W środę, 28 marca, do sprzedaży w USA trafią m.in. następujące tytuły związane z Batmanem:

Źródło: DC Comics

Przez weekend od 23 do 25 marca w Poznaniu odbywał się konwent Pyrkon, na którym gościł między innymi redaktor naczelny Egmontu, który w rozmowach z czytelnikami ujawnił czego możemy spodziewać się w Polsce, jeśli chodzi o Batmana – dodruk “Jokera”, “Powrotu Mrocznego Rycerza”, a także wydanie “Batman: The Greatest Stories Ever Told” oraz “Batman: Haunted Knight”.

BATMAN 3/1995

Tytuł historii: Ludzka pchła (The Human Flea)
Miesiąc wydania: marzec 1995 [NR 52]
Format: B5
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Scenariusz: Alan Grant
Rysunki: Vince Giarrano
Kolor: Adrienne Roy
Okładka: Brian Stelfreeze
Ilość stron: 52
Druk: kolor
Tłumaczenie: Katarzyna Rustecka
Liternictwo: Ewa Grzesiak
Redakcja: Marcin Rustecki
Wydawca: TM-Semic
Wydawca oryginalny: DC Comics

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Nieuleczalnie chory na guza mózgu Kadaver ucieka z więzienia wraz z nieco szalonym obrońcą praw zwierząt. Kadaver zdaje sobie sprawę, że wkrótce umrze i jego jedynym celem jest zemsta na mieszkańcach Gotham, którzy powinni umrzeć razem z nim. Tymczasem w mieście zaczyna grasować nowy złodziej – Człowiek-Pchła. Batman usiłuje go schwytać i wiedząc, że dysponuje on niezwykłą wiedzą na temat pcheł, wkrótce trafia do niewielkiego cyrku pcheł. Okazuje się jednak, że jego właścicielem jest starszy człowiek, który na pewno nie jest Człowiekiem-Pchłą. Batman odchodzi, żeby kontynuować śledztwo, a tymczasem okazuje się, że był bardzo blisko złodzieja. Jest nim wnuk właściciela cyrku, który kradł, żeby pomóc dziadkowi wydostać się z kłopotów finansowych. Chłopak obiecuje zaprzestać tego procederu dziadkowi. Tej samej nocy do cyrku włamuje się Kadaver i jego pomocnik. Zabijają starca i zabierają ze sobą jego hodowlę pcheł. Gdy Człowiek-pchła dostrzega, że ktoś zabił jego dziadka wybiega na ulicę starając się dopaść sprawcę. Przypadkiem nieopodal znajduje się Batman, więc chłopak dochodzi do wniosku, że to on zabił jego dziadka. Dochodzi do walki między nimi a po wyjaśnieniu wątpliwości, gdy chłopak dowiaduje się, że to Kadaver zabił jego dziadka, ofiaruje Batmanowi swoją pomoc w schwytaniu przestępcy. W tym czasie Kadaver realizuje już kolejny punkt swego planu. Wraz z obrońcami praw zwierząt włamuje się do ośrodka badań. Podczas gdy obrońcy wypuszczają zwierzęta z klatek, Kadaver wykrada szczep bakterii zapalenia płuc. Teraz jego plan jest już jasny – chce on przy pomocy pcheł zarazić mieszkańców miasta tą groźną chorobą. Na szczęście Batman i Człowiek-Pchła przewidują trafnie gdzie zamierza wypuścić pchły i udaremniają jego plan. Wkrótce potem Batman udaremnia także próbę samobójstwa Kadavera i odstawia go z powrotem do więzienia, gdzie szaleniec doczeka swoich ostatnich dni…

Bez wątpienia szokująco-wstrząsający numer. Jest przykładem kolejnej genialnej produkcji firmowanej szyldem Shadow of the Bat – wydawnictwa starającego się zadowolić także bardziej wymagającego Czytelnika. Alan Grant tym numerem udowadnia, że jest cały czas w dobrej formie, serwując nam powrót w wielkim stylu Kadavera – psychopaty mogącego się równać z samym Jokerem w skali szaleństwa. Kadaver, widziany ostatnio naprawdę dawno temu (w historii Śnieg i lód z #2/91), znowu pojawia się w mieście Gotham, aby znowu przetestować możliwości Mrocznego Rycerza. Tymczasem Alan Grant daję nam możliwość poznania zupełnie nowego bohatera… Ludzka Pchła to postać barwna i niejednoznaczna, trudno go, bowiem pewnie zaszufladkować do tych dobrych lub złych postaci. Na co trzeba zwrócić uwagę oprócz ciekawego scenariusza? Tak, chodzi o rysunki, jakich mało było dotychczas w Batmanie – bardzo ekspresyjne i naprawdę świetnie budujące klimat opowieści. Tego było trzeba Batmanowi, rysownika z zupełnie nowym spojrzeniem na tą postać. Vince Giarrano jest kolejnym “gorącym artystą”, który zawitał na karty komiksu o Nietoperzu.

W drugiej części przygód z udziałem Nietoperza, Ludzkiej Pchły i rzecz jasna Kadavera, psychoza tego ostatniego sięga zenitu, gdy ten zamierza odejść z tego świata, zabierając przy okazji życie setką tysięcy ofiar, które ma zamiar uśmiercić zdobytą zarazą. Kadaver już dawno tak świetnie się nie bawił. Bawmy się i My, drodzy Czytelnicy, czytając tą naprawdę robiącą bardzo pozytywne wrażenie opowieść. Jej koniec nie stanowił zaskoczenia, mimo to nie jest rozczarowujący, wręcz przeciwnie. Już można zacierać ręce na myśl o ponownej wizycie Kadavera w Gotham City. Na pewno w pamięci po tej historii na długo zostaną oryginalne i stylowe rysunki Vincea Giarrano. Niestety artysta ten zawitał ponownie do komiksów o Batmanie dopiero w roku następnym. Aha, zapomniałbym, mały plus za aspekt ekologiczny poruszany w tym komiksie.

Ocena: 4,5 nietoperka


Numer powstał na podstawie komiksu: BATMAN: SHADOW OF THE BAT #11 (kwiecień 1993), BATMAN: SHADOW OF THE BAT #12 (maj 1993). Okładka pochodzi z BATMAN: SHADOW OF THE BAT #11.


 
BATMAN 8/1995

Miesiąc wydania: sierpień 1995 [NR 57]
Format: B5
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Okładka: Kelley Jones
Ilość stron: 52
Druk: kolor
Tłumaczenie: Katarzyna Rustecka
Liternictwo: Magda Król
Redakcja: Marcin Rustecki
Wydawca: TM-Semic
Wydawca oryginalny: DC Comics

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

“Zaproszenie na herbatkę” (Crossed Eyes and Dotty Teas)

Scenariusz: Doug Moench
Rysunki: Norm Breyfogle
Kolor: Adrienne Roy

Jeden z pierwszych uciekinierów – Mad Hatter (Szalony Kapelusznik) zaczyna działać. Zdaje on sobie sprawę, że ktoś, kto go uwolnił z Arkham miał w tym zapewne jakiś cel, postanawia więc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim “dobroczyńcy”. Przypina, więc nadajnik do tresowanego sokoła Birda (jednego z pomocników Bane’a) co nie wzbudza zachwytu samego Bane’a. Trochę później Mad Hatter “zaprasza” Batmana i Robina na herbatkę, na której będą też inni uciekinierzy z Gotham. Wręcza on im kapelusze, które zmieniają ich w bezwolnych sługów. Jeden z szaleńców – Film Freak otrzymuje misje wyśledzenia Bane’a. Równocześnie na “przyjęcie” docierają Batman i Robin. Bez większego trudu pokonują wszystkich szaleńców i udaje im się uniknąć śmiertelnej pułapki Mad Hattera. Chwilę po zakończeniu walki słyszą dzięki nadajnikowi w kapeluszu Film Freaka jak Bane brutalnie zabija wysłannika Mad Hattera, zapowiadając Batmanowi, że będzie następny w kolejce po śmierć!!

“Poloneza czas zacząć”… a tak na serio tym właśnie numerem rozpoczynamy podróż, która biegnąc przez pojedynki z niezliczonymi szaleńcami uwolnionymi z Arkham, zawiedzie Batmana na skraj załamania, a potem już tylko Bane zwieńczy swoje „dzieło” łamiąc go. Oto początek sagi Knightfall – upadku Mrocznego Rycerza. Pierwszym „zawodnikiem” stającym do pojedynku z Batmanem został Mad Hatter – Szalony Kapelusznik, psychopatyczny fan książki Lewisa Carrola. Jako nieliczny z przeciwników Nietoperza, Mad Hatter trzyma poziom i jest autentycznie dla niego groźnym i niebezpiecznym przeciwnikiem. Całość okraszona rysunkami Norma Breyfogle, robi całkiem niezłe wrażenie. Norm powraca na kilka numerów do tradycyjnych serii o Batmanie. Ilustracje te różnią się od tych, które mogliśmy podziwiać w serii Shadow of the Bat – są bardziej zachowawcze, “mieszczą się” w ramkach kadru i nie towarzyszy im niestety “niepłaski kolor”. Mimo wszystko fajnie się to ogląda. W końcu to jednak Norm.

Ocena: 3,5 nietoperka

“Kukiełki” (Puppets)

Scenariusz: Chuck Dixon
Rysunki: Norm Breyfogle
Kolor: Adrienne Roy

Brzuchomówca, rozdzielony z Scarface’em, który leży w policyjnym depozycie, tworzy kolejnego swego pomocnika – Pana Skarpetę. Razem postanawiają odszukać i uwolnić Scarface’a. Wkrótce dołącza do nich Amygdala – ograniczony umysłowo szaleniec o potężnej sile. Razem zaczynają “rozrabiać” w mieście starając się wpaść na ślad Scarface’a. Oczywiście ich tropem rusza wyczerpany Batman. Stosunkowo szybko udaje mu się ich odnaleźć i unieszkodliwić jednak, kiedy walczy z Amygdalą, Brzuchomówca ucieka. Tymczasem Robin staje oko w oko z pomocnikiem Bane’a – Birdem. Pomimo, że walka jest dość wyrównana, Robin zaczyna tracić przewagę. Jego życie ratuje Bane, który wzywa Birda do siebie…

Nie wszyscy przestępcy, uwolnieni z Arkham, są tak świetnie zorganizowani jak Mad Hatter. Wielu z nich, zaskoczonych tym niespodziewanym prezentem ze strony Bane’a, początkowo nie wie, co z sobą począć. To “zabłąkanie” jest szczególnie widoczne u człowieka pozbawionego swojej drugiej osobowości, upersonifikowanej pod postacią drewnianej kukiełki, bez której ten nie wie, co ma począć. Na scenę wkracza… Brzuchomówca! Ten niepewny siebie człowiek szybko znajduje kogoś, kim mógłby się posłużyć w poszukiwaniach swojego drewnianego partnera – Scarface’a. Amygdala to też swoją drogą kawał drewna, a konkretnie kołek. Mimo wszystko świetnie nadaje się do manipulacji. Batman tym razem nie ma do czynienia z wyszukanymi intrygami, tylko musi zmierzyć się z dziką furią Amygdali. Oto kolejny gwóźdź do trumny Nietoperza.

Ocena: 3 nietoperki


Numer powstał na podstawie komiksów: BATMAN #492 (wczesny maj 1993), DETECTIVE COMICS #659 (wczesny maj 1993). Okładka pochodzi z BATMAN #492.


 
na 4K ULTRA HD, BLU-RAY I DVD

już za:

dni
3
1
9
godzin
0
0
minut
0
2
sekund
0
0

Kalendarium

Galeria

38473433233 rhnw-screenshot-co-op-final-1652184185296 rh-screenshot-explosion-final-1652184185295 rh-screenshot-closeup-final-1652184185295 nw-screenshot-combat-final-1652184185294 nw-screenshot-closeup-final-1652184185293