.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: ELSEWORLD :: BATMAN: SCAR OF THE BAT :.

BATMAN: SCAR OF THE BAT

Rok wydania: 1996 (USA)
Scenariusz: Max Allan Collins
Rysunki: Eduardo Barreto
Ilość stron: 48


Zamaskowany mściciel pomaga Eliottowi Nessowi dopaść Ala Capone w Chicago w latach dwudziestych.

Elseworlds, to specjalna seria, ukazująca znanych nam dobrze bohaterów w zupełnie zaskakujących warunkach. Zmiany te dotyczyć mogą czasu, postaci, dosłownie wszystkiego. Przykładem Elseworlds, który zmienia w zasadzie wszystko jest Scar of the Bat.

Max Allan Collins to twórca wszechstronny. Pisze powieści, scenariusze; najlepiej znany jest chyba ze swojej pracy nad CSI i Drogą do zatracenia. Obraca się głównie w kręgu literatury detektywistycznej i w tym komiksie mógł poczuć się w swoim żywiole. Chyba jednak czegoś zabrakło.

Narratorem opowieści jest Eliott Ness, lider zespołu agentów federalnych ochrzczonego później Nietykalni, mającego na celu zniszczenie imperium Ala Capone, a jego samego doprowadzenie przed sąd. Popijając whisky, w obecności dziennikarza wspomina wydarzenia sprzed wielu dekad. Oto na ulicach pojawia się nagle tajemnicza postać - Bat-Man. Dziwny mściciel ubrany jest w prochowiec, wojskowe buty, a na głowie ma kaptur z uszami, przypominający nietoperza. Nazwę tę można także wysnuć od angielskiego słowa "bat", oznaczającego kij do baseballa, którym ten zamaskowany napastnik okłada gangsterów, dość brutalnie i bez litości.

Zresztą, w miarę upływu czasu zauważamy, jak bardzo ten mściciel w prochowcu różni się od swego pierwowzoru. Przemoc jest dla niego karą za bandytyzm. Nie waha się sięgnąć także po "chicagowską maszynę do pisania", czyli karabin thomsona i podziurawić kogo trzeba.

Jest to dosyć zręczna intryga, bo alter ego samego Nessa zostaje wplecione w prawdziwe wydarzenia z działalności Nietykalnych w sposób zgrabny i przyjemny. Komiks czyta się dobrze, chociaż osobiście od takiego scenariusza pełnego akcji wolałbym, no właśnie - trochę więcej akcji. Momentami wszystkiemu udziela się ta zwalniająca narracja podpitego faceta, wspominającego dawne dzieje. Z drugiej strony - bijatyki na kije, kule śmigające w powietrzu - czego ja bym niby chciał?

Eduardo Barreto jest polskiemu czytelnikowi znany słabo, a szkoda. Pojawił się m.in. w miesięczniku TM-Semic w historii Video-przemoc. Tam nie zrobił na mnie wrażenia, tutaj - owszem.

Komiks ma oprawę graficzną nadzwyczaj przyjemną dla oka. Inteligentne kadrowanie prowadzi czytelnika przez meandry scenariusza. Kreska Barreto jest bardzo zgrabna, wysoce realistyczna, dokładna, bardzo czytelna i czysta. Ale nie to zwraca uwagę w Scar of the bat, tylko kolorowanie.

W komiksach amerykańskich kolorowanie akwarelami należy do wyjątkowej rzadkości. Tu grafik sam nałożył kolor na swoje tusze i dało to doskonałe efekty. Kolory są żywe, realistyczne, świetnie pasują do klimatu opowieści. Na jego realistycznej kresce to prawdziwa uczta dla oczu.

W takich opowieściach wszystko obraca się wokół tego, czy komuś podoba się sam pomysł Elseworlds. Ja bardzo je lubię, a ten, mimo, że może zbyt nastrojowy, a za mało w nim akcji, jest jednym z lepszych, jakie miałem okazję czytać. Zarówno pod względem opowieści jak i niezwykłej oprawy graficznej.

Ocena: 4 nietoperki


Poprzednia Strona




WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files





© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk