.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: VILLAINS :: SCARECROW / JONATHAN CRANE :.

SCARECROW (DR JONATHAN CRANE)

Imię i nazwisko: Jonathan Crane
Pseudonimy: Scarecrow, Scarebeast
Zawód: Psychopatyczny morderca (wcześniej psychiatra kliniczny)
Teren działania: Gotham City
Stan cywilny: Kawaler
Przynależność organizacyjna: Injustice Gang, Secret Society of Super Villains, Legion of Doom
Wzrost: 1,82 m
Waga: 63 kg
Oczy: Niebieskie
Włosy: Brązowe
Pierwsze pojawienie się: World's Finest Comics #3
Supermoce: Gaz strachu wywołujący halucynacje, własny styl walki zwany "violent dancing", przemiana w Scarebeast (Bestię Strachu)
Wykaz najważniejszych wrogów: Batman I, Robin III, Catwoman
Wykaz najważniejszych przyjaciół: Hush, Riddler, Joker, Two-Face, Penguin, Mad Hatter, Fright
Twórcy postaci: Bill Finger, Bob Kane


Jonathan Crane był dziwnym chłopcem. Przyjemność sprawiało mu straszenie ptaków, a od towarzystwa rówieśników wolał książki. Był wysoki i przerażająco chudy, przez co stał się obiektem drwin ze strony dzieci w szkole. Oprócz docinków z powodu wyglądu, dokuczano mu też, ze względu na podobieństwo do Ichaboda Crane'a, protagonisty The Legend of Sleepy Hollow.

Crane dorósł, studiował psychiatrię i chemię, następnie został wykładowcą na gothamskim uniwersytecie. Napisał wiele stron na temat swojego ulubionego zagadnienia - strachu. Przeprowadzał wątpliwe eksperymenty, aż wreszcie został wydalony po tym, jak podczas lekcji użył broni, by zademonstrować działanie strachu.Z powodu wyrzucenia go z pracy, Jonathan popadł w szaleństwo. Aby dokonać zemsty na uczonych w uniwersytecie, połączył dwie swoje pasje, strach i chemię. Przybrał postać Stracha na Wróble (wedle jednego z przezwisk, jakim obdarzali go koledzy z szkolnej ławy). Używając stworzonego gazu, wywołującego przerażenie u osób stykającym się z nim, Crane zaczął mordować regentów uniwersytetu, przez których go zwolniono. Zabił też członków drużyny footballowej, którzy dokuczali mu w młodości. Działania Crane'a zwróciły uwagę nowego gothamskiego herosa - Batmana, który złapał szaleńca, pokonując działanie gazu, a następnie umieścił go w Arkham.

Od tego spotkania Crane i Batman rozpoczęli długą rywalizację. Crane zaczął poszukiwać pieniędzy na kolejne eksperymenty nad strachem, a także ofiar, na których mógłby prowadzić testy. Jonathan wynalazł nowe, bardziej potężne toksyny strachu. W tym czasie Batman musiał znaleźć sposób na utworzenie odtrutki. Crane rozpoczął także współpracę z innymi kryminalistami. Na początku byli to Hugo Strange i Mad Hatter. Był także kolejnym świrem, współpracującym z Two-Face'm, aby zniszczyć Carmine'a "Rzymianina" Falcone'a i jego ludzi, zdobywając tym samym władzę nad gothamskim półświatkiem.Gdy Jason Todd był Robinem (II), Scarecrow wynalazł nowe chemikalia, złapał Robina i poddał Batmanach działaniu. Szczęśliwie, Batman przezwyciężył efekt toksyn i pokonał Stracha na wróble. Ale, gdy Todd zginął, stało się to największą zmorą Batmana, która nigdy nie dała mu spokoju. Tim Drake (Robin III) uratował swego mentora przed Scarecrowem.

Gdy Bane uwolnił więźniów z Arkham, Scarecrow sprzymierzył się z Jokerem. Wspólnie zaczęli siać spustoszenie w Gotham, porywając burmistrza. Batmanowi udało się go uwolnić, ale był zbyt wyczerpany, by pojmać duet szaleńców. Scarecrow zostawił Jokera i samotnie przygotował nową kampanię, która miała go uczynić Bogiem Strachu. Manipulując wykładowcami i studentami z Gotham University, rozprzestrzenił swe toksyny w całym mieście. Trafił jednak na nowego Batmana (Jean-Paul Valley, Batman II), który pokonał go i dotkliwie pobił.Crane ponownie skonfrontował się z Batmanem, gdy maskę odzyskał Bruce Wayne. W trakcie walki, Scarecrow sam doświadczył działania swych toksyn i odkrył, że boi się jedynej rzeczy - Batmana. Wszedł również w kontakt z Catwoman. Gaz Stracha, wpłynął czasowo na jej psychikę. W trakcie No Man's Land Scarecrow manipulował małą grupą ludzi, zbierającą się w kościele. Batman ponownie pokrzyżował jego plany i Crane'a umieszczono w więzieniu Blackgate, gdzie przebywał przez całe NML.

Gdy Hush i Riddler rozpoczęli swą kampanię mającą na celu zniszczenie Batmana, Crane stworzył portrety psychologiczne wielu wrogów Mrocznego Rycerza aby wiedzieć jak ich wykorzystać przeciwko herosowi. Gdy jego udział w planie wyszedł na jaw, Scarecrow musiał się ukryć. Pingwin odnalazł go i zaczął współpracę. Dał Crane'owi asystentkę. Chemiczkę, która użyła wyników badań Crane'a do stworzenia toksyny przekształcającej go w Scarebeasta, silnego i wściekłego potwora emitującego gaz strachu. Eksperyment udał się aż nadto. Crane przekształcał się w potwora w chwilach swego zdenerwowania.Podczas wojen gangów w Gotham, Johnathan sprzymierzył się z Black Mask, pomagając mu dostać się do Clock Tower. Po tych wydarzeniach przyłączył się Secret Society of Super Villains, na czele której stali Lex Luthor, Black Adam, Talia i Deathstroke. Był jednym z członków Stowarzyszenia, atakując siedzibę Secret Six.

W rok po Kryzysie Nieskończoności, Scarecrow zerwał kontakty z Stowarzyszeniem i powrócił do starych, przestępczych nawyków w Gotham. Po powrocie z Budapesztu, Batman zmierzył się z Crane'em w muzeum, gdy ten chciał ukraść jedną z drogocennych rzeczy. Obecnie przebywa w Azylu Arkham.Jako Scarecrow, Johnathan Crane jest jednym z najniebezpieczniejszych antagonistów Batmana. To ekspert od portretów psychologicznych, dzięki którym potrafi użyć każdą osobę przeciwko innej. Jego toksyny strachu mają różne poziomy działania. Mogą wywoływać zwyczajne fobie, albo wytwarzać najgorsze lęki u wrogów. Gdy przemienia się w Scarebeasta, zwiększa mu się siła i wzrost. Wtedy potrafi również wytwarzać samoistnie gaz strachu. Czy ta transformacja będzie go nękać przez całe życie, czy też może ustąpi? Tego jeszcze niewiadomo.

Autor: Damex

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk