.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: BATMAN :: ANNUAL :: BATMAN ANNUAL #26 :.

BATMAN ANNUAL #26

Tytuł historii: Resurrection Shuffle
Miesiąc wydania: Sierpień 2007 (USA)
Scenariusz: Peter Milligan
Rysunki: David Lopez
Okładka: Brian Stelfreeze
Tusz: Alvaro Lopez
Kolor: Patricia 'Trish' Mulvihill
Liternictwo: Phil Balsman
Ilość stron: 48

Jeden z mędrców Ra's al Ghula, prosi Talię by zaczęła edukację swojego syna, tak by ten poznał całą prawdę. Kobieta wątpi by ktokolwiek po śmierci Ghula znał cała prawdę, a poza tym wszystkie historyczne zapiski zostały zniszczone. Jednak zakapturzony mędrzec mówi, że część przetrwała i opowiadają one historię życia Ra's al Ghula. Taka wiedza musi zostać przekazana młodości. Jednak muszą się spieszyć, bo przybył ktoś tak potężny, że może zniweczyć wszystkie ich plany.
Australijski busz, Batman w towarzystwie pani ekolog McMurphy rozpoczyna poszukiwania dwójki zaginionych ekologów pracujących dla Wayne Foundation.
Damian nie jest zbyt chętny do nauki historii życia swojego dziadka. Dla niego sprawa jest prosta, facet żył dawno temu, zabił wielu ludzi i umarł, koniec historii.
Młody, głodny wiedzy Ra's al Ghul przybył do Great City, gdzie od pewnego starca chciał pobierać nauki. Ten obiecał mu przekazać całą swoją wiedzę w zamian za to, że Ghul zostanie mężem jego córki, Sory. Dziewczyna nie jest zachwycona pomysłem ojca, ale zgadza się, aby uszczęśliwić go w ostatnich dniach życia. Sora nie jest zbyt zainteresowana mężczyznami, a Ra'sa bardziej interesuje wiedza, dzięki czemu małżeństwo dla obojga przyniesie pewne korzyści.
W ciągu roku nauczyciel zmarł. Jego pogrzeb odbył się zgodnie z tradycją Zoroastrian. Ale nawet, gdy sępy zjadały jego ciało, Ghul próbował rozszyfrować równania starca. Sora pokazała mu także mapy, nad którymi pracował jej ojciec, wykorzystując gwiazdy i mądrości starożytnych. Mapy te miały wskazać drogę do spełnienia marzenia każdego człowieka, nieśmiertelności.
W końcu Ra's al Ghul odgadł sekret niedokończonej mapy i znalazł to, czego szukał. Lazur Pit, tak nazwał to starzec. Niestety cały czas nie rozumiał fizyki działania tej dziwnej substancji.
Kiedy syn księcia ciężko zachorował Ghul postanowił go uzdrowić, aby dzięki zdobytym pieniądzom kontynuować swoje badania. Jego żona chciała go odwieść od tego pomysłu, ale Ra's nie ustąpił, bo miał swoje marzenie. Marzenie, które zamieniło się w koszmar. Damian słyszał tą historię, po której ocalony książe oszalał i zabił Sorę. Jednak nie wie jak śmierć kobiety załamała serce jego dziadka i na zawsze pogrążyła w ciemności jego duszę. Damian cały czas nie jest zainteresowany rzeczami, jakie opowiada mu matka, dlatego Talia postanawia przybliżyć mu historię, jak jego dziadek oszukał śmierć.

  
Przykładowe Strony:
  

W jednym z barów Batman próbuje dowiedzieć się czegoś o zaginionych ekologach. Barmanka, radzi mu ,by zapytał pewnego starca.
Na polu walki Ra's odcina głowę swojemu przeciwnikowi. Gdy dostaje informacje, że delegacja duchownych Zoroastrian prosi by oszczędzić ich i świętą ziemię. Odpowiedź Ghula jest prosta: "Zabić duchownych. Spalić ich święte budynki".
Ghul, który powrócił do miasta, był już innym człowiekiem niż ten, który przybył tu po raz pierwszy. Człowiekiem z innym marzeniem. Który sprawi, że plemię rozciągnie się poza granice miasta, poza piaski Arabii. Jednak dokończenie jego marzenia zajmie kilka ludzkich żyć, ale przecież Ra's al Ghul to prawdziwy Demon Head.
Batman kontynuuje poszukiwania starca, o którym mówiła barmanka. Podczas rozmowy z przewodnikiem, Nietoperz nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest obserwowany.
Wojny Napoleońskie, bitwa pod Waterloo, Wellington chce się poddać, ale Ra's nie ma takiego zamiaru- on ma zamiar przeżyć tę bitwę i jeszcze parę innych żyć. Na polu walki pojawia się posłaniec, White Ghost, z informacją o nadchodzących posiłkach, którymi dowodzi Blucher. Ta informacja jest pewna, bo dostarczył ją doradca Ghula, White Ghost, który zarządzał sekretną organizacją znaną jako Demon. Ghul mówi Wellingtonowi, że bitwa pod Waterloo będzie jego wielkim zwycięstwem. Mimo, że sam nie jest Anglikiem, to gdyby Napoleon odniósł zwycięstwo, wówczas mógłby się stać zbyt ważnym człowiekiem, a tym samym wyzwaniem dla Ghula i jego organizacji, ale jest jeszcze osobisty powód, dla którego Mały Generał powinien ponieść klęskę.
Paryż, Ra's spotyka się z kobietą Napoleona. Dziewczyna została kochanką Ghula. Tylko raz podczas swojego kilkuletniego pobytu w Prażu dziadek Damiana popełnił błąd i nazwał ja Sora, po swojej brutalnie zamordowanej żonie. Oczywiście, kiedy kobieta zaczęła się starzeć, znalazł on dobry powód by opuścić Francję.
Damian nie może zrozumieć, dlaczego jego dziadek nie wykorzystał Lazur Pit by zachować młodość swojej ukochanej. Talia przypomina mu, że Ghul miał poważniejsze plany, a poza swoim urokiem, był zimnym i bezwzględnym człowiekiem. Damian traktuje większość opowieści swojej matki jako bzdury.
Talia odbiera od zakapturzonego mędrca kolejne części historii, zostaje też ostrzeżona by pod żadnym pozorem do tej komnaty nie wchodziła ona, ani jej syn. Damian z ukrycia przygląda się całej sytuacji.
Batman przedziera się przez busz i zostaje zaatakowany przez czterech napastników. Zakapturzony mędrzec wysłał ich, by zaczaili się na tego, który może im zagrozić. Podczas walki Batman zostaje zaatakowany gwiazdkami ninja- tylko najemnicy jednego przeciwnika używali takiej broni. Po pokonaniu przeciwników Nietoperz słyszy brawa. Okazuje się, że to starzec którego szukał.
Ra's al Ghul dostaje informacje od swojego człowieka, White Ghosta, że ten ma pewne dokumenty, które nie są jeszcze kompletne, ale kiedyś mogą być istotne, gdyby Ghul chciał zamieszkać w innym ciele.

  
Przykładowe Strony:
  

Damian ma już dosyć słuchania opowieści o swoim dziadku. Chłopak postanawia dostać się do zakazanej komnaty, gdzie właśnie w tej chwili tajemniczy mędrzec odprawia rytuał wskrzeszenia. Wiedza, jaka zostaje przekazana chłopcu sprawi, że będzie on znał wspomnienia Ghula. Damianowi nie udaje się wedrzeć do środka komnaty, ale odkrywa, że zakapturzonym mędrcem jest White Ghost.
Starzec doprowadza Batmana do strumienia, z którego czerpie wodę.
White Ghost wyjaśnia Tali, że Damianowi nie stanie się krzywda, ale to musi być on, takie są zasady ustalone dawno temu- to on, jako męski potomek musi przekazać odrodzonemu Ghulowi odpowiedzi na pytania, kim jest Ra's. Talia kontynuuje opowiadanie historii Ghula, która kończy się spaleniem ciała Ra'sa, który miał wiele potyczek z Batmanem.
White Ghost wyjaśnia swoim ludziom, że gdy Talia przyprowadzi swojego syna, na dany znak mają się nią zająć. Bo zdesperowana matka będzie chciała walczyć, ale nie da rady. White Ghost wrzuci chłopca do Pit i Ghul dostanie nowego ciało. Jeden z ludzi wątpi w całe te przedsięwzięcie, bo chociaż White Gost cały czas mówi do Lazur Pit, to jednak Ra's nie odpowiada. Myli się jednak, bo Ghul odpowiada, ale tylko White Ghost może go usłyszeć.
Starzec wreszcie doprowadził Batmana do źródła strumienia, gdzie znajdują się ciała dwójki ekologów. Nie żyją oni od dwóch tygodni, ale ciała nie uległy rozkładowi. Zostali zabici, bo zbliżyli się do czegoś, do czego nie powinni. Z tego samego powodu Batman został zaatakowany przez zbójców Ra's al Ghula.
Talia wyjaśnia Damianowi, że jedyne, co musi zrobić, to odpowiedzieć na pytania dziadka, dotyczące jego życia. Chłopak nie zamierza zamoczyć się w wodzie Lazur Pit. White Ghost daje znak ludziom.
Chwilę później na miejscu pojawia się Batman. Zabójcy Ghula są nieprzytomni, a Talia i Damian zniknęli. Rozpoczyna się walka, podczas której White Ghost wpada do Lazur Pit.
Wayne Manor, Bruce nie wie gdzie jest Talia i Damian. Pani McMurphy z Wayne Ecological Fundation poinformowała go, że Lazur Pit jest połączone z prawie bezdenną otchłanią, wpadającą w wiele lokalnych strumieni. Wayne otrzymał także wyniki testów zapisków historycznych, jakie czytała Talia. Okazuje się, że nie mają one setki lat, ale że zostały zapisane w 1880. Mogą to być kopie oryginałów, albo też zupełna fikcja stworzona przez obłąkany umysł.

Autor: Q

Przed zapoznaniem się z Batman Annual #26 czytałem już komiksy związane z The Resurrection of Ra's al Ghul, więc moja ocena tego komiksu jest przeprowadzona z innego punktu widzenia, niż zakładali to twórcy. Dlatego całe zaskoczenie z pomysłem wskrzeszenia Ghula nie stanowi dla mnie żadnej niespodzianki. Jednak komiks ten bardzo dużo wyjaśnia. Może nie są to istotne elementy, ale ciekawostki, z którymi jednak warto się zapoznać, jeśli chce się dobrze poznać całe wydarzenie dotyczące wskrzeszania Ghula.
Historia, jaką opowiada Talia Damianowi, jest interesująca i pełna przygód, spisków i także istotnych wydarzeń historycznych, z którymi powiązany był Ra's. Obserwujemy także, jak ze spragnionego wiedzy mężczyzny zmienia się w bezwzględnego człowieka. Może nie jest to dokładnie pokazane, ale jednak wyraźnie jest zaznaczony ten przełomowy moment.
W Resurrection Shuffle Batman jest postacią drugoplanową, ale już tutaj dostaje on pewne wskazówki, że Ra's może powrócić do życia. Sprawa zaginionych ekologów jest banalna i Batman w swoim stroju, mimo że ten ma system chłodzenia, niezbyt pasuje do australijskiego klimatu. Dobrze, że twórcy pokazali, że Nietoperz troszczy się o swoją rodzinę, chociaż jak się przekonujemy Talia i Damian potrafią o siebie zadbać.
Na uwagę zasługuje jeszcze postać oddanego doradcy Ra'sa, White Ghosta. Ciekawe czy jeszcze spotkamy się z tą postacią, bo niewątpliwie jest jedną z ciekawszych osób, która cały czas pozostawała w cieniu swojego szefa, ale to właśnie on przygotowywał wszystko na powrót Ghula.
Batman Annual #26 opowiada przede wszystkim historię Ra's al Ghula. Chociaż już wcześniej została ona przedstawiona w innych komiksach, to jeśli ktoś nie czytał Batman: Birth of the Demon, a interesuje go historia Ghula, to śmiało może sięgnąć po ten komiks. Chociaż nie mamy tutaj jakiegoś dokładnego originu, to nawet wycinek z życia, a raczej z żyć takiej postaci jak Ra's jest godny uwagi. Należy także pamiętać, że głównym powodem, dla którego powstał ten komiks, jest wskrzeszenie Ghula. Historia napisana przez Milligana nie jest oficjalnym wstępem, czy częścią The Resurrection of Ra's al Ghul, ale warto po nią sięgnąć, by czytając już właściwe komiksy związane z wskrzeszeniem Ghula, nie było żadnych niedomówień.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk