.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: DVD :: ZIELONA LATARNIA: SZMARAGDOWI WOJOWNICY :.

ZIELONA LATARNIA: SZMARAGDOWI WOJOWNICY
/GREEN LANTERN: EMERALD KNIGHTS/

Data wydania (Polska): 08.07.2011
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa: 39 PLN
Rok produkcji: 2011
Czas trwania filmu: 80 minut
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: angielska, polska (lektor), rosyjska, hiszpańska, węgierska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 2.0
Napisy: polskie, angielskie, portugalskie, węgierskie, hiszpańskie, rosyjskie
Opis: Sześć legendarnych Zielonych Latarni, sześć połączonych ze sobą opowieści, jeden przełomowy film. Nowy, animowany, pełnometrażowy film DC Universe! W oczekiwaniu na bitwę z Kronem członkowie Korpusu Zielonej Latarni opowiadają o swoich największych przygodach nowemu rekrutowi. Zobacz wydarzenia, które zaprowadziły Korpus w Najczarniejszą Noc.

RECENZJA WYDANIA DVD


Dzięki firmie Galapagos Films, fani komiksów ponownie mają szansę zakupu na polskim rynku kolejnego DVD z serii DC Universe Original Animated Movies. Tym razem jest to animacja Green Lantern: Emerald Knights, która w naszym kraju zyskała tytuł Zielona Latarnia: Szmaragdowi Wojownicy. Premiera w Polsce nastąpiła 8 lipca, miesiąc po wejściu na półki sklepowe w Stanach.

Polskie wydanie jest wersją jedno płytową, na której, poza filmem, znajdziemy również zapowiedzi dwóch innych animacji, tj. Batman: Year One (mam nadzieję, że pojawi się również szybko w Polsce, tak jak Zielona Latarnia) oraz All-Star Superman. Dodatki jak i film zyskały napisy, lektor natomiast obecny jest tylko w tytułowej animacji.


W napisach znalazło się kilka niewielkich wpadek (nieprzetłumaczone słowo, czy też błędna interpretacja słowa "physics"), jednakże ogół wypada poprawnie. Tekst lektora różni się w niewielkim stopniu od tego, który możemy przeczytać na ekranie. Napisy przygotowała Katarzyna Kaczan-Borowska, natomiast czytał Piotr Borowiec, który spisał się w swojej roli, jak zwykle, perfekcyjnie.

Autor: Kelen  
Ocena: 4,5 GACKARECENZJA FILMU


Myślę, że prawie każdy zainteresowany komiksem amerykańskim, szczególnie z gatunku superhero chociaż raz spojrzał z zafascynowaniem na uniwersum Zielonej Latarni. Czy to z powodu rozbudowanego świata, czy to postaci albo samej idei. W 2011 roku swoją premierę miała ekranizacja komiksu, w której Latarnikiem był Hal Jordan, jednakże produkcja została chłodno przyjęta przez krytyków. Fani strażników kosmosu mogli jednak odnaleźć pocieszenie w jeszcze jednej, tym razem animowanej produkcji - Green Lantern: Emerald Knights.

Zielona Latarnia: Szmaragdowi Wojownicy to nie pierwsza produkcja z DC Universe Original Animated Movies związana z Korpusem "zielonych" - wcześniej Hala Jordana mieliśmy okazję obejrzeć w animacji Green Lantern: First Flight (Zielona Latarnia: Pierwszy lot). Tym razem jednak twórcy postanowili nam przybliżyć więcej Latarników.


Forma filmu przypomina trochę Batman: Gotham Knight, tj. animacja została podzielona na segmenty, które napisali i wyreżyserowali różni twórcy, jednak w tym wypadku mamy jeden, spójny produkt pod względem rysunkowym. Każdy z segmentów w Zielonej Latarni przedstawia nam historię poszczególnych Latarników, o których Hal Jordan opowiada świeżo upieczonej członkini Korpusu, nie czującej się zbyt pewnie z nowymi obowiązkami w obcym jej jeszcze towarzystwie. Mamy też główny wątek fabularny mówiący o zagrożeniu ze strony kosmity imieniem Krona, chcącego wydostać się z więzienia, w którym został umieszczony za popełnione przestępstwa i ponownie zagrozić wszechświatowi.

Każda z historii przedstawia nam bardzo interesujące opowieści o tym, co ukształtowało Latarników jako obrońców galaktyki, jakie mieli z tym problemy oraz co musieli poświęcić. Większość segmentów bazuje na komiksowych pierwowzorach, jak np. historia. o bardzo specyficznym członku Korpusu, jakim jest Mogo. Ciężko cokolwiek zarzucić scenarzystom i reżyserom (może poza kilkoma patetycznie brzmiącymi dialogami i chwytami), którzy przedstawili każdy z segmentów na bardzo wysokim poziomie. Widowiskowe sceny bitw, dramatyczne i poruszające chwile, honorowa walka, morderczy trening i przemiany bohaterów - to wszystko znajdziemy w tej animacji. Warto też dodać, że twórcy ponownie nie bali się pokazać brutalności w animacji i skorzystali z możliwości, jakie dawała im klasyfikacja PG13.


Animacja broni się również pod względem artystycznym - postaci jak i tła w filmie prezentują się zachwycająco. Wysoki poziom animacji widać szczególnie w scenach odgrywających się w kosmosie oraz w segmencie związanym z Mogo.

Muzykę do filmu skomponował Christopher Drake, który zrobił to również w innych animacjach z serii DC Universe Original Animated Movies. W przypadku Zielonej Latarni jest tak samo, jak z innymi filmami - ścieżka dźwiękowa brzmi bardzo dobrze, pasuje do animacji, jednakże nie wyróżnia się niczym ponadprzeciętnym. Natomiast obsada głosowa może pochwalić się takimi aktorami jak Nathan Fillion (znany z serialu Firefly) w roli Hala Jordana, czy też Jason Isaacs (znany z filmów o Harrym Potterze jako Lucius Malfoy, użyczył też głosu Ra's Al Ghulowi w animacji Batman: Under the Red Hood) wcielający się w Sinestro.


Green Lantern: Emerald Knights to animacja, która pozostawia po seansie widza z uśmiechem na twarzy i przeświadczeniem, że obejrzał coś bardzo dobrego. Szmaragdowi Wojownicy wypadają zdecydowanie lepiej niż poprzednia animacja z Zielona Latarnią (która do złych jednakże nie należała) i postawiła poprzeczkę kolejnym animacjom trochę wyżej.

Autor: Kelen  
Ocena: 5 GACKÓWDODATKI SPECJALNE:
  • Batman: Year One - Zapowiedź kolejnego pełnometrażowego filmu DC Universe
  • Wejdź za kulisy ostatniego animowanego filmu DC Universe All-Star Superman


INFORMACJE O POLSKIEJ WERSJI:

Udźwiękowienie: DUBBFILM
Lektor: Piotr Borowiec
Tekst napisów: Katarzyna Kaczan-Borowska


Poprzednia strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk