.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: POLSKA :: BATMAN - WYDANIE SPECJALNE 1/1990 :.

BATMAN - WYDANIE SPECJALNE

Miesiąc wydania: grudzień 1990 - 1/1990
Scenariusz: Dennis O'Neil
Rysunki: Jerry Ordway
Kolor: Steve Oliff
Okładka: Jerry Ordway
Format: B5
Papier: offsetowy
Oprawa: miękka
Druk: kolor
Wydawca: TM-Semic
Wydawca oryginalny: DC ComicsCytat: "Czy tańczyłeś kiedyś z diabłem w bladym świetle księżyca ?"

Adaptacja filmu Tima Burtona. Wśród przestępców w Gotham zaczynają krążyć legendy o potężnym nietoperzu, który karze zbrodnie. Co jakiś czas, kilku bandytów ma nieprzyjemność przekonać się, że część tych legend jest prawdziwa, i że ten potężny obrońca Gotham zwie się Batmanem. Policji nie podoba się pojawienie się w mieście samotnego i tajemniczego mściciela. Tymczasem drobna figurka w mafii - Jack Napier, traci poparcie szefa i zostaje wystawiony na odstrzał podczas rutynowej akcji w zakładach chemicznych. Na miejscu pojawia się również Batman i w czasie zamieszania, Napier spada do kadzi pełnej trujących substancji chemicznych. Jednak udaje mu się przeżyć, choć jego twarz zostaje zupełnie zmieniona - przypomina teraz groteskową twarz karcianego Jokera. Szok wywołany tym wydarzeniem doprowadza Napiera do obłędu i jako Joker postanawia zemścić się na swoich wrogach i całym Gotham. Wkrótce do sklepów trafiają perfumy, które w niektórych kombinacjach stanowią śmiertelną truciznę. Batman musi rozwiązać zagadkę, żeby zapobiec dalszym śmierciom. W międzyczasie poznaje on reporterkę Vicki Vale i zaczyna się ich romans. Niestety - Joker również upatrzył sobie Vicki jako wybrankę serca. Tymczasem Batmana ciągle gnębią wspomnienia, które odżyły po pierwszym spotkaniu z Jokerem. Wspomnienia o śmierci jego rodziców, których zabił przypadkowy przestępca podczas napadu. W umyśle Bruce'a rodzi się przypuszczenie, że bandytą tym mógł być właśnie Jack Napier. Wreszcie Joker przystępuje do działania - porywa Vicki Vale i ucieka z nią na wysoką wieżę kościelną. Batman rusza za nimi i na szczycie dochodzi do pojedynku Batmana z szaleńcem. Joker spada z dzwonnicy i ginie, zaś Batman wraca do swojej jaskini. Władze miasta nareszcie zrozumiały, że Batman nie stanowi dla nich zagrożenia - wbrew przeciwnie.
Komiks powstał na podstawie amerykańskiego oryginału: "BATMAN: THE OFFICIAL COMIC ADAPTATION OF THE WARNER BROS MOTION PICTURE" i był pierwszym polskim numerem "Batmana" wydanym w naszym kraju.

Muszę przyznać, że komiksowa adaptacja filmu Burtona jest naprawdę porządnym komiksem.

Mimo że film oglądałem bardzo dużą ilość razy, to komiks był dla mnie bardzo przyjemny w odbiorze i pozwolił przeżyć historię filmu w inny sposób. Pod względem fabularnym wszystko jest w porządku. O'Neil przedstawił wszystkie najważniejsze sceny z filmu oraz dostaliśmy coś, co każdy fan filmu Burtona chciałby zobaczyć - nie wykorzystane sceny z produkcji. Co prawda w komiksie znajdujemy tylko jedną konkretną scenę, ale jest na tyle ciekawa i zabawna, że powinna zadowolić każdego.

Na największą pochwałę zasługują zdecydowanie rysunki Jerry'ego Ordwaya, który spisał się znakomicie, jeśli chodzi o przeniesienie wyglądu postaci z filmu i przede wszystkim - lokacji. Gotham, jak i inne miejsca, jak biuro Grissoma czy też Axis Chemicals wypadły świetnie i zostały dobrze odwzorowane. Żałuje, że nigdy nie wpadnięto na pomysł, by powstało kilka komiksów z Batmanem osadzonych w realiach filmów Burtona. Byłby to z pewnością ciekawy eksperyment.

Warto również wspomnieć o ciekawej pierwszej stronie komiksu, która dosłownie pokazuje "wciągnięcie" się w film.

Ocena: 5,5 nietoperka

Autor: kelenWAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk