.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: TPB :: BATMAN: DARK VICTORY :.

BATMAN: DARK VICTORY

Rok wydania: 2001 (USA)
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Tim Sale
Kolor: Gregory Wright
Ilość stron: 388

  
Kup w Kulturopolis.pl
  


Wydanie zbiorcze 14 częściowej miniserii Batman: Dark Victory, która kontynuuje wątki z Batman: The Long Halloween.

Regułą jest, że kontynuacje są raczej gorsze niż lepsze. W zasadzie wyjątki od tej reguły policzyć można na palcach. W przypadku Dark Victory mamy do czynienia z nielicznym wyjątkiem. Jest równie dobra, jak Long Halloween, z której czerpie inspirację.

Co więcej, nie trzeba znać oryginalnej historii, aby nacieszyć się tą, chociaż ta wynika z tamtej. Oto, po wydarzeniach, które rozgrywały się na przestrzeni poprzedniego roku, powraca niezidentyfikowany zabójca. Tym razem, zamiast strzelać, wiesza swoje ofiary. I nie ogranicza się już wyłącznie do gangsterów, ale zabija także policjantów. Pozornie schemat jest nie do rozpracowania - dobór ofiar jest chaotyczny i następuje według nieznanego klucza. Wskazówkami są jedynie kartki z grą w wisielca, znajdywane na ciele ofiar, a zawierające podziurawione podpowiedzi. Ani Gordon, ani nawet sam Batman nie są w stanie rozpracować motywów działania przestępcy.

Tymczasem Two-Face ma się dobrze i postanawia dokończyć sprawy, które prowadził jako prokurator - wykrada swoją kartotekę, używając wejść w biurze obecnego prokuratora i prowadzi własne postępowania, ferując własne, arbitralne wyroki. Przez chwilę wszystko wskazuje na to, że to on może być tajemniczym zabójcą.

W tym wszystkim pojawia się także ostatni element układanki, który okazuje się być ostatecznie kluczem. Oto, na występie cyrkowym, Bruce Wayne jest świadkiem śmierci Graysonów, dwójki akrobatów, rodziców małego Dicka. Każdy czytelnik wie już, jak to się dalej potoczy i kto przygarnie osieroconego chłopca, ale dostajemy tu doskonale od nowa rozpracowany początek trwającego całe lata związku, w którym Grayson i Wayne zostają partnerami w walce ze zbrodnią. Nie mogło także zabraknąć Seliny Kyle, której niejasne powiązania z mafijną rodziną Falcone wychodzą wreszcie na jaw. To dzięki wątkom tych dwóch osób Mroczny Rycerz rozpracowuje wreszcie tożsamość Wisielca. A jest to zagadka, na którą odpowiedź jest dosyć zaskakująca i do samego końca niepewna.

Oprócz tego jest oczywiście cała masa występów gościnnych - w zasadzie spotykamy całą etatową obsadę cel z Azylu Arkham, która pracuje dla Two-Face'a, wspomagając go w jego zbrodniczo-prawnym, wynaturzonym procederze.

Dark Victory to historia mocno zamotana, mroczna, wciągająca, jest w niej dużo pobocznych wątków, które zaciemniają i gmatwają akcję, aż do wielkiego finału. Zostawia też czytelnika z poczuciem, że zwycięstwo dobrych facetów jest nawet nie tyle mroczne, co bardzo gorzkie i jak często bywa w tej nieustającej wojnie - połowiczne i tymczasowe. Loeb kolejny raz pokazał, że jest w stanie stworzyć ciężką, ale doskonałą opowieść o Batmanie, jakim był on w swoich najlepszych latach - o prawdziwym Mrocznym Detektywie. Żadnych gadżetów, pierdoł i całej reszty, która tak odpychała w Bushu.

Graficznie album trzyma poziom poprzednika - tworzyła go ta sama ekipa. Może tylko jest jeszcze bardziej mrocznie; doskonałe kolory, zapierające dech w piersiach kadrowanie i rozkładówki, to wszystko sprawia, że Dark Victory to prawdziwa uczta dla oczu.

Jeżeli sięgnęliście po Long Halloween, to nie możecie przejść obok Dark Victory. Po prostu wypada wiedzieć, jak skończyły się pewnie niedopowiedziane sprawy z tamtej historii. Jest to naprawdę jeden z lepszych albumów w kilkudziesięcioletniej historii Batmana.

Ocena: 5 nietoperków


Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk