.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: POSTACIE :: VILLAINS :: CLAYFACE I / BASIL KARLO :.

CLAYFACE I / BASIL KARLO

Imię i nazwisko: Basil Karlo
Pseudonimy: Clayface I, Ultimate Clayface
Teren działania: Gotham City, Gateway City
Zawód: Aktor, super-przestępca
Przynależność organizacyjna: Mud Pack, Secret Society of Super Villains
Wzrost: Zmienny, oryginalnie 180,34 cm
Waga: Zmienna, oryginalnie 80,74 kg
Oczy: Brązowe
Włosy: Białe, oryginalnie czarne
Supermoce: zmiana kształtu ciała składającego się z błota
Pierwsze pojawienie się: Detective Comics # 40
Wykaz najważniejszych sprzymierzeńców: Clayface III, Clayface IV
Wykaz najważniejszych wrogów: Batman I, Poison Ivy, Wonder Woman II
Twórcy postaci: Bob Kane, Bill Finger, Gardner Fox
Do tej pory pojawił się w:
- Batman #208, 550, 568, 617-618
- Batman Family (seria z 1975 roku) #12
- Batman: Shadow of the Bat #50, 75, 88
- Batman Villains: Secret Files & Origins 1998
- Birds of Prey #92
- DC Comics Presents Batman no. 1
- Detective Comics #40, 49, 496, 604-607, 735
- Secret Origins (2 seria) #44
- Wonder Woman (2 seria) #160-161


Basil Karlo był jednym z najlepszych aktorów kina niemego, znany ze swych charakteryzacyjnych umiejętności w swych klasycznych horrorach. Kiedy jego najwspanialsza rola, jego imiennika w filmie pt. "The Terror", miała zostać wznowiona, Basil był pewien, ze ponownie go w niej obsadzą. Tak się jednak nie stało, a jego samego poproszono by był jedynie technicznym konsultantem. Było to dla niego wielkim wstrząsem i postanowił zemścić się na twórcach filmu.

Używając swych umiejętności charakteryzacyjnych i aktorskich Karlo przybrał postać Clayface'a - postaci z jednego ze swych dawnych horrorów, a następnie począł mordować członków obsady i załogi filmu, by potem znikać jak duch. Jednak pewnego dnia Bruce Wayne, spotykający się z jedną z "gwiazdek" występujących w filmie, wraz z Dickiem Graysonem odwiedzali plan filmowy i stali się świadkami jednego z morderstw. Bohaterowie rozpoczął dochodzenie i po krótkim czasie odkryli, kim tak naprawdę jest Clayface. Wydedukowali, że to Karlo był zabójcą. Złapali go i osadzili w Arkham.

W odróżnieniu od reszty wrogów Batmana Karlo nie uciekł z Arkham by zemścić się na Mrocznym Rycerzu. Po kilku latach został zwolniony i podobno wyleczony. Lecz tak naprawdę (czego wielu z was się domyśla) wcale tak się nie stało. W dodatku Karlo założył grupę nazwaną Mud Pack (Błotną Paczkę), do której zwerbował dwóch nowopowstałych Clayface'ów - Prestona Payne'a (III) i Sandrę Fuller (IV). Był to podstęp ze strony Basila, który pobrał od nich materiał genetyczny by móc przekształcić się w Ostateczną wersje Clayface'a (Ultimate Clayface) i posiąść ich wszystkie moce. Niefortunnie dla niego, mimo wszystkich korzyści jakie czerpał z posiadania ich mocy, przypadkowo posiadł też ich wady. Tak np. zdolność do palenia się, która czasem opanowywała Prestona, stopiła Karlo tak, że ten jakby "wsiąk" w ziemię.
Karlo pozostał w jej wnętrzu, uśpiony, dopóki trzęsienie ziemi, które omal nie zniszczyło Gotham, nie obudziło go. Wtedy właśnie dał o sobie. "Powstał z grobu" i przypadkowo natknął się na Mr. Freeze'a, który złapał go wraz z Batmanem. Kiedy w Gotham nastał okres nazwany "No Man's Land" Karlo wtargnął do Robinson Park (gdzie Poison Ivy wykreowała idylliczny świat dla osieroconych mieszkańców) i uwięził Ivy, zmuszając sieroty do niewolniczej pracy. Kiedy Batman i Robin (tym razem Tim Drake) przybyli do Parku w poszukiwaniu nagrań świadczących o tym, że Batman ukrywał się tam, wkroczyli w środek konfliktu z Karlo. Dynamiczny Duet uwolnił Ivy, która pozornie (jak się później okaże) zniszczyła Clayface'a. Krótko po tych wydarzeniach Karlo przeniósł się do Gateway City i usiłował zabić Wonder Woman poprzez łamanie jej ciała, mając nadzieje, że w ten sposób "odziedziczy" po niej moc nieśmiertelności. Poniósł jednak klęskę w walce z nią i został zamknięty w wiezieniu, gdzie przebywa do tej pory.Na początku przyjmując przydomek Clayface, Basil Karlo nie posiadał żadnym mocy. Był jedynie mistrzem charakteryzacji i aktorstwa, oraz świetnie posługiwał się nożem. Kiedy został "Ostatecznym Clayface'em" powziął zdolności do zmiany swojego ciała od czwartego Clayface'a (Sandry Fuller) i "płonący dotyk" od Clayface'a III (Prestona Payne'a). Jeżeli Karlo nie używa swoich mocy przez dłuższy czas zaczyna odczuwać ogromny ból i zaczyna topić wszystko czego się dotknie również ziemie, po której w danym momencie stąpa. Dodatkowe kryształy, podobne do kwarcu, wspomagają jego zdolności ofensywne.

Basil Karlo wzorowany był na Borisie Karloffie - aktorze, o którym mówiono, że jest mistrzem charakteryzacji i potrafi zagrać każdego potwora, co udowodnił wcielając się w postać Frankensteina w filmie z 1931 roku.

Autorzy opisu: Cornelius i Damex (zmiksowałem nieco oba, bo jak się okazało, Damex oparł swój opis na Corneliusa i wybrałem tylko ładniejsze fragmenty danego tekstu - przyp. Woland)


Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files


SmallvillePlanet

HitmanAsylum.pl - serwis poświęcony grze Hitman
© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk