.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: SERIALE ANIMOWANE :: BATMAN: TBATB :: THE MASK OF MATCHES MALONE! :.

Tytuł odcinka: "THE MASK OF MATCHES MALONE!"
Polski tytuł: "Być jak Matches Malone!"
Pierwsza data emisji: 25 września 2010
Reżyseria: Michael Chang
Scenariusz: Gail Simone
Muzyka: Michael McCuistion, Lolita Ritmanis, Kristopher Carter
Animacja:


Obsada:
Diedrich Bader
Grey DeLisle
Nika Futterman
John Mariano
Vanessa Marshall
James Remar
Tara Strong
Batman/Bruce Wayne/Matches Malone
Black Canary
Catwoman
Gangster
Poison Ivy
Two-Face
Huntress

Kiedy złapany przez pomocnice Posion Ivy Batman ma posłużyć, jako przekąska dla jednej z roślin, wtedy do akcji włącza się Black Orchid. I chociaż bohater zostaje wrzucony do rośliny, to dzięki granatowi, który wcześniej ukrył w swoich ustach niszczy ukochane "dziecko" Ivy. Podczas walki przeciwniczce udaje się jednak ponownie złapać bohatera, ale wtedy Black Orchid ponownie wkracza do akcji i nokautuje przeciwniczkę, a po chwili znika tak szybko, że Batman nie ma czasu jej podziękować, ale przynajmniej już wie co czuje komisarz Gordon.

W nocy Batman nie dopuszcza by Catwoman skradła cenny płaszcz Neferetiti nazywany catcloak. Podczas potyczki dwójki bohaterów, którzy wyglądają na zauroczonych swoimi osobami, na miejscu zjawiają się Black Canary i Huntress. Jednak ich celem nie jest złapanie Catwoman, ale Two-Face'a, który właśnie ze swoimi ludźmi wdarł się do muzeum. Podczas walki Batman rusza na ratunek Catwoman, co znowu doprowadza do powstania dwuznacznej sytuacji, a co gorsza, Two-Face'owi udaje się uciec wraz catcloak. Żeby odzyskać skradziony artefakt Batman decyduje się przyjąć propozycje Catwoman, która wie, gdzie Two-Face przeprowadzi aukcje, na której sprzeda skradziony płaszcz.

Przed klubem w wieczorowych sukniach spotykają się Huntress, Black Canary i Catwoman. Niestety Dinah i Selina mają takie same kreacje. Na miejscu w roli Matchesa Malone'a przybywa też Batman i ustala, że bohaterki będą jego ochroną. Podczas akcji niespodziewanie ludzie Two-Face'a zdradzają swojego szefa. Powstałe zamieszanie Matches wykorzystuje by wkroczyć do akcji, niestety podczas walki zostaje uderzony w głowę. Po odzyskaniu przytomności stwierdza natomiast, że trzy kobiety, które go otaczają nie są jego ochraniarzami, ale Birds of Prey. Następnie jak przystało na nowego bossa przestępczego świata kradnie płaszcz Neferetiti.

Jako nowy szef ludzi Two-Face'a Matches dokonuje kilku zuchwałych kradzieży i chociaż dochodzi podczas nich do śmiertelnych wypadków, to dzięki płaszczowi Neferetiti może wykorzystać aż dziewięć żyć. Two-Face ma zaś coraz większą chęć zabicia łotra, który zrujnował jego plany. Denerwuje go również fakt, że Batman nie interweniuje w sprawie Matchesa.

Na polu walki pozostają jednak Huntress, Black Canary i Catwoman, które dostają się do klubu Pingwina. Niestety wychodzą wprost na scenę i wtedy nie pozostaje im nic innego jak porwać publiczność swoją piosenką, w której udowadniają wyższość Birds of Prey nad męskimi bohaterami. Niestety sama muzyka nie wystarcza by dotrzeć do Batmana, dlatego bohaterki postanawiają wykorzystać bardziej siłowe rozwiązania. Niestety także i one nie przynoszą zamierzonych rezultatów, a Matches sam je nokautuje i później umieszcza w śmiertelnej pułapce.

Zawieszone nad zbiornikiem z rekinami Birds of Prey mają posłużyć, jako przynęta, która przyciągnie Batmana. Na miejscu pojawia się Nietoperz, jednak jest nim Two-Face. Bohaterkom dzięki zespołowemu działaniu udaje się uwolnić z pułapki. Po tym jak Matches odkrywa, że ma do czynienia z naśladowcą, gdyż Batman nigdy nie korzysta z broni palnej, rusza w pościg za łotrem, który chciał go oszukać. Podczas walki na dachu Matches zostaje jednak zabity przez spadające rusztowanie. Jak wylicza Catwoman jest to ostatnie życie, jakie zapewni płaszcz Neferetiti. Chociaż Two-Face został już unieszkodliwiony, to Batman cały czas uważa się za kryminalistę. Po tym jak pokonane zostają Huntress i Black Canary, Catwoman decyduje się na nietypowy sposób walki. Obdarza bohatera namiętnym pocałunkiem, a następnie zrzuca go z dachu. Jak się okazuje Batman jednak przeżywa i wie, kim jest. Bo chociaż Matches Malone wykorzystał swoje 9 żyć, to Batmanowi pozostało jeszcze 8. Na miejscu nie ma jednak już Catwoman, która skradła koci płaszcz Neferetiti, ale Batman wie, że jeszcze nie raz się z nią spotka.


Autor: Q    
Mask of Mathces Malone nie jest idealnym odcinkiem, ale bardzo dobrym to owszem. Do minusów całości przyczynia się przede wszystkim dość przeciętny teaser, oraz fakt, że sama fabuła jest zbyt oczywista i może ze zbyt dużą dawką mistycyzmu. Jednak na tym wady się kończą, a plusów nie brakuje. Bo jak może zabraknąć atutów w historii, w której pojawia się trio doskonałych bohaterek. Nie brakuje, więc napięć pomiędzy Black Canary i Catwoman, które wyraźnie rywalizują o zainteresowanie Batmana, ale to Kotka częściej w dość dwuznacznych sytuacjach spotyka się z Nietoperzem.

Gail Simone, która zyskała uznanie fanów za sprawą takich serii komiksowych jak Secret Six, czy Birds Of Prey swoim scenariuszem wpasowuje się także idealnie w świat serialu animowanego. Całość zostaje jeszcze bardziej uatrakcyjniona przez niesamowity numer muzyczny w wykonaniu Birds of Prey, a twórcy serialu już w odcinku Mayhem of the Music Meister, za który dostali nominację do Emmy w kategorii najlpesza muzyka, udowodnili, że doskonale radzą sobie z takimi elementami. Tak, więc tego odcinka nie wypada przegapić.

Ocena: 5 nietoperków

Autor: Q    CIEKAWOSTKI I UWAGI:
  • Po raz pierwszy odcinek został wyemitowany w Australii 25 września 2010.
  • Ze względu na "sugestywne gesty" wykonywane przez Birds of Prey emisja tego odcinka w Ameryce Północnej została przełożona, aż do czasu wprowadzenia zmian w animacji.


CYTATY:

Poison Ivy: I'll give you one last chance to choose me over oblivion. What do you say?
Batman: Leaves of three, leave them be.
Batman: Thanks for the assist, Black Orchid. Black Orchid? Now I know how Commissioner Gordon feels.

Black Canary: Kitty, I'm about to put you out for the night.
Catwoman: Cats eat birds, remember?


MUZYKA

"Birds of Prey"
Muzyka: Michael McCuistion, Lolita Ritmanis i Kristopher Carter
Słowa: Michael Jelenic i James Tucker
Wykonanie: Grey Delisle, Nika Futterman, Tara Strong, John Mariano, Vanessa Marshall

           
           
           
           
       INFORMACJE O POLSKIEJ WERSJI:

Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Elżbieta Mikuś
Dialogi: Iwona Krzeska
Montaż: Jan Graboś
Dźwięk: Elżbieta Mikuś
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak

W wersji polskiej udział wzięli:
Radosław Pazura - Batman/Bruce Wayne
Elżbieta Jędrzejewska - Catwoman
Katarzyna Łaska - Black Canary
Izabella Bukowska - Huntress
Andrzej Chudy - Two-Face
Magdalena Wójcik - Poison Ivy (?)
Magdalena Tul
i inni

Teksty piosenek: Andrzej Brzeski
Kierownictwo muzyczne: Piotr Gogol

Lektor: Paweł Bukrewicz


<<< Poprzedni odcinek - Powrót do spisu odcinków - Następny odcinek >>>
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2011 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk