.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: FANFILMS :: ASHES TO ASHES :.

ASHES TO ASHES (Francja, 2009)

Czas: 17:53 minut
Budżet: 10 000 euro
Reżyseria: Julien Mokrani, Samuel Bodin
Scenariusz: Samuel Bodin
Produkcja: Julien Mokrani, Samuel Bodin, Fabien Dubois
Zdjęcia: Maxime Guerin
Montaż: Julien Mokrani
Charakteryzacja: Betty Beauchamp, Nibel Mekki, David Scherer
Kostiumy: Delphine Danard, Axelle Martignon
Kierownictwo nad efektami specjalnymi: Julien Mokrani, Fabien Dubois
Muzyka: Janski Beats, Guillaume Bernard, Nuclear Disco
Strona oficjalna: www.ashestoashes-themovie.com

Obsada: Florian Haas (Eddy), Marielle Guerber (Harlenne), Sylvain Elie (Batman), Matthieu Lemeunier (Joker), Philippe Lebas (Alfred), Julien Honoré (Sergio), Arnaud Bichon (Charles), Alexandre Philip (Pingwin), Pascal Demolon (narrator)

Ashes to Ashes to krótkometrażowy film, do którego zdjęcia trwały 13 dni, i postprodukcja została przeprowadzona we Francji pomiędzy 2006 i 2008. Fan film oparty jest na postaci Batmana i uniwersum Sin City Franka Millera.

Pomysł na film narodził się w głowie młodego filmowca, który chciał opowiedzieć historie kryminalną, której akcja rozgrywa się w Gotham w latach 30. Pierwsza wersja scenariusza Samuela Bodina miała 100 stron, reżyser Julien Mokrani potrzebował jednak tylko 20. Z tego powodu twórcy musieli dokonać koniecznych cięć.

"Nasz Batman nie jest człowiekiem.", wyjaśnia Julien, "jest cieniem, pragnącym zemsty. Jego wygląd bardziej zbliżony jest do wampira i jedyne co go łączy z Batmanem Nolana to głęboki głos. Prace Millera (The Dark Knight Returns, Sin City) i Dave'a McKeana (Batman: Arkham Asylum) były dla nas inspiracją. Wykorzystaliśmy także retro styl Jokera Tima Sale'a." Samuel dodaje także, że ich Batman jest niczym Nosferatu.

Największą częścią produkcji była postprodukcja, gdyż większość zdjęć powstała na green sceenie. Twórcy starali się jak najmniej korzystać z 3D i głównie wykorzystywano 2D, by zachować jak największą wierność z komiksowym uniwersum. W celu stworzenia wizji Gotham z przed kryzysu, ekipa korzystała z licznych zdjęć Nowego Jorku z lat 20 i 40.

Film Ashes to Ashes był prezentowany na Short Film Corner podczas filmowego festiwalu w Cannes w 2009 roku.

Przygotował: Q

W ostatnich latach nie brakowało fanfilmów o Batmanie. Jednak większość tych projektów realizowana przez amerykanów, którzy dość wiernie podchodzili do komiksowego pierwowzoru, ale za to dysponowali ograniczonymi możliwościami technicznymi. Jednak europejscy twórcy fanfilmów o Mrocznym Rycerzu prezentują bardziej oryginalne podejście. Ashes to Ashes jest właśnie przykładem takiego projektu, w którym nie mamy doczynienia z żadną znaną historią komiksowym, czy filmową, ale z całkowicie innym ujęciu przedstawiającym Batmana i nie jest to wyłącznie spowodowane inspiracją stylu znanego z Sin City.

Historia w filmie Mokraniego może nie jest zbyt perfekcyjna opowiedziana, co pewnie wynika z dokonanych cięć w scenariusza, przez co nieuważne oglądanie filmu sprawia, że można nie dopatrzyć się ważnych szczegółów, które tworzą w miarę zgraną całość. Początkiem wszystkich zdarzeń jest nieplanowany brutalny mord popełniony przez zdesperowanych obywateli Gotham. Zbrodnia i kradzież w rezydencji Wayne'a przetarła kryminalistom szlak, którzy zaczęli panoszyć się po mieście, a młodzi kryminaliści odkryli, że w tym brutalnym fachu są całkiem nieźli. Jednak za ich czyny przychodzi im słono zapłacić, gdy w mrokach miasta Batman dopada ich i bynajmniej nie zostawia ich na łaskę policji. Osobiste życie bohaterów także nie układa się dobrze, niegdyś szczęśliwy Eddy u boku swojej Harlenne musi pogodzić się z myślą, że jego ukochana znalazła sobie kogoś innego, kogoś niezwykle szalonego. Joker doprowadza Eddy'ego do samookaleczenia i w ten sposób przykuwa uwagę Batmana. Chociaż klaun nie raz próbował wywrzeć wrażenie na Nietoperzu dokonując zuchwałych czynów, to jego uwaga cały czas była poświęcona trzem drobnym rzezimieszkom, którzy odpowiedzialni są za śmierć Alfreda. Na dodatek Joker wraz ze swoją ukochaną Harley postanowił zająć się także Seliną.

W Ashes to Ashes ukazane mamy jak Gotham rodzi się przemoc i pojawia się niebezpieczni bossowi w rodzaju Pingwina, Batman zaś nie jest taki jak z komiksów, w tym przypadku jest on bardziej jak Anion Zemsty, który nie spocznie dopóki nie dokona swojej zemsty. Nie interesują go wielcy złoczyńcy, na pierwszym stawia załatwienie osobistych porachunków. Jednak nie zawsze można mieć wszystko. Intryga przygotowana przez Jokera odbiera Batmanowi możliwość ukończenia swojej misji, a także zabiera mu kolejna ukochaną osobę, Selinę.

Chociaż w filmie Mokraniego wiele rzeczy jest niedopowiedzianych, które bez znania historii z Batmanem mogą być niezrozumiałe, to jednak jak na fanfilm fabuła wypada dobrze, a wykonanie to już naprawdę bardzo wysoki poziom, do którego nie można mieć żadnych zarzutów. Wystarczy tylko wspomnieć scenę z Batmanem w kościele. Cały film korzystający z inspiracji Sin City nie jest również pozbawiony przemocy, czy też innych mocnych momentów, które w projektach amerykańskich nie są często wykorzystywane.

Ashes to Ashes ukazuje Batmana jakiego nie spotkamy w większości fanfilmów i chociaż jego zachowanie odbiega od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni, to jednak została zachowana ta niezwykła więź pomiędzy Jokerem a Nietoperzem. Chociaż w tym przypadku, to jednak klaun będzie się śmiał ostatni, czyli aż do ostatnich scen jest interesująco i niesztampowo.

Już dawno, żaden fanfilm nie przykuł mojej uwagi jak Ashes to Ashes. Oczywiście w fabule przydałoby się więcej scen, które wyjaśniły by pewne niedomówienia, jak chociażby pokazanie relacji Batmana z Selinę etc. Ale przecież takie uchybienia spotykać można w wielu filmach, a w odróżnieniu do licznych fanfilmów o Batmanie jakości projektu Mokraniego jest na wysokim poziomie i zdecydowanie jest to jeden z lepszych fanfilmów o Mrocznym Rycerzu.

Ocena: 5 nietoperków


Autor: Q


         
         
           
           
     


Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk