.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: VILLAINS :: BLACK MASK / ROMAN SIONIS :.

BLACK MASK / ROMAN SIONIS

Imię i nazwisko: Roman Sionis
Pseudonimy: Black Mask
Zawód: Gangster
Teren działania: Gotham City
Stan cywilny: Kawaler
Przynależność organizacyjna: False Face Society, Tatoo, Secret Society of Super-Villains
Znana rodzina: ojciec i matka (zginęli w pożarze)
Wzrost: 1,85 m
Waga: 88.45 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Brak
Pierwsze pojawienie się: Batman #386
Supermoce: Brak
Wykaz najważniejszych wrogów: Batman I, Catwoman, Huntress II
Wykaz najważniejszych przyjaciół: Pingwin, Tatoo, Circe II
Twórca postaci: Doug Moench, Tom Mandrake


Roman Sionis urodził się w jednej z elitarnych rodzin w Gotham. Jego rodzina była zamożna, a rodziców bardziej obchodził status społeczny, aniżeli to, co dzieję się z ich własnym synem. Najbardziej godnym uwagi momentem po jego przyjściu na świat było omyłkowe upuszczenie go na podłogę tak, że uderzył o nią głową. Jego rodziców bardziej niż zdrowie dziecka martwiło to, co powiedzą znajomi, gdy się dowiedzą o tym incydencie. Podobno zdarzenie miało miejsce kilka lat później Roman został pobity przez wściekłego szopa, w momencie, gdy razem z rodziną przebywali w letniej posiadłości. Roman nikomu o tym nie powiedział, bojąc się, że ktoś uzna jego rodziców za nieodpowiedzialnych. Rodzice Romana "przyjaźnili się" z Thomasem Wayne'em, ale tak naprawdę nie lubili jego, ani jego żony. Zależało im jednak, aby Roman zaprzyjaźnił się z młodym Bruce'em Wayne'em, ale tak się nie stało. Roman był dziwny, trzymał się na dystans i nie miał żadnych przyjaciół. Po śmierci małżeństwa Wayne'ów państwo Sionis przestali widywać Bruce'a i nie myśleli o nim przez wiele lat. Roman przez hipokryzję rodziców zaczął nienawidzić ich, a także ich "publicznych masek", nie cierpiał także rówieśników.

Pewnej nocy tajemniczy pożar spalił posiadłość Sionisów. Rodzice Romana zginęli w pożarze. Roman ledwo przestał być nastolatkiem, a już odziedziczył rodzinną fortunę, podobnie jak biznes - Janus Cosmetics. Roman nie uratował rodzinnego biznesu, roztrwonił majątek i doprowadził firmę do bankructwa. Miał jedną szansę by ocalić firmę, nowa twarz linii kosmetycznej. Był tak pewny sukcesu, że swoją dziewczynę Circe uczynił modelką tych produktów.

Był to całkowity upadek Janus Cosmetics. Kosmetyki nie były wcześniej testowane i oszpeciły Circe i każdego, kto ich stosował. Przedsiębiorstwo było w ruinie, ale Sionis był bezpieczny finansowo, dzięki znajomemu z dzieciństwa - Bruce'owi Wayne'owi, który kupił firmę. Sionis nie był wdzięczny i czuł się upokorzony. Rozwścieczony udał się do rodzinnego mauzoleum i zniszczył hebanowe wieko z trumny ojca. Sionis miał zawsze obsesję na punkcie masek i idei, że po założeniu maski, osoba staje się kimś zupełnie innym. Zabrał duży kawałek wieka trumny i wyrzeźbił z niej maskę, stając się tym samym Black Mask.

Sionis odkrył, że ma niesamowite uzdolnienie do zbrodni i wkrótce miał na swoich usługach spory gang, znany jako False Face Society. Niezbędnym było, by każdy członek gangu wybrał jedną z masek z kolekcji Sionisa i nosił ją zawsze w jego obecności i podczas wykonywanych akcji. Odnosili oni wiele przestępczych sukcesów, sprawując władzę w półświatku Gotham, aż do momentu, gdy Black Mask zdecydował, że czas na zemstę na osobie Bruce'a Wayne'a. Zaczął porywać ludzi z Wayne Enterprises i zakładać na ich twarze maski, które wcześniej miały kontakt z kosmetykami wyprodukowanymi przez Janus Cosmetics.

Te porwania przykuły uwagę Batmana, który zaczął łapać członków False Face Society. Powoli zaczął niszczyć organizację, aż ostatecznie odnalazł Black Mask w ruinach rezydencji Sionisów. Batman odkrył jego tożsamość i sekret - to Roman podpalił posiadłość, by pozbyć się rodziców i dostać spadek. Kolejnym powodem był fakt, że rodzice Romana z powodu obsesji klasowej nie godzili się na jego związek z Circe, sekretarki z klasy pracującej. Black Mask podłożył ogień w ruinach i próbował z nich uciec, jednakże nie mógł z powodu uwięzienia. Batmanowi udało się go uratować, ale maska "wpaliła" mu się w twarz. Nawet po usunięciu drewna, jego twarz zachowała kształt i kolor Czarnej Maski.

Black Mask spędził trochę czasu w Arkham i planując swe ewentualne uwolnienie reaktywował False Facers. Stworzył drugie, nowe "stowarzyszenie" - Tatoo (ich twarze były ukryte za maski z wytatuowanymi wzorami). Razem zaczęli podpalać budynki należące do Wayne'a. Porwali również Luciusa Foxaa, CFO Waynetech i przyjaciela Bruce'a. Batman infiltrował gang, dzięki czemu udało mu się ocalić Luciusa przed torturami i nawet złapać Tatoo, ale Black Mask uciekł.

Sionis dał sobie spokój z krucjatą przeciw Wayne'owi i stał się czołową figurą w przestępczym świecie Gotham City. Współpracując z Pingwinem, a czasami samemu, udało mu się przejąć kontrolę nad większością gothamskiego podziemia. Tak się sprawy miały aż do czasu No Man's Land. Umysł Sionisa wydawał się jeszcze bardziej zrujnowany i zaczął przewodzić rytuałom. Rytualne straszenie stało się koniecznością. Miał on potężną grupę, dopóki nie została ona rozbita przez Batmana i Huntress (gdy ta nadal nosiła kostium Batgirl).Black Mask został zamknięty w Blackgate, ale uciekł zanim Gotham ponownie stało się częścią USA.

Roman stracił wiele kryjówek/baz podczas NML i zajęło mu trochę czasu, aby ponownie stanąć na nogi. Zajął się rozprowadzaniem narkotyków, pracując już bez False Face Society. Postanowił przenieść organizacje na East End, co przyciągnęło uwagę Catwoman, która poprzysięgła sobie strzec tej dzielnicy.

Catwoman wtrąciła się w plany Black Mask, kradnąc jego pieniądze i oddając je biednym, a także zajmując się hospitalizacją wielu jego ludzi. Black Mask postanowił pozbyć się problemu i odnalazł starą przyjaciółkę Seliny Kyle, Sylvię Sinclair. Ujawniła ona Black Mask sekretną tożsamość Catwoman, a on rozpoczął kampanię terroru przeciwko Selinie. Wysadził w powietrze nowe centrum młodzieżowe, które Catwoman wspomogła ukradzionymi wcześniej pieniędzmi, napastował ją, a także, co najgorsze porwał jej siostrę i szwagra. Black Mask torturował szwagra Seliny na oczach jej siostry. Następnie w akcie ostatecznego okrucieństwa zmusił ją do zjedzenia części ciała jej teraz już martwego małżonka.

Selina przybyła i ujrzała martwego szwagra, oszalałą siostrę i torturowaną przyjaciółkę Holly. Zaatakowała Black Mask, walczyli w jego posiadłości, na końcu walki, Black Mask spadł ze szczytu budynku i wszyscy myśleli, że zginął. Ciało nie zostało odnalezione, a jak wiadomo gothamscy kryminaliści mają niebywałą zdolność przeżywania takich rzeczy.

Gdy Stephenie Brown (znana jako Spoiler) została IV Robinem i chciała zaimponować swemu mentorowi poprzez realizację planu znalezionego w komputerze Batmana. Planem były "gry wojenne", intelektualna rozgrywka, której Batman wcale nie miał zamiaru przeprowadzać. Konsekwencja były wojny gangów, które zalały Gotham. Stephenie próbowała znaleźć sprzymierzeńca Batmana - Orpheusa, by wraz z jego pomocą naprawić popełniony błąd. Ale Black Mask odnalazł Orpheusa pierwszy, zabił go i porwał dziewczynę. Torturował ją by wydobyć informacje, dziewczynie udało się zbiec.

Następnie Black Mask zmierzył się z Batmanem w wieży Oracle, ale musiał ratować Barbarę, a w tym czasie Black Mask uciekł. Black Mask został panem gothamskiej przestępczości.

Wspólnie z Reporterem Arturo Rodriguezem rozpoczął kampanie by zdyskredytować Batmana. Podczas gdy Rodriguez pisał serię nieprzychylnych artykułów o Mrocznym Nietoperzu, Black Mask w przebraniu Batmana dokonał serii morderstw. Wszystko skomplikowało się, gdy pojawił się Joker. Black Mask chciał go zabić i obwinić o to Batmana, zaś Joker chciał zabić Black Mask, za to, ze ten odebrał mu przyjemność pozbycia się kolejnego Robina. Obaj o mało się nie zabili przed interwencją Batmana. Batman zdemaskował Rodrigueza i wreszcie złapał Black Mask. Aczkolwiek w trakcie transportu do więzienia Black Mask zabił eskortujących go strażników i uciekł raz jeszcze.

Jakiś czas później Slade Wilson, znany jako Deathstroke, przybył do Sionisa, oferując mu członkostwo w Sekretnym Stowarzyszeniu Super-Łotrów. Pragnąc zwalczyć szkodniki, które niszczyły mu placówki narkotykowe i zbrojne w Gotham (był to czas, kiedy Batman i Red Hood powstrzymywali brudne interesy Maski), zaakceptował propozycję Deathstroke'a. Slade wysłał do zabicia Batmana i Red Hooda drużynę łotrów: Kaptiana Nazi, Hyenę II i Count Vertigo. Atak antagonistów nie udał się jednak - łotry zostały pokonane, a Stowarzyszenie zrezygnowało z przejęcia Gotham dla własnych celów.

Następnie, by "zadowolić siebie", Sionis zaczął grozić najważniejszym osobom w życiu Catwoman, od Slama do Holly. Roman sądził, że Selina nie zdoła go zabić z powodu zasad, jakie wpoiła życie parę lat temu. Black Mask spotkał się jednak z zaskoczeniem, kiedy Catwoman wzięła pistolet i strzeliła w głowę. Black Mask zmarł na miejscu.

Black Mask nie miał żadnych nadludzkich mocy. Był jednak dobrym przywódcą, otoczonym przez lojalnych ludzi. Sionis był świetnym strategiem, a także bezwzględnym i okrutnym oprawcą, wykorzystującym tortury by wydrzeć potrzebne mu informacje.

Autor: Damex

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk