.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: KOMIKS :: USA :: BATMAN: NO MAN'S LAND VOLUME ONE :.

BATMAN: NO MAN'S LAND VOLUME ONE

Tytuły historii: No Law and a New Order, Fear of Faith
Rok wydania: 1999 (USA)
Scenariusz: Bob Gale, Devin K. Grayson
Rysunki: Alex Maleev, Dale Eaglesham
Okładka: Alex Maleev
Tusz: Wayne Faucher, Batt, Jaime Mendoza, Sean Parsons, Aaron Sowd
Kolor: Dave Stewart, Pamela Rambo, Noelle Giddings, Matt Hollingsworth
Liternictwo: Willie Schubert, Todd Klein
Ilość stron: 200

Wydanie zbiorcze z:

Pierwszy z pięciu tomów No Man's Land zawiera zbiór historii oryginalnie wydanych w: No Man's Land #1, Batman #563-564, Batman: Shadow of the Bat #83-84, Detective Comics #730-731 i Batman: Legends of the Dark Knight #116.

Pierwsza połowa przedstawia historię No Law and a New Order Boba Gale'a, a druga Fear of Faith Devin K. Grayson.

No Law and a New Order skupia się na sytuacji panującej w mieście. Dzięki niej doskonale poznajemy, jakie obecnie panują prawa. Kwitnie handel i niektórym całkiem nieźle się powodzi. Wartości nabierają najpotrzebniejsze rzeczy, a wysokiej klasy sprzęt technologiczny jest bez użyteczny. Oczywiście niezwykle cenne są także kule, których brakuje.

W różnych obszarach miastach rządzą różni bohaterowie, ale wszyscy chcą przetrwać. Dlatego np. mieszkańcy dzielnicy Scarface'a nie są gotowi na wolność, którą daje im Batman. W obecnej sytuacji potrzebują oni pana, który powie im co ma robić. Dlatego Nietoperz musi dostosować się do nowych oczekiwać. Jego brak przez pierwsze miesiące po ogłoszeniu odcięcia miasta od Stanów Zjednoczonych sprawił, że symbol nietoperza przestał już reprezentować to co powinien. Co prawda w mieście pojawiła się bohaterka w stroju Batgirl, która próbuje najlepiej wykorzystać symbolikę nietoperza, to jednak Batman musi ciężko pracować by odbudować swój image.

Życie w Gotham nie jest usłane różami, ale cały czas pozostali ludzie, którzy walczą o innych, nawet jeśli to oznacza łamanie zasad, których zawsze przestrzegali. Policjanci pod dowództwem Gordona nie są już gliniarzami takimi jak kiedyś. Teraz nie muszą się trzymać się kodeksu, ale cały czas wykonują swoją robotę. Chociaż swoimi metodami przypominają zwykłych gangsterów, to w obecnej sytuacji to jest jedyne wyjście, by zapewnić przetrwania mieszkańcom.

Fear of Faith uważam za minimalnie słabszą od No Law and a New Order. Co prawda dostajemy tutaj bardzo dobrze ukazaną postać Stracha na Wróble, który nawet bez swojego gazu potrafi manipulować ludźmi, by osiągnąć swoje cele. Jednak mimo to i mimo większego zaangażowania Batmana cała historia uchodźców, którymi opiekuje się ojciec Christiana mogłaby być lepsza.

W porównaniu do innych złoczyńców, przynajmniej z tego co do tej pory pokazano, tylko Crane'owi zależało na zniszczeniu wszystkiego, bo nawet Joker poszerzał swoje terytorium, a dla Pingwina liczy się przede wszystkim własna wygoda, a dzięki odpowiednim zapasom jest wstanie żyć na całkiem wysokim poziomie.

W Gotham City pozostaje jednak wiele do zrobienia. Batman i Huntress są na dobrej drodze. Udało się już wyeliminować Scarface'a i Stracha na Wróble, który bez swoich toksyn i stroju jest już całkowicie bezbronny. Pozostaje jeszcze jednak wielu złoczyńców, którzy powinni trafić do Arkhama, ale jak na razie piwnice pod zakładem służą Nietoperzowi i jego pomocnikom.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

Poprzednia Strona
WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2012 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk