.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: BATMAN: MASKA BATMANA :: O FILMIE :.
| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | MUZYKA | RECENZJE | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| ADAPTACJA KOMIKSOWA | NAGRODY | BOX OFFICE | CIEKAWOSTKI | BŁĘDY I POMYŁKI |

BATMAN: MASK OF THE PHANTASM (USA, 1993)

TYTUŁ POLSKI: BATMAN: MASKA BATMANA
GATUNEK: Animacja/Familijny/Dramat/Fantasy/Akcja
CZAS PROJEKCJI: 73 minuty*
REŻYSERIA: Eric Radomski, Bruce W. Timm
POMYSŁ HISTORII: Alan Burnett
SCENARIUSZ: Alan Burnett, Paul Dini, Martin Pasko, Michael Reaves
PRODUCENCI: Benjamin Melniker, Michael Uslan
STUDIO: Warner Bros. Animation/ Warner Bros. Pictures
DYSTRYBUTOR W POLSCE: Warner Home Video
ANIMACJA: Dong Yang Animation, Spectrum Animation Studio
STRONA OFICJALNA: Brak danych
PREMIERA: 25 grudnia 1993 (USA), kopii: 1506
DVD:  21 grudnia 1999 (USA)  
Zemsta pociemnia duszę.
  

W Gotham City zaczyna grasować nowy zamaskowany mściciel, który pojawiając się i znikając niczym duch bezlitośnie eliminuje kolejnych najbardziej wpływowych gangsterów w mieście. Zbieg okoliczności sprawia, że całą winą za zbrodnie obarczony zostaje Mroczny Rycerz, który przemierzając mroczne zakamarki miasta niebawem odkrywa, że nowy złoczyńca ma jakiś związek z wydarzeniami z przeszłości, a kolejne morderstwa zaczyna coś ze sobą łączyć. Podczas, gdy Batman próbuje oczyścić swoje dobre imię z zarzutów i zatrzymać falę zbrodni, nie dając się jednocześnie złapać specjalnym jednostrom policji, na czele których stoi radny miasta, Arthur Reeves, zaniepokojony o swoje życie jeden z mafijnych bosów, Salvatore Valestra, udaje się po pomoc do Jokera, który jeszcze bardziej skomplikuje sprawę, ale nieoczekiwanie także okaże się głównym kluczem do rozwikłania mrocznej zagadki.
Tymczasem do miasta przybywa dawna miłość Bruce'a Wayne'a, Andrea Beaumont, a wraz z nią powracają wspomnienia sprzed lat. Widmo dawnych dni ożywa i zaczyna nękać bohatera, któremu nie tylko przyjdzie zmierzyć się z bolesną przeszłością, ale i z sensem wyboru własnego przeznaczenia.

Film animowany Batman: Mask of the Phantasm jest opowieścią, która przedstawia początki historii Człowieka-Nietoperza, ujawnia przyczyny, które skłoniły milionera Bruce'a Wayne'a do walki z przestępczością i przywdziania stroju Zamaskowanego Mściciela. Przede wszystkim odkryto sporo szczegółów i rozwiano wiele wątpliwości co do tego, jak wyglądało życie i młodość Bruce'a Wayne'a zanim jeszcze stał się tym, kim się stał. Animacja powstała na bazie popularności kultowego serialu animowanego Batman: The Animated Series i jest bez wątpienia jedną z najlepszych opowieści z Batmanem, które dotąd pojawiły się na dużym i małym ekranie, niejednokrotnie przewyższającą fabularne produkcje. Wyświetlana w kinach w 1993 roku tak naprawdę nie zdobyła sympatii widzów aż do chwili, kiedy trafiła na rynek video, gdzie pierwotnie miała zostać skierowana.

Wyreżyserowany przez Erica Radomskiego i Bruce'a W. Timma obraz wydaje się być wyobrażoną animowaną odpowiedzią na Obywatela Kane'a, ze specyficznymi ujęciami inspirowanymi klasyką Orsona Wellesa oraz historią opowiadającą o stracie i zaprezentowanym w złożonej strukturze retrospekcji upływie czasu. Bardzo dobre wrażenie pozostawia po sobie scenariusz oraz pamiętna muzyka autorstwa Shirley Walker.

Film jest też znany pod innymi tytułami: Batman: Mask of the Phantasm: The Animated Movie, Batman: The Animated Movie, Batman: The Animated Movie - Mask of the Phantasm, Mask of the Phantasm: Batman the Animated Movie. W naszym kraju Telewizja Polska tłumaczyła jego tytuł jako Batman: Maska upiora.

Przygotował: Woland  Współproducenci: Alan Burnett, Eric Radomski, Bruce W. Timm
Producent wykonawczy: Tom Ruegger
Muzyka: Shirley Walker
Montaż: Al Breitenbach
Casting: Andrea Romano
Obsada: Kevin Conroy, Dana Delany, Hart Bochner, Mark Hamill, Stacy Keach, Abe Vigoda, Dick Miller, John P. Ryan, Efrem Zimbalist Jr., Bob Hastings, Robert Costanzo

73 minuty - czas trwania filmu w systemach stosowanych na potrzeby telewizji/DVD w Europie (PAL i SECAM). Kinowa wersja trwa dokładnie 76 minut, na DVD w USA (system NTSC) specyfikacje podają jego długość też jako 76 minut.
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2011 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk