.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: HEROES :: NIGHTWING II / ROBIN I / BATMAN III (DICK GRAYSON) :.

NIGHTWING II / ROBIN I / BATMAN III / THE TARGET (DICK GRAYSON)

Imię i nazwisko: Richard 'Dick' John Grayson
Pseudonimy: Nightwing Robin I, Batman III, The Target
Po raz pierwszy pojawił się w: Detective Comics #38 (jako Robin), Tales of the New Teen Titans #44 (jako Nightwing)
Znani krewni: John i Mary Grayson (rodzice, nie żyją), Bruce Wayne (prawny opiekun), Jason Todd (przyrodni brat), Tim Drake (przyrodni brat)
Przynależność organizacyjna: Teen Titans I-II (dawniej), Titans II, IV (dawniej), Outsiders III (obecnie), Bat-family (obecnie)
Znani sprzymierzeńcy: Batman I, Oracle, Robin III, Batgirl III, Alfred Pennyworth i Tarantula.
Główni wrogowie: Batman, Catwoman
Kolor oczu: niebieskie
Włosy: czarne
Wzrost: 1,86 m
Waga: 79,38 kg
Twórcy: Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson (Robin), Marv Wolfman, George Perez (Nightwing)


Richard 'Dick' Grayson urodził się w pierwszy dzień wiosny. Matka Dicka potraktowała to jako znak i nadała swojemu synowi pseudonim 'Robin', nigdy nie zdając sobie sprawy jak prorocze okazało się to imię.Dick stał się członkiem rodzinnego cyrkowego zespołu już w bardzo młodym wieku (około 4-5 lat) i należał do grupy Latających Graysonów - trupy występującej w Cyrku Haley'a. Podczas występu w Gotham City, Dick podsłuchał rozmowy Anthony'ego Zucco, dobrze znanego mafijnego bossa i jednego z królów przestępczości, który groził cyrkowcom dopóki cyrk nie zapłaci haraczu. Właściciel jednak odmówił i rodzice Dicka zostali zamordowani podczas jednego z występów cyrkowych, osierocając swojego jedynego syna. Dick czuł się odpowiedzialny za to że nie ostrzegł swojej rodziny, kiedy jeszcze mógł.

Wściekły na brak sprawiedliwości, Dick zdecydował się rozwiązać sprawę na własną rękę i rozpoczął śledztwo. W jego czasie natrafił na Batmana, który również zajmował się tą sprawą. Batman zapoznał się z jego spostrzeżeniami i kazał Dickowi zostać, tłumacząc że tak będzie najlepiej.Następnego dnia, Bruce Wayne wziął Dicka jako zastępczy ojciec i dał Dickowi wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Na nieszczęście Dick poczuł się jakby został zabrany z przytułku z litości i kiedy Cyrk Haley'a wrócił do Gotham City, Dick zdecydował się jeszcze raz przeprowadzić śledztwo na własną rękę. Wtedy też znów spotkał "Bossa" i starał się go pokonać, prawie przy tym ginąc.

W ostatniej chwili uratowany przez Batmana, Dick obudził się w Jaskini gdzie Batman zapytał go o jego pomoc i ujawnił mu fakt, iż jest Brucem Waynem. Przez kilka miesięcy spędzali razem czas na treningach, co się tyczyło studiowania w szkole, nauki sztuk walki i zdobywania innych fizycznych zdolności. Otrzymywał również edukację z prawa sądowniczego, kryminologii i policyjnych nauk. Krótko przed 11 urodzinami Dick przyjął imię Robina, chcąc być wyraźnie oddzielany od Batmana.Jako drużyna stali się legendarni. Obaj Batman i Robin ostatecznie rozprawili się z "Bossem" Zucco i przekonali go by wyznał wszystko. Ukazał on, że w sprawę był też wplątany poskramiacz lwów. Robin ścigał pogromcę lwów, który otworzył lwią klatkę i został w niej zabity przez zwierzęta, które trenował. Krótko po tym, Robin przeżył swoją pierwszą wielką porażkę. Nie będąc w stanie uratować prokuratora generalnego od śmierci z rąk Two-Face'a. Dick doznał cierpienia z rąk Two-Face'a, czemu Batman nie mógł zapobiec. Przeżycie to niezwykle wpłynęło na młodego detektywa.

Kilka lat po tym jak Robin walczył z przestępczością jako pomocnik Batmana, połączył swe siły z Kid Flashem i Aqaladem by pokonać Mr. Twistera. Trio to połączyło się jeszcze raz, tym razem jednak wraz z Wonder Girl i Speedy'm, pomocnicy myśleli, iż ich mentorzy znajdowali się pod kontrolą Antithesisa. Piątka zdecydowała się utworzyć grupę o nazwie Teen Titans i jakiś czas później pracowali bez ingerencji swych zamaskowanych nauczycieli. Robin był liderem Tytanów aż do rozwiązania grupy.Robin kontynuował walkę z przestępczością u boku Batmana aż do momentu, gdy został postrzelony przez Jokera w ramię. To zmusiło Batmana do odebrania Dickowi kostiumu i uniemożliwienie mu bycia Robinem; Bruce stwierdził, że kostium należy do niego i Dick nie może go mieć na własność. Wściekły, skrzywdzony, zrezygnowany, zmieszany, skłócony z Brucem osiemnastoletni Dick Grayson opuścił Wayne Manor i zaczął uczęszczać na zajęcia w Uniwersytecie Hudson.

Dick porzucił Hudson po zaledwie pierwszym semestrze, po czym został zwerbowany do grupy New Teen Titans. Teraz nazywali go Nightwingiem. Robin został przywódcą tej drużyny i zaczął wreszcie wynurzać się z cienia Batmana. To pozwoliło Dickowi uwierzyć, że w końcu dorósł i nie potrzebuje więcej kontroli Batmana. Mroczny Rycerz również to wyczuł i powiedział mu, że jeśli zamierza być mu nieposłusznym musi przestać być Robinem. Dick, dzięki oparciu swojej przyszłej dziewczyny i kochanki, Starfire (Kory Anders/Koriander) i innych członków Titans porzucił tożsamość Cudownego Chłopca. Przejął obowiązki przywódcy od Wonder Girl. W tym momencie Dick rozważał swoje zakończenie walki z przestępczością, ale ciągle czuł na swych barkach ogromną odpowiedzialność. Zwrócił się więc do jedynej osoby która mogła mu poradzić...Supermana.Superman powiedział Dickowi, że dawno temu na Kryptonie pewien człowiek został wygnany przez jego rodzinę - tak jak Dick. Marzył o świecie rządzonym sprawiedliwie, tak też rozpoczął obronę potrzebujących mieszkańców Kryptona. Jego prawdziwa tożsamość nigdy nie została odkryta. Był znany tylko jako Nightwing. Dick wziął to sobie do serca i kiedy wszyscy z jego drużyny zostali opanowani przez Deathstoke i H.I.V.E., Dick przyjął tożsamość Nightwinga i uwolnił ich z pomocą nowego członka, Jerycha.

Nightwing ostatecznie wyszedł z cienia Nietoperza i zaczął prowadzić Tytanów w trudnym dla nich okresie. Dick przetrzymał 'pranie mózgu' z rąk Brother Blood, a jego związek z Starfire zadawał mu ból. Był też głęboko załamany z faktu trenowania przez Batmana nowego Robina (Jasona Todda) tylko po to by doprowadzić do jego śmierci z rąk Jokera.Czując się skrzywdzony i zdradzony, Bruce i Dick skłóceni ze sobą, nigdy nie włożyli wysiłku by naprawić (niegdyś pięknej) przyjaźni. Dick był zamieszany w sprawę z Batmanem i Two-Face'em, który był manipulowany przez Jokera krótko po śmierci Jasona. Wtedy również pojawił się trzeci Robin, Tim Drake. Dick szkolił i wspierał Tim'a w dążeniach do bycia Cudownym Chłopcem i pomagał mu wcielić się w rolę. Dick również pomógł Timowi w obejściu się z zamkniętym w sobie Bruce'em. Teraz Tim uważa Dicka bardziej za starszego brata niż za przyjaciela.

Podczas szczególnie trudnego okresu w swym życiu, Dick zaproponował Starfire małżeństwo, aby jakoś ustabilizować swoje życie. Ta dwójka stanęła nawet przed ołtarzem, jednakże Dark Raven przerwała ceremonie. Jej brutalny atak na Kory powstrzymał zakochanych przed tym krokiem. Kory powróciła na swą ojczystą planetę, Tamaran, a Dick pozostał na Ziemi ze swoim rozpadającym się życiem.Tymczasem w Gotham City Batman cierpiał katusze z ręki Bane'a, pozostawiając miasto pod ochroną często psychopatycznego Jean Paul Valley'a. Dick wkroczył do akcji z Robinem (Tim Drake), do czasu aż Bruce powrócił i ostatecznie zakończył rządy Valleya. W tym czasie Dick opuścił również Tytanów, którzy zaczęli pracować dla rządu. Ponownie skupił się na problemach w Gotham City.

Kiedy Bruce wyleczył swój złamany kręgosłup, poprosił Dicka o to by zastąpił go w roli Batmana na jakiś czas. Dick się zgodził. Podczas tej zamiany, Dick stawił czoło Harvey'owi Dentowi i uśpił niektóre ze swych demonów z przeszłości. Był również świetnym partnerem dla nowego Robina, Tima Drake'a. Bruce ostatecznie powrócił do Gotham i zażądał "zwrotu" roli Batmana. Początkowo Bruce i Dick "poprawili" trochę swoje relacje. Szacunek Bruce'a do Dicka był w końcu oczywisty, jak i miłość do człowieka, który był mu bliski jak syn, którego nigdy nie miał.Krótko po tym "siostrzanie miasto" Gotham, Blüdhaven poddało się lustracji Batmana. 21 ciał spłynęło do Gotham, udowadniając, że Blüdhaven jest tak samo złe jak Gotham. Batman wysłał Nightwinga, by ten przeprowadził tam śledztwo. Po rozwiązaniu kryminalnej zagadki Dick postanowił zostać w Blüdhaven, aby stać się jego obrońcą. Znalazł pracę jako barman, aby mieć na chleb. Pracował blisko z Barbarą Gordon (Oracle) w celu zniszczenia przestępczości w Blüdhaven. Już po przyjeździe Nightwing odkrył, że policja jest całkowicie skorumpowana, a największy mafijny boss o pseudonimie "Blockbuster" (który miał w mieście swoją placówkę) przyczyniał się do powolnego upadku zurbanizowanego, ludzkiego siedliska. Nightwing mógł przeprowadzić inwazję na miasto, obniżając korupcje w policji i powstrzymując plany Blockbustera. W czasie gdy pracował w siłach policyjnych, przyjął na krótko tożsamość o pseudonimie Target, gdyż Batman kazał mu porzucić tożsamość Nightwinga.

Tymczasem galaktyczne zagrożenie docierało do ziemi. Dick ponownie powołał organizację Tytanów. Po tej przygodzie grupa zdecydowała się zreformować wraz z Dickiem, który powrócił do roli przywódcy. Od teraz Dick dzielił swój czas między Blüdhaven a jego obowiązkami lidera Tytanów. W Blüdhaven Dick szkolił się jako policjant, dzięki czemu mógł wytępić korupcję w mieście. Tymczasem związek Dicka Graysona i Barbary Gordon zaczął przeradzać się w coś więcej.Kiedy Gotham zostało odseparowane od reszty USA i stało się Ziemią Niczyją, Nightwing został wysłany do pilnowania więzienia Blackgate. W tym czasie Officer Pettit pojmał Barbarę (Oracle) Gordon żeby wyłączyć jej sieć informacyjną. Wyczerpany i ranny po przeżyciach w Blackgate, Dick odzyskiwał siły w wieży zegarowej Barbary. Dwójka ta jeszcze bardziej się zbliżyła. Po latach dogryzania i zaczepek Babs i Dick przeżyli długi pocałunek, który wyraził uczucia obojga. Barbara i Dick rozpoczęli romans trwający przez pewien czas. Do czasu, gdy Barbara nie mogła już znieść, że jej mężczyzna za każdym razem rzuca się w sidła niebezpiecznych akcji i misji. Zdenerwowało ją to niemiłosiernie, czego skutkiem było zerwanie znajomości z Dickiem.

Wkrótce tajemniczy handlowiec znany jako Optitron zaoferował sponsorowanie Tytanów i Young Justice po ich przybyciu do San Francisco. Zanim jakaś decyzja została podjęta, tajemnicza cybernetyczna dziewczyna (Indigo) zaatakowała kompleks i z łatwością pokonała obie drużyny. Z połową drużyny poza zasięgiem, pozostali członkowie próbowali pojmać Indigo. Nieszczęśliwie napotkali na swej drodze szalonego, aktywnego androida Supermana, który pojawił się w okresie śmierci Człowieka z Stali z rąk Doomsdaya. Superman android złamał kark Lilith, a także zabił Donnę Troy. Indigo przybyła i wyłączyła androida, zostawiając Nightwinga i Arsenala nad martwą Troyą. Na pogrzebie Donny, Grayson powiedział Arsenalowi, że nie chce więcej oglądać śmierci przyjaciół. Konsekwencją tych słów było rozwiązanie Tytanów.Kilka miesięcy później Arsenal przekonał niechętnego Nightwinga, by dołączył do nowopowstałej grupy: Outsiders. Nightwing zachował dystans w stosunku do swoich nowych "współpracowników", co bardzo nie pasowało Zielonej Latarni Jade. Chciała ona przyjąć jego rolę przywódcy wiele razy, jednak to ciągle Dick pozostawał liderem grupy.

W Blüdhaven szczęście nie dopisywało Nightwingowi. W mieście pojawiła się nowa bohaterka - Tarantula. Kobieta specyficznie romansowała z Dickiem. Można nawet rzec, że Tarantula znęcała się i gwałciła Dicka. "Sielanka" skończyła się, gdy Nightwing pozwolił Tarantuli zabić Blockbustera po tym jak wysadził apartament Dicka i zniszczył jego życie. Tarantula była od tamtej chwili oczarowana Dickiem. Chciała wyjść za niego za mąż. Jednak zanim wzięli ślub, Dick został wezwany przez Batmana. Nightwing wyjechał do Gotham, aby pomóc swemu mentorowi podczas największej Wojny Gangów w historii miasta. Podczas wojny Dicka został ciężko postrzelony przez policjantów w nogę. Nightwing musiał przejść rekonwalescencję w Gotham. Nie został tam jednak na długo, gdyz po jakimś czasie wyjechał ponownie do Blüdhaven, gdzie złapał Tarantulę i odstawił ją do więzienia za zamordowanie Blockbustera. Po ograniczeniu korupcji w mieście i zniszczeniu najpotężniejszej przestępczości, Nightwing opuścił Blüdhaven na dobre, zostawiając również Barbarę i Robina.Grayson przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie znajdowała się grupa Arsenala, Outsiders. Kiedy został dowódcą drużyny nie zgadzał się na żądne inne kontakty z jej członkami(Nawet z przyjacielem, Arsenalem). Wielu martwiła postawa Nightwing, on jednak był tylko sfrustrowany przez "wysyłanie przyjaciół na śmierć". Po walce z Fearsome Five, w której zginął Thunder, Nightwing został oskarżony o "nie dbanie o swoją drużynę". Wściekły Arsenal miał pretensję do Dicka, iż jest taki sam jak Batman - samotnikiem bez żadnych emocji. W końcu doszło do rękoczynu. Arsenal i Nightwing zostali jednak rozdzieleni przez Jade, która została wybrana nowym przywódcą. Wiedząc, że nie potrafił dowodzić, Jade przekonała Starfire w nadziei, że będzie temperowała Nightwinga. Po przeprawach z wewnętrznymi waśniami zarówno w Outsiders jak i nowej inkarnacji Teen Titans, Dick uznał, że drużyny stały się "zbyt osobiste" i odszedł.

Na początku Kryzysu Nieskończoności Nightwing postanowił dołączyć do Society of Super Villains Lexa Luthora i infiltrować ją. Zaczął trenować córkę Deathstroke'a, Rose, nową Ravager. Pod wpływem Dicka zaczęła ona rozumieć misję "bohaterów". Slade, który domyślał się motywacji Dicka od początku, postanowił go zabić jednak pomyślał że może to zrazić Rose. Mężczyźni zawarli umowę: Grayson będzie się trzymał z dala od Rose, a Deathstroke nie pozwoli Society na akcje w Bludheaven. Nie trzeba było jednak długo czekać na zdradę Deathstroke'a.Podczas Kryzysu Nieskończoności Blüdhaven zostało zniszczone przez Society poprzez spuszczenie przestępcy Chemo na miasto, który zabił wtedy 100,000 ludzi. Dick starał się uratować tych, którzy przeżyli, ale został napromieniowany i jako jedyny został uratowany przez Batmana. Nightwing zwierzył się swemu mentorowi wtedy, iż zostawił Blockbustera na śmierć. Batman powiedział mu, że musi być ponad to. Zainspirowany przez mentora, oświadczył się Barbarze Gordon, która zgodziła się na to pocałunkiem.

Batman powierzył Nightwingowi misje zawiadomienia bohaterów przed niebezpieczeństwem, jakie stanowiło powrót Supermana Prime i Aleksandra Luthora. Dick poleciał do Titans Tower, gdzie starał się wezwać wszystkich Tytanów. Na jego wezwanie odpowiedział tylko jeden heros - Superboy (Conner Kent). Chłopak posiadał coś wyglądającego jak kryształ, co mogło pomóc w znalezieniu i pokonaniu Alexandra Luthora. Wraz z Connerem i Wonder Girl, Grayson zniszczył wieżę Alexa Luthora. Następnie, wraz z Batmanem i Robinem, przybył do Metropolis, gdzie rozgrywała się batalia między herosami a łotrami. Podczas bitwy Dick omal nei został zabity przez Alexa Luthora. Nightwing przeżył jednak śmiertelny atak. Krótko po zakończeniu Kryzysu Dick postanowił zerwać zaręczyny z Barbarą Gordon. Ponadto pojechał w podróż dookoła świata wraz z Bruce'em i Timem, która trwała rok.Rok później Dick osiedlił się w Nowym Yorku. założył tam bazę wypadową, którą wynajmuje razem ze starą przyjaciółką, Clancy. Nightwing szybko rozpoczął w mieście nocne patrolowanie. Jego misja w nowym mieście zaczęła się jednak komplikować - w mieście pojawił się drugi Nightwing, który nie widział żądnych przeciwwskazań w zabijaniu przestępców. Był to Jason Todd, który jeszcze przed kryzysem przebierał się w Gotham w kostium Red Hooda. Zrzucony z dachu budynku przez przestępczego lorda Barry'ego Pierce, Dick został złapany przez Jasona, który uratował go od śmierci. Od tamtej chwili nie rozpoczęła się przyjaźń tych dwojga, mimo faktu, że Jason chciał się zaprzyjaźnić z swym "bratem". Grayson za wszelką cenę chciał wyeliminować Jasona z miasta. Jednakże zamiast wypędzić go z miasta, Dick musiał go uratować z rąk braci Pearsów. Po tym rewanżu Jason zostawił Nowy Jork w rękach Graysona. Nightwing został również ponownie liderem Outsiders, po odejściu Arsenala, Jade i Starfire.

Nightwing nie posiada żadnych nadludzkich zdolności. Jest po prostu dobrze wytrenowany, od urodzenia szkolony na akrobatę. Był także uczony przez Batmana wszystkich form walki wręcz. Posiada również bardzo bystry umysł i umiejętności dedukcji porównywalne do tych Batmana. Kostium i ekwipunek Nightwinga posiada ponadto wiele przydatnych aspektów, m. in. dwie metalowe pałki i pazury w rękawicach.

Do tej pory pojawił się w:
- Action Comics #270, 309, 532, 536, 546, 675
- Action Comics Weekly #613-618, 627-634
- Adventure Comics #253
- Adventures of Superman #488
- Aquaman (1 seria) #18
- Azrael #13
- Batman #81, 92, 96-175, 177-181, 183-184, 186, 188-192, 194-197, 199-202, 204- 217, 222, 227, 229-232, 234-237, 239-250, 252, 254, 256-257, 260, 268, 279, 285-286, 302, 316, 321, 327, 329-335, 337-339, 341-346, 348-349, 351-359, 368, 416, 500, 510, 512-515, 529, 556
- Batman and the Outsiders #5
- Batman Annual #8
- Batman Family #1, 3-20
- Batman/Nightwing: Bloodborne
- Batman: Shadow of the Bat #1-4
- Batman: The 12 Cent Adventure #1
- Batgirl #46, 50
- Best of DC (Digest) #18
- Blue Beetle (2 seria) #11-14
- Brave and the Bold #54, 60, 83, 86, 89, 94, 100, 102, 149
- Birds of Prey #8, 15, 19-21, 27, 35, 37, 40-41, 43, 54, 61
- Crisis On Infinite Earths #3-5, 9
- DC Comics Presents #26, 31
- Detective Comics #38, 213, 215, 226-395, 398-403, 441, 445, 447, 450-451, 462, 472-474, 481-495, 503, 511-519, 522-526, 676-681, 686, 696-701, 723-725, 1,000,000
- Doom Patrol (1 seria) #104
- Eclipso: The Darkness Within #2
- Flash (2nd series) #1, #134, #210-211, 214
- Flash Spectacular
- Hawk and Dove (1 seria) #5
- JLA #69, 71, 73. 75-76
- Joker: Last Laugh #1-3, 5-6
- Joker: Last Laugh Secret Files #1
- Justice League of America #27, 41, 50, 91-92, 144
- Justice League America #70
- Justice League Taskforce #1-3
- New Teen Titans (1 seria) #1-41
- New Teen Titans (2 seria) #1-22, #26, #28-29, #31-37, #39-42, #44-48
- New Teen Titans Annual (1 seria) #1-2
- New Titans #50-55, #57-59, #72-79, #82
- Nightwing (1 seria) #1-4
- Nightwing (2 seria) #1/2-50, #1,000,000, #52-
- Nightwing Annual #1
- Nightwing and Huntress #1-4
- Nightwing: Alfred's Return
- Nightwing 80-Page Giant
- Nightwing: Our Worlds at War #1
- Nightwing Secret Files #1
- Nightwing: Target #1
- Omega Men #34
- Outsiders (3 seria) #1-
- Robin (3 seria)#0, #8, #13, #47-48, #55
- Robin Annual #4
- Robin: Year One #1-4
- Secret Origins Annual #3
- Secret Society of Super Villains #12
- Showcase #59
- Superman (1 seria) #76, 132, 156, 199
- Superman (2 seria) #66, 76
- Superman: The Man of Steel #20
- Superman's Girl Friend Lois Lane #6, 70-71
- Superman's Pal Jimmy Olsen #58, 91, 111, 117
- Teen Titans (1 seria) #1-28, 33-58
- Teen Titans (3 seria) #6
- Tales of the Teen Titans (1 seria) #42-58
- Tales of the Teen Titans Annual #3
- Tales of the New Teen Titans #1-4
- Vigilante #3, 20-21
- World's Finest Comics #71-144, 146-152, 155-156, 158-160, 164-165, 168-169, 171, 173-177, 181-183, 185, 189-190, 194-196, 200, 243, 251, 269, 286-287, 294, 300

Przygotowali: Cornelius i Articles

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk