.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: INFO :: DVD :: BATMAN: ROK PIERWSZY :.

BATMAN: ROK PIERWSZY
/BATMAN: YEAR ONE/

Data wydania (Polska): 21.10.2010
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa: 39 PLN
Rok produkcji: 2011
Czas trwania filmu: 61 minut
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: polska (lektor), angielska, węgierska, grecka, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 2.0
Napisy: polskie, angielskie, czeskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: zwiastuny filmowe "Justice League: Doom - zapowiedź kolejnego filmu animowanego DC Universe Zapowiedź filmów animowanych DC Universe All-Star Superman oraz Zielona Latarnia: Szmaragdowi Wojownicy"
Opis: Gdy Gotham City desperacko potrzebuje bohaterów, dwóch mężczyzn postanawia podjąć walkę o sprawiedliwość... Nie przegap nowego animowanego filmu DC Universe opartego na przełomowej historii Franka Millera! Przeżyj dynamiczną wizję pierwszego roku działań Mrocznego Rycerza oraz bądź świadkiem narodzin jego niezwykłej przyjaźni z Jimem Gordonem. >>>WIĘCEJ O FILMIE


Najtrudniejszy pierwszy rok - recenzja filmu Batman: Rok Pierwszy


Bruce Timm i spółka tym razem wzięli na warsztat klasyczny komiks Franka Millera Batman: Year One. Na podstawie tej tak ważnej dla mitologii Mrocznego Rycerza historii powstała 61 minutowa animacja.

Głównym bohaterem filmu jest porucznik James Gordon, który dopiero poznaje skorumpowane miasto Gotham. To jest historia o dobrym gliniarzu, a nie o zamaskowanym mścicielu. Batman to postać drugoplanowa. Zresztą historia Bruce'a Wayne'a, to kolejna wariacja na temat początków działalności Batmana. Nic czego byśmy nie widzieli wcześniej. Tylko zaprezentowane w poważniejszej formie. Nowa animacja ze studia DC jest dramatem policyjnym o dobrym glinie w złym mieście. To dojrzała, brutalna historia z wątkami obyczajowymi i świetnie na kreślonymi charakterami postaci.

Na uwagę zasługuje parę scen. Choćby ta, w której Nietoperz zjawia się niespodziewanie na mafijnym bankiecie. Porusza także scena, w której Gordon dostaje lanie od zamaskowanych napastników. Projekty postaci są odpowiednio stylizowane na te, które widzimy w komiksie Millera. Mamy, więc czarnoskórą kobietę kot i obrzydliwych szefów mafii. Niektóre dzielnice i budynki Gotham są żywcem wyjęte z kart komiksu, co jest dużym plusem tej adaptacji.

Mimo wszystko jest to film za krótki i pozostawiający pewien niedosyt względem oryginału. Polecam przed seansem przeczytać komiks i poczuć jego specyficzną atmosferę. W filmie gdzieś w trakcie seansu się ona ulatnia. Spostrzegawczy widzowie zauważą spadek płynności animacji czy problemy z synchronizacją obrazu z kwestiami wypowiadanymi przez autorów. Niektóre sceny akcji mogą się wydawać naciągane zwłaszcza, że w samym filmie nie ma ich zbyt wiele. Cóż Batman: Rok Pierwszy, to film, który trzeba traktować jak produkcje serialową. Solidny film o dobrym glinie i zamaskowanym mścicielu jako dodatek. Dobra rzemieślnicza robota. Miły ukłon w stronę komiksu Millera.

Co do wydania DVD największym jego plusem jest to, że po raz pierwszy dostaliśmy ekskluzywny (jak twierdzi dystrybutor) epizod Catwoman z serii DC Showcase. Przyjemny dodatek, zwłaszcza, że Kobieta kot jest w nim bardzo drapieżna i apetyczna zarazem. Po za tym zapowiedzi filmów, które widzieliśmy przy poprzednich wydaniach, plus jeden prezentujący nadchodzący Justice League: Doom.

Recenzował: Bullet  
Ocena: 4 GACKI

Poprzednia strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk