.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: KSIĄŻKI :: MROCZNY RYCERZ :.

MROCZNY RYCERZ

Tytuł oryginalny: The Dark Knight
Autor: Dennis O'Neil
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offset
Waga: 324 g
Ilość stron: 304
Rozdziałów: 25
Tłumaczenie: Jakub Głuszak, Anna Kłosiewicz, Aleksandra Michałowska, Agata Piskorska i inni
Data wydania: 22 sierpnia 2008 (Polska)
Wydanie: pierwsze
Miejsce wydania: Warszawa
Wydawnictwo: Siedmioróg
Cena rynkowa: 19,99 PLN


Amerykański twórca filmów o Batmanie powierzył napisanie literackiej wersji Mrocznego Rycerza Dennisowi O'Neilowi, światowej sławy autorowi powieści sensacyjnych i komiksów z kilkoma bestsellerami i nagrodami w dorobku (między innymi nagrodą Academy of Comic Book Arts). Spod pióra O'Neila wyszła książka przełomowa, która zmienia nasze spojrzenie na jeden z największych mitów naszych czasów. Batman jawi się jako współczesny rycerz nieustający w walce o sprawiedliwość. Joker, jego odwieczny przeciwnik, zuchwale szydzący z zasad moralności, utrwala się jako uosobienie zła o przewrotnym poczuciu humoru. O'Neil zderzył w tym thrillerze wszystko, co najlepsze i co najbardziej przemawia do wyobraźni: barwne postacie, trzymającą w napięciu fabułę, pełną zaskakujących zwrotów akcję i błyskotliwy dowcip.

Książka dla dorosłych wielbicieli Batmana i literatury science fiction. Batman - strażnik Gotham City - nie ustaje w wysiłkach, by z pomocą policji zaprowadzić w mieście porządek i przywrócić ludziom nadzieję. Jest jednak ktoś, kto ma odwagę kpić z wysiłków Batmana. Ktoś z dość osobliwym poczuciem humoru. Człowiek, który w miejscu każdego przestępstwa pozostawia kartę, na której widnieje jego groteskowy uśmiech... Joker!


 KSIĄŻKI DOSTARCZYŁO
  WYDAWNICTWO:
Siedmioróg
Ta z pozoru kolejna z wielu nowelizacji kinowych blockbusterów mile zaskakuje. Mroczny Rycerz w papierowej formie nie tylko rozwieje wszelkie wątpliwości fabuły, dopełniając w sposób logiczny i spójny to, co pokazano w kinie. Miłośnik nowego Batmana odnajdzie tutaj również kilka rarytasów w postaci scen na które zabrakło miejsca i dokładne studium motywów postaci (zaniedbany w obrazie Strach na Wróble!) na które nie wystarczyło w filmie czasu. Oraz pokaźną gamę odwołań do Batmana - Początku. Wszystko to językowo przystępnie miesza razem autor Dennis O'Neil, okraszając całość własną cegiełką w budowaniu świata nowej serii o Człowieku-Nietoperzu. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana dylogii Nolana, chcącego dopełnić swoją wiedzę o Mrocznym Rycerzu.

Autor: Kakteen  Byłem bardzo uradowany, gdy dowiedziałem się, że adaptacja książkowa najnowszego filmu z Nietoperkiem ukaże się w Polsce. Byłem jej bardzo ciekaw, a brak polskiego wydania nowelizacji Batman - Początek wywołał u mnie obawy, że i najnowszy produkt zostanie przez polskie wydawnictwa zignorowany. Całe szczęście, Siedmioróg nie pozwolił, by Polaków ominęła ta książka.

Nowelizacje napisał znany wszystkim fanom Batmana Dennis O'Neil (napisał też m.in. nowelizację Batmana - Początku oraz Knightfallu). Po takim nazwisku można oczekiwać dużo i dlatego byłem nastawiony na bardzo ciekawie napisaną książkę. Jednak trochę się zawiodłem. Zacznę jednak najpierw od plusów. Ogromną zaletą są dodatkowe wątki, które nie zostały pokazane w filmie. W taki sposób otrzymaliśmy parę historii z czasów młodości Bruce'a, czym zajmował się Scarecrow przed i po akcji zawartej w Batmanie - Początku oraz wkroczenie Chechena do światka przestępczego Gotham. Każda z tych części jest bardzo wciągająca i moim zdaniem są to najlepiej napisane fragmenty całości. Poza tymi smaczkami, dostaliśmy również sceny, które nie znalazły się w filmie (m.in. uciekającego Jokera z przyjęcia Wayne'a).

Natomiast, książka zawiodła mnie we fragmentach, które pochodziły prosto z filmu, o które O'Neil nie zadbał. Najbardziej zawiodły mnie opisy przy dialogach z udziałem Jokera. Zostały przedstawione bardzo prosto, sucho. Polskie wydanie wygląda bardzo przyzwoicie - ładna, w paru miejscach wypukła okładka oraz dobre tłumaczenie. Całe szczęście nikt nie wpadł na pomysł spolszczenia Jokera (jak to miało miejsce w innym tłumaczeniu pewnej innej książki). Książka, mimo paru minusów, zasługuje na uwagę, lecz bardziej bym ją polecił fanowi Nietoperza aniżeli miłośnikowi książek sensacyjnych.

Autor: Kelen  
Ocena: 4 GACKI
Niestety Mroczny Rycerz to nie jest powieść, którą czyta się po trzy razy z zapartym tchem. Co prawda O'Neil umiejętnie buduje napięcie, dialogi są przemyślane i miejscami na twarzy czytelnika może zagościć uśmiech. (Przykład? "-Śledztwo jest w toku- odparł, zgniatając kartkę papieru i rzucając nią o wiszącą na ścianie korkową tablicę, na której znajdował się napis: PODEJRZANI W SPRAWIE BATMANA, uzupełniony kilkoma zdjęciami: Abrahama Lincolna, Elvisa oraz yeti"). Książkę uświetniają retrospekcje i idealnie wyważone przeplatanie się przeszłości z teraźniejszością. Liczne akcenty z Batmana - Początek mogą się okazać bezcenne dla zapominalskich.

Jednak brakowało mi konkretnego zawiązania akcji (nie mylić ze zwrotami akcji, od których w książce się roi- co zresztą bardzo rozprasza) i bardziej rozbudowanego portretu psychologicznego Batmana. Nietoperz, jakby nie było, wciąż jest targany sprzecznymi emocjami- oczekiwałam, że w tej kwestii powieść uzupełni braki filmu, ale zawiodłam się.

Utwór czyta się jak scenariusz filmowy, jednak prostota języka w tym wypadku nie zachęca do lektury. Polecam, ale najpierw film, a potem książkę.

WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk