.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: SERIALE :: SERIALE ANIMOWANE :: SUPERMAN: TAS :: THE DEMON REBORN :.

Tytuł odcinka: "THE DEMON REBORN"
Pierwsza data emisji: 18 września 1999
Reżyseria: Dan Riba
Scenariusz: Rich Fogel
Muzyka: Michael McCuistion
Animacja: Koko/Dong Yang


Obsada:
Kevin Conroy
Tim Daly
Dana Delany
David Warner
Olivia Hussey
Michael Horse
Efrem Zimbalist Jr.
Townsend Coleman
Jeff Glen Bennett
John Rubano
Batman / Bruce Wayne
Superman / Clark Kent
Lois Lane
Ra's al Ghul
Talia
Ubu
Alfred
Przywódca zbirów
Strażnik
Prezenter wiadomości

Na stacji kolejowej w Metropolis Clark i Lois jak i zgromadzeni goście czekają na pociąg, który przewozi cenne artefakty. Odpowiedzialny za organizację wystawy profesor Blackwing dostaje nagle informację o ataku na pociąg. Superman natychmiast udaje się na miejsce i w pociągu zastaje Talię i kilku ninja. Podczas walki bohater rzucając przeciwnikami rozbija jedną ze skrzyń, z której wylatuje artefakt, którego szukała Talia. Bohaterka wie jednak, że nie powstrzyma Supermana, dlatego detonuje ładunek umieszczony pod mostem pozostawiając tym samym bohaterowi wybór, albo schwyta ją, albo uratuje życie niewinnych.

Chociaż Superman z całych sił stara się zatrzymać pędzący pociąg, to może nie wystarczyć torów by go zatrzymać. Na szczęście w porę pojawia się Batman, który przestawia zwrotnicę dając tym samym bohaterowi cenne metry na zatrzymanie pociągu.

Po przeszukaniu pociągu Batman zdradza Supermanowi, że ninja, których powstrzymał należą do Ligi Cieni, którzy pracują dla Ra's al Ghula, potężnego człowieka bardziej niebezpiecznego niż Joker i Luthor razem wzięci. Nietoperz już od dłuższego czasu śledził ich poczynania.

Trop z pociągu doprowadza bohaterów do opuszczonego magazynu, gdzie został przygotowany plan napadu na pociąg. Na miejscu bohaterowie odkrywają ślady pozostawione prawdopodobnie przez wózek.

W swoim apartamencie Lois Lane zostaje napadnięta przez Talię. Później oglądając telewizję Clark widzi relację z akcji strażaków, którzy próbują uratować niezidentyfikowaną kobietę przywiązaną do wskazówek zegara na wieży. Kent rozpoznaje w niej Lois i natychmiast śpieszy jej na ratunek. Po uratowaniu kobiety okazuje się, że była to Talia, która przekazuje Supermanowi wiadomość od jej ojca, który chce się spotkać z bohaterem. Clark nie zamierza jednak się na to zgodzić, dlatego Talia wykorzystuje skradziony magiczny artefakt, który wysysa energię z Supermana, sprawiając, że ten jest całkowicie bezbronny.

Po tym jak Superman odzyskuje przytomność, bardzo stary i schorowany Ra's al Ghul wyjaśnia mu, że odmładzanie przy pomocy Jam Łazarza nie przynosi już skutków i dlatego starzec ma zamiar wykorzystać siły bohatera, by na nowo odzyskać młodość.

Kiedy Lois odszykuje przytomność odwiedza ją Batman. Pomiędzy bohaterami cały czas są pewne uczucia, ale Nietoperz nie ma czasu na takie sprawy i szybko znika z apartamentu, po tym jak obok szafy z ubraniami Lois znajduje ślady pewnej substancji. Po analizie dokonanej w batkomputerze przez Alfreda, okazuje się, że są to ślady paliwa wykorzystywanego w prywatnych odrzutowcach.

Na lotnisku Batman natrafia na całą grupę wojowników Ligi Cieni. Po ich pokonaniu i zniszczeniu całego hangaru, od jednego ze schwytanych ninja Nietoperz dowiaduje się gdzie przebywa Ra's al Ghul.

W towarzystwie Tali i swojego wiernego Ubu Ra's al Ghul zabrał Supermana do zaginionego miasta na pustynia Mesa de Oro. Okazuje się, że w podziemnych skałach przygotowana została specjalna maszyna mająca przekazać siły Supermana dla Ghula. Człowiek ze Stali wykorzystując nadarzającą się okazję próbował ucieczki, ale Tali udało się go ponownie powstrzymać przy pomocy artefaktu. Niestety podczas walki Ra's al Ghul umarł. Jego córka nie zamierza rezygnować z całej operacji bo ciało jest jeszcze ciepłe. Podłączenia Supermana do specjalnej maszynerii i wykorzystanie artefaktu pozwala na odmłodzenia Ra's al Ghula, który jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak cały proces zostaje przerwany przez wtargniecie Batmana, który przy pomocy bataranga niszczy maszynę. Niestety Ra's al Ghul jest już dość silny by zająć się Batmanem. Talia nie zamierza jednak dopuścić by jej ukochany zginął z rąk jej ojca. Ten jednak nie ma zamiaru rezygnować. Czyni to jednak, kiedy Superman po odzyskaniu sił niszczy artefakt. Nie dochodzi jednak do walki pomiędzy bohaterami, bo Clark zwraca uwagę Ghulowi na fakt, że życie jego córki jest w niebezpieczeństwie, bo cała jaskinia zaczyna się walić. Ra's śpieszy na pomoc wiszącej nad przepaścią Tali ale, mimo że udaje mu się ją złapać, to oboje spadają wprost do podziemnej rzeki.

Po wydostaniu się z podziemnej jaskini Superman informuje Batmana, że dokładnie prześwietlił podziemną rzekę, ale nie natrafił na żaden ślad Ra's al Ghul i Tali. Nietoperz chwali Człowieka ze Stali za wykorzystanie podczas walki z przeciwnikiem rozumu i miłości Ghula do córki. Przed odlotem z pustyni Superman sugeruje, że być może ich współpraca ma przyszłość, ale Batman pozostaje sceptyczny do tej idei.


Autor: Q    
Superman: TAS, tak jak Batman: TAS, czy The New Batman Adventures został stworzony przez tych samych twórców. Czyli nie tylko mamy do czynienia z tym samym poziomem, ale także z osobami, które znają światy obu bohaterów i którym udaje się je połączyć w zgraną całość.

W The Demon Reborn mamy wszystko, czego potrzebuje dobry odcinek. Jest akcja, ale nie brakuje też intrygi i relacji bohaterów z kobietami, a do tego wszystkie mamy tutaj Ra's al Ghula i Talię. Chociaż główny złoczyńca należy do przeciwników Batmana, to tym razem pojawił się on w serialu o Supermanie. Jednak taki zabieg nie odbiera żadnej z postaci ich charakterystycznych cech. Batman cały czas pozostaje detektywem, a Superman wykorzystuje siłę mięśni.

Cała historia skupia się na próbie odmłodzenia Ghula, któremu Jamy Łazarza już nie pomagają. Co prawda jest to złoczyńca, na którego usługach działa grupa ninja mogących zagrozić światu, ale przecież nawet za cenę życia Supermana warto uratować Ra'sa. Oczywiście Człowiek ze Stali nie traci życia, ale jego siły witalne pozwalają na nowąotchnąć życie w umierającego starca.

Ze współpracy dwóch bohaterów Superman też uczy się, że czasami lepiej pomyśleć niż tylko działać, a dodatkowym atutem odcinka jest możliwość zobaczenia ponownych relacji łączących Bruce'a z Lois i Talią, czyli z dwiema kobietami które cały czas coś do niego czują, chociaż ten pozostaje niedostępny. I jedyne, do czego można mieć pretensje to, to że był to ostatni odcinek twórców Batman: TAS i Superman: TAS (pomijając Justice League) w którym razem wystąpili obaj bohaterowie, a niestety w nowych seriach animowanych twórcy koncentrują się na innych rzeczach i może dlatego z biegiem lat odcinki Batman: TAS, czy Superman: TAS nie tylko się nie starzeją, ale stają się coraz lepsze.

Ocena: 5 nietoperków

Autor: Q    CIEKAWOSTKI I UWAGI:
  • Manu Tupou, ani George DiCenzo nie powtarzają roli Ubu z serialu Batman: TAS.
  • Helen Slater nie powtarza roli Tali z serialu Batman: TAS.
  • Lois wyznała, że cały czas myśli o Bruce'ie.


CYTATY ODCINKA:

Superman: If you were going to operate in Metropolis, you should've filled me in.
Batman: Next time I'll fax my itinerary.

Batman: What happened here?
Lois: I'm not sure. Someone attacked me. A woman dressed in black.
Batman: Talia.
Lois: Talia? On a first name basis, are we?

           
           
           
           
           
           


Poprzednia strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk