.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: HEROES :: ROBIN II / RED HOOD II / NIGHTWING III / JASON TODD :.

ROBIN II / RED HOOD II / NIGHTWING III / JASON TODD

Imię i nazwisko: Jason Peter Todd
Pseudonimy: Robin II, Red Hood II, Nightwing III
Zawód: bezwzględny morderca przestępów
Teren działania: Gotham City, Nowy Jork
Stan cywilny: Kawaler
Przynależność organizacyjna: były członek rodziny Batmana i Teen Titans, były pomocnik Husha.
Znana rodzina: Willis Todd (nie żyje), Catherine Todd (macocha, nie żyje), Sheila Haywood (matka, nie żyje), Bruce Wayne (przybrany ojciec), Dick Grayson (przybrany brat).
Wzrost: 1,83 m
Waga: 81,64 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Czarne
Pierwsze pojawienie się: Detective Comics #524
Ostatnie pojawienie się: Batman #428
Zmartwychwstanie: Batman #634
Supermoce: brak
Wykaz najważniejszych wrogów: Joker, Two-Face, Ma Gunn, Felipe Garzonas (nie żyje), Batman I
Wykaz najważniejszych przyjaciół: Nightwing I (Dick Grason)
Twórcy postaci: Gerry Conway i Don Newton
Twórcy odpowiedzialni za zmartwychwstanie postaci: Judd Winick i Doug Mahnke
Lista komiksów, w których się pojawił:
Action Comics #556
Batman #357, 359-361, 363-368, 370-385, 387-391, 394-403, 408-413, 415-416, 420, 422, 424-428, 635-641, 645-650
Batman Annual #10, 13, 25
Batman and the Outsiders #5
Batman and the Outsides Annual #1
Batman: Gotham Knights #43
Batman: The Cult #1-4
Blue Devil #19
Crisis on Infinite Earths #5, 9-12
Detective Comics #524-531, 533-535, 537-544, 546-548, 551-558, 560-566, 568-574, 579-582
Legends #2-3, 5-6
Nightwing #118-120
New Teen Titans (1 seria) #37
New Teen Titans (2 seria) #19-21, 28-31
Teen Titans #29
Superman Annual (1 seria) #11
Tales of the Teen Titans Annual #3
World's Finest Comics #308


Jason Todd był jednym z dzieci ulicy w Alei Złoczyńców. Kobieta, o której myślał, że jest jego matką, umarła, gdy był mały. Ojciec siedział w więzieniu za przestępstwa. Pewnej nocy, starając się przeżyć, Jason próbował ukraść opony od Batmobilu. Batman złapał chłopca i odstawił do szkoły pani Ma Gunn dla krnąbrnych chłopców. Batman nie wiedział, że szkoła jest przykrywką dla złodziei. Batman wraz z chłopcem zrobili z tym porządek. Mroczny Rycerz widząc w Toddzie potencjał zabrał do siebie, szkolił i następnie uczynił go drugim Robinem.Wkrótce Jason odkrywa, że jego ojciec nie żyje - został zabity przez Two-Face'a. Jason dopada Two-Face'a i dotkliwie go bije. Batmanowi na czas udaje się odciągnąć chłopaka. Jest to pierwszy przejaw mrocznej strony Todda.

Nie oznacza to jednak, że nie miał on dobrych chwil jako Robin. Wraz z innymi nastoletnimi herosami z Teen Titians walczył ze złem. Uratował Batmana, a także dzielił wspólne przygody z Nightwingiem i Batgirl.Początkiem końca Jasona było znalezienie przez Batmana pobitej modelki. Pobił ją jej chłopak Felipe Garzonas. Jason chciał się nim zająć, ale Felipe był synem dyplomaty i chronił go immunitet. Garzonas nadal terroryzował dziewczynę, aż ta popełniła samobójstwo. Rozwścieczony Jason udał się do apartamentu Felipe. Batman po przybyciu na miejsce zobaczył wypadającego przez okna Felipe. Na pytanie Batmana Jason odparł jedynie, że tamten zasnął.

Po tym incydencie Todd stawał się coraz bardziej lekkomyślny i agresywny. Batman powiedział mu, że powinien zrobić sobie przerwę. Wzburzony Jason opuścił rezydencję Wayne'ów i wrócił do swej starej dzielnicy. Spotkał tam dawnego sąsiada, który przekazał mu pudło z papierami jego rodziców. Jason znalazł swą metrykę urodzenia i odkrył, że kobieta, która uważał za matkę wcale nią nie była. Używając dziennika ojca odkrył trzy potencjalne kandydatki. Trzecią była Sheila Haywood, pracująca jako lekarz w Etiopii i to ona okazała się tą właściwą.Lata wcześniej Sheila miała kłopoty z prawem w Gotham, przez co uciekła do Afryki. Jason dowiedział się, że jego matka pracuje dla Jokera. Todd odnajduje matkę i szaleńca w opuszczonym hangarze. Chłopak wpada w ręce Jokera, który niemiłosiernie go pobił i zostawił z matką w pomieszczeniu z bombą. Jason próbował uratować siebie i Shelię, ale było już za późno. Oboje zginęli. Batman przybył na miejsce już po wybuchu, wyniósł na rękach ciało utraconego "syna". Śmierć Jasona nie dawała Batmanowi spokoju przez lata, częściowo się o nią obwiniał.

Po wielu latach od tamtej tragedii, Riddler i Hush "posiedli" Clayface'a który przekształcił się w dorosłego Todda. Miało to na celo zniszczenie Batmana.

Okazało się jednak, że Jason naprawdę powrócił. Zmartwychwstał w wyniku działania Superboya Prime. Jason spędza rok w śpiączce. Rozpoznaje go Talia al Ghul, która wrzuca go do Lazarus Pit, co przywraca mu zdrowie i pamięć. Jason dowiaduje się, że jego śmierć nigdy nie została pomszczona i postanawia skonfrontować się z Batmanem. Przyjmuje postać Red Hooda - dawnej tożsamości swego zabójcy. Jako Red Hood prowadzi gierki z gothamskimi gangami, aby zniszczyć Black Mask. Porywa Jokera i katuje go łomem, jak nigdy Joker jego. Todd zabija, gdy uważa to za potrzebne. Napada na Tima Drake'a (Robin III) w siedzibie Teen Titans, Tim w odpowiedzi na pytanie Jasona przyznaje, że Jason jest tak dobry, jak słyszał.Todd konfrontuje się z Batmanem w Crime Alley, miejscu ich pierwszego spotkania i śmierci rodziców Bruce'a. Jason nie potrafi zrozumieć, że Batman nie chce złamać swoich zasad i zabić kogoś takiego jak Joker. Celując z pistoletu do Jokera daje Batmanowi wybór: musi pozwolić mu zabić Jokera, albo go powstrzymać. W ostatniej chwili batarang wbija się w szyję Jasona (powodując zgon Todda), Joker zaś detonuje ładunek. Jakimś cudem Toddowi udało się jednak przeżyć (najprawdopodobniej Jason zmartwychwstał [jak wiele postaci w tymże czasie] z powodu utworzenia nowej Ziemi podczas Kryzysu Nieskończoności. Tak samo powstała z zmarłych Linx).

W rok po Kryzysie Nieskończoności Jason pojawia się w Nowym Jorku, jako mordercza i bezwzględna wersja Nightwinga. Dick odmawia współpracy z Toddem. Jason zostaje złapany i uwięziony przez nieznanego gangstera. Zakłopotany Dick, chcąc czy nie, musi uratować Jasona.

Jason to wojownik, lekkomyślny i porywczy. Brakuje mu zwinności Dicka czy intelektu Tima. Nie miał trudności z złamaniem zasad, którymi kierował się jego mentor, Batman.

Autor: Damex

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk