CZAS PROJEKCJI: 260 minut REŻYSERIA: Lambert Hillyer SCENARIUSZ: Victor McLeod, Leslie Swabacker, Harry Fraser PRODUKCJA: Rudolph C. Flothow MUZYKA: Lee Zahler ZDJĘCIA: James S. Brown Jr. STUDIO: Columbia Pictures Corporation PREMIERA: 15 kwietnia 1943 (USA) DVD: 18 października 2005 (USA)
OBSADA: Lewis Wilson, Douglas Croft, J. Carrol Naish, Shirley Patterson, William Austin, Charles C. Wilson
Sto razy bardziej emocjonujący na ekranie!
Po raz pierwszy z kart komiksu na ekran postać Batmana trafiła 4 lata od swojego debiutu za sprawą wyprodukowanego przez Columbia Pictures filmu odcinkowego Batman z 1943. W owym okresie dużą popularnością cieszyły się wyświetlane na ekranach kin właśnie tego typu seriale składające się zazwyczaj z 15 rozdziałów. Znakiem rozpoznawczych tego typu produkcji były cliffhangery na końcu odcinka, w których główny bohater znajdywał się w sytuacji bez wyjścia i widzowie musieli czekać cały tydzień, by dowiedzieć jak uniknie on śmierci. Produkcje te cieszyły się szczególną popularnością wśród młodych ludzi.
Ze względu na okres II Wojny Światowej, podczas której powstał Batman, w roli przeciwnika Batmana nie pojawił się złoczyńca znany z kart komiksu, ale złowieszczy japończyk doktor Tito Daka. Wybór na przeciwnika przedstawiciela kraju należącego do Państw Osi (Niemcy, faszystowskie Włochy, Cesarstwo Japonii), a także odpowiedzialnego za dotkliwy atak na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 nie był przypadkowy i nie powinien nikogo dziwić. W filmie też nie zaprzątano sobie głowy polityczną poprawnością, dlatego z dzisiejszego punktu widzenia pojawia się w nim wiele rasistowskich odniesień do japończyków.
Ze względu na cenzorów Batman nie wymierza sprawiedliwości na własną rękę, ale jest tajnym agentem rządowym. Wątek ten jednak ogranicza się do tego, że bohater dostaje zaszyfrowane wiadomości z Waszyngtonu. Jednak policja w Gotham nic o tym nie wie, ale i tak Batman dostarcza im wszystkich złapanych przez siebie zbirów. Cała intryga skupia się natomiast na złowieszczym planie doktora Tito Daki, który planuje przy pomocy swojej radowej broni i armii zombie dotkliwie uderzyć w Stany Zjednoczone. Jednak na jego drodze pojawia się nieustraszony duet bohater, Batman i Robin.
Chociaż z perspektywy lat serial jest obecnie bardziej doceniany za swój campowy charakter, a nie za akcję, czy przygodę, to jednak bez niego prawdopodobnie postać Nietoperza nie byłaby taka, jaką znamy ją dziś. W Batmanie z 1943 po raz pierwszy pojawia się jaskinia Batmana, będąca kryjówka bohatera, a wejście do nie prowadzi przez stary zegar. Również ważny wpływ na komiks miał odtwórca roli Alfreda William Austin, którego wizerunek jako szczupłego lokaja z wąsem zastąpił w komiksie pulchnego służącego. Mark S. Reinhart w książce The Batman Filmography zwraca także uwagę na możliwość, że wierny lokaj Wayne'a został dodany do komiksu po tym jak twórcy serialu poinformowali, że zamierzają takiego bohatera wprowadzić do swojej produkcji, Boba Kane'a i resztę twórców Batmana.
Chociaż serial powstał w latach 40 to, kiedy ponownie został wprowadzony w latach 60 na ekrany kin, zyskał spore grono miłośników. Wyświetlany był jako atrakcja m.in. przez Hugh Hafner w rezydencji Playboya, gdzie przebywali między innymi producenci telewizyjni. Tak duże zainteresowanie serialem i jego campowym stylem spowodowało, że postanowiono stworzyć jeszcze bardziej campową wersję przygód Batmana z akcją w szalonych latach 60.