.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: BATMAN: MASKA BATMANA :: CIEKAWOSTKI :.
| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | MUZYKA | RECENZJE | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| ADAPTACJA KOMIKSOWA | NAGRODY | BOX OFFICE | CIEKAWOSTKI | BŁĘDY I POMYŁKI |

Jeszcze na początku produkcji filmu studio Warner Bros. zadecydowało, że film trafi do kin zamiast jak wcześniej planowano bezpośrednio do dystrybucji video. Właśnie to posunięcie spowodowało, że twórcy mieli mniej niż rok na jego stworzenie. Film Batman: Mask of the Phantasm miał być pierwszym obrazem z serii filmów bazujących na Batman: TAS, jednak produkcja nigdy nie doczekała się właściwego sequela.


Chór, który słyszymy w sekwencji otwierającej filmu, wymienia w tle kilka nazwisk wśród których są również twórcy filmu: Alan Burnett, Eric Radomski i Bruce Timm.


Imię postaci Andreai Beaumont nadano przypuszczalnie na cześć Andreai Romano - specjalistki od doboru i kierowanictwa nad obsadą do filmu jak i do serialu animowanego. To właśnie ona "odkryła" Kevina Conroya i Marka Hamilla. Był to mały ukłon twórców w jej stronę za to, co zrobiła dla animowanego Batmana.



Postać Arthura Reevesa pochodzi z komiksu Batman #234 (Half-on-Evil). Reeves pojawia się tam dokładnie na jednej stronie, rozmawiając z komisarzem Gordonem (który oczekuje Batmana) narzeka i odgraża się Batmanowi, uważając że Mroczny Detektyw nie powinien wtrącać się w sprawy miasta. Kiedy wreszcie pojawia się Batman i jednym głośnym "Boo!" napędza stracha zgrywającemu przed kilkoma chwilami bohatera Reevesowi, ten wybiega z hukiem natychmiast z biura.



Fikcyjne korporacje "O'Neil Funding Corp." i "Adam's Tool and Die" pokazane na ekranie komputera w jaskini odnoszą się do znanych twórców ze świata komiksu: scenarzysty Dennisa O'Neila i rysownika Neala Adamsa. Chwile później na ekranie komputera wśród nazwisk można dostrzec "Puckett & Peterson". Te dwie osoby to scenarzysta Kelley Pucket i Scott Peterson, wydawca komiksów opartych na serialu animowanym Batman: TAS oraz komiksowych adaptacji dwóch filmów animowanych Batmna: Mask of the Phantasm i Batman & Mr Freeze: Subzero.


Wygenerowana za pomocą komputera scena otwierająca miała w rzeczywistości zostać użyta w serialu telewizyjnym. Wirtualna sekwencja miała zastąpić ręcznie tworzone tła i przyśpieszyć produkcję serialu. Nigdy jednak nie została użyta do tego celu.


Część filmu oparta jest na takich komiksowych seriach jak Batman: Year One i Batman: Year Two. Wspomnienie przez Bruce'a jego pierwszych nocnych łowów, przywdzianie ciemnej kurtki i kominiarki jest nawiązaniem do Year One. Natomiast projekt i koncepcja Phantasma zostały oparte na postaci Reapera z Year Two.


"Vengeance blackens the soul, Bruce" /Zemsta pociemnia duszę, Bruce/ - mówi Alfred do Bruce'a na samym końcu filmu. To jedyny moment w całej serii animowanej, kiedy lokaj zwraca się do swojego pracodawcy po imieniu, a nie jak to zwykle bywa za pomocą zwrotu "proszę pana".



Veronica Vreland i kobiety, które zabawiają na przyjęciu Bruce'a Wayne'a (zdjęcie u góry), pojawiają się jeszcze później w jednym z odcinków The New Batman Adventures pt. Holiday Knights (zdjęcie u dołu).


Kiedy na drugi dzień po udaremnieniu przez Bruce'a napadu Alfred trzyma przez moment w swoich rękach poranną gazetę, widzimy tam nagłówek: Radomski to Press: "I'm Innocent!" /Radomski na łamach prasy: "Jestem niewinny!"/. Zdanie to odnosi się do reżysera filmu Erica Radomskiego i jest drobnym żartem twórców.



W jednej z pierwszych scen filmu, zaraz po tym jak Batman wpada przez szybę do budynku widzimy krótkie ujęcie przedstawiające go podnoszącego się z nachylenia (Rys. 1). Jednak na zwiastunie to samo ujęcie wygląda całkiem inaczej - kamera jedzie od kolan w górę pokazując wyprostowanego Batmana z powiewającą przednią częścią peleryny (Rys. 2). Widać dokładnie, że Batman wygląda na tym ujęciu na mniej kwadratowego w porównaniu z ujęciem z filmu; jest rysowany bardziej w stylu serialu animowanego. Ciekawe dlaczego twórcy zdecydowali się zastąpić ten fragment innym? Być może w celu zmniejszenia rozbieżności w wyglądzie głównego bohatera w całym filmie? Rysunki po lewej stronie przedstawiają Batmana z obu scen.


Gdy Joker strzela do robotów z broni maszynowej w World's Fair, słyszymy dźwięk roztrzaskiwanych maszyn - to dźwięk odlatującego Millenium Falcon'a z filmu Imperium kontratakuje z 1980 roku.


Twórcy filmu nigdy nie wyjaśnili co tak naprawdę stało się z Jokerem. Można przypuszczać, że Andrea zrezygnowała z zemsty i oddała złoczyńcę w ręce policji. Nie otrzymujemy również odpowiedzi na pytanie, jak Batman oczyścił swoje imię z zarzutów.


Dwa lata po premierze, w 1995 roku dwaj wpływowi amerykańscy krytycy - Gene Siskel i Roger Ebert dali animowanemu filmowi o Batmanie dwie pozytywne opinie (czyli po sławnym "kciuku w górę").




Jak wiadomo, w filmie Mroczny Rycerz odkrywa, że Jack Napier to Joker rozpoznając go na starym zdjęciu (zdjęcie po środku i zdjęcie u dołu) i dowiaduje się, że to on zamordował ojca Andreai. Niestety w napisach końcowych nie ma wzmianki o nim, ale jest niemal pewne że tą tajemniczą postacią jest właśnie Jack Napier. Dowodem na to może być jeden z odcinków The New Batman Adventures pt. Beware the Creeper, w którym pojawia się informacja, że nikt nie wie kim tak naprawdę był Joker i jaka jest jego prawdziwa tożsamość; wiadomo jedynie, że zanim jeszcze stał się królem zbrodni w Gotham był gangsterem i pracował jako płatny zabójca dla mafijnych bosów, w tym też dla Salvatore Valestry. Ostatecznie złoczyńca został wrzucony przez Batmana do kotła z chemikaliami i przeobraził się w demonicznego szaleńca. Kiedy w tym odcinku serialu Bruce ogląda program poświęcony Jokerowi, wśród pokazywanych tam zdjęć pojawia się zdjęcie (zdjęcie u góry), które ewidentnie nawiązuje do zdjęcia na którym w Masce Batmana Batman rozpoznaje Jokera (zdjęcie u dołu).


Jack Napier - najemnymorderca i człowiek pracujący dla gangstera Salvatore Valestry to najprawdopodobniej postać pochodząca i zaczerpnięta z Batmana z 1989 roku. W filmie Tima Burtona Jack Napier był zabójcą rodziców Bruce'a i prawą ręką Carla Grissoma; natomiast w Mask of the Phantasm Napier jest odpowiedzialny za zamordowanie ojca Andreai - Carla Beaumonta.


                 - 1 | 2 -   DALEJ >>>




WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files





© Copyright 2003 and 2011 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk