.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: BATMAN: MASKA BATMANA :: ADAPTACJA KOMIKSOWA :.
| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | MUZYKA | RECENZJE | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| ADAPTACJA KOMIKSOWA | NAGRODY | BOX OFFICE | CIEKAWOSTKI | BŁĘDY I POMYŁKI |

THE OFFICIAL COMICS ADAPTATION

Scenariusz: Kelley Puckett
Rysunek: Mike Parobeck
Okładki: Bruce W. Timm, Mike Parobeck
Inker: Rick Burchett
Kolor: Rick Taylor
Litery: Tim Harkins
Ilość stron: 64
Data wydania: Brak danych
Wydawca: DC Comics
Jak to bywa w przypadku takich produkcji i tym razem nie mogło obejść się bez obrazkowej wersji Batman: Mask of the Phantasm. Na podstawie filmu powstała komiksowa adaptacja, którą stworzyli twórcy odpowiedzialni za komiksową wersję serialu animowanego (The Batman Adventures) - Kelley Puckett, Mike Parobeck oraz Rick Burchett. Kolorem i literami zajęli się ich stali współpracownicy: Rick Taylor i Tim Harkins a okładkę na płótnie, farbami olejnymi namalował Bruce Timm co nadało komiksowi niezwykłego wyglądu. Dodatkowo komiks został wydany w ekskluzywnym formacie na cienkim papierze kredowym. Adaptacja trafiła do sklepów USA i Kanady w tym samym czasie kiedy film wchodził na ekrany kin i nosiła tytuł: The Official Comics Adaptation of the Warner Bros. Motion Picture Batman: Mask of Phantasm - The Animated Movie. Ciekawostką jest fakt, że kilka miesięcy później do niektórych kaset VHS z filmem dołączany był ten sam komiks, tylko z tym wyjątkiem, że w mniejszym formacie, bez ceny i końcówki w nazwie The Animated Movie. Z kolei w styczniu 1994 komiks pojawił się w Wielkiej Brytanii (tym razem tytuł też został zmieniony na The Official Comics Adaptation of the Warner Bros. Animated Film Batman: Mask of Phantasm - The Animated Movie) gdzie został wydany w zwykłym formacie i na zwykłym papierze. Okładkę do tego wydania stworzył Mike Parobeck. Podsumowując jest to udana adaptacja z ładnymi rysunkami i ciekawą kolorystyką. W wolnych chwilach warto po nią sięgnąć i przypomnieć sobie ulubione postacie oraz sceny z filmu. Jedynym mankamentem jest brak sceny pościgu Bruce'a za ciężarówką podczas jego pierwszej nocnej akcji. Być może ta scena została dodana do filmu w ostatniej chwili podczas, gdy komiks był już gotowy.
BATMAN & ROBIN ADVENTURES ANNUAL #1 - SHADOW OF THE PHANTASM

Scenariusz: Paul Dini
Okładka: Ty Templeton
Kolor: Lee Loughridge
Litery: Tim Harkins
Prolog: Ty Templeton (rysunki)
Akt pierwszy: Dev Madan (szkic), Terry Austin (inker)
Akt druugi: Mike Parobeck (szkic), Terry Austin (inker)
Akt trzeci: Brandon Kruse (szkic), Terry Austin (inker)
Epilog: Ty Templeton (rysunki)
Ilość stron: 42
Data wydania: Brak danych
Wydawca: DC Comics

W 1996 roku film i jego komiksowa adaptacja doczekały się sequel'a w postaci komiksu Batman & Robin Adventures Annual 1: Shadow of the Phantasm. Twórcy postanowili wreszcie wyjaśnić co tak naprawdę stało się z Jokerem i jak dalej potoczyły się losy filmowych bohaterów pełnometrażowej animacji. Akcja komiksu rozpoczyna się trzy lata po znanych nam już wydarzeniach, kiedy to po raz ostatni w Gotham widziano Andree Beaumont (alias Phantasm). Po tak długiej przerwie kobieta powraca do Mrocznego Miasta, na przyjęcie gdzie gościem honorowym jest Bruce Wayne, aby ostrzec go przed grożącym mu niebezpieczeństwie - ktoś chce go zabić. Kiedy oboje uciekają z budynku a potem wraz z Alfredem wsiadają do samochodu i odjeżdżają okazuje się, że Andrea to w rzeczywistości nie Andrea tylko japońska morderczyni poszukiwana listem gończym przez Interpol. Kit, bo tak się nazywa aby oszukać milionera, posłużyła się umieszczonym na głowie projektorem holograficznym, który umożliwia jej przybranie dowolnej postaci. Gdy wydaje się już, że kobieta wykończy Bruce'a przez szyberdach wpada Phantasm (prawdziwa Andrea) i wypycha tą pierwszą z samochodu. Po tym wydarzeniu oboje udają się do rezydencji Wayne'a gdzie wkrótce zjawiają się też zabójcy, którzy uprowadzają Andree podczas gdy Bruce'owi udaje się uciec. Kilka godzin później Andrea budzi się ze śpiączki i widzi przed swoimi oczyma starego przyjaciela - Artura Reevesa. To właśnie były radny zorganizował cały spisek po tym jak jego życie legło z gruzach na skutek okaleczeń spowodowanych przez trujące gazy Jokera. Teraz ma zamiar się zemścić i kiedy rozkazuje Kit, aby ta zabiła Andree podrzynając jej gardło przez szybę w dachu wpada Batman. Mroczny Rycerz w mgnieniu oka rozprawia się ze złoczyńcami w pomieszczeniu i gdy ma już rozwiązać Andree nagle niespodziewanie zostaje ogłuszony przez Reevesa. Chwile później na pół przytomny Batman odciąga go od Andreai, przez co ten drugi rzuca się na niego i po ściągnięciu mu maski odkrywa jego tożsamość. W efekcie Andi postanawia raz na zawsze wszystko zakończyć i przywdziewa postać Phantasm'a wyzywając Reevesa na pojedynek. Wszystko kończy się tym, że szaleniec rzuca się na stojącego obok drzwi balkonowych wroga (który okazuje się być tylko maską i płaszczem Phantasm'a) i wypada z budynku ponosząc śmierć na miejscu. To ostatni raz kiedy Bruce widzi Andreae, która postanawia raz na zawsze zniknąć z jego życia. "Goodbye, my love..."

Ostatnia strona - jak i cały komiks - poświęcona jest pamięci rysownika Mike'a Parobecka, który zmarł na tydzień przed ukazaniem się Shadow of Phantasm.
BATMAN: MASK OF THE PHANTASM - A NOVELIZATION

Autorzy: Geary Gravel/ Andrew Helfer
Okładka: Brak danych
Ilość stron: Brak danych
Data wydania: Styczeń 1994
Wydawca: Brak danych/ Skylark

W przypadku Batman: Mask of the Phantasm wydano dwie równoważne książkowe adaptacje, oparte na podstawie historii Alana Burnetta.
Pierwsza z nich, pióra Geary'ego Gravela jest wierną adaptacją filmowego scenariusza z raptem kilkoma odstępstwami od oryginału. Gościnny występ ma tam Dick Grayson. Druga, krótsza pozycja skierowana jest do wyraźnie młodszego czytelnika. Autor Andrew Helfer postarał się, aby obejść od niektórych dojrzalszych i ostrzejszych wątków fabuły, na korzyść wzmocnienia tajemniczości oraz dynamiki całości.


Przygotował: Woland  
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2011 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk