.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: HEROES :: BATMAN / BRUCE WAYNE :.

BATMAN / BRUCE WAYNE

Imię i nazwisko: Bruce Wayne
Pseudonimy: Mroczny Rycerz, "Matches" Malone
Zawód: przemysłowiec
Teren działania: Gotham City
Stan cywilny: kawaler
Przynależność organizacyjna: Wayne Enterprises, Justice League of America III, były członek Justice League of America I, Outsiders I, Justice League International, Justice League of Arkham
Znana rodzina: Thomas Wayne (ojciec - nie żyje), Martha (matka - nie żyje), Solomon E. Wayne (praprapradziad - nie żyje), Richard Grayson (przybrany syn), Jason Todd (przybrany syn)
Wzrost: 1,88 m
Waga: ok. 95,5 kg
Oczy: niebieskie
Włosy: czarne
Pierwsze pojawienie się: "Detective Comics" nr 27 (maj 1939)
Supermoce: brak
Sprzęt: Batmobil, Batplane, batarangi i inne.
Wykaz najważniejszych wrogów: Abbatoir, Amagdala, Anarch, Azael, Bane, Black Mask, Brzuchomówca, Cain, Catwoman, Clayfaces, Dr Tzin-Tzin, Elektroegzekutor, Firefly, Galvan, Genius of the Gateway, Harley Quinn, Joker, Kadaver, Killer Croc, King Snake, Monster Mutants, Mr.Incognito, Pagan, Pingwin, Poison Ivy, Ra's Al Ghul, Riddler, Scarecrow, Szalony Kapelusznik, Szczurołap, Two Face, Zeus, Zsasz
Wykaz najważniejszych przyjaciół: Alfred Pennyworth, dr Leslie Thompkins, Nightwing II, Robin III, Catwoman, Talia Head, Oracle II, Batgirl III, Huntress II, Spoiler, Sasha Bordeaux, Superman I, Wonder Woman II
Twórcy postaci: Bob Kane i Bill Finger

"Nie rozumiesz, Paul! Bycie Batmanem nie oznacza posiadania gadżetów. Nie ma to również nic wspólnego z wytrenowanym do granic możliwości ciałem. W tej roli chodzi o trzy rzeczy ... szybkość, ...umiejętności, ... oraz sens"
- Bruce Wayne mówiąc do Azraela podczas batalii w kryjówce Mrocznego Rycerza.Młody Bruce Wayne od urodzenia pławił się w luksusie i bogactwie, mając naprawdę szczęśliwe dzieciństwo. Wszystko skończyło się pewnej nocy, gdy Martha i Thomas Wayne zabrali syna do kina. Wayne'owie podjęli złą decyzje by wracać do domu spacerem. W momencie, w którym skręcili na Crime Alley rodzice Bruce'a zostali zabici przez pospolitego przestępcę. Bruce przeżył. Po pogrzebie rodziców wychowaniem młodego Bruce'a zajął się lokaj rodziny Wayne'ów - Alfred i dr Leslie Thompkins, która jednocześnie prowadziła z nim sesje terapeutyczne. Dziś są to jedyne osoby, które znają prawdziwą tożsamość Mrocznego Rycerza i którym ten bezgranicznie ufa.
Dorastając w traumie po stracie rodziców i będąc sierotą, Bruce złożył przysięgę na wszystko, co ludzkie, że już nikt nigdy więcej nie będzie odczuwał jego bólu. Powoli to przyrzeczenie stawało się obsesją więc mimo, że Alfred i doktor Tompkins zrobili wszystko, co było w ich mocy by pomóc Bruce'owi, nie mogli zatrzymać jego "upadku". Po skończeniu szkoły młodzieniec podróżował po świecie i zbierał informacje na temat różnych sztuk walki i sztuk wojennych oraz wiadomości o różnych technicznych innowacjach, które mogłyby pomóc mu w przyszłości. Gdy powrócił do Gotham City, zdecydował, że będzie mu niezbędny kostium. Zainspirowany przez nietoperza, który wleciał rozbijając jedno z okien domu Wayne'a, postanowił przybrać postać nietoperza i stać się Batmanem. Pomógł mu w tym odpowiedni strój.
Mroczny Rycerz jako człowiek stojący ponad prawem, polujący na przestępców, przez dłuższy czas pozostawał miejską legendą, która unikała mediów tak bardzo, jak to tylko było możliwe. Nieuniknione było jednak starcie z policją, a w szczególności z policjantem Jamesem Gordonem, który przyjechał do Gotham z Chicago w tym samym czasie, gdy Bruce próbował szukać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące jego przyszłości jako wojownika przeciwko przestępczości. Gordon początkowo uznał Batmana za wroga, ale później poznał prawdziwe intencje Człowieka-Nietoperza, który tak jak on chciał zwalczać korupcję w mieście. Po wykryciu aktów korupcji w policji i wyrzuceniu ze stanowisk komisarza i paru innych policjantów Batman zaczął spotykać się z Gordonem na dachu komisariatu, aby omówić najniebezpieczniejsze zbrodnie albo śledztwa trudne do rozgryzienia. Mroczny Rycerz pracował również często z zastępcą prokuratora okręgowego, Harveyem Dentem.Podczas pierwszego roku swej działalności Batman nie mógł usłyszeć o innym "trykociarzu", który pomagał ludziom niż o Supermanie z Metropolis. 8 miesięcy po pierwszym pojawieniu się w Metropolis Człowiek ze Stali odwiedził Gotham. Superman jednak nie miał zamiaru pomagać Batmanowi - najpierw chciał go schwytać i oddać w ręce policji, gdyż uważał go za przestępcę. Bruce jednak w sprytny sposób oszukał Supermana - powiedział mu, że ma wokół siebie specjalne pole siłowe reagujące na ciało Supermana, które po zetknięciu z nim doprowadzi do wybuchu bomby gdzieś w Gotham. Podczas gdy Batman miał ładunek bombowy przy sobie i tylko on mógł zostać poszkodowany. Superman, chcąc nie chcąc, musiał pomóc Batmanowi w schwytaniu groźnej przestępczyni o pseudonimie Magpie (Sroka). Gdy Człowiek ze Stali dowiedział się prawdy o bombie był zszokowany. Postanowił puścić Bruce'a wolno, ale ostrzegł go, że nie pochwala jego metod zwalczania zła. Od tegoż spotkania rozpoczyna się dość specyficzna przyjaźń między Bruce'em a Clarkiem. Batman jednak czuł zawsze lęk i obawy przed Supermanem z powodu jego zdolności, obcej natury i naiwnej dobroduszności. Jedną z pierwszych spraw Batmana było pojmanie kryminalisty znanego jako Red Hood. Kiedy w końcu go odnalazł, Red Hood wpadł do kadzi z kwasem. To nie tylko wybieliło mu skórę, ale zdeformowało twarz tak, że przez cały czas wyglądał jakby się uśmiechał i sprawiło, że oszalał. Od tej pory znany był jako Joker i stał się prawdziwym nemezis Batmana, który nienawidził Nietoperza tak bardzo, jak bardzo go wielbił. Niewiele wcześniej w mieście pojawiła się Catwoman - włamywaczka przebierająca się w kostium kota. Pomiędzy Batmanem a Catwoman od początku istniała silna więź, która często stawiała ich oboje przed trudnymi wyborami.
W roku drugim pojawił się morderca nazywany Holiday, który zabijał jedynie w święta. Batman jeszcze raz połączył swe siły z Harveyem Dentem. Niestety podczas dochodzenia zdarzył się wypadek. Harvey został oblany kwasem. Obwiniając Batmana za deformacje swojej twarzy postanowił się zemścić i przybrał imię Two - Face.
Pewnego Dnia Bruce spędził wieczór w cyrku, którego gwiazdą była rodzina latających Graysonów - niezwykłych akrobatów. Mimo wszystko nie był to szczęśliwy wieczór. Podczas trwania show zerwały się liny Johna i Mary Graysonów i bez zabezpieczającej sieci doznali śmiertelnego upadku, zostawiając ich jedynego syna Dicka.To wydarzenie przypomniało Bruce'owi, co się stało, gdy był dzieckiem i w ten sposób zdał sobie sprawę, że on i Dick są do siebie podobni. Gdy "Haly's Circus" odjechał z Gotham, Bruce zaadoptował Dicka. Wayne szybko pojął znaczenie słowa "wychowywanie". Po pewnym czasie powierzył tajemnicę podwójnego życia swemu "synowi". Toteż u boku Batmana pojawiła się nowa postać - Robin. Razem mieli oczyszczać ulice Gotham z rosnącej przestępczości. Po jakimś czasie Mroczny Rycerz wraz z Supermanem dołączyli do pierwszej w swoim rodzaju grupy zwalczającej przestępstwa - Justice League of America, do której należeli również Aquaman, Black Canary, The Flash, Green Lantern i Martian Manhunter. Grupa ta ostatecznie zrzeszyła kilkakrotnie więcej bohaterów i stała się jednostką tworząca największą drużynę superbohaterów- obrońców naszej planety.
Mimo bycia członkiem Justice League of America, bardzo często detektywistyczny intelekt Batmana pomagał w ratowaniu planety, jak i wielu ludzi. Jednak nigdy nei tracił on widoku na Gotham, w którym był postrachem kryminalistów. Ku jego zdziwieniu, pojawiła się w mieście nowa obrończyni, która nazwała siebie Batgirl. Przez dłuższy czas Batman działał u boku Cudownego Chłopca i Batgirl. Ostatecznie Dick Grayson opuścił Gotham i rozpoczął studia na Uniwersytecie Hudson. Tam wraz z Aqualadem, Kid Flashem, Speedy i Wonder Girl założył coś na wzór "Junior Justice League", która nazwała się Teen Titans.
Batman w tym czasie pozostawał w Gotham i od czasu do czasu, w razie wypadku, wzywał Batgirl. Wkrótce potem spotkał zagadkową kobietę o imieniu Talia, którą uratował od złego Dr. Darrka. W ostateczności okazało się, iż był to jedynie test na Batmanie, który przeprowadził ojciec Talii, Ra's al Ghul. Talia zauroczona Nietoperzem chciała wyjść za niego za mąż. Było to życzenie, na które Batman nie przystał. Jednak Ra's porwał Robina, by zmusić Batmana do ślubu z Talią. Szalona z miłości córka Ghula pomogła uratować Batmana z trudnej sytuacji. Od tej pory Ra's Al Ghul stał się jednym z największych antagonistów Batmana.Mroczny Rycerz stwierdził, iż Robin stał się łatwym celem dla jego wrogów, dlatego przeprowadził wiele rozmów z Dickiem o porzuceniu maski Robina. Grayson ostatecznie pokłócił się z Brucem i odszedł do swojej nowej rodziny New Teen Titans. To wydarzenie odcisnęło ślad na ich późniejszych kontaktach. Wkrótce jednak Bruce poznał i zaadoptował kolejną sierotę - Jasona Todda. Niedługo potem Jason stał się drugim Cudownym Chłopcem. Dick w tym czasie przeniósł się do Bludhaven, gdzie rozpoczął życie jako Nightwing.
Kiedy dobry przyjaciel Bruce'a Wayne'a Lucjusz Fox został porwany przez Barona Bedlama króla Markovii, Batman poprosił o pomoc JLA, ale został odesłany przez grupę na "polityczne grunty". Zdenerwowany Batman odszedł od JLA i stworzył nową grupę o nazwie The Outsiders, w której skład weszli Black Lightning, Halo, Katana, Metamorpho oraz Książe Markovii, Brion Markov, a.k.a. Geo-Force. Dowództwo Batmana nie trwało zbyt długo i po zakończeniu misji Nietoperz powrócił do Justice League, uczestnicząc przy tym w utworzeniu International Justice League.
W międzyczasie drużyna Batmana przeszła radykalne zmiany. Po ucieczce Jokera z Azylu Arkham roześmiany szaleniec postrzelił Batgirl i sprawił, że już na zawsze pozostała kaleką. Później zaatakował i zatłukł na śmierć Robina. Wtedy to Batman poprzysiągł sobie, że już nigdy nie weźmie sobie nikogo do pomocy.Niedługo potem w Gotham pojawił się nowy mściciel - Huntress, która postanowiła stać się zamaskowanym pogromcą zbrodni po tym, jak mafia zabiła jej rodzinę. Batman obserwował jej poczynania bardzo uważnie i stwierdził, że jej taktyka i chęć zemsty są mroczniejsze od jego krucjaty. Później Huntress przyłączyła się na krótki czas do Batmana. Dziś uważana jest za czarną owcę w Bat-rodzinie. W międzyczasie Batman wciąż obwiniał się za śmierć Todda. Podczas jednej ze spraw związanych z ucieczką Two-Face'a Batman spotkał młodego chłopca o imieniu Tim Drake. Tim był bardzo bystrym i sprytnym chłopcem, który odkrył prawdziwe tożsamości Batmana i Nightwinga. Początkowo Batman nie zgodził się na przyjęcie go na nowego Robina. Dopiero po wypadku rodziców Drake'a Tim został trzecim Robinem. Przez cały czas Batman współpracował z Barbarą Gordon (dawną Batgirl), która stała się specem od komputerów - Oracle. Z czasem do Batmana przyłączył się Jean-Paul Valley czyli obrońca zakonu Św. Dumasa - Azrael. Obrońcy Gotham byli wtedy silniejsi niż kiedykolwiek przedtem.
Jednak ta złota era nie trwała wiecznie. Tajemniczy Bane przybył do miasta mając na celu pokonanie źródła swojego lęku - Protektora Gotham. Początkowo Mroczny Rycerz zignorował zagrożenie. Jednak Bane posunął się za daleko. Uwolnił wszystkich więźniów z Arkham, by sprawdzić moc Batmana. Podczas gdy Joker, Killer Croc, Poison Ivy, Riddler, Scarecrow i wielu innych szalało po ulicach Gotham, Bane planował jak zniszczyć Mrocznego Rycerza. Kiedy ostatecznie doszło do konfrontacji między Banem a Batmanem, wycieńczony Nietoperz ,nie mogąc się bronić, przegrał walkę, a Bane złamał mu kręgosłup.Kaleki Bruce poprosił Azraela by przywdział kostium Nietoperza na co ten przystał.Ze zmodyfikowaną "bat-zbroją" Jean-Paul był gotowy do pokonania Bane'a. Jednak Jean zaczął powoli odkrywać drzemiące w nim moce. W konfrontacji z Abbatoirem Valley zabił szaleńca jako Az-Bat. Kontakty z Komisarzem Gordonem zaczęły się psuć. Jean Paul stawał się coraz bardziej agresywny zarówno dla Dicka jak i dla Bruce'a. Gdy Batman wyzdrowiał, zaczął szkolić się u Lady Shivy. Po ukończeniu szkolenia Bruce zmierzył się z Jeanem. Mimo że go pokonał, wciąż nie był w pełni zdolny do bycia Batmanem. Poprosił więc o pomoc Dicka, by ten zastąpił go przez pewien czas.
Kiedy wszystkie zmartwienia Batmana ostatecznie się skończyły pojawił się nowy problem. Do Gotham, przybył człowiek o imieniu Apocalypse, który rozpylił w mieście wirus "The Clench". Zaraza rozeszła się po Gotham. Batman połączył swe siły z innymi członkami bat-rodziny by wynaleźć szczepionkę przeciwko tej chorobie. Ostateczne jednak wymyślił ją Azrael, posiłkując się zapiskami zakonu Św. Dumasa.Po jakimś czasie przez Gotham przeszło silne trzęsienie ziemi. Tak rozpoczął się okres zwany "No Man's Land". Kilku z ważniejszych wrogów Batmana wykorzystało chaos, jaki zapanował na ulicach miasta. Nie było łatwym zadaniem dla jego obrońców przywrócić ład w zrujnowanym Gotham, przez które przedzierały się szaleństwo i kanibalizm. Wielu mieszkańców opuściło miasto. Batman poprosił o pomoc Waszyngton, jednak okazało się,że Gotham zostało ekskomunikowane z terenów Stanów Zjednoczonych, stając się terenem nienależącym do nikogo. Załamany Bruce opuścił Gotham. Tymczasem w martwym mieście rozpętała się wojna gangów. Kiedy Batman powrócił do Gotham odkrył iż Superman zaczął opanowywać sytuację i że Lex Luthor zagarnia tereny należące do miasta. Batman odwołał Supermana a Bruce Wayne, dzięki sprytowi, sprawił że Luthor wycofał się z planu przejęcia miasta, mimo faktu, że Nemezis Człowieka ze Stali przyczynił się do dobudowania zrujnowanej po kataklizmie metropolii. Ostatecznie Bruce Wayne wraz ze swoim Wayne Enterprises finalnie odbudował i zmodernizował miasto.
Nie trzeba było długo czekać, by Lex Luthor został prezydentem USA. Nie mógł on znieść upokorzenia związanego z Wayne'em, który mu przeszkodził w przejęciu Gotham. Wrobił zatem Bruce'a w morderstwo swojej dziewczyny, Vesper Fairchild. Przez pewien czas Batman w pełni "zastępował" swą drugą tożsamość i oddzielił się od reszty Bat-rodziny. Kiedy ostatecznie dowiódł niewinności Bruce'a Wayne'a skończył z powolnym "niszczeniem" swojego podwójnego życia. Jakiś czas później Batman odkrył prawdziwą tożsamość Catwoman, co wcale nie ułatwiło sprawy. Wkrótce życie Batmana skomplikował kolejny przebieraniec, Hush. "Cichym" okazuje się być Tommy Elliot, przyjaciel Bruce'a z dzieciństwa, który pałał do niego nienawiścią z powodu wypadku swoich rodziców, który zresztą sam spowodował. Jego nienawiść polegała na tym, że nie mógł wybaczyć ojcu Bruce'a, że ten nie pozwolił umrzeć jego matce, dzięki czemu Thomas odziedziczyłby niesamowitą fortunę swych rodziców. Po latach, wraz z Riddlerem i paczką innych szaleńców z "Galerii Łotrów" Batmana próbował raz na zawsze zniszczyć Bruce'a, jak i jego alter ego, jednak bez pomyślnego (dla Elliota) zakończenia. Podczas tych okoliczności Bruce związał się jeszcze silniej z Catwoman, której ujawnił swoje drugie życie. Od tego momentu Catwoman jest stałym członkiem Bat-rodziny.
Debiut Elliota na ścieżce przestępczości prowadził do głębszych zmian nie tylko w życiu Batmana, ale i jego otoczenia. Mroczny Rycerz wraz z Supermanem ostatecznie strącili Luthora z fotela prezydenta USA. Ra's al Ghul zostaje zabity przez swoją drugą córkę, Nyssę. Joker i Riddler zostają przegnani z Gotham przez Husha.To jednak nic w porównaniu z tym, z czym musiał się zmierzyć Tim Drake. Okazało się, iż jego ojciec odkrył drugą tożsamość chłopca, przez co ten musiał zrezygnować z roli Cudownego Chłopca. Na jego miejsce wstąpiła Stephanie Brown, jego dziewczyna i sojuszniczka, występująca pod pseudonimem Spoiler. Mroczny Rycerz nie mógł jednak znieść jej ignorancji wobec jego rozkazów podczas misji, więc ją wydalił z funkcji Robina. W akcie zemsty, a zarazem żalu do Batmana, wykradła jeden z planów działania z komputera Człowieka-Nietoperza w momencie nastania kryzysu w Gotham. Plan zakładał, że wszystkie najważniejsze gangi w Gotham miały być pod kontrolą Batmana, przez co Nietoperz wiedziałby o każdym, nawet najmniejszym ruchu kryminalistów. Chciała przez to udowodnić swemu mentorowi, że błędem było odebranie jej prawa do noszenia stroju Robina i pokazać, że potrafi działać skutecznie. Jednak coś poszło nie tak - Spoiler wysłała list do każdego z czołowych gangów Gotham z wiadomością o spotkaniu w porcie. Przybyli wszyscy, oprócz jednego człowieka, Matchesa Malona, który był tożsamością Batmana w świecie przestępczym. W porcie rozegrała się masakra, która była preludium do wielkiej wojny gangów. Jej rezultatem była śmierć Spoiler z ręki Black Mask i obwołanie go nowym królem zbrodni w Gotham, przejmującym władzę nad prawie wszystkimi gangami w mieście. Kolejną konsekwencją wojny było zniszczenie Wieży Zegarowej, kryjówki Oracle. To wydarzenie zaważyło na dalszych relacjach miedzy Bruce'em a Barbarą, która odcięła się od Bat-Rodziny i zajęła się w pełni swoją własną formacją, Birds of Prey. Tim Drake natomiast, po stracie dziewczyny i ojca, (ten zginął podczas ataku Kapitana Bumeranga na dom Jacka Drake'a) wraz z Batgirl wyjechał do Bludhaven, gdzie pełnił przez jakiś czas obowiązki Nightwinga. Batman po raz kolejny sam zwalczał zbrodnie w Gotham. Przez pewien czas pomagał mu Nightwing, jednak po jakimś czasie wyjechał do New Jersey, szukać rozgrzeszenia za śmierć Blockbustera. Mroczny Rycerz musiał na nowo nauczyć się radzić sobie sam w swoim ukochanym mieście, mając do dyspozycji jedynie swojego lokaja Alfreda i Renee Montoyę- była ona jedyną policjantką w komisariacie, której mógł zaufać po wojnie gangów. Jednak po niedługim czasie Batman odkrywa (w momencie, gdy Joker wraca, dowiadując się z mediów o śmierci kolejnego Robina, Stephanie Brown), że swoją rolę w śmierci Stephanie odegrała również Leslie Thompkins, która pozwoliła Spoiler umrzeć w męczarniach w klinice. Z tego powodu Leslie wyjechała do Afryki, gdzie pomagała biednym ludziom, jak to robiła w czasach młodości. Od tego momentu Bruce zaczyna traktować Leslie na równi z przestępcami, ignorując kompletnie to, co zrobiła dla niego po morderstwie jego rodziców.Clarkowi w jeden sposób - zabijając Maxwella. Ten czyn sprawił, że trójca odcięła się od siebie na pewien czas. Gdy Nietoperz przypomniał sobie, że jego mózg został wyprany przez Zastanę, zakończył współpracę z Ligą Sprawiedliwości. Zastana chciała bowiem wymazać z pamięci Dr. Lighta wszystkie złe postępki na satelicie JLA po tym, jak szaleniec omal nie zgwałcił żony Eloganteda Mana, Sue Dibny. Mroczny Rycerz nie potrafił wybaczyć członkom Ligii, że przez długi czas ukrywali przed nim ten fakt. Nie mógł im również zapomnieć tego, że ktoś grzebał mu w głowie, gdyż według Batmana mózg jest najważniejszą częścią ciała (ciało może się starzeć, ale mózg nigdy). Odejście z Ligii było początkiem rozpadu całej formacji JLA.
Dalsze życie okazało się o wiele brutalniejsze - poprzez działania Superboya Prime (który wraz z Aleksandrem Luthorem [te dwie postacie, wraz z Supermanem z Ziemi-2 i Lois Lane z Ziemi-2 były jedynymi, które przeżyły wydarzenia z Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach] przyczynił do kryzysu w relacjach Batmana, Supermana, Wonder Woman, stworzenia Villains United oraz wszczęcia wojny w kosmosie) zmartwychwstał największy koszmar Bruce'a - Jason Todd. Przybierając postać Red Horda, Jason postanowił na własną rękę oczyścić Gotham ze zbrodni, zabijając wszystkich członków Black Mask. Bruce nie potrafił zwalczyć Jasona, który od momentu śmierci z rąk Jokera stał się jego przekleństwem. Wreszcie Todd, po kilku perypetiach, stawia Batmana w trudnej sytuacji, przykładając lufę pistoletu do głowy Jokera. Jason chciał, aby Bruce wybrał pomiędzy nim a Jokerem. Bruce zabija Jasona, gdy ten chce zabić jego największego nemezis. Następnie Joker, strzelając do kanistrów znajdujących się w pokoju, w którym rozegrała się dramatyczna scena, wywołuje wybuch, w którym również ginie. Nietoperz cudem przeżywa.Nie trzeba było długo czekać, ażeby podczas wielkiego kryzysu w uniwersum Superboy Prime, Aleksander Luthor, Superman z Ziemi-2 i Lois Lane z Ziemi-2 dali o sobie znać. Jednak ich intencje były zupełnie negatywne - chcieli wymazać z historii ówczesną Ziemię i na jej miejsce wstawić na nowo Ziemię-2. Rozegrała się potężna wojna światów, podczas której zginęło wiele osób, ważnych zarówno dla całego DCU, jak i Batmana. Jednak poprzez poświęcenie Superboya, w wszechświecie nastąpiło nowe status quo, w konsekwencji którego odrodziło się parę postaci (m.in. Joker, Jason Todd, Poison Ivy), a przestępca, który wiele lat temu zabił rodziców Bruce'a, został schwytany i oddany w ręce sprawiedliwości. Mroczny Rycerz Superman i Wonder Woman byli wyczerpani po tychże wydarzeniach, postanowili więc oddać świat w ręce drugoligowych herosów, wyjeżdżając wraz z Dickiem i Timem do Budapesztu, gdzie byli przez rok.
Batman nie posiada żadnych supermocy. Wszystkie zdolności czerpie ze swojej wiedzy i wytrenowania. Posiadł wiedzę na temat wielu różnych sztuk walki, ma również niezwykle zaawansowane technicznie gadżety. Wszystko to połączone wraz z jego wysokim IQ sprawia, iż bohater jest jednym z najniebezpieczniejszych ludzi na naszej planecie.Lista komiksów, w których Batman się pojawił:

 • Action Comics #594-598, 600, 606, 635, 650, 654, 670, 675, 719, 737, 744, 753, 766, 770, 784
 • Action Comics Annual #1, 3
 • Adventures of Superman #488, 494, 557, 560, 565-566, 583
 • Adventures of Superman Annual #6
 • Anarky (1 seria) #3-4
 • Animal Man #34
 • Aquaman (3 seria) #4
 • Aquaman (4 seria) #8
 • Aquaman: Secret Files & Origins #1
 • Arkham Asylum: Living Hell
 • Armageddon 2001 #1-2
 • Armageddon: Alien Agenda #1
 • Armageddon: Inferno #1, 4
 • Azrael #1-2, 5, 10-11, 16, 22-23, 27-31, 36, 39
 • Azrael: Agent of the Bat #47-50, 53, 56, 58-62, 64-67, 70, 72-76, 79, 91-92, 95-100
 • Aztek: The Ultimate Man #6-7, 10
 • Batgirl #0-1, 3-7, 9, 11, 14-15, 17-18, 22-24, 27, 29, 31-40, 42
 • Batgirl Annual #1
 • Batgirl Special
 • Batgirl: Year One #1-6, 9
 • Batman #0, 392-573, 575-
 • Batman 80-Page Giant #1-3
 • Batman: Absolution
 • Batman/Aliens #1-2
 • Batman/Aliens II #1-3
 • Batman: Arkham Asylum
 • Batman: Blackgate
 • Batman: Blackgate -- Isle of Men
 • Batman: Blind Justice
 • Batman: Bloodstorm
 • Batman: Bullock's Law
 • Batman/Captain America
 • Batman/Catwoman: Trail of the Gun #1-2
 • Batman: Child of Dreams
 • Batman Chronicles #1-19, 21, 23
 • Batman Chronicles: The Gauntlet
 • Batman: Crimson Mist
 • Batman/Daredevil: King of New York
 • Batman: Dark Victory
 • Batman: Death of Innocents -- The Horror of Landmines
 • Batman: Death and the Maidens #1-9
 • Batman/Deathblow: After the Fire #1-3
 • Batman/Demon
 • Batman & Demon: A Tragedy
 • Batman: Ego
 • Batman: Family #1, 4-8
 • Batman: Fortunate Son
 • Batman: Full Circle
 • Batman: Gordon of Gotham #1-4
 • Batman: Gotham City: Secret Files & Origins #1
 • Batman: Gotham Knights #1-74
 • Batman: Gotham Nights #1-4
 • Batman/Grendel: Devil's Riddle #1-2
 • Batman/Grendel II #1-2
 • Batman: Harley Quinn
 • Batman/Hellboy/Starman #1-2
 • Batman: Hong Kong
 • Batman/Huntress: Cry for Blood #1-6
 • Batman/Joker: Switch
 • Batman: Journey Into Knight #1-12
 • Batman/Judge Dredd: Die Laughing #1-2
 • Batman/Judge Dredd: Judgment on Gotham
 • Batman/Judge Dredd: The Ultimate Riddle
 • Batman/Judge Dredd: Vendetta in Gotham
 • Batman: Legends of the Dark Knight #0-104, 106-
 • Batman: Legends of the Dark Knight Annual #1-7
 • Batman: Legends of the Dark Knight Halloween Special #1-3
 • Batman/Lobo
 • Batman: Night Cries
 • Batman/Nightwing: Bloodborne
 • Batman: No Man's Land: Secret Files & Origins #1
 • Batman: Orpheus Rising #1-5
 • Batman & The Monter Men #1-6
 • Batman: Our Worlds at War
 • Batman: Outlaws #1-3
 • Batman/Phantom Stranger
 • Batman/Punisher: Lake of Fire
 • Batman: Red Rain
 • Batman/Riddler: The Riddle Factory
 • Batman: Room Full of Strangers
 • Batman: Run, Riddler, Run #1-3
 • Batman: Scarecrow 3D
 • Batman: Scottish Connection
 • Batman: Secret Files & Origin #1
 • Batman: Secrets #1-5
 • Batman: Seduction of the Gun
 • Batman: Shadow of the Bat #0-82, 84-85, 87-90, 92-94
 • Batman: Shadow of the Bat Annual #1-5
 • Batman/Spawn: War Devil
 • Batman & Spider-Man: New Age Dawning
 • Batman/Superman/Wonder Woman: Trinity #1-3
 • Batman & Superman: World's Finest #1-12
 • Batman: Sword of Azrael #1-4
 • Batman/Tarzan: Claws of the Cat-Woman #1-4
 • Batman: Tenses
 • Batman: The 10-Cent Adventure
 • Batman: The Ankh
 • Batman: The Cult #1-4
 • Batman: The Killing Joke
 • Batman: The Long Halloween #1-13
 • Batman & The Outsiders #1-20, 22-32
 • Batman & The Outsiders Annual #1-2
 • Batman: Turning Points #1-3, 5
 • Batman/Two-Face: Crime & Punishment
 • Batman: Two-Face Strikes Twice! #1-2
 • Batman: Vengeance of Bane
 • Batman: Vengeance of Bane II: The Redemption
 • Batman Villains: Secret Files & Origins #1
 • Batman vs. Predator #1-3
 • Batman vs. Predator II: Bloodmatch #1-4
 • Batman vs. Predator III: Blood Ties #1-4
 • Batman/Wildcat #1-3
 • Beast Boy #3
 • Birds of Prey (1 seria) #1
 • Birds of Prey (2 seria) #6, 15, 26-27, 36, 40, 50, 57
 • Birds of Prey: Batgirl/Catwoman #1
 • Birds of Prey: Manhunt #2-3
 • Birds of Prey: Secret Files & Origins #1
 • Bizarro Comics
 • Black Condor #12
 • Black Lightning (2 seria) #12-13
 • Black Orchid #2
 • Bloodbath #1-2
 • Blue Beetle #21
 • Booster Gold #22-23
 • Captain Atom #2, 10, 24, 33
 • Catwoman (2 seria) #0, 2, 5-7, 12-13, 26, 31-32, 36, 38-41, 46-47, 50, 58, 60, 64-65, 72-77, 79, 83-84, 89-90, 94
 • Catwoman (3 seria) #1, 4, 10, 13, 19, 35
 • Catwoman Annual #1-3
 • Catwoman: Defiant
 • Catwoman: Guardian of Gotham #1-2
 • Catwoman: My Sister's Keeper #1, 3-4
 • Catwoman Secret Files & Origins #1
 • Catwoman: Selina's Big Score
 • Catwoman: When in Rome #1
 • Challengers of the Unknown (2 seria) #11-12
 • Chase #1, 7-8
 • Countdown to Infinite Crisis #1
 • Christmas with the Super-Heroes #1-2
 • Cosmic Odyssey #1-4
 • The Creeper #7-8
 • Daredevil/Batman
 • The Darkness/Batman
 • Day of Judgment #1-5
 • DC 1st: Batgril/Joker
 • DC Universe Holiday Bash #1-3
 • DCU Villains Secret Files & Origins #1
 • Deadman (2 seria) #1, 4
 • Deadman: Dead Again #2
 • Deadshot #1
 • Deathstroke: The Terminator #6-9
 • The Demon (3 seria) #3-4, 7-8, 12, 23-24, 27, 31
 • Detective Comics #559-
 • Doctor Fate (1st series #3
 • Final Night #1-4
 • Firestorm: The Nuclear Man #67-91
 • Firestorm: The Nuclear Man Annual #5
 • The Flash (2 seria) #8, 31, 33, 100, 119, 149, 163, 165
 • The Flash Annual #4
 • Fury of Firestorm #4, 56, 63-64
 • Genesis #1-2
 • Ghost/Batgirl #1
 • Girlfrenzy! -- Batman: Batgirl
 • Gotham Central #2-3, 5, 10
 • Green Arrow (1 seria) #75, 90, 101, 105, 134-135
 • Green Arrow (2 seria) #1-2, 4-9, 11
 • Green Arrow Annual #1, 5
 • Green Lantern (2 seria) #1, 29, 71, 74, 78, 81, 103, 125, 129, 135-136
 • Green Lantern Annual #8
 • Green Lantern Corps #220
 • Green Lantern Secret Files & Origins #1
 • Harley Quinn #1, 3-6, 9-12, 24-25, 29, 32
 • Hawk & Dove #1, 25
 • Hawkworld #32
 • Hawkworld Annual #2
 • Heroes Against Hunger
 • Hitman #1-3, 21-22
 • Hourman #1, 8, 11-13, 16
 • Huntress (1 seria) #17-19
 • Huntress (2 seria) #2
 • Identity Crisis #1-7
 • Infinite Crisis #1-7
 • Impulse #48, 50, 56, 86
 • Invasion! #2-3
 • JLA #1-5, 7-19, 22-41, 43-48, 50-61, 64-70, 72-83
 • JLA 80-Page Giant #1-3
 • JLA: Incarnations #1-7
 • JLA/JSA Secret Files & Origins #1
 • JLA/JSA: Virtue & Vice
 • JLA: League of One
 • JLA: Liberty & Justice
 • JLA: Our Worlds at War
 • JLA: Scary Monsters
 • JLA: Secret Files #1-3
 • JLA: Secret Origins
 • JLA: Seven Caskets
 • JLA Showcase 80-Page Giant #1
 • JLA/The Spectre: Soul War #1-2
 • JLA/Titans #1-3
 • JLA: Tomorrow Woman
 • JLA vs. Predator
 • JLA: Welcome to the Working Week
 • JLA/Wildcats
 • JLA/Witchblade
 • JLA: Year One #2, 7, 11-12
 • The Joker: Devil's Advocate
 • Joker: Last Laugh #1-6
 • Joker: Last Laugh: Secret Files & Origins #1
 • JSA #31
 • Justice League #1-6
 • Justice League: A Midsummer's Nightmare #1-3
 • Justice League America #26-27, 29, 31-32, 34, 40-42, 52, 59, 66, 70, 74-75, 100
 • Justice League America Annual #9
 • Justice League Annual #1
 • Justice League Europe #7-10, 17, 35, 37-40
 • Justice League International #7-9, 11-13, 15-21, 24
 • Justice League International Annual #2-3
 • Justice League Quarterly #1-2
 • Justice League Spectacular
 • Justice League Task Force #4-6
 • The Kingdom #1-2
 • Legends #2-6
 • Legends of the DC Universe #1, 6, 10-13, 18, 26, 27, 31-32
 • Legends of the DC Universe 80-Page Giant #1
 • Legends of the World's Finest #1-3
 • LEGION '91 Annual
 • Lobo #61
 • Lobo Goes to Hollywood
 • Lobo Paramilitary Christmas Special
 • Man of Steel #3
 • Man-Bat (2 seria) #1-2
 • Manhunter #17
 • Martian Manhunter (1 seria) #1-2, 4
 • Martian Manhunter (2 seria) #0, 4, 8, 22, 24
 • Martian Manhunter Annual #2
 • Millenium #1-8
 • Mister Miracle #16
 • New Titans #55, 57, 60-61, 65, 71, 113
 • New Titans Annual #7
 • New Year's Evil: Gog
 • New Year's Evil: Prometheus
 • New Year's Evil: Scarecrow
 • Nightwing (1 seria) #1, 3-4
 • Nightwing (2 seria) # 1, 5, 9-10, 12-15, 22-23, 28, 33-35,, 47, 52-53, 56, 62, 65-66, 68, 75-76, 81
 • Nightwing: Alfred's Return
 • Nightwing Annual #1
 • Nightwing & Huntress
 • Nightwing: Our Worlds at War
 • Nightwing Secret Files & Origins #1
 • Nightwing: The Target
 • The OMAC Project #1-5
 • Outsiders (1 seria) #11, 17-26
 • Outsiders (2 seria) #1, 7-9
 • Outsiders Annual #1
 • Outsiders Special
 • Penguin: Triumphant
 • Planetary/Batman: Night on Earth
 • Planetary/JLA: Terra Occulta
 • Plastic Man (2 seria) #3
 • Plastic Man Special
 • Power Company #15
 • Power Company: Bork
 • Power of the Atom #9
 • The Power of Shazam #17, 22
 • Primal Force #7
 • Punisher/Batman: Deadly Knights
 • The Question #2, 26
 • The Question Annual #1-2
 • Ragman #5-8
 • Resurrection Man #6-7, 18, 21
 • Robin (1 seria) #1, 5
 • Robin (2 seria) #0, 1, 8-9, 11-17, 19, 21, 23-24, 26, 45-47, 49-50, 53, 55, 58, 65, 68, 70, 72-74, 84-88, 92-95,
 • 100-101, 106
 • Robin II: The Joker's Wild #1-2, 4
 • Robin III: Cry of the Huntress #1, 6
 • Robin Annual #1, 4-5
 • Robin: Year One #1-4
 • Saga of Ra's Al-Ghul #1-4
 • Sandman #2, 71
 • Scarecrow: Master of Fear
 • Secret Origins 80-Page Giant
 • Secret Origins of Super-Villains 80-Page Giant
 • Sgt. Rock #19
 • Showcase '93 #1, 6-8
 • Showcase '94 #1-2, 5, 7, 11-12
 • Sins of Youth: Batboy and Robin
 • Sins of Youth: JLA Jr.
 • Sins of Youth Secret Files & Origins
 • Sovereign Seven #5, 8, 12
 • Spawn vs. Batman
 • The Spectre (2 seria) #10
 • The Spectre (3 seria) #51, 62
 • The Spectre (4 seria) #3-4
 • Spider-Man & Batman
 • Starman (1 seria) #9-11, 34
 • Starman (2 serias) #17, 32-36, 43, 65-66, 168
 • Suicide Squad (1 seria) #10, 13, 16, 38, 40-44, 48-49, 59-62
 • Superboy (3 seria) #41, 49, 60-61, 65, 85
 • Superboy Annual #1
 • Superman (2 seria) #17, 23, 44, 64-66, 76, 83, 96, 120, 126, 130, 137, 161, 165, 168, 189
 • Superman 80-Page Giant #1
 • Superman Annual #3
 • Superman/Batman #1-
 • Superman/Batman: Secret Files & Origins #1
 • Superman & Batman: World's Funnest
 • Superman: Lex 2000
 • Superman: Man of Steel #10, 20-21, 37, 101, 105
 • Superman: Man of Steel Annual #1, 3-4
 • Superman: Man of Tomorrow #13
 • Superman: Our World at War Secret Files & Origins
 • Superman Secret Files
 • Superman Special
 • Superman/Wonder Woman: Whom Gods Destroy #1-2
 • Superman: The Odyssey
 • Superman: The Wedding Album
 • Superman: Y2K
 • Swamp Thing (2 seria) #66, 70, 77, 84, 86, 89, 129, 144
 • Swamp Thing Annual #4-5
 • Team Titans Annual #1
 • Teen Titans (2 seria) #12, 14-15
 • Teen Titans (3 seria) #6
 • Teen Titans Spotlight: Nightwing
 • The Titans #20-21
 • The Titans Secret Files & Origins #1
 • Titans/Young Justice: Graduation Day #3
 • Underworld Unleashed #1-3
 • Underworld Unleashed: Devil's Asylum
 • War of the Gods #1-4
 • Wonder Woman (2 seria) #8, 13, 59-60, 125, 140-141, 164-167, 174-175
 • Wonder Woman: Our Worlds at War
 • Wonder Woman: The Hiketeia
 • World's Finest (2 seria) #1-3
 • World's Finest: Our Worlds at War
 • Year One: Batman Scarecrow
 • Year One: Batman Ras Al Ghul
 • Young Justice #1, 5-6, 9-10, 19-21, 24, 31, 35, 54
 • Young Justice 80-Page Giant #1
 • Young Justice in No Man's Land
 • Young Justice Secret Files
 • Young Justice: Sins of Youth #1-2
 • Young Justice: The Secret
Przygotowali: Chudy i Cornelius

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk