.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: FANFILMS :: HOW TO BE BATMAN :.

HOW TO BE BATMAN (USA, 2005)

Czas: 10 minut
Reżyseria: Ricardo Medina
Scenariusz: Ricardo Medina, inspirowany "The Batman Handbook"
Produkcja: Sterling Films
Strona oficjalna: Sterling Films

Obsada: Adrian Lopez (Batman/Billy Alexander), Creig Killozoac (Alfred/Thug in Green), Arturo Fusco (Richard Grayson), Ricardo Medina (Thug in Red)

W świecie bat-fanfilmów zawsze brakowało mi produkcji poruszającej tematykę fandomu. Podszas gdy fani Star Wars mają rewecyjnych "Fanboys", zabawne "Highlight To Read", inspirującą "The Formula" czy autokrytyczne "Feel the Force", z fanowskich batmanów tylko "Fanboy" i poniekąd "Ciropteramania" dotykają tego tematu, a i tak jest to ledwo muśnięcie.

Kiedy dowiedziałem się, że Ricardo Medina postanowił opowiedzieć o człowieku, który chciał zostać Batmanem byłem prawie pewny, że czeka nas opowiedziana "na batmanowo" powtórka z "Fanboys". Niestety (a może i stety) ambicje autora poszły w zupełnie innym kierunku i na tapetę poszedł "The Batman Handbook".

Słowo wyjaśnienia dla niezorientowanych. Książka "The Batman Handbook" z podtytułem "The Ultimate Training Manual" to podręcznik zawierający, okraszone poglądowymi ilustracjami, instrukcje jak rzucać batarangami, przygotować kostium itp. Rzecz jasna wszystko pisane jest bez ironii i jak najbardziej poważnie (pewne rodzime radio miałoby się czego czepić).

Billy po powrocie z konwentu zastaje swoje mieszkanie okradzione. W ręce wpada mu egzemplarz opisanej wyżej książki. W desperacji postanawia wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. W dalszej części autorzy z w mniejszym, lub większym stopniu przymrużonym okiem prezentują próbę wprowadzenia w życie porad z podręcznika. Bo głównie o wyrażenie zdania na temat tej książeczki im chodziło. Śmiech zbirów na widok domorosłego Batmana jest chyba wystarczająco wymowny.

Efekt były z pewnością lepszy, gdyby chłopaki z Sterling Films kupili sobie lepszy sprzęt. Wiem, na tej stronie miało nie być czepiania się technikaliów, ale jakość dźwięku i obrazu jest po prostu tragiczna. Nie rzadko trzeba wsłuchiwać się w tło, żeby dosłyszeć dialogi, a w niektórych ujęciach zwyczajnie nic nie widać. Obraz mógł ucierpieć podczas kompresji, ale dźwięk jest już winą tylko i wyłącznie kiepskiego mikrofonu, który "łapał" dźwięki z całego otoczenia. Ludzie, skoro kręcicie film zadbajcie o to, żeby widzowie byli w stanie oglądać wasze dzieło.

Skoro już się poczepiałem to przejdę do podsumowania. Generalnie pomysł na film nie był zły - mamy oryginalnie wygłoszoną krytykę książki, w tle satyrę na fanboyów i kilka naprawdę zabawnych scen. Szkoda tylko, że Ricardo nie dał temu pomysłowi dojrzeć. Zabrakło przygotowania i przemyślenia. Myśl tą zakończę standardowo: miejmy nadzieję, że sequel będzie lepszy :o).


Ocena: 3,5 nietoperka


Autor: Jackson

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk