.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: ONESHOTY :: BATMAN: ARKHAM ASYLUM :.

BATMAN: ARKHAM ASYLUM

Rok wydania: 1989
Scenariusz: Grant Morrison
Rysunek: Dave McKean
Okładka: Dave McKane
Litery: Gaspar Saladino
Stron: 128 (wraz z scenariuszem i szkicami Granta Morrisona 216 stron)

  
Kup w Kulturopolis.pl
  

- Ale ja nie chcę wchodzić między szaleńców.
- Nic na to nie poradzisz. - powiedział Kot - Tu wszyscy jesteśmy szaleni. Ja jestem szalony, ty jesteś szalona.
- Skąd wiesz, że jestem szalona? - spytała Alicja.
- Musisz być. - powiedział Kot - Inaczej nie przyszłabyś tu.


Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów"


W komiksie śledzimy dwie równoległe historie, które dzieli 100 lat. W pierwszej opisano historię Amadeusza Arkhama, który założył Azyl Arkham. Druga historia dzieje się współcześnie i opowiada o buncie pensjonariuszy Zakładu.
Amadeusza Arkhama poznajemy w 1901 roku, gdy jest nastolatkiem. W olbrzymim domu mieszka z matką, która z powodu choroby jest przykuta do łóżka. Jego ojciec od dawna nie żyje. Chłopak opiekuje się chorą matką a wielki, ponury dom i wszystkie jego ciemne zakamarki stają się jego światem, który zaczyna go przenikać. Komisarz Gordon wzywa Batmana, gdyż w Azylu Arkham wybuchł bunt. Buntownicy kontaktują się z policją telefonicznie. Przywódcą rebelii jest Joker. Ma on tylko jedno życzenie: Batman ma się zjawić w Arkham, gdyż według niego, On tam przynależy. Aby Batman nie odmówił, Joker szantażuje go zabiciem młodej pracownicy kuchni. Mroczny Rycerz najbardziej boi się sytuacji, że gdy wejdzie do środka i zatrzasną się za nim drzwi, to będzie to jak powrót do domu.
Wiosna 1920 roku. Amadeusz Arkham wraca do pustego domu zaraz po pogrzebie. Jego matka poderżnęła sobie gardło brzytwą o rączce wyłożonej macicą perłową. On jest jedynym spadkobiercą domu i posiadłości. Po raz pierwszy od 12 lat spędził noc w swoim pokoju. Ponury gmach pachniał kurzem i dzieciństwem. Amadeusz nie spał dobrze. Jego sny nawiedzał łopot skrzydeł. Następnego dnia wrócił do Metropolis, gdzie mieszkał z rodziną. Był pracownikiem stanowego szpitala psychiatrycznego. Przysłano mu nowego pacjenta, który nazywał się Martin "Mad Dog" Hawkins. W dzieciństwie był bity i wykorzystywany przez ojca. Swoim ofiarom masakrował twarze i organy płciowe, by "nie roznosiły plugastwa". Ramiona pociął sobie żyletką, by "poczuć, poczuć cokolwiek". Pod wpływem tego spotkania, Amadeusz postanowił przeprowadzić się do swojego rodzinnego domu w Gotham, który miał przekształcić w szpital psychiatryczny.
Poinformował o tym żonę Konstancję i córeczkę Harriet. W nocy miał koszmar. Trafił do gabinetu luster w wesołym miasteczku. W zwierciadłach zobaczył obce postacie, których wzrok go paraliżował. Znalazł i uratował go ojciec. Obudził się zlany potem.
Batman przybywa do Arkham. Joker wypuszcza zakładników, zostają jedynie lekarze, (Dr Ruth Adams i Dr Charlie Cavendish) na własne życzenie. Dr Cavendish tłumaczy, że nie zostawi pacjentów - bycie z nimi to jego obowiązek. Dr Adams opowiada Batmanowi o Two Face'ie, który jest w trakcie leczenia. Zamiast monety o dwóch stronach dostał talię kart tarota i teraz ma 72. możliwości wyboru. To ma zapewnić dysponowaniem o wiele bogatszą możliwością osądu, która nie ograniczy się do wartościowania czarno-białego. Według pani doktor, Joker może wcale nie być psychicznie chory. "Może on po prostu nie ma swojej osobowości i dlatego poddaje się chaosowi, który nas otacza". Joker namawia Dr Adams by przeprowadziła test psychologiczny na Batmanie. Mroczny Rycerz nie widzi przeciwwskazań. Amadeusz Arkham postanowił uczynić dom posłusznym jego woli. Postanowił rozświetlić mroczne korytarze dzieciństwa, otworzyć zamknięte drzwi i wypełnić puste pokoje. Jego córkę nawiedzają nocne koszmary. Podejrzewa, że to wpływ książek Lewisa Carolla. Znajduje jedną z kart talii. "Jokera, pewnie zgubił jeden z robotników, którzy remontują dom". Batman przechodzi test. "Matka - Perła, Klamka - Rewolwer, Broń - Ojciec, Ojciec - Śmierć, Koniec - Dosyć, dosyć, dosyć..". Rozlega się śmiech Jokera. Jesienią 1920 roku Amadeusz przybył do Europy, gdzie poznał Profesora Junga, a w Anglii przedstawiono go Aleisterowi Crowleyowi - "najbardziej nikczemnemu człowiekowi świata". Na Gwiazdkę Arkham wraca do domu, gdzie właśnie skończono przebudowę. Konstancja zrobiła mu niespodziankę. W jego akwarium pływał Błazenek Japoński. Kiedy dominująca samica umiera, jeden z samców zmienia płeć i przejmuje jej rolę. Zadzwonił telefon. Policjant poinformował Amadeusza, że z więzienia uciekł Martin Hawkins. Arkham przestrzegł policjanta, że Hawkins może być skrajnie niebezpieczny...
Joker w ramach popołudniowych zajęć zaproponował zabawę w chowanego. Dał Batmanowi godzinę na schowanie się, by potem wszyscy jego "przyjaciele" ze szpitala mieli zacząć go szukać. Nietoperz zgadza się, po groźbach szaleńca. Podczas ucieczki Mroczny Rycerz przypomina sobie rodziców, strzał, sznur z pereł... Rozbija lustro, kawałkiem szkła rani się w rękę by nie cierpiał z powodu wspomnień... kropla krwi, która spada na posadzkę, przypomina perłę z rozerwanego naszyjnika. Wszyscy namawiają Jokera by rozpocząć poszukiwania wcześniej. Szaleniec zgadza się ale prosi by wszyscy udawali, że minęła godzina.

  
Przykładowe Strony:
  

1 kwietnia 1921 roku Amadeusz Arkham wraca do domu. Zastaje otwarte drzwi. Woła żonę. Ją pierwszą znajduje poćwiartowaną. Obok leży zmasakrowana Harriet bez głowy. Jej głowa leżała w domku dla lalek. Arkham szlocha i wymiotuje z wrażenia. Clayface spotyka Batmana na korytarzu i chce dotknąć by uśmierzyć ból. Batman ucieka. Black Mask na wózku inwalidzkim szuka Clayface'a. Chce by go pchnął. Z ciemności wyłania się Batman. Pcha wózek, który następnie uderza w ścianę. Jego pasażer ląduje na podłodze. Batman przemierza korytarze, natykając się na pomieszczenie, w którym cała posadzka jest zapisana jakimś tekstem. W kolejnym pomieszczeniu Batman spotyka Szalonego Kapelusznika, który mówi: "Arkham to lustro, a my to ty".
Mimo śmierci bliskich Amadeusza, Azyl dla Niepoczytalnych Przestępców im. Elizabeth Arkham, otworzył swoje podwoje w listopadzie 1921 roku. Jednym z pierwszych pacjentów został Martin "Mad Dog" Hawkins. Zapoznał Amadeusza z każdym szczegółem jatki, którą urządził Konstancji i Harriet. 1 kwietnia 1922 roku, w pierwszą rocznicę mordu, Amadeusz Arkham przywiązał Hawkinsa do stołu elektrowstrząsów i go usmażył. Uznano to za wypadek. Amadeusz nic nie czuł. Arkham regularnie pracuje nad swoim pamiętnikiem, w jego tajnym pokoju. Słyszy dziwne śmiechy, które ustają z momentem zaklejenia taśmą lustra.
Batman spotyka Maxie Zeusa podpiętego do sieci elektrycznej, który majaczy o swojej boskości.
Arkham popada w paranoję. Przyjmuje grzyby halucynogenne. Pod ich wpływem widzi dwa błazenki w akwarium, które układają się w astrologiczny znak ryb, astrologiczny odpowiednik karty Księżyca w talii Tarota, symbol prób i inicjacji, śmierci i odrodzenia. Gdy narkotyk ustępuje, budzą się demony w jego głowie. W panice biega po domu. Nie może się modlić, bo nie ma swojego Boga. Ma wrażenie, że słyszy jak ktoś skanduje jego nazwisko. Upada, traci przytomność. Budzi się rano. W błysku olśnienia przypomniał sobie fragment trzymany głęboko w umyśle.
Gdy Amadeusz cierpi, z ciemności wypada pięść Killer Croca. Pięść trafia Batmana w szczękę. Croc podnosi ogłuszonego Batmana i wyrzuca go przez okno. W ostatniej chwili Batman chwyta się gzymsu. Wspina się na dach. Posępnemu posągowi zabiera włócznię. Niebo przeszywa piorun. Przez oszklony dach Batman spada na Croca. Nie trafia włócznią, sam upada na podłogę. Podnosi się i przebija Croca włócznią. Bestia jest silna i drugi koniec włóczni wbija się w ciało Batmana. Drąg łamie się. Killer Croc traci równowagę i wypada przez duże okno. Batman wyjmuję włócznię, która przeszyła jego bok. Czarny Rycerz napotyka Dr Cavendisha, który trzyma brzytwę na gardle Dr Adams. To Cavendish wypuścił wszystkich szaleńców, by dopadli Batmana. Powodem był pamiętnik Amadeusza Arkhama, który Cavendish znalazł. Cavendish każe Batmanowi czytać.
Jest rok 1920, deszcz uderza o szyby. Amadeusz słyszy trzepot skrzydeł. Arkham widzi istotę, która przez te wszystkie lata nawiedzała i torturowała jego matkę, to NIETOPERZ. Wspomina jak matka krzyczałą, by nie pozwolił potworowi zabrać jej. Amadeusz nie pozwolił. Pomogła mu brzytwa, którą zabił matkę. "Szaleństwo rodzi się we krwi. To moje dziedzictwo."
Cavendish domaga się od Batmana potwierdzenia czy teraz rozumie. "To ty jesteś NIETOPERZEM!" Batman odpowiada, że jest tylko człowiekiem. Cavendish, opętany postacią Amadeusza, opowiada, jak zamknięto szpital w 1929 roku, gdy Arkham próbował zamordować swojego maklera. Zaczął studiować szamanizm i dowiedział się, że tylko dzięki magii może uwięzić nietoperza. Na podłodze wydrapał ochronne zaklęcie. Zrobił to własnymi paznokciami.
Amadeusz Arkham umiera, wydrapując swoje tajemnicze zaklęcia...
2 lata temu Cavendish znalazł tajny pokój i pamiętnik Amadeusza. Stwierdził, że jego przeznaczeniem jest skończyć to, co zaczął autor dziennika. Zastawił pułapkę na nietoperza. Dr Adams uwalnia się z rąk szaleńca, a Batman wytrąca brzytwę z jego dłoni. Cavendish rzuca się z rękami do szyi Batmana i go dusi. Otępiała Dr Adams podnosi brzytwę i przecina gardło... Gardło Cavendisha. Niedoszła ofiara jąka się: "N, n, n, nie chciałam...".
Nietoperz wyprowadza roztrzęsioną Dr Adams. Bierze od niej monetę Two Face'a, twierdzi, że musi mu ją oddać, bo chce wszystkim w Azylu pokazać, że jest od nich silniejszy. Musi im to pokazać. "Arkham miał rację, czasami tylko szaleństwo czyni nas tym, kim jesteśmy".
Batman rozcina olbrzymim toporem kable elektryczne. Pensjonariusze czują się zagrożeni. Batman informuje ich, że są wolni. Pozwala by o jego losie zadecydował Two Face i jego moneta. Harvey podrzuca monetę. Z rozciętego kabla przeskoczyła iskra na monetę. Batman jest wolny.
Joker odprowadza Batmana do bramy: "Wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć. Ale przyznaj, że nieźle się bawiłeś. Baw się dobrze tam na zewnątrz... W AZYLU. Gdy będzie Ci za ciężko... Tutaj zawsze czeka na Ciebie miejsce."
Two Face, bawiąc się swoją monetą, pyta się nas: "A kto opiekuje się wami?".

"I czy to nie delikatna ręka matki rozsuwa twe zasłony, czy to nie słodki głos matki woła cię abyś wstał? Wstał i zapomniał, w blasku świecącego słońca, o okropnych snach, które cię tak przerażały, gdy otaczała cię ciemność."

Lewis Carroll, "Alicja w Krainie Czarów"

Autor: Filip Bień

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk