.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: VILLAINS :: DR PHOSPHORUS :.

DR PHOSPHORUS

Prawdziwe imię i nazwisko: Alex Sartorius
Pseudonimy: Dr Phosphorus
Stan cywilny: Kawaler
Pierwsze pojawienie: Detective Comics #469
Oczy: żółte
Włosy: brak
Super-moce, niezwykłe umiejętności, specjalistyczny ekwipunek: Płonące ciało, emisja toksycznych oparów, radioaktywność
Główni wrogowie: Batman, Batgirl I, Starman I, Rupert Thorne
Twórca postaci: Steve Englehart
Komiksy, w których pojawiła się postać:
- Batman #311, 400
- Black Orchid (1 seria) #2
- Crisis on Infinite Earths #9
- Detective Comics #469-470, 825
- Starman (2 seria) #10, 12-13, 16, 41, 56, 63, 65, 67-68, 70-71
- Superman/Batman #28
- Underworld Unleashed! #1


Dr Alex Sartorius był bogatym naukowcem żyjącym w Gotham City. Pewnego dnia poszedł do zamożnego klubu, w którym spotkał członków rady miejskiej. Ludzie ci zachęcili Aleksandra do zainwestowania w wytwórnię energii atomowe, mającej zapewnić Gotham stałe i niewyczerpane źródło mocy. Sartorius zgodził się i zainwestował w projekt sporą kwotę pieniędzy.

Gdy powiedziano mu, że prace nad urządzeniem atomowym zostały zakończone, Sartorius poszedł na miejsce plantacji w celach inspekcyjnych. Okazało się jednak, że ludzie odpowiedzialni za zachęcenie go do wsadzenia pieniędzy w reaktor, poszli na skróty i wpuścili bogatego naukowca w zasadzkę - reaktor atomowy przeciekał i lada chwila miał eksplodować. Sartorius ukrył się za stosem worków z piaskiem i kiedy reaktor wybuchnął, piasek został zamieniony w fosfor i połączył się ze skórą Sartoriusa. Reakcja ta sprawiła, że ciało naukowca zaczęło płonąć na stałe, a kontakt Sartoriusa z jakimkolwiek przedmiotem kończył się jego destrukcją. Alex chciał zemsty, więc nazwał się Dr Phosphorusem i przygotował się na zemstę skierowaną w stronę Gotham City, któremu tak bardzo chciał pomóc i w stronę ludzi winnych za jego przeraźliwy los.Gdy zabił trochę ludzi i wszedł w konflikt z Batmanem, Phosphorus zdecydował się wykonać poważny ruch. Zaplanował zanurzenie się w zbiornik Gotham, trując tym samym mieszkańców. Batman zatrzymał go, ale Phosphorus uciekł z powrotem do nuklearnego urządzenia, dzięki któremu otrzymał moce. Tam upozorował swój zgon poprzez utopienie się. Wkrótce potem usiłował ponownie otruć Gotham City, jednakże został ponownie powstrzymany przez Batmana, któremu tym razem pomagała pierwsza Batgirl. Alex został uwięziony, ale w tym czasie szukano lekarstwa na jego enigmatyczną chorobę.

Kiedy demon Neron zaproponował mu zwiększenie i zmianę mocy, Phosphorus przyjął ofertę. Dzięki temu przybrał kształty podobne do tych ludzkich i posiadał większą kontrolę nad swoimi mocami (m.in. mógł nosić ubranie bez niebezpieczeństwa, iż odzież spali się z powodu ciała doktora). Następnie Sartorius został wynajęty przez Nasha (a drugiego Mista), aby zabić pierwszego Starmana (Teda Knighta). Phosphorus zawiódł i został uwięziony w Opal City.

Po jakimś czasie Phosphorus uciekł z więzienia i ukrył się, przygotowując zemstę na Tedzie Knight'cie. Skontaktował się z Simonem Culpem, dzieki czemu stał się jednym z jego żołnierzy, którzy mieli za zadanie zawładnąć Opal City. Sartorius łatwo znalazł Teda. Mimo, że po raz kolejny został przez niego pokonany, Phosphorus naszpikował pierwszego Starmana olbrzymią dozą radiacji, co było przyczyną wystąpienia u herosa śmiertelnej choroby, zwanej potocznie rakiem. Od tamtego dnia Ted postanowił znaleźć Phosphorusa i wyrównać z nim rachunki. Poprzysiągł ponadto, że nigdy nie pozwoli Santoriusowi nikogo skaleczyć w tak wielkim stopniu, jak jego. Podczas trzeciego i ostatecznego starcia z radioaktywnym antagonistą, Ted użył swego kosmicznego pręta do podniesienia dużego kawału chodnika, który upuścił nad Phosphorusem, tym samym śmiertelnie go miażdżąc.Mimo pogłoskom o śmierci z rąk Starmana, pogłoski o dalszej działalności potwornego Sartoriusa były słyszalne, szczególnie w okresie polowania bohaterów na zabójcę Sue Dibny, żony Eloganted Mana. Mimo to na powrót Doktora Phosphorusa musieliśmy czekać bardzo długo, bo w rok po Kryzysie Nieskończoności. Był jednym z łotrów, którzy zaatakowali Gotham po tym, jak Batman został (bez wyjaśnień) zaatakowany przez Martiana Manhuntera (międzyczasie u innych kosmicznych herosów zaczęły się pojawiać dziwne, antagonistyczne objawy). Mrocznego Rycerza, od zabójczego dotyku Phosphorusa, uratował Superman, który wylał na łotra wodę z potężnego akwarium (starcie miało miejsce w aqua landzie). Od tamtej chwili Phosphorusa nie widziano. Pewnym jest jednak, że płomienny człowiek wróci i namiesza jeszcze nie raz.

Neron poprawił moce Dr Phosphorusa, aby był w stanie spalić coś dotknięciem, jak również rzucać pioruny promieniowania. Alex nie był tak radioaktywny jak jego poprzednia forma, ale miał większą kontrolę swojej energii. Nadal miał dużą wiedze naukową, ale promieniowanie sprawiło, że stał się całkiem obłąkany, przez co jego wiedza była bezużyteczna.

Przygotowali: Phil i Chudy

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk