.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: VILLAINS :: SZALONY KAPELUSZNIK / JERVIS TETCH :.

SZALONY KAPELUSZNIK / JERVIS TETCH

Imię i nazwisko: Jervis Tetch
Pseudonim: Szalony Kapelusznik (Mad Hatter)
Zawód: Przestępca
Teren działania: Gotham City
Stan cywilny: Kawaler
Przynależność organizacyjna: Secret Six
Pierwsze pojawienie się: Batman #49
Wykaz najważniejszych przyjaciół: Scarecrow, Narcosis, Catman, Deadshot, Scandal, Chesire, Parademon, Skandal Savage, Radgoll II, Black Mask
Wykaz najważniejszych wrogów: Batman I, Nightwing II, Robin III, Superman, Killer Croc, Renee Montoya, Crispus Allen
Supermoce: Brak
Wzrost: 142 cm
Waga: 67,6 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Czerwone
Twórcy postaci: Bob Kane, Bill Finger
Lista komiksów, w których pojawiła się postać:
- Batman #2, #49, #161, #201, #291-294, #297, #378-400,   #492, #566, #642
- Batman Family (1975) #5-6
- Batman: Dark Victory #10
- Batman: Gotham Knights #38-39
- Batman: The Long Halloween #10, #13
- Batman: Legends of the Dark Knight : Halloween Special #2
- Batman: Shadow of the Bat #78-79
- Detective Comics #230, #510, #526, #573, #758-760,   #780, #787, #800, #818
- Gotham Central #19-20
- Robin: Year One #1
- Secret Six #1
- Showcase '94 #3-4


Jervis Tetch fascynuje się kapeluszami wszelkich kształtów i rozmiarów. Podobny stosunek ma do książek Lewisa Carrolla, a szczególnie do tych najpopularniejszych - "Alicji w krainie czarów" i "Alicja po drugiej stronie lustra". Jego ulubioną sceną z tych książek zawsze były sekwencje herbacianego przyjęcia zorganizowanego przez Szalonego Kapelusznika. Jervis cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz manie depresyjną. Może być niebezpieczny dla otoczenia. Jego zachowanie i złudzenia są typowe przy schizofremii. Objaw zaburzeń to nie tylko cytowanie fragmentów z książek Carolla. Jervis zatraca również granicę pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Jest gotów na wszystko, by zdobyć to, czego chce. Możliwe, że jego zafascynowanie młodziutką Alicją ma pedofilskie zabarwienie.Pierwszy raz pojawił się podczas próby kradzieży trofeum z Gotham Yacht Club. Został złapany przez Batmana. Umieszczono go w Arkham. Później pojawił się inny Mad Hatter, podszywający się pod Tetcha. Oszust zniknął, gdy pojawił się prawdziwy Kapelusznik. Jervis ciągle wspominał, że zabił oszusta, jednakże ten pojawił się jeszcze raz po powrocie Tetcha. Tylko po to, aby dostać zdrowe lanie od Mrocznego Rycerza i nigdy więcej nie powrócić. Tymczasem kolejnymi znakami rozpoznawalnymi Tetcha zostały mała małpka oraz maszyna wyczyszczająca umysł. Szybko jednak zrezygnował z tych "przedmiotów".

Kolejnym razem Jervisa można było spotkać z przyrządem kontrolującym umysł, który umieszczał w każdej ze swoich czapek. Był zdolny do włożenia takowego urządzenia do kapelusza Scarecrowe'a, dzięki czemu miał kontolę nad nim przez pewien czas. Po tym wydarzeniu chodziły słuchy, że Kapelusznik zmarł pod torami nadjeżdżającego pociągu. Wiadomość o jego śmierci była jednak przedwczesna.
Następnie Tetch porwał Luciusa Foxa z Wayne Enterprises, chcąc tym samym za niego okup. Szaleniec został powstrzymany przez Batmana, ale wcześniej Tetch użył swojego zaawansowanego ekwipunku, aby nakarmić swój komputer informacjami znajdującymi się w umyśle Foxa.Gdy w mieście zaczęło się pojawiać coraz to więcej zamaskowanych przestępców, Jervis został wynajęty przez Carmine'a Falcone'a do napadu na depozyt bankowy w Gotham. W rabunku pomagał mu Scarecrow. Obaj zostali unieszkodliwieni przez Batmana i Catwoman. Jervis został odesłany do Azylu Arkham, lecz szybko stamtąd zwiał za sprawą Two-Face'a, który wypuścił wszystkich najgorszych kryminalistów z ośrodka, aby zaatakować rezydencję Falcone'a. Jak większość przebierańców biorących udział w zaatakowaniu budynku, został złapany przez Mrocznego Rycerza. Rok po tym zdarzeniu, wraz z Mr. Freeze'em uciekał przed policją w kanałach. Tam również został szybko schwytany przez protektora Gotham.

Niedługo trzeba było czekać na kolejną inicjację Tetcha. Tym razem umieścił swój aparat kontrolujący umysł w walkmanach, które dawał młodym dziewczętom z szkoły Dicka Graysona (wtedy pierwszego Robina). Dzięki temu mógł sprzedać dziewczyny trzeciemu światowemu dyktatorowi Generalissimo Lee. Młody Robin przeszkodził jednak skutecznie w planach Tetcha.Na kolejny odzew od Tetcha trzeba było długo czekać, bo aż do czasu, gdy Bane wysadził w powietrze część Azylu. Jest on jednym z pierwszych uciekinierów, który zaczyna działać. Zdaje on sobie sprawę, że ktoś kto go uwolnił z Arkham miał w tym zapewne jakiś cel, postanawia więc dowiedzieć się czegoś więcej o swoim "dobroczyńcy". Przypina więc nadajnik do tresowanego sokoła Birda (jednego z pomocników Bane'a) co nie wzbudza zachwytu samego Bane'a. Trochę później Mad Hatter "zaprasza" Batmana i Robina na herbatkę, na której będą też inni uciekinierzy z Gotham. Wręcza on im kapelusze, które zmieniają ich w bezwolne sługi. Jeden z szaleńców - Film Freak otrzymuje misje wyśledzenia Bane'a. Równocześnie na "przyjęcie" docierają Batman i Robin. Bez większego trudu pokonują wszystkich szaleńców i udaje im się uniknąć śmiertelnej pułapki Mad Hattera. Chwilę po zakończeniu walki słyszą dzięki nadajnikowi w kapeluszu Film Freaka, jak Bane brutalnie zabija wysłannika Mad Hattera, zapowiadając Batmanowi, że będzie następny w kolejce po śmierć (aczkolwiek Batman nie umarł).

Na kolejną akcję Mad Hattera trzeba było czekać aż do nadejścia czasu Ziemi Niczyjej w Gotham. Po trzęsieniu ziemi Tetch sformował swój własny gang, który później został zaatakowany przez Narcosisa. Sprytny Kapelusznik najpierw sprzymierzył się z szaleńcem, by potem go unieszkodliwić (Tetchowi zalezało jedynie na jego masce). Kapelusznik zaczął następnie rozsyłać po mieście rozkoszny gaz Narcosisa. Batman zniszczył urządzenia uwalniające gaz i unieszkodliwił Tetcha. Jervisa widziano później w zniszczonym Gotham, jednakże został szybko złapany przez Supermana.Po NML Jervis ponownie uciekł z Azylu. Swoje nadajniki umieścił tym razem w biletach "kawa i pączki za darmo", które dawał jako jałmużnę na wprost policyjnej stacji Gotham. Dzięki temu przez krótką chwilę miał kontrolę nad większością policjantów z Gotham. Przez niego detektywi Renee Montoya i Crispus Allen zrabowali bank. Atak na policje został szybko zaprzestany przez Mrocznego Rycerza z Gotham.

Po jakimś niedługim czasie Jervis starał się uciec z Azylu, mając do dyspozycji wartownika policyjnego. Policjant strzelił do policjantów, którzy obstawili wcześniej wszystkie wyjścia z Azylu (po uwolnieniu Tetcha w ośrodku uruchomiono alarm), na co ci odpowiedzieli salwą, która zabiła człowieka, którego umysł został zawładnięty przez Tetcha. Tetch stał wiele razy pod krytycznym ostrzałem, jak to miało miejsce podczas tej strzelaniny. Było niemalże pewne, ze Tetch zginie od kul policjantów. Jednak i te pogłoski o odejściu w zaświaty nie sprawdziły się - Mad Hatter wrócił od razu po zakończeniu największej w historii wojnie gangów w Gotham. Wtedy rozpoczął pracę dla Black Mask.Pracując dla Sionisa, Tetch wsadził do mózgu Killer Croca chip, który ponownie zmutował Croca i uaktywnił na nowo wirus, który wszczepili mu wcześniej Hush i Riddler. Croc odzyskał jednak panowanie nad swoim umysłem. Postanowił się zemścić na swych prześladowcach. Zaczął od Tetcha. Batman w porę uratował Kapelusznika, jednakże Croc uciekł. Hatter wrócił ponownie do Azylu.

W rok po zakończeniu Kryzysu Nieskończoności, Tetch wciąż zajmował się przestępstwem. Podczas jednego ze swych rabunków wraz z swoim gangiem (ukradł wtedy starożytny, egipski posąg) wpadł na Batmana i Robina, który właśnie wrócili z podróży po całym globie. Jarvis natychmiast wrócił do Azylu Arkham. Jednakże nie na długo, gdyż szybko został wcielony do Sekretnej Szóstki, będącej opozycją do Stowarzyszenia Super Łotrów. Catman i spółka wierzą, że przyjęcie Kapelusznika do drużyny zapewni im defensywę na zdolności przejęcia umysłu Dr. Psycho.

Przygotowali: Chudy i Damex

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk