez co psotać ta nie jest drażniąca, co jest podyktowane przede wszystkim jego wiekiem. Jako 16 latek doskonale wpasował się w rolę pomocnika Batmana, a tylko 6 letnia różnica wieku pomiędzy nim i odtwórca roli Nietoperza sprawia, że ich stosunki przypominają relacje pomiędzy braćmi, co dobrze wpasowuje się w klimat serialu.

Shirley Patterson jako Linda Page
Jak zawsze w filmach o Batmanie nieodłącznym dodatek do bohatera stanowiła kobietę. Twórcy Batmana do roli Lindy Page wybrali kanadyjską aktorkę Shirley Patterson (26 grudnia 1922 - 4 kwietnia 1995), która w 1940 roku została Miss Californi. Jej rola w Batmanie ograniczała się głównie do bycia kobietą w opałach, której na ratunek musiał śpieszyć Batman. Po Batmanie w latach 40 i 50 grała głównie w filmach klasy "B".

Shirley Patterson zmarła 4 kwietnia 1995 roku po długiej walce z rakiem.

J. Carrol Naish jako dr Tito Daka
Najbardziaj doświadczonym aktorem, z całej obsady Batmana był amerykański aktor J. Carrol Naish (21 stycznia 1897 - 24 stycznia 1973), który wcielił się w role głównego złoczyńcy japończyka Tito Daki. W swojej długoletniej karierze aktor wcielał się głównie w role Latynosów, arabów i Indian. Już w Batmanie każda scena z złowieszczym doktorem Daką pokazuje umiejętności aktorskie Naisha, które w 1946 roku zostały nagrodzone nominacją do Oscara i Złotym Globem, w kategorii najlepsza rola drugoplanowa za film A Medal for Benny. Wcześniej nominację do Oscara aktor zdobył w 1943 za drugoplanową rolę w filmie Sahara.

W Batmanie J. Carrol Naish wykorzystując odpowiednie gesty w doskonały sposób nadaje złowieszczy charakter doktorowi Tito. Chociaż można narzekać, że Batman nie walczy z jakimś przeciwnikiem znanym komiksów, to zagrożenie ze strony złowieszczego japończyka, jest dla bohatera prawdziwym wyzwaniem, w czym wielką rolę odegrała kreacja Naisha.

William Austin jako Alfred
Bardzo istotny wpływ na komiksy o Batmanie miał wybór do roli Alfreda Brytyjczyka Williama Austina (12 czerwca 1884 - 15 czerwca 1975), który w odróżnieniu od ówczesnego komisowego pierwowzoru był szczupłym mężczyzną z wąsem. W swojej karierze filmowej trwającej w latach 20-40 William Austin grywał głównie epizody, to w jego karierze na uwagę zasługuje udział w niemym romantycznym filmie It z 1927 roku u boku gwiazd ówczesnego czasu Clary Bow i Gary'ego Coopera, jak i także w Duck Soup z 1927 u boku duetu Stan Laurel i Oliver Hardy, czyli niezapomnianych Flipa i Flapa. Dla fanów Batmana na zawsze zostanie jednak zapamiętany jako pierwszy odtwórca roli wiernego lokaja Bruce'a Wayne'a, który również służył nieokazałą pomocą w działalności Batmana. W filmie Alfred zawsze był gotowy do pomocy, czy to jako kierowca bohaterów, czy też jako element planu Batmana, bohaterowie zawsze mogli na nim polegać, mimo, że często był on także obiektem niewybrednych żartów ze strony Bruce'a i Dicka.

William Austin jako kapitan Arnold
Z nieznanych powodów w Batmanie nie pojawia się James Gordon, zamiast tego mamy Kapitana Armolda, którego zagrał Charles C. Wilson (29 lipca 1894 - 7 stycznia 1948), który w swojej 20 letniej karierze trwającej do 1948 grał przeważnie role stróży prawa. W Batmanie jego rola nie była zbyt rozbudowana, ale w tych krótkich scenach jako policjant, który nie, że Batman i Robin pracują do rządu, zawsze dbał o to by zasług za złapanie zbirów nie przypisywali sobie jego podwładni, a przy m.in. Wayne'ie lubił stwierdzać, że jego najlepszy człowiek Batman złapał łotrów. Kapitan Arnold w wykonania Charlesa był pociesznym policjantem, który zadowolony był z faktu, że ktoś pomaga mu w walce ze złoczyńcami, co udowadnia m.in. poprzez swoją wypowiedź do podwładnych, po tym jak na komisariat Batman podrzucił zbirów Daki: "If any reporters come around, don't try to take credit for the capture.", a po ich wyjściu dodaje "I'll do that myself".

Charles Middleton jako Ken Colton
Na uwagę zasługuje także Charles Middleton (3 października 1874 - 22 kwietnia 1949), który jako syn milionera nie musiał pracować, ale mimo to postanowił wyrażać się poprzez aktorstwo. Wśród jego filmografii na uwagę zasługuje występ u boku braci Marx w Duck Soup z 1933 roku, a także najbardziej znana rola złowieszczego Cesarza Minga seriach o przygodach Flasha Gordona z lat 1936-1940. W Batmanie zagrał jednak pozytywnego bohatera Kena Coltona, przyjaciela Bruce'a Wayne'a, który potrafił wykazać się chęcią walki z bandytami, a zarazem dostarczał sporej dawki humoru.


Warto też zwrócić uwagę, że prawdopodobnie w pierwszym rozdziale serialu w epizodzie gazeciarza pojawił się twórca postaci Batmana Bob Kane.

Lewis Wilson jako Batman
Douglas Croft jako Robin
Bob Kane(?) jako gazeciarz


OBSADA:
Lewis Wilson
Douglas Croft
J. Carrol Naish
Shirley Patterson
Frank Austin
William Austin
Lynton Brent
Roy Bucko
George Chesebro
Dick Curtis
Lester Dorr
Kenne Duncan
Robert Fiske
Sam Flint
Jerry Frank
Terry Frost
Jack Gardner
Gus Glassmire
Karl Hackett
Al Hill
Earle Hodgins
Mauritz Hugo
Jack Ingram
Warren Jackson
I. Stanford Jolley
Eddie Kane
George J. Lewis
Tom London
Sam Lufkin
George Magrill
Knox Manning
John Maxwell
Charles Middleton
Harold Miller
Ted Oliver
Pat O'Malley
Bud Osborne
Gary Owens
Stanley Price
Cyril Ring
George Robotham
Frank Shannon
Harry Tenbrook
Michael Vallon
Anthony Warde
Blackie Whiteford
Billy Wilkerson
Charles C. Wilson
Harry Wilson
Batman / Bruce Wayne
Robin / Richard "Dick" Grayson
Dr Tito Daka / Prince Daka
Linda Page
Recepcjonista hotelowy (rozdz. 2)
Alfred
Pilot z Lockwood (rozdz. 6)
Bywalec barów
Brennan (rozdz. 1-5)
Agent Croft z sekcji 50 (rozdz. 10-11)
Lawson (rozdz. 10-11)
Fred, Mechanik (rozdz. 5-6)
Foster (rozdz. 1-4)
Dr G. H. Borden (rozdz. 1)
Zbir z Cave of Horrors
Pielęgniarz (rozdz. 7)
Jim Bramwell, Mechanik
Martin Warren
Wallace
Detektyw
Joe, naganiacz w Cave of Horrors
Doktor (rozdz. 3)
Klein (rozdz. 5-14)
Bernie, właściciel klubu Sphinx
Brett (rozdz. 2-5)
J. Hanson, Bail Bondsman (rozdz. 11)
Burke (rozdz. 5-14)
Andrews (rozdz. 8-14)
Policjant (rozdz. 2, 10)
Pomocnik w klubie Sphinx (rozdz. 9-10)
Narrator (głos)
Sam Fletcher
Ken Colton (rozdz. 6-9)
Statysta w restauracji (rozdz. 2)
Marshall
Policjant (rozdz. 6, 15)
Brown, Zombie (rozdz. 14-15)
Narrator (w wersji z 1966 roku) (głos)
Kierowca (rozdz. 1-2)
Statysta w restauracji (rozdz. 2)
Pomocnik
Dr Hayden (rozdz. 1)
Barman (rozdz. 9-10)
Preston
Stone (rozdz. 2-4)
Bywalec barów
Steve (rozdz. 8)
Kapitan Arnold
Pomocnik (rozdz. 7)


Przygotował: Q  




WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files





© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk