.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: SERIALE :: SERIALE ANIMOWANE :: THE NEW BATMAN ADVENTURES :: OVER THE EDGE :.

"OVER THE EDGE"

POLSKI TYTUŁ: "Nad przepaścią"
REŻYSERIA: Curt Geda
SCENARIUSZ: Paul Dini
ANIMACJA: TMS Kyokuichi Corporation
MUZYKA: Shirley Walker
PIERWSZA DATA EMISJI: 23 maja 1998
CZAS: 22 minuty
OBSADA: Kevin Conroy (Batman/Bruce Wayne), Mathew Valencia (Tim Drake/Robin) Loren Lester (Dick Grayson/Nightwing/), Tara Charendoff (Barbara Gordon/Batgirl), Efrem Zimbalist Jr. (Alfred Pennyworth), Robert Costanzo (Harvey Bullock), Loren Lester (Dick Grayson), Bob Hastings (Komisarz Gordon), Liane Schirmer (Renee Montoya), Jef Glen Bennett (Jack Ryder), Lloyd Bochner (Burmistrz Hamilton Hill), Roddy McDowall (Szalony Kapelusznik), John Garry (Adwokat), Arleen Sorkin (Harley Quinn), Henry Silva (Bane)
Jaskinia Nietoperza. Batman wraz z Robinem ucieka przed policyjnym pościgiem, na czele którego stoi... komisarz Gordon! Policja zniszczyła Batmobil, więc bohaterowie zostali zmuszeni kierować się w stronę łodzi. Przed śmiercią z rąk (a raczej pistoletu) Gordona, Batmana ratuje Alfred. Pościg przenosi się nad rzekę, gdzie z opresji bohaterów wybawia Nightwing, niszcząc policyjną łódź. Gdy niebezpieczeństwo mija, trzej bohaterowie udają się do nowej kryjówki. Tam Batman tłumaczy wszystko zdezorientowanemu Dickowi.

Batman, Robin i Batgirl walczą z bandą Stracha na Wróble. Korzystając z zamieszania Strach na Wróble ucieka. W pogoń za nim rusza Barbara. Strach zwabia ją na dach, gdzie podstępem atakuje. Barbara spada, prosto na jadący samochód Jima Gordona. Komisarz ściąga jej maskę, po tym, jak Batgirl nazywa go "Tatą". Gordon dowiaduje się, że jego córka to Batgirl. Barbara umiera w objęciach ojca. Pojawia się Batman i próbuje pocieszyć przyjaciela. Ten jednak oskarża go o zabicie córki. Bullock trzyma Nietoperza "na muszcze" i każe mu się poddać. Batman po raz kolejny ucieka. Rezydencja Wayne'ów. Bruce odbiera telefon. Komisarz informuje go, że o wszystkim wie. Słychać syreny policyjne. Już są pod dworem. Bruce, Tim i Alfred chowają się w jaskini. Policja wdziera się do domu.

Batman i Robin zostają w nowej kryjówce. Nightwing po usłyszeniu całej historii udaje się do miasta. Wpada w pułapkę zastawioną przez detektyw Montoyae. "Oddaje" się w ręce stróżów prawa. Tymczasem Bruce opuszcza Robina. W mediach huczy od wiadomości o Batmanie (ciekawostką jest, ze w telewizji wystąpili wrogowie Nietoperza: Harley Quin, Szalony Kapelusznik, Riddler, Scarface). Zdesperowany i załamany komisarz udaje się po pomoc do jedynego człowieka, mogącego pokonać Batmana - Bane'a...

Pogrzeb Barbary. Batman obserwuje ceremonie z jednego z pobliskich dachów. Spłoszony strzałami snajperów Nietoperz zaczyna kolejny raz uciekać. W pogoń za nim rusza Gordon. Drogę Bruce'owi zastępuje Bane. Walkę tytanów przerywa komisarz, mówiąc, że potrzebuje żywego Bruce'a. Bane, nic nie robiąc sobie z umowy, jaką zawarł z komisarzem, zrzuca go z dachu. Komisarz trzyma się jedną ręką krawędzi... Batman atakuje Bane'a i podczas walki odcina mu dostęp do jadu. Prosi Jima, by ten chwycił jego rękę, wyciąga go na dach. Bane ostatkiem sił rzuca w bohaterów Bat-sygnałem. Obaj spadają POZA KRAWĘDŹ budynku...

Barbara budzi się z krzykiem. Jest w Jaskini Nietoperza. Pochylają się nad nią Alfred oraz Batman i Robin. Mówi im o swoim śnie... O śmierci Batmana i jej Ojca... Barbara zaprasza komisarza Gordona na kolację. Chce mu wyjawić, kim naprawdę jest. Komisarz, jednak nie daje jej dokończyć, mówiąc, że zawsze będzie ją kochał.


Autor: Anonimowy Grzybiarz      

Nie uwzględniając w kalkulacji Mad Love, Over the Edge jest bez dwóch zdań najlepszym odcinkiem z nowej serii animowanych przygód Batmana. Właśnie czegoś takiego brakowało do tej pory. Oryginalny pomysł Diniego zaskakuje coraz bardziej z każdą mijającą minutą. Tego po prostu nie sposób przegapić. Majstersztyk! Nie ma się co rozczulać. Jak dla mnie wizja w Over the Edge jest gorsza niż nawet w Knightfallu. Jeśli tak miałby wyglądać tragiczny koniec Bruce'a, to jestem jak najbardziej za!

Autor: Kamuflasz      CYTATY:

Commissioner Gordon: Ten minutes on Barbara's computer told me everything. Like a fool I allowed you to run
wild on your private crusade. A psychotic misfit playing masked hero. Now I've paid for it with Barbara's life. Wayne: Jim, believe me. I know how you feel.
Commissioner Gordon: You can't.
Wayne: You know how I lost my parents. The only way I could hold on to my sanity was to take matters into my own hands.
Commissioner Gordon: That makes us even.

Commissioner Gordon: We had a deal!
Bane: Thought about it - didn't work for me.INFORMACJE O POLSKIEJ WERSJI:

Tekst Wojciech Graf, czytał Mirosław Utta.

W Polsce odcinek nie został zdubbingowany.


Poprzednia strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk