.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: THE DARK KNIGHT :: ARTYKUŁY :.

  MARKETING WIRUSOWY - THE DARK KNIGHT

Do promocji najnowszego filmu o przygodach Mrocznego Rycerza zdecydowano się wykorzystać marketing wirusowy, który charakteryzuję się tym, że to sami internauci polecają konkretną rzecz.
W przypadku "The Dark Knight" wszystko rozpoczęło się 19 maja 2007, kiedy w sieci znalazły się karty Jokera z dopiskiem I belive in Harvey Dent Too.
I belive in Harvey Dent Too
Dwa dni po starcie oficjalnej strony internetowej Harveya Denta ruszyła strona Jokera - www.ibelieveinharveydenttoo.com. Na początku widoczny był tylko oszpecony plakat Denta, lecz w miarę upływu czasu, kiedy coraz więcej osób na całym świecie rozpoczęło całą zabawę, polegającą na wprowadzeniu odpowiednich współrzędnych w celu zakrycie obrazka. Żeby uzyskać odpowiednie dane należało podać swój adres e-mail, na który otrzymało się wiadomość od tragicpast@ibelieveinharveydenttoo.com z treścią "I always say, you never know what a man is truly made of until you peel the skin off his face one piece at a time". oraz odpowiednimi współrzędnymi.
Prawie cały Joker
Żeby wprowadzić jak najwięcej współrzędnych zaczęto m.in. korzystać z 10 minutowych mailów (www.10minutemail.com). Po kilku godzinach wiadomo już było, że zapikselowanie obrazka pozwoli nam na ujrzenie Jokera.

20 maja 2007 mieliśmy już pełne zdjęcie Jokera. Następnego dnia zdjęcie Jokera zostało usunięte z IBelieveinHarveyDentToo.com, zamiast niego na stronie można znaleźć, po zaznaczeniu tekstu, jedynie "HA HA HA HA ha HA HA HA HA ha ha". A wśród tych "HA ha" ukrytą wiadomość - See you in December (Do zobaczenia w grudniu). Od tego momentu zaczęto też obserwować stronę www.seeyouindecember.com.

Na szczęście nie musieliśmy czekać aż do grudnia, bo 27 lipca 2007 (czasu Polskiego) ruszyła strona www.whysoserious.com, na której znajdował się specjalnie spreparowany przez Jokera plakat rekrutacyjny Wujka Sama. Na stronie podane były także współrzędne San Diego, oraz trwało odliczanie do godziny, w której miała nastąpić prezentacja WB podczas konwentu komiksowego. Chwilę po godzinie 19 rozpoczęła się zabawa.

   
It's a Bird, It's a Plane, It's JOKER

W San Diego na niebie pojawił się numer telefonu, po zadzwonieniu, na który można było usłyszeć rozmowę w której ofiara Jokera błaga o pomoc, ale po chwili zostaje zmuszona przez Jokera do przeczytania oświadczenia: "How many clowns does it take to get a good laugh?" ... "Four-hundred and one.", następnie podała pierwsze hasło - Inside Joke (honorowane były też 18003959646, 401, Button Up), zakładnik nie przeżył.
Odpowiedź na zagadkę dotyczącą wspólnej osoby dla Catherine, Annie, Elizabeth i Mary, i podziwianej przez Joker - Jack the Ripper (Kuba Rozpruwacz).
W międzyczasie zaczęły też działać strony Wannabes i Survilance, które zawierały zdjęcia fanów ucharakteryzowanych na Jokera, oraz aktualne zdjęcia z zabawy w San Diego.
Kolejna zagadka wymagała znajomości kodu Morse'a, bo właśnie przy pomocy tego szyfru zostało ukryte hasło w śmiechu Jokera. Na tej zagadce nastąpił dłuższy przestój, ale w końcu udało się hasło to Mountebank.
Następna zagadka to anagram, więc bez większych problemów otrzymaliśmy hasło Crime of Passion.
Joker: "I Want You"

W międzyczasie osoby z San Diego dostały kolejne zadania "sales associates" i "beautiful and pretty". W następnej zagadce 1 dolarowy banknot Jokera był hasłem dzięki któremu osoby w San Diego otrzymały potrzebne słowoklucz - Head games albo headgames. Doszliśmy już do 4 checkpointu, gdzie mogliśmy zobaczyć kartotekę Jokera.
Kolejne hasło związane było z więzieniem - 74 bars.
Żeby przejść dalej grupa z San Diego musiała udać się w konkretne miejsce zaznaczone na mapie i uzyskać informacje o prawniku, który się zastrzelił w 1871. Chodziło o Clementa Vallandighama - hasło Vallandigham.
W następnym etapie osoby z San Diego miały znaleźć prawdziwe imię Dr. Death, udało im się znaleźć: Dr. Death's real name is surprisingly a strange one, Gaslamp Dan Haslam., hasło - Gaslamp Dan Haslam.
Ponownie osoby przed komputerami podały nową lokalizację dla osób z San Diego,
Joker, Rachel i nóż
a sami zajęli się rozwiązywaniem kolejnej zagadki, w której małe karty odpowiadały jednej literze z alfabetu, więc wiedząc to nie było problemu, by otrzymać hasło - Unforgivable. W tej zagadce w tekście "I always find a knife is great way to get under someone's skin, don't you?" Wyraz knife był linkiem do strony, gdzie znajdowało się zdjęcie Jokera i Rachel.
W kolejnym etapie mogliśmy zobaczyć następną kartotekę Jokera, a osoby z San Diego miały podać odpowiedź na pytanie: "Przy pomocy, jakiej "broni" ojciec uczy syna obrony", chodziło o kij baseballowy, hasło - Baseball Bat.
7 chceckpoint kolejna lokalizacja dla osób w San Diego i nowa łamigłówka, w San Diego znaleźli kolejną wiadomość "larˇceˇny n theft: the unlawful taking and removal of another person's property", więc hasło to Larceny.

   

Przejście kolejnego etapu wymagało od osób w San Diego nie lada wyzwania, musieli oni zdobyć pudełko ciasteczek od "Gotham Girl Scout", w zagadce była też informacja, że uczestnicy zabawy w San Diego są pewnie głodni, więc wyszło na to, że hasło to starve.
W następnym etapie Internauci zobaczyli bombę, która ma zaraz wybuchnąć, jednak zamiast wybuchu otrzymaliśmy tyko HA HA HA. Rozgryzienie tego hasła zajęło trochę czasu, chodziło o to, że bomba miała wybuchnąć, czyli przynieść śmierć, mamy Ha HA Ha, czyli 6 liter, więc hasło to Reaper.
Ostatnie hasło musiały dostarczyć osoby z San Diego, chodziło o numery rejestracyjne jednego z vanów - 2971759. Nagrodami za całą tą zabawę, oprócz wcześniej wymienionych, (zdjęcie Jokera i Rachel, kartoteki Jokera, rozmowa telefoniczna), była kolejna część kartoteki Jokera i teaser trailer.

Cała ta zabawa trwała prawie 3 godziny i około 22 mogliśmy obejrzeć teaser "The Dark Knight" w trzech wersjach. Należy pamiętać, że w USA zabawa trwała od południa.

Po takiej dawce wyśmienitej zabawy, trudno wymyślić coś, co mogłoby to przebić, ale poczekajmy, może w grudniu, może wcześniej, znowu odezwie się do nas Joker.

31 lipca (czasu polskiego) strona WhySoSerious.com uległa kolejnej zmianie. Tym razem zaczęła przekierowywać nas na witrynę Rent-A-Clown.com, gdzie można zobaczyć uczestników akcji wannabes, a w kodzie HTML pomiędzy znanym już "HA HA" ukrytą jest wiadomość "made you look".

17 października strona WhySoSerious.com znowu dała o sobie znać. Tym razem na stronie została umieszczona halloweenowa dynia z ustami w kształcie nietoperza, która przypomina tą z komiksu Batman: The Long Halloween. Z dnia na dzień dynia zaczęła gnić i wtedy stało się jasne, że w Halloween (31.10.2007) coś się wydarzy. Tak, również się stało, gnijąca dynia zniknęła, a pojawiła się kolejna gra. Tym razem Joker potrzebował pomocy od mieszkańców miast Stanów Zjednoczonych:

Hej Klowni!
Gotowi zrobić to, co się Wam powie?
Po pierwsze, nie zaczynajcie zanim nie wzejdzie słońce. Z powodu skorumpowanych gliniarzy nie jest bezpiecznie być nocą poza domem, poza tym, możecie nie zobaczyć tego, czego szukacie.
Postępujcie według moich wskazówek prowadzących do liter i przyślijcie zdjęcia tego, co znaleźliście.
Będzie to warte poświęconego czasu. Przyrzekam.
Cukierek, albo psikus

Na stronie podano wskazówki dotyczące 49 różnych miejsc rozrzuconych po USA, od Los Angeles po Nowy Jork. Zadaniem graczy było udanie się we wskazane miejsca zgodnie ze wskazówkami i zrobienie zdjęcia znajdującej się tam literze. Zdjęcie należy załadować na podstronie z odpowiadającą mu zagadką.

Odkryte litery odsłoniły nam hasło: "Jedynym sensownym sposobem na przeżycie w tym świecie jest życie bez zasad." Jednak to nie było wszystko, bo pod tym hasłem ukryte było nowe zdjęcie Jokera. Podczas odsłaniania się zdjęcia, słychać głos Jokera mówiący "Dziś w nocy złamiecie jedną ze swoich zasad".

Jeśli ktoś myślał, że to koniec zabawy, to się pomylił. Bo chociaż gra na WhySoSerious.com dobiegła końca, to równocześnie rozpoczęła się nowa zabawa. Tym razem na stronie Rory's Death Kiss (makabrycznie przekręcony tytuł roboczy filmu, "Rory's First Kiss"), gdzie Joker wyznaczył kolejne zadanie.

     

1.11.2007 rozpoczęła się zabawa na Rory's Death Kiss, od tego momentu internauci mogli wysyłać swoje halloweenowe fotki z makijażem w stylu Jokera. Przy wysłaniu zdjęć należało podać swoje dane oraz założyć konto, dzięki czemu wybrane osoby otrzymały specjalną przesyłkę od Jokera. W paczce znajdował się m.in. zestaw do makijażu, oraz zestaw kart, oczywiście z Jokerem.

Zdjęcia można było wysyłać do 17 listopada do godziny 23:59, czasu amerykańskiego (5:59, 18.11.2007 czasu polskiego). Uczestnicy zabawy spodziewali się, że znowu zostanie pokazane nowe zdjęcie, albo też trailer filmu. Jednak nic takiego się nie stało. Pojawiła się za to kolejna wiadomość Jokera, który poinformował, że odezwie się krótko po tym jak pokrojony zostanie ptak. Oczywiście chodzi tutaj o amerykańskie święto dziękczynienia, które w tym roku przypada na 22.11.2007 tak, więc po tym terminie, albo rozpocznie się nowa gra, ale dostaniemy kolejny bonus.

Jednak już 21.11.2007 osoby niektóre, osoby, które wysłały swoje Jokerowe zdjęcia na Rory's Death Kiss otrzymały 25 egzemplarzy 4-stronicowej gazety The Gotham Times, z nagłówkiem "CITY AT WAR: Batman Saves Entire Family". W gazecie znalazły się m.in. następujące artykuły: "Skorumpowani gliniarze głównym celem Denta.", "Sondaż: Szpital psychiatryczny przepełniony.", "Ceny domów spadają, kiedy mieszkańcy opuszczają miasto.", "Playboy Bruce Wayne nie może przestać imprezować!".
W gazecie jest także poufne ogłoszenie: "Uroczy, przystojny mężczyzna z oślepiającym uśmiechem szuka klaunich amatorów na dyskretne spotkanie. Poprzednie poczucie humoru nie jest wymagane. Kartoteka kryminalną to plus. Napisz do HumanResources@WhySoSerious.com z pełnym zrozumieniem, że mamy twój adres e-mail i możemy wysłać do Ciebie alarmujące, niepokojące, albo irytujące materiały w każdej chwili." W odpowiedzi dostajemy następującą wiadomość: "Widzę, że znalazłeś moją małą wiadomość. Więc, mój drogi przyjacielu uważasz, że masz to, co potrzeba, by zostać częścią mojego cyrku. Czy kopiesz dołki pod innymi, jesteś ambitnym klaunem, który zrobi wszystko, by udowodnić, że jest mi potrzebny. Jeśli tak, to pierwszym etapem twojego procesu aplikacji jest czekanie... jeśli wiesz, gdzie spojrzeć."
Waraz z pojawieniem się Gazety pojawiła się także strona www.thegothamtimes.com, na której na początku była tylko informacja, że wydanie elektroniczne gazety pojawi się w piątek. W artykułach w gazecie także często pojawiał się adres www.wearetheanswer.org.

Co prawda w piątek 23.11.2007 nie od razu ruszyła strona The Gotham Times, ale jednak było warto czekać, bo jak się okazało nie wystartowała tylko jedna, czy dwie strony, ale było ich znacznie więcej, ale to dopiero początek. Tego dnia w Internecie wystartowały strony:

The Gotham Times - elektroniczna wersja czterostronicowej gazety, którą dostali niektórzy uczestnicy zabawy na stronie Rory's Death Kiss. Po wysłaniu maila na adres letterstotheeditor@thegothamtimes.com otrzymujemy odpowiedź od redaktorów gazety z podziękowaniami za chęć współpracy.

We Are The Answer - strona akcji wymierzonej przeciwko korupcji wśród policji. "Pomóżcie nam uczynić Gotham lepszym, bezpieczniejszym i silniejszym miastem, wspomagając nas w walce z korupcją - Harvey Dent." Na stronie można złożyć donos na skorumpowanego policjanta. W odpowiedzi otrzymujemy wiadomość zwrotną z linkiem weryfikującym nasz adres e-mail.

Gotham National Bank - strona informacyjna banku, na którego jedną z filii napada Joker.

Remembering Gina - strona poświęcona pamięci 17-letniej Giny Tortericci, przypadkowej ofiary strzelaniny między gangami, która wywiązała się podczas festynu organizowanego przez Sala Maroniego. Artykuł o tym tragicznym wydarzeniu znajduje się na czwartej stronie The Gotham Times. Na dole strony widnieje adres stories@rememberinggina.org. Po wysłaniu na niego wiadomości, otrzymujemy list z podziękowaniami od cioci dziewczyny.

The Ha Ha Ha Times - to przerobione przez Jokera, z właściwym dla niego makabrycznym poczuciem humoru, cztery strony gazety The Gotham Times. Książę zbrodni nie oszczędził nawet Bruce'a Wayne'a, przemalowując mu twarz, dodając łzy i napis Tęsknię za mamusią!.

Gotham Police Department - strona z informacjami o rekrutacji i listą warunków, które należy spełnić, by móc ubiegać się o pracę w policji miasta Gotham.

Gotham City Rail - strona systemu kolejki miejskiej Gotham. Na mapie miasta możemy zobaczyć dokładny przebieg torów w całym mieście. Po wydarzeniach z "Batman Begins" tory prowadzące do dzielnicy Narrows są w remoncie. Po wysłaniu maila na feedback@gothamcityrail.com otrzymujemy odpowiedź z informacjami o spowodowanych pracami remontowymi zmianach w rozkładzie jazdy.

Jednak to nie były wszystkie atrakcje tego dnia. Na WhySoSerious.com ruszyła kolejna zabawa, tym razem czekał nas test Jokera, który dzięki 14 pytaniom mógł stwierdzić do jakiej kategorii klaunów należysz.

Chociaż, atrakcji nie brakowało, to jednak mimo całej tej otoczki brakowało czegoś specjalnego. Takie coś zapewnił magazyn Empire, który na specjalnej stronie z dziewięcioma kartami, kawałek po kawałku ujawniał nowe zdjęcie Jokera, które znalazł się na okładce magazynu.

27.11.2007 wystartowały kolejne strony, które sprawiają, że Gotham City coraz mniej przypomina fikcyjne miasto. Nowe strony to: Gotham Cab, Gotham Victims Advocate Foundation i Acme Security Systems. Tego samego dnia osoby, które wysłały swoje zgłoszenie pod HumanResources@WhySoSerious.com, otrzymały kolejną wskazówkę:
Jeśli ukończyłeś mój quiz, więc nadszedł czas na kolejny krok mojego procesu rekrutacji, coś na sprawdzenie twoich zdolności. Liczenie odstępów:

 • Ósma
 • Szósta
 • Ósma
 • Dziewiąta
 • Dziewiąta
 • Druga
 • Czwarta
 • Druga
 • Trzecia
Oczywiście chodziło o odstępy w wynikach quizu. Wybrane litery ułoży się w słowo MAUSOLEUM i tym samym poznaliśmy nowy adres na WhySoSerious.com. Joker wyznaczył kolejne zadanie, polegające na włamaniu się do sejfu i zdobyciu materiałów dowodowych. Zadanie wydawało się niezwykle trudne, jednak w cale takie nie było, bo w wiadomości Jokera była ukryta informacja. Zakrwawione litery na wiadomości Księcia Zbrodni, można było ułożyć w TIME FOR TAFFY, a według The Gotham Times Johnny "Taffyface" Linata zmarł o 7:38. Oczywiście nie trzeba było czekać do rana, wystarczyło przestawić godzinę w zegarze komputera i wtedy sejf się otworzył, a w jego wnętrzu znaleźliśmy pewne rzeczy wśród których znalazł się identyfikator pracownika Gotham Unified School District i oczywiście, tym samym ruszyła strona Gotham Unified School District.

  

Kolejnego zadania możemy się spodziewać w grudniu. Ciekawe, co tym razem wymyśli Joker.

30.11.2007 pojawiają się kolejne strony promujące Gotham City: Gotham Police Internal Affairs Department, Betty's House of Pies i St. Swithuns Catholic Church - najstarszy kościół katolicki w Gotham. Jeśli skorzystamy z wyszukiwarki umieszczonej na stronie, możemy znaleźć akt ślubu, na którym Sal Maroni był świadkiem, oraz akt chrztu Anny Marie Loverso.

Na przełomie listopada i grudnia ruszyła The Perfect Getaway, czyli kolejne zadanie od Jokera. Tym razem należało wykorzystując dostępne mapy Gotham, by zaplanować najkrótszą drogę ucieczki z jednego miejsca do drugiego. Trasa utworzyła napis "out of time", co skierowało nas na kolejna stronę Why So Serious, na której poinformowana, że wkrótce nastąpi finał zabawy.

1.12.2007 pojawiło się jeszcze kilka interesujących informacji:

Odkryty został nowy e-mai glenn.barhyte@gpdiad.com dzięki któremu dowiedzieliśmy się on dokumencie policyjnym oznaczonym symbolem LC6551. Wykorzystując system logowania na stronie policji Gotham wpisując jako login BreitupKarl (policjant wspomniany na stronie ku pamięci Giny Tortericci), jako hasło podając 21485 (data ślubu Karla) i następnie wprowadzając oznaczenie dokumentu LC6551, otrzymaliśmy do niego dostęp.
Numer kolejnego dokumentu to IA8214299, po zalogowaniu się jako BarhyteGlenn i haśle tevredenheid (to po holendersku "Satisfaction", tytuł ulubionej piosenki Glenna; przez 9 lat Glenn mieszkał w Holandii). Po wyszukaniu dokumentu IA8214299 dowiedzieliśmy się, że o godzinie 15:00 (czasu amerykańskiego) będzie obserwacja pewnego spotkania w Ciastkarni Betty. Nagrania można wysłuchać tutaj.

W nocy 3 grudnia od Jokera zostały wysłane maile o następującej treści:
Głowy do góry, klauni! Jutro oznacza ostatni krok w procesie rekrutacyjnym: Arwoeufgryo
"Arwoeufgryo" okazało się być rebusem. Kiedy spojrzymy na każdą z tych liter na klawiaturze, a następnie zapiszemy tę, która jest na prawo od niej, otrzymamy "step right up". Na Why So Serious ruszyła kolejna strona, na której był zegar odliczający czas do godziny 18:00 4 grudnia. O tej porze na stronie pojawiły się karnawałowe maskotki oraz kolejne zadanie. Tym razem należało osobiście udać się do wyznaczonych piekarni i odebrać ciasto powołując się na nazwisko Robin Banks (nawiązanie do "robbing banks" - obrabiać banki). Cała akcja zajęła blisko 5 pół godziny, po tym czasie pojawił się pierwszy oficjalny plakat do "The Dark Knight". Chociaż cała zabawa dostarczyła wiele emocji to jednak pozostał pewien niedosyt.

   

Następnego dnia drobne aktualizacje pojawiły się na dwóch stronach:

 • Remembering Gina - podziękowania od rodziny dziewczyny za uczestnictwo w uroczystości ku jej pamięci, która odbyła się 4 grudnia, oraz dwa nowe wpisy od mieszkańców Gotham.
 • We Are The Answer - pierwsze sukcesy w walce z korupcją, wszczęto dochodzenia w sprawie dwóch policjantów: Jasona McCree i Larry'ego Coniglia.

  6.12.2007 pojawiły się informacje, że torty z telefonami w środku dostali także dziennikarze, którzy otrzymali także zaproszenie na specjalny pokaz prologu "The Dark Knight" w IMAXie. Natomiast John Mayer, amerykański piosenkarz i gitarzysta otrzymał pudełko z logiem firmy GOTHAM NOVELTIES, INC. w którym znalazł jokerową koszulkę i kartę.

    

  14.12.2007 w europejskich serwisach filmowych zadebiutowały międzynarodowe plakaty "The Dark Knight". Tego samego dnia ruszyła także strona A Taste For The Theatrical, gdzie była informacja, że w niedziele otrzymamy to na co czekamy. Na stronie były także licz 8, 28, które, jak się dobrze domyślili fani, oznaczały godzinę, w której zadebiutuje trailer.

  17.12.2007 o 02:28 czasu polskiego, do sieci oficjalnie trafił drugi zwiastun filmu "The Dark Knight".

  14.01.2008, pierwsza aktywność marketingu wirusowego z nowym roku. Osoby, które zabrały ciasta z poprzednie akcji dostały następującą wiadomość:
  Ciągle tam jesteś klaunie? Odpowiedz i daj mi znać.
  Tak (odpowiedź)
  Widzę, że znalazłeś moją małą wiadomość. Więc uważasz, że masz to, co potrzeba, by stać się częścią mojego kręgu przyjaciół. Czy jesteś osobą, która nie walczy uczciwie... (wiadomość zostaje urwana)
  Tak (odpowiedź)
  Sprawiasz, że się uśmiecham na myśl, że jesteś jednym z poważnych, klaunie. Teraz nadszedł czas, by być cierpliwym. Będziemy w kontakcie.

  22.01.2008. Tragiczna wiadomość obiegła cały świat. Heath Ledger nie żyje. Dwa dni później na Why So Serious pojawia się żałobna wstęga. Tego samego dnia rusza także specjalna strona Heath Memorial, gdzie został złożony hołd zmarłemu aktorowi:
  Opłakujemy stratę znakomitego talentu, który opuścił nas zbyt wcześnie... oraz odejście niezwykłego człowieka, którego będzie nam bardzo brakować.

  30.01.2008 dowiadujemy się od osoby, która ma telefon z ciasta od Jokera, że 30 dolarów wpłynęło na konto komórki. Oznacza to, że telefon będzie aktywny do 29 marca 2008. Wcześniej komórki miały być aktywne do 30 stycznia 2008. Doładowanie telefonów może oznaczać, że kampania marketingowa będzie kontynuowana, chociaż wcześniej pojawiało się wiele informacji, że zostanie ona zmodyfikowana ze względu na śmierć Ledgera.

  29.02.2008 na IBelieveInHarveyDent.com pojawia się uaktualnienie. Na stronie pod znanym obrazkiem Harveya Denta pojawił się napis: We have the power to change Gotham City. Soon you'll find out how. Sign up here to join the fight for Gotham (Mamy moc, aby zmienić miasto Gotham. Wkrótce przekonasz się, w jaki sposób. Zapisz się, by dołączyć do walki o Gotham). Poniżej każdy użytkownik może zapisać się do akcji podając adres skrzynki pocztowej lub ewentualnie numer telefonu. Po zapisaniu się do akcji otrzymaliśmy maila o następującej treści:
  Citizens of Gotham! The future of our city rests in your hands!
  Alone, we are helpless against the thugs and killers menacing our city.
  Together, we have the power to take back Gotham.
  In just a few days, you'll find out how.


  (Obywatele Gotham! Przyszłość naszego miasta jest w waszych rękach!
  Samotni, jesteśmy bezsilni przeciwko bandytom i mordercom zagrażającym naszemu miastu.
  Wspólnie mamy siłę, by odzyskać Gotham.
  Za kilka dni dowiesz się, w jaki sposób.)

  Tak jak obiecano kilka dni po aktualizacji na IBelieveInHarveyDent.com ruszyła nowa akcja (08.03.2008). Tak jak wcześniej było zapowiedziane ruszyła kampania z Dentem. Zadania dla fanów zbliżone są do tych z Rory's Death Kiss, gdzie fani mogli wysyłać swoje Jokerowe fotki. Tym razem chodzi jednak o udokumentowanie poparcia dla Denta. W tym celu należy wykorzystać materiały z tej strony wyrażające poparcie dla Harveya Denta. Zdjęcia i filmiki można wysyłać tutaj do południa (czasu amerykańskiego) 26 marca.
  Natomiast na tej stronie znalazł się wykaz amerykańskich miast, które odwiedzi Dentmobile, zaś tutaj można wysłuchać przemowy Harveya zachęcającej do poparcia jego kandydatury na stanowisko prokuratora okręgowego.

  Przypomnijmy, że poprzednia akcja w tym stylu dała nam pierwsze wydanie Gotham Times, więc czyżby teraz nadszedł czas na nowe wydanie? Wszystko powinno być jasne 26 marca.

    
  12.03.2008 na I Believe In Harvey Dent pojawiły się szczegółowe informacje na temat trasy Dentmobile'u.

  13.03.2008 - 14.03.2008
  O całej akcji poprzez e-mail zostały poinformowane osoby, które wcześniej się zapisały. Natomiast osoby, które wysłały na I Believe In Harvey Dent zdjęcia lub filmiki otrzymały pocztą oficjalną kartę do głosowania od Myrona V Gorangera, urzędnika Gotham City. W liście zawarte zostały informacje na temat zmienionej liczby okręgów, oraz wspomniano o Gotham City Election Board.

  Jak się później okazało Gotham Election Board, gdzie będzie można dokonać elektonicznej rejestracji wyborców, i Gotham City Clerk, gdzie wyborcy będą mogli znaleźć informacje dotyczące wyborów, są kolejnymi stronami promującymi wybory w Gotham.

  Podczas akcji w miastach zainteresowani otrzymali plakaty, koszulki, oraz znaczki do promowania kandydatury Harveya. Przeprowadzenie kampanii fikcyjnej postaci wywołało nie lada zamieszanie. Cześć osób nie wiedziało, o co chodzi, ale ci, co wiedzieli byli bardzo podekscytowani.

  19.03.2008 Zostaje wysłany kolejny mail do zwolenników Denta.

  26.03.2008 - tak jak się spodziewaliśmy, po zakończeniu czasu na wysyłanie m.in. zdjęć dokumentujących poparcia dla Denta, uaktualniona została strona I Believe In Harvey Dent. Dodano sondę z pytaniem: "Na czym powinien się skupić następny Prokurator Okręgowy?". Do wyboru mamy mafijnych bossów, ulicznych przestępców, korupcję w policji i handel narkotykami.
  Natomiast z działu Why Harvey Dent dowiemy się, że tylko Dent jest wstanie powstrzymać falę przestępczości w Gotham City.

  Tego samego dnia pojawił się także drugi numer The Gotham Times. Wśród artykułów znalazły się informacje m.in. o starcie Harveya Denta w wyborach, Batmanie interweniującym podczas strzelaniny na Siberia Plaza i śmierci poprzedniego Prokuratora Okręgowego, Carla Fincha.
  W artykułach znalazło się także kilka interesujących aluzji:

  • W jednym z artykułów wspomniany jest Iceberg Lounge, czyli klub Pingwina.
  • List do redaktora naczelnego został podpisany przez Edwarda Nashtona. Nashton to prawdziwe nazwisko Riddlera.
  • Wspomniana jest także Madame Soleil's, jest to nawiązanie do serialu TV z lat 60, w którym w jednym z epizodów pojawiło się Madame Soleil's Wax Museum.
  Oprócz aktualizacji znanych już stron, pojawiły się także nowe witryny:

  Jednak nie były to jedyne nowości. Joker wysłał kolejne SMSy. Po deklaracji gotowości do dalszej współpracy, w kolejnym SMSie Joker informuje, że odezwie się 1 kwietnia 2008.

  29.03.2008 - pojawia się drugi numer The Ha Ha Ha Times, czyli Jokerowa wersja The Gotham Times. W artykułach zaznaczone są pewne wyrazy. Jak się później okazało były one ślepą uliczką, bo każdy wyraz w akapicie odpowiadał danej literze alfabetu (np. jeśli zakreślony wyraz był 13. w akapicie to oznaczał on literę "M"), a to dało nam następującą wiadomość od Jokera:
  Made you look again. Nothing Here. Red Herring. Seriously, how many times are you gonna fall for this.
  (Znów się nabrałeś. Nic tu niema. Fałszywy trop. Naprawdę, ile jeszcze razy się na to nabierzesz.)


  30.03.2008 - pojawiają się kolejne strony promocyjne, a stare zostają zaktualizowane:

  • Concerned Citizens For A Better Gotham - strona akcji wspieranej przez grupę 100 osób, min. biznesmenów i oficerów policji, którzy stają w obronie policji. Ośmiu policjantów oskarża Harveya Denta o korupcję twierdząc, że groził im i chciał zmusić do zeznawania przeciwko innym niewinnym policjantom, do skazania, których chciał doprowadzić Dent. Ze strony pobrać można petycję skierowaną bezpośrednio do Denta, aby ustosunkował się do oskarżeń i wyjaśnił całą sprawę.
  • Trust Garcetti - strona trzeciego kandydata na stanowisko Prokuratora Okręgowego, Rogera Garcetti.
  • Strona Josepha Candoloro, którego kancelaria specjalizuje się w sprawach rodzinnych.
  Natomiast zaktualizowane zostały:

  31.03.2008 - Osoby posiadające telefony od Jokera otrzymały pojedyncze litery alfabetu. Mimo braku trzech liter udało się złamać zagadkę, która doprowadziła do strony Clown Travel Agency.

  Tego samego dnia Dent dzwoni do wielu osób prosząc o wsparcie w walce z rzucanymi w jego kierunku kłamliwymi oskarżeniami.
  Concerned Citizens For A Better Gotham jednak cały czas kontynuuje akcję wymierzoną w kandydata na Prokuratora Okręgowego Harveya Denta. Tym razem pocztą zostały wysłane, w połowie spalone, plakietki wyborcze z wizerunkiem Denta.

  01.04.2008 - rusza akcja na Clown Travel Agency. Pojawia się nowa wiadomość od Jokera:
  Gotowi do gry? Specjalna torba pełna rozrywek czeka na tych, którzy zgłoszą się pierwsi, ale pospieszcie się, nie ma czasu do stracenia!

    
  Tym razem jest międzynarodowa operacja. Bo do udziału w zabawie zostają włączone miasta z poza USA, takie jak Londyn, Paryż, Hong Kong i Sao Paulo. Przesyłki do odebrania zawierają: kulę do gry w kręgle, (na której napisane jest hasło, które wcześniej należało podać oraz numer telefonu), torebkę na dowody zawierającą telefon, ładowarkę, kartę Jokera i wiadomość od klauna z poleceniem, by zadzwonić pod numer podany na kuli. Kobiecy głos w słuchawce informuje, że wiedzą, kim jesteś i że należy czekać na dalsze instrukcje.

  Po zebraniu wszystkich paczek pojawia się kolejna wiadomość od Jokera: Dobra robota, klauni! Spisaliście się, więc mam coś w sam raz dla Was. Wejdźcie na acmesecuritysystems.com/delos i zobaczcie czy możecie wyłączyć dla mnie pewien system alarmowy.
  Hasło: needle. Upewnijcie się, że nie używacie fałszywego adresu e-mail. Będzie dobrze, obiecuję.

   
  Na stronie widoczne są obrazy z kamer przemysłowych w Arkham, komendzie głównej policji, Gotham National Bank oaz Wayne Tower. Należy podać swoje imię, mail oraz telefon, wybierając najpierw kraj, w którym mieszkamy; niestety Polska została pominięta.

  Wkrótce dzwoni telefon, kobiecy głos prosi o wyraźne wypowiedzenie hasła i wtedy odzywa się... Gordon:
  Z tej strony Jim Gordon z policji Gotham. Nie tego głosu się spodziewałeś, co? Mamy twoje imię. Mamy twój numer. Mamy IP twojego komputera. Innymi słowy, mamy ciebie. Możesz się uważać za nowego rekruta policji. Widzisz, są dwie możliwości; idziesz do więzienia za wzięcie udziału w przestępczym spisku, lub będziesz pracować dla mnie. Będziemy w kontakcie. Miłego dnia!
  Zapis nagrania można pobrać tutaj.

  Drobne aktualizacje pojawiają się na:

  • I Believe In Harvey Dent - kolejne wiadomości z kampanii Denta, min. o tym że na spotkania wyborcze podróżuje z nim jego 72-letnia matka, Lynette Myra Dent.
  • Maiden Avenue Report - kolejne newsy i plotki z Gotham (jeden z nagłówków pyta: "Kto stoi za Ha Ha Times?").
  • Citizens For Batman - informacja o tym, że Batman uratował napadniętą kobietę.
  • Trust Garcetti - kolejna wiadomość od Garcettiego na temat Harveya Denta.
  Chociaż finał akcji z 1 kwietnia był dosyć zaskakujący i cieszył się olbrzymim zainteresowanie, o czym świadczy fakt, że serwery, na których umieszczone były strony promocyjne niewytrzymały obciążenia, to jednak polskich fanów spotkało jednak wiele rozczarowanie, za co osobom odpowiedzialnym za przebieg kampanii należy się wielki minus, bo chociaż na acmesecuritysystems.com/delos jest szeroki wybór krajów, z których jeden należy wybrać by wprowadzić numer telefonu, to jednak na tej liście zabrakło Polski, a to niestety odbiera polskim fanom możliwość aktywnego uczestnictwa w całej zabawie.

  02.04.2008 na acmesecuritysystems.com/delos widoczne są inne obrazy z kamer przemysłowych.

  05.04.2008 - ruszyła kolejna strona promocyjna Gotham Police Major Crimes Unit, czyli specjalna jednostka policji Gotham, która pod dowództwem Gordona ma się zająć najpoważniejszymi przestępstwami, z którymi boryka się Gotham City.

  Jedną z akcji GPDMCU była rekrutacja osób, które próbowały włamać się do ACME Security.

  07.04.2008 - aktualizacje na znanych już stronach:

  • Analiza wskazówek ze strony We Are The Answer uzyskanych poprzez złożenie donosów na Francisa Notaro (jeden z policjantów oskarżających Denta o korupcję) doprowadziła do nowych dokumentów: 1 - 2 - 3
  • Natomiast analiza adresu zdjęcia Notaro na stronie Gotham Police Department doprowadziła do dwóch jego prywatnych zdjęć: 1 - 2
  • Odkryto również wywiad z Francisem Notaro w formie pliku mp3.
  • Na stronie Dany Worthington można przeczytać jej oświadczenie w związku z zarzutami wobec Denta. Maiden Avenue oferuje kolejną porcję newsów, w tym linki do trzech filmików: 1 - 2 - 3 Oraz do oświadczenia Rachel Dawes, w którym zdeklarowała swoje poparcia dla kandydatury Harveya Denta.
  09.04.2008 - ruszają nowe strony:

  • Gotham Ferry System - strona systemu promów, którymi z Gotham można dostać się na stały ląd. Jak czytamy na stronie, dziennie korzysta z nich aż 28 tys. osób.
  • Kinsley Travel - strona biura podróży.
  Natomiast aktualizacja pojawiły się:
  • Na stronie policji Gotham, po zalogowaniu się jako BarhyteGlenn (hasło: tevredenheid) otrzymujemy dostęp do jego skrzynki mailowej. Barhyte kontaktował się z Frankiem Notaro; mieli spotkać się 9 kwietnia, o 8 wieczorem na promie "Liberty".
  • Na I Believe In Harvey Dent pojawiła się informacja, że 13 kwietnia o godzinie 15:00 czasu amerykańskiego, na stronie na żywo będzie można wysłuchać przekazu audio z konferencji prasowej. Dodatkowo na stronie umieszczono filmik z oświadczeniem Rachel Dawes. Maiden Avenue Report prezentuje kolejne newsy i plotki.
  • Ruszyło forum strony Citizens For Batman. Pojawiły się też kolejne newsy.
  • Kandydat na Prokuratora Okręgowego Roger Garcetti informuje o przebiegu swojej kampanii.
  W międzyczasie rzecznik Harveya Denta rozsyła maile informując, że kampania wciąż jest silna i Dent zamierza dalej walczyć o Gotham.

  Uratowana przez Denta
  13.04.2008 - o godzinie 15:00 (czasu amerykańskiego) miała się odbyć konferencja prasowa Harveya Denta, której przekaz audio miał być bezpośrednio transmitowany na stronie I Believe In Harvey Dent. Jednak zamiast tego dostaliśmy transmisję z dramatycznych wydarzeń. Francis Notaro wziął zakładniczkę z Rossi's Delicatessen, policja próbowała podjąć negocjacje, ale dopiero osobiste zaangażowanie się w akcję kandydata na Prokuratora Okręgowego Harveya Denta pozwoliło na uwolnienie zakładniczki. Zapis tego zajścia można wysłuchać tutaj.

  Na stronie policji Gotham, ponownie logując się jako BarhyteGlenn (hasło: tevredenheid), otrzymujemy dostęp do kolejnej korespondencji mailowej między Barhytem a Notaro.

  15.04.2008 aktualizacje na stronach promocyjnych:

  • Kandydaci na stanowisko Prokuratora Okręgowego Dana Worthington i Roger Garcetti skomentowali na swoich stronach tragiczne wydarzenia sprzed 3 dni.
  • Harvey Dent napisał krótkie oświadczenie. Wiadomo też co dokładnie stało się 13 kwietnia. Frank Notaro, zasłużony policjant, jakiś czas temu publicznie oświadczył, że Harvey Dent oferował mu pieniądze w zamian za zeznawanie przeciwko rzekomo skorumpowanym policjantom. Jednak z policyjnych dokumentów wynikało, że Notaro zabił niewinnego człowieka. Dodatkowo dziennikarz "Gotham Times" obalił zarzuty Notaro wobec Denta. Po tym jak partner Notaro zginął od bomby podłożonej w samochodzie, zdesperowany Notaro wtargnął do restauracji Delli's i wziął zakładników. Harvey Dent przekonał go, by puścił dziewczynę przy głowie, której trzymał postolet i oddał się w ręce policji. W restauracji znaleziono martwą Mary Breitup, żonę Karla Breitupa, policjanta, który zginął w zeszłym roku podczas nieudanej akcji w Betty's House of Pies. Na razie przyczyny jej zgonu nie są znane.
  • Porcja nowych plotek i wiadomości na Maiden Avenue Report.
  • Nowe maile w skrzynce Glenna (login: BarhyteGlenn; hasło: tevredenheid).
  • Po zadzwonieniu na numer podany na stronie Josepha Candoloro można wysłuchać nowej wiadomości głosowej. Jej transkrypcję jak i poprzednich można przeczytać tutaj.
  18.04.2008 - Jim Gordon rozsyła maile z informacją o szykowanej akcji mającej na celu złapanie skorumpowanych policjantów. Liczy na naszą współpracę i skontaktuje się w przyszłym tygodniu.

  23.04.2008 - Gordon przysłał nowego maila z linkiem do strony operacji "Pętla" (Operation Slipknot), z którą związane jest nowe zadanie. Na stronie widnieją wizerunki poszukiwanych, skorumpowanych oficerów. Wszyscy oni przybyli do hotelu Gotham Intercontinental, którego strona właśnie ruszyła, jednak gdzieś zniknęli. Do nich wszystkich wysłano paczki, zadanie polegało na tym, że trzeba było zadzwonić do hotelu i przekonać, by obsługa przysłała paczkę przeznaczoną dla któregoś z nich wraz z przydzielonym jej numerem.

  Po tym jak wszystkie paczki zostały odebrane należało na stronie całej operacji wprowadzić zdobyte dane.

  24.04.2008 Do osób, które przekonały obsługę hotelu by wysłano im paczki otrzymały specjalne przesyłki dostarczone przez Fedex. W kopercie znalazły się: prawo jazdy poszukiwanego gliniarza, książka w obcym języka zgodna z celem podróży uciekiniera, karta Jokera, komórka, obligacje wystawione na okaziciela i list zawierający plan podróży z Kinsley Travel.

    

  25.04.2008 - Na komórki uzyskane z operacji "Pętla" wysłane została wysłana wiadomość o następującej treści:
  I wouldn't worry about Gordon. ITS ALL PART OF THE PLAN
  (Nie martwiłbym się o Gordona. WSZYSTKO TO JEST CZĘŚCIĄ PLANU)

  Cytat znany z trailera "The Dark Knight" był wskazówką, która doprowadziła do nowej strony Whysoserious.com/Itsallpartoftheplan. Na stronie znajdują się przerobione przez Jokera portrety amerykańskich prezydentów z plakietkami z nazwami miast:

  • Boston - Benjamin Franklin
  • Los Angeles - Dwight D Eisenhower
  • Philadelphia - Thomas Jefferson
  • Chicago - Andrew Jackson
  • Dallas - Grover Cleveland
  • Seattle - James Madison
  • Nowy Jork - Abraham Lincoln
  • Kansas City - George Washington
  • Toronto - John F Kennedy
  • San Francisco - Ulysses Grant
  • Londyn - Woodrow Wilson
  • Sao Paulo - Alexander Hamilton
  Na dole strony znajduje się też kawałek karteczki z napisem "Cztery dni". Prawdopodobnie oznacza to, że za 4 dni ma ruszyć nowa akcja, która zakończy się pokazaniem nowego zwiastuna.

  Na stronie widać także kartę Jokera przebitą nożem. Kiedy na nią klikniemy zostajemy przeniesieni na kolejną stronę, gdzie został zaprezentowany nowy plakat filmu, który wita nas w świecie bez reguł.

  26.04.2008
  Strona WhySoSerious.com została zaktualizowana, teraz można powiększyć zdjęcia obrazów przedstawiających amerykańskich prezydentów. Wielkie odliczanie trwa do 28 kwietnia, do godziny 22:00 czasu polskiego, jednak zegary przy innych obrazach podają inny czas, a to oznacza, że całe odliczenie będzie trwać do godziny 02:30 rano 29 kwietnia. Zabawa będzie wymagała współpracy osób w terenie i tych przed komputerami. Cała gra da nam nowy trailer.

     

  28.04.2008
  Odliczanie dotyczące prezydenta Woodrowa Wilsona i londyńskiej lokalizacji dobiegło końca i na stronie pojawiły się instrukcje, które należy przekazać osobom znajdującym się w Londynie. W ciągu 30 minut powinni dostarczyć oni odpowiedzi, które mają posłużyć do otwarcia sejfu.
  22:30 - na stronie należy wprowadzić kombinację otwierającą sejf.
  22:45 - kombinacja to 35-90-48. W sejfie znajduje się karteczka z gratulacjami dobrze wykonanej roboty, oraz kolejna wskazówka dla grupy w Londynie. Pod wiadomością znajduje się "J", czyli podpis Jokera.
  Uczestnicy w Londynie dostali zaproszenia do kina na pokaz trailera.

  23:30 - zakończyło się odliczanie dotyczące lokalizacji w Bostonie, Nowym Jorku, Filadelfii i  Toronto. Zadanie jest analogiczne do tego z Londynu, czyli grupa osób w miastach ma podać odpowiedzi na pytania, co da szyfr do otwarcia sejfu.
  23:45 - można już wprowadzać kombinację do sejfu, który jest za portretem Benjamina Franklina. 23:49 - przy pozostałych lokalizacjach też można już próbować otwierać sejfy.
  Kombinacje do sejfów: Boston (43-26-76), Nowy Jork (33-80-89), Filadelfia (26-16-06), Toronto (32-60-68).

  00:30 - odliczanie dotyczące lokalizacji w Chicago, Dallas i Kansas City zakończone.
  00:57 - można już otwierać sejfy ukryte za obrazami prezydentów.
  Kombinacje do sejfów: Chicago (98-20-49), Kansas City (74-35-76) i opóźnione Dallas (86-56-01) (04:20).

     

  02:30 - dobiegły końca odliczania dotyczące ostatnich lokalizacji, czyli Los Angeles, Seattle, San Francisco i Sao Paulo.
  02:52 - można już otwierać sejfy.
  Kombinacje to: Seattle (65-42-60), Los Angeles (41-44-98), San Francisco (76-36-42) i Sao Paulo (60-47-41).
  04:05 - w sejfie dotyczącym San Francisco znajdują się dwie kartki, jedna z instrukcjami dla osób w lokalizacji, a druga z 9 literami "J" ułożonych w kratkach. Każda "J" odpowiadała danej literze alfabetu. Rozwiązanie zagadki to "sittingducks".

  04:25 - www.whysoserious.com/sittingducks, czyli strzelanie do kaczek, które ukrywają kod binarny i tak niebieska to 1, a żółta 0. To dało kolejne podpowiedzi: "To win shoot" "Only row two" "ybbyyyybbybby", czyli żeby wygrać należy strzelać do kaczek ze środkowego rzędu w następującej kolejności 1 żółta, 2 niebieskie, 3 żółte, 2 niebieskie, 1 żółta i 2 niebieskie. Wygranie doprowadza do kolejnej strony.
  05:05 - www.whysoserious.com/happytrails, trailer dopiero w niedzielę - to jest świat bez reguł.

    

  Cała akcja trwała bardzo długo i na pewno była wielką przyjemnością dla osób w terenie, którzy za popisanie się prostymi umiejętnościami matematycznymi dostali okazję zobaczenia nowego trailera. Niestety osoby z Dallas i Sao Paulo w tej rozgrywce byli czarnymi owcami. Również wielkie rozczarowanie dopadło fanów przed komputerami na całym świcie, gdy okazało się, że trailer oficjalnie zadebiutuje dopiero w niedzielę. Po tym pojawiały się takie opinie, że za to pewien fan obejrzy "The Dark Knight" tylko 5 razy, albo że ten wirusowy marketing nie jest już taki atrakcyjny jak na początku. Czy warto było tak postąpić z fanami na całym świecie, a było ich dużo, bo forum SHH nie raz się zawiesiło. Chyba nie, bo o ile Sao Paulo potrzebowało dużo czasu, by podać kombinację do sejfu, to jednak zrehabilitowali się nagrywając trailer z kina i wrzucając go o 6:30 rano 29.04.2008 do sieci. Niestety nowe zabawy Jokera są na pewno wielkim wydarzeniem dla osób, które mogą wziąć bezpośredni udział w zabawie, ale dla innych stają się zbyt monotonne, a brak jakiś dodatków, tak jak to było na początku np. w postaci zdjęcia Rachel i Jokera, nie poprawia całej sytuacji. Chociaż podobno wycieknięte fotki miał być wykorzystane przy promocji, ale i tak mogliby się bardziej postarać. Teraz pozostaje nam czekać do niedzieli 4 maja by zobaczyć zwiastun w dobrej jakości.

  29.04.2008 - do sieci trafia trailer w wersji Jokera. 12 osób, które wzięły udział w poniedziałkowej zabawie, dostały szpule z trailerem i jednej z nich udało się umieścić go w YouTube.

  04.05.2008 - oficjalnie w sieci na Whysoserious.com/Happytrails pojawia się drugi trailer "The Dark Knight".

  27.05.2008 - użytkownicy telefonów komórkowych, które trafiły do nich w wyniku wirusowego marketingu "The Dark Knight", otrzymali informację, że ważność ich telefonów została przedłużona do 26 lipca 2008.

  09.06.2008 - ukatualnionych zostaje większość stron promocyjnych, oraz ponownie daje o sobie znać Joker, który informuje swoich sojuszników, że ma nadzieje, że nie są oni przesądni, a to oznacza, że klaun odezwie się w piątek 13 czerwca. Natomiast na GothamCableNews.com pojawiły się informacje o programie "Gotham Tonight", którego gospodarzem jest Mike Engel. W serwisie znajdują się także m.in. artykuł na temat przeprowadzki Bruce'a Wayne'a do apartamentu, gdzie zaprezentowane zostało nowe zdjęcie Bale'a, oraz reportaż dotyczący kampanii Harveya Denta.

  Natomiast na GothamElectionBoard.com można już głosować w wyborach na prokuratora okręgowego Gotham City.

  13.06.2008
  Na stronie thegothamtimes.com dostępny jest już trzeci numer gazety.

  Na GothamCableNews.com można obejrzeż zapowiedź programu "Gotham Tonight", który w pełnej wersji oficjalnie pojawi się 16 czerwca.

  Ruszyła także nowa strona promocyjna, tym razem jest to Gotham City Pizzeria.

  Również Joker dał o sobie znać i zaczął wysyłać zdjęcia na komórki swoich pomocników.

  Zdjęcia zostały podzielone na 3 grupy:
  Pierwsza przedstawiała obrazki, które opisywały różne warianty gry w Domino (flower and scorpion, cyprus, mexican train, all fives, mask, matador).
  Druga zawierała słowa: immoral, memorial, crime, recoil, comical, malice, które są anagramami słowa commercial.
  Trzecia grupa to zaś zdjęcia przedstawiające wielokrotność ułamka 3/8. Po pomnożeniu przez 2 otrzymamy, więc datę 16.06.

  Wszystkie obrazki wskazują, że 16 czerwca pojawi się reklama Pizzy Domino's związana z filmem "The Dark Knight".

  Przez ostatnie miesiące trwała zacięta kampanie wyborcza, o fotel prokuratora okręgowego Gotham City. Już wiemy, że największą liczbę głosów zdobył Dent. Zwycięzca podziękował wyborcom na swojej stronie. Również pozostali kandydaci Garcetti i Worthington pogratulowali zwycięstwa Harveyowi.

  16.06.2008 - Gotham City Pizzeria oferuje dzisiaj darmową pizzę w wybranych miastach USA. Osoby, które zdecydowały się na pizzę otrzymały także specjalną przesyłkę z maską Batmana, oraz list od Citizens For Batman Złamanie kodu z wiadomości, doprowadziło do ukrytego forum Citizens for Batman Underground (login: nycticeious, hasło: merritt). Podobne paczki kilka dni później wraz z trzecim numerem Gotham Times otrzymały też amerykańskie serwisy o tematyce komiksowej i filmowej.

    

  GCN można obejrzeć program Mike Engela. Również uruchomiona została specjalna podstrona, gdzie fani mogą wysyłać filmy i zdjęcia Batmana.

  Po dostarczeniu wszystkich darmowych pizz na stronie Gotham City Pizzeria pojawił się napis "HA HA HA", który doprowadził do Whysoserious.com/myhero, gdzie zobaczyć można scenę, w której Dwie-Twarze odwiedza bar i ucina sobie krótką rozmowę z detektyw policji Gotham.

  - Dent! Myślałem, że nie żyjesz.
  - W połowie.

  19.06.2008 - Na komórki zdobyte w akcjach Jokera zostają wysłane kolejne wiadomości:
  Welcome to Short-Attention-Span Theater:
  Liar Thug Insult Hut (-un)
  Lash Guilt Thru Unit (-un)
  Align This Tutu Hurl (-un)


  Rozszyfrowanie tej wiadomości doprowadziło do Whysoserious.com/Laughtillithurts, gdzie znajduje się nowa gra Jokera. W grze ścigamy się z innymi klaunami. Jednak, aby uzyskać bonus w cale nie należy kręcić kołem, wystarczy tylko kliknąć na kolory na kole w odpowiedniej kolejności: niebieski, zielony, żółty, zielony, niebieski, czerwony, zielony, niebieski, żółty, czerwony, żółty, zielony, niebieski, zielony, żółty, niebieski, niebieski, czerwony, niebieski, żółty, zielony.
  W nagrodę otrzymujemy bilet, który doprowadza nas do Whysoserious.com/Laughtilithurts/Static.htm, gdzie pokazany jest materiał filmowy zarejestrowany przez system ochrony ACME, na którym przez moment widać Jokera.

    

  20.06.2008 - Na GCN można obejrzeć zapowiedź programu "Gotham Tonight", którego głównym tematem jest Bruce Wayne. Pełna wersja programu będzie dostępna oficjalnie w sieci w poniedziałek. Na stronie można też podziwiać nadesłane przez fanów dowody, że widziano Batmana.

  Pojawiają się aktualizcje na Citizens for Batman Underground i Gothamusd.net.

  Do uczestników operacji "Pętla" zostają wysłane maile od Gordona.

  23.06.2008 - Na GCN można obejrzeć drugi odcinek programu "Gotham Tonight", którego gospodarzem jest Lydia Filangeri.

  24.06.2008 - Dzięki informacjom z "Gotham Tonight" zostaje odkryta strona Pasqualesbistro.com. Po wysłaniu maila na adres info@pasqualesbistro.com dostaniemy informacje o numerze telefonu (877) 678-7277, pod którym można dokonać rezerwacji. Jest także możliwość do dotarcia do poczty głosowej po wpisaniu odpowiedniego PINu.

  Tego dnia pojawił się także trzeci numer The Ha Ha Ha Times, w którym zakreślone litery układają się w zdanie: "Herrings are red, corpses are blue, you're on the right track, but you don't have the clue". W tekście są też zakreślne pięcioliterowe wyrazy: party, chaos, level, arent, twice, world, level, Dents, Dents, faced, urban.

  25.06.2008 - Na komórki pomocników Jokera zostaje wysłana kolejna zagadka. "Be Amazed", bo tak nazywa się nowa zagadka, to zbiór pewnego rodzaju puzzli, które po połączeniu tworzą całość. Każdy unikalny kształt odpowiada jednej literze alfabetu. Dzięki temu poznaliśmy zaszyfrowaną wiadomość: "Color me impressed. Just use the second letter of the fourth word to the right of each circled five-letter word to find out where to go from here". To w połączeniu z 3 numerem The Ha Ha Ha Times doprowadza do Whysoserious.com/Redballoons. Żeby przejść grę należy tak nadmuchać balony by oczy klaunów zrobiły się niebieskie, dzięki temu otrzymamy kolejną wiadomość od Jokera, która kieruje nas do do poczty głosowej Pasqualesbistro.com (pin: 83734 "Verdi").

  27.06.2008 - Na Whysoserious.com/Myhero nie można obejrzeć już klipu z Dwiema-Twarzami. Zamiast tego jest ukryta wiadomość: "Hero Today Gone Tomorrow".

  30.06.2008 - Osoby, które wysłały dowody na istnienie Batmana na GCN dostały specjalne przesyłki od Citizensforbatman.org. Oprócz różnych znaczków z logo organizacji, był także list, który informował, że 8 lipca odbędzie się pokaz siły członków Citizens for Batman.

  Na GCN można obejrzeć trzeci (eskalacja zbrodni w Gotham City) i czwarty (James Gordon) odcinek programu "Gotham Tonight".

  Na Whysoserious.com znajduje się obecnie lista rzeczy do zrobienia sporządzona przez Jokera. Jak widać do końca pozostały jeszcze tylko 3 akcje:

 • Być dobrym dla swoich gości.
 • Zebrać wszystkich moich fanów.
 • Pozostawić wielki znak.

     

  01.07.2008 - Kolejna wiadomość do Jokera:
  Wake up, clown! You have *one hour* to reply to be a part of today's fun. /operator

  Dorpowadziła on do Whysoserious.com/Operator. Całą akcję wykonały osoby, które miały komórki od Jokera. Musiały one otrzymane słowo-kod przekazać pozostałym osobom. Na wszystko była tylko godzina, ale uczestnicy potrzebowali tylko 35 minut. Wykonanie zadania ujawniło 5 wyrazów: Smoke, Fire, Pilot, Fun, Slaugher. Dla wszystkich wyrazów wspólny jest "house" i to jest właśnie hasło prowadzące do kolejnej strony - Whysoserious.com/Punkdrop. Żeby przejść grę należy po pierwszym dowolnym strzale trafiać w klauna wyznaczonego przez światełka, (jest 24 klaunów i 24 światełek, zaczynając od najwyżej położonego po lewej stronie, każde kolejne światełko odpowiada kolejnemu klaunowi) należy strzelić trzykrotnie w wyznaczony cel. Nagrodą za poprawne wykonanie zadania jest nowy plakat - Whysoserious.com/Stupidbats.

  Na Citizensforbatman.org rozpoczęło się już odliczanie do wielkiego wydarzenia, które ma nastąpić 9 lipca o godzinie 4 rano czasu polskiego.

     

  07.07.2008 - Na komórki pomocników Jokera zostaje wysłana kolejna zagadka, jej rozwiązanie doprowadza do Whysoserious.com/bamboozle. Nazwa na automacie "Epyttnelis", czytana od tyłu to "SilentType" (taką samą nazwę używał użytkownik forum SS, który zamieścił pełna mapę Gotham City), tak więc należało nałożyć wróżby z automatu, które zostały napisane pogrubioną czcionką zgodnie z liczbą na nich umieszczonych na mapę miasta. Poprawne ułożenie ma następującą formę:
 • 3 = 8G = 22nd
 • 5 = 3P = 1st
 • 9 = 6M = 5th
 • 14 = 3L = 3rd
 • 17 = 2F = 4th
 • 21 = 5H = 17th
 • 23 = 6E = 14th

  Kliknięcie na wróżby w takiej kolejności 22-1-5-3-4-17-14 doprowadziło nas do Whysoserious.com/Bamboozle/2l43kjsa892nn2.htm. Po kliknięciu na wyście z namiotu cyrkowego pojawiają się bilety z poprzednich gier. Żeby przejść do kolejnej zabawy. Trzeba kliknąć na bilety w następującej kolejności: autobus szkolny, dzwonek, torba, sejf. Nastęnie zostajemy przeniesieni na Whysoserious.com/Overture, gdzie trwa odliczanie do 10 lipca.

     

  08.07.2008 - ruszyła kolejna strona promocyjna: Gothamhistorictrust.com

  Tego samego dnia czasu amerykańskie odliczanie z Citizensforbatman.org i na jednym z budynków Manhattanu (Woolworth Buidling) w centrum Nowego Jorku wyświetlony został ogromny symbol Batmana, również taki sam symbol pojawił się na Sears Tower w Chicago.

  Na GCN można obejrzeć piąty odcinek programu "Gotham Tonight". Gośćmi Mika'a Engela byli Sal Maroni i komisarz policji Gilliana Loeba.

  10.07.2008 - Odliczanie na Whysoserious.com/Overture dobiegło końca. Wszystkie strony biorące udział w marketingu wirusowym zostają z Jokerozywane i pojawiają się na nich literki, które układają się w "KICKING AND SCREENING", co doprowadza do kolejnej strony Whysoserious.com/Kickingandscreening, gdzie dla najszybszych szczęśliwców czekały darmowe wejściówki na przedpremierowe pokazy "The Dark Knight" we wtorek 15 lipca w 24 kinach IMAX na terenie różnych miast Stanów Zjednoczonych.

  11.07.2008 - Na GCN można obejrzeć szósty odcinek programu "Gotham Tonight". Tym razem Mike Engel gości w swoim programie świeżo upieczonego Prokuratora Okręgowego Gotham City - Harveya Denta. Program nieoczekiwanie przerywa gorąca informacja z ostatniej chwili na temat napadu na jeden z banków miasta, którego dokonała grupa ludzi w maskach klownów. Łupem padło około 68 milionów dolarów. (Oczywiście chodzi o napad, który otwiera akcję filmu "The Dark Knight").

  14.07.2008 - Na Whysoserious.com można wysłuchać rozmowy Jokera z GCN.

  15.07.2008 - Odbywają się pokazy filmów dla szczęśliwców, którzy wzięli udział w zabawie na Whysoserious.com/Kickingandscreening. Również osoby, które posiadały telefony Jokera dostają wejściówki.

  Niestety jest to już koniec marketingu wirusowego, który towarzyszył Mrocznemu Rycerzowi. Jednak sukces całej kampanii powinien zaowocować jej powrotem przy okazji premiery kolejnego filmu z Batmanem.

  Przygotował: Q
  Wykorzystano informacje z: The Joker in San Diego i batman.wikibruce.com

  P O P R Z E D N I A  S T R O N A • WAK - Serwis Komiksowy
  Spider-Man Online

  Punisher - Serwis o Punisherze
  The Truth about The X-Files

  © Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
  Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

  Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk