.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: BATMAN: LEGENDS OF THE DARK KNIGHT: HALLOWEEN SPECIAL :.

BATMAN: LEGENDS OF THE DARK KNIGHT: HALLOWEEN SPECIAL #1

Tutuł historii: Choices
Miesiąc wydania: Grudzień 1993 (USA)
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Tim Sale
Okładka: Tim Sale
Kolory: Gregory Wright
Liternictwo: Todd Klein
Ilość stron: 80

Uwagi: Ta historia była w oryginale opublikowana jako "DECYZJE", ale jej tytuł został zmieniony na "STRACHY" dla TPB'u Haunted Knight. W oryginale jest to miniseria. Dlatego też ma 84 strony i jest podzielona na trzy sekcje, a Madness i Ghosts mają tylko po 48 stron.)

Część 1: Jonathan Crane (Strach na wróble) przebywa na wolności w Gotham City w pierwszą noc Halloween'owego weekend'u. Batman chcąc go pojmać, przerywa spotkanie goons'ów i wytrząsa z nich informacje. Strach na wróble wysadza w powietrze elektryczne stacje przekazu i grabi okolice pozbawione mocy. Batman dowiaduje się od goons, jaki jest następny cel Crane'a i zastaje go w danym miejscu na gorącym uczynku.. Batman unieszkodliwia Stracha na wróble na chwilę przed przyjazdem policji.

Wkrótce Batmana już nie ma, a Bruce Wayne uczestniczy w charytatywnym balu kostiumowym w rezydencji. Bohater tańczy z piękną, nieznajomą mu kobietą. W tym czasie jej dwa dalmatyńczyki prawie wywąchują wejście do jaskini nietoperzy ukryte za zegarem dziadka Bruce'a. Alfred daje znać o bat-sygnale na niebie. Bruce pospiesznie żegna się z nieznajomą i wychodzi.

Podczas gdy Bruce Wayne jest zajęty, Strach na wróble używa swej toksyny strachu na strażnikach i ucieka, by powodować jeszcze więcej spustoszenia w Gotham. Udaje mu się zniszczyć kolejną stację przekazu. Batman próbuje go znaleźć i zapanować nad grabieżą. Kiedy Bruce wraca do posiadłości z pustymi rękami, pada na łóżko i prosi Alfreda, by przyniósł mu coś do jedzenia. Pojawia się nieznajoma ze śniadaniem Bruce'a na rękach. Ujawnia, iż nazywa się Jillian Maxwell. Nie pomaga Bruce'owi, ale zaczyna go intrygować.

Część 2: Przeszukując Gotham podczas kolejnej nocy, Batman rozważa wydarzenia z poprzedniego. Zastanawia się, dlaczego zostawił Jillian i udał się patrol. Nagle zostaje zaatakowany przez grupę wron, które są pod wpływem toksyn strachu Jonathan'a Crane'a. Gdy ptaki go ściągają , Bruce nadal myśli o ranku spędzonym z Jillian.

Przebłysk zdarzeń z poranka, które zakończyły się w części pierwszej, gdy Jillian przyniosła Bruce'owi śniadanie. Po przeniesieniu do przeszłości, Bruce rozmawia przez chwilę z Jillian. Dziewczyna wymienia się z Alfredem sentencjami ze starego filmu o ukąszeniu przez martwą pszczołę. Bruce i Jillian są na przejażdżce samochodem, potem na zakupach. W końcu jeżdżą na koniach w parku. Podczas jazdy Jillian pyta Bruce'a: "Jesteś mężczyzną, który mógłby mieć wszystko,co by chciał, dlaczego mam wrażenie, że rzadko dostajesz to czego pragniesz?" Pada odpowiedź. Wtem fan Seattle Mariners bierze ich na muszkę. Jillian przekazuje torebkę mówiąc do Bruce'a: "To tylko pieniądze. Nie są warte twojego życia". Później, gdy znajdują się już blisko posiadłości, Bruce żegna Jillian. Musi "iść do pracy". Batman rozmyśla. Nagle słyszy, że policja sama pochwyciła bandytę. Ale Strach na wróble jest na wolności i nic nie może powstrzymać Batman'a przed jego obowiązkiem.

Powrót do teraźniejszości. Jedna z wron przynosi Strachowi na wróble strzęp kostiumu Batmana. Batman dzięki wronie namierzył kryjówkę Crane'a. Ten wskakuje w żywopłot. Kiedy Batman rozpoczyna pościg, zostaje zadrapany przez ciernie w żywopłocie, ciernie powleczone toksyną strachu Crane'a. W międzyczasie Alfred znajduje Jillian węszącą wokół posiadłości i zaczyna podejrzewać, że zależy jej na czymś więcej niż spotkaniach.

Część 3: Alfred decyduje się użyć komputera w jaskini, by dowiedzieć się więcej o Jillian. Wjeżdża batmobil. Alfred znajduje w samochodzie omdlałego Batmana. Podczas gdy Alfred pielęgnuje rany Bruce'a i usiłuje podać mu antidotum, ten ma sen na jawie, halucynacje. Bruce wbiega za Crane'em do kościoła i dalej przez labirynt przed ołtarz. Tam czeka na niego Jillian, a Strach na wróble przewodniczy ceremonii ślubnej. Pod koniec Jillian prosi Batmana, by zdjął maskę, ale on nie może tego zrobić. Bruce budzi się ze snu. Alfred próbuje powiedzieć mu coś na temat dziewczyny. Niestety przybywa ona i przeszkadza w dokończeniu rozmowy. Wayne mówi jej, że weźmie trochę wolnego i pyta, czy nie miałaby ochoty na wspólną wycieczkę.

James Gordon wyłącza ignorowany bat-sygnał na dachu komisariatu policji. Kapitan martwi się, gdyż potrzebuje pomocy Batmana, by powstrzymać Stracha na wróble przed zrealizowaniem jego złowieszczego planu. Chce on bowiem porwać znanych mieszkańców miasta, żeby zdobyć okup. Kiedy Gordon opuszcza dach, pojawia się Strach na wróble i Gordon staje się pierwszą ofiarą porwania. Tymczasem w posiadłości Wayne'a, Bruce prosi Alfreda, by przygotował podgrzewacz do wody na wycieczkę. Alfred daje Bruce'owi dysk zawierający materiały, jakie lokaj znalazł na temat Jillian. Dysk musi jednak zaczekać, gdyż Wayne zauważa bat- sygnał. Sygnał został zmieniony przez Stracha na wróble. Jest koloru pomarańczowego, a znak nietoperza został przemalowany tak, że zmienił się w twarz rzeźbioną w dyni z okazji Halloween. Batman wkracza do akcji. Namierza Stracha na wróble na wieży zegarowej. Batman ratuje przytwierdzonego do tarczy zegara Gordona. Potem odnosi triumf nad Crane'em w pomieszczeniu mechanizmu zegara.

Historia zbliża się ku końcowi. Jillian Maxwell przybywa do posiadłości gotowa na wycieczkę. Zostaje zatrzymana w drzwiach przez Alfred'a, który ujawnia jej, iż wie o jej przeszłości. Okazuje się, że Jillian to fałszywe imię (jedno z wielu) jakiego kobieta używa, by wychodzić za mąż za bogaczy, którzy wkrótce po ślubie giną w tajemniczych okolicznościach. Kobieta policzkuje Alfreda i odchodzi zdenerwowana. Bruce najpierw w jaskini, potem przed portretem swoich rodziców kontempluje nad pragnieniem, jakiego doświadczył w związku z Jillian żyjąc "normalnie". W końcu decyduje się pozostać w Gotham, zwalczać zbrodnię jako Batman i żyć w przekonaniu, że wypełnia się jego przeznaczenie.

Tygodnie później "Jillian Maxwell" siedzi na plaży w Brazylii i planuje ponownie wyjść za mąż. Zabije swego nowego męża przy użyciu bomby, którą umieści w jego samochodzie, a winę zrzuci na narkotykowych bossów. Dostaje wiadomość. Na papierze, który otrzymuje widnieje słowo "Confess" - spowiedź, przyznanie się do winy, a wokoło widnieje wyrysowany symbol Batman'a. Teraz kobieta wie, że nie ma wyboru. Musi zastosować się do nakazu.

Napisał: "Zsasz" Marcin Nowaczek
GG: 3451463

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk