.: Strona Główna
 .: Forum
 .: O Stronie
 .: Dołącz do BatCave
 .: Wyszukiwarka


 .: Batman: The Movie
 .: Catwoman

 .: Batman
 .: Batman Returns
 .: Batman Forever
 .: Batman & Robin

 .: Batman Begins
 .: The Dark Knight
 .: The Dark Knight Rises

 .: Batman: Mask of the
 Phantasm
 .: Batman & Mr. Freeze:
 Subzero
 .: Batman & Superman:
 The World Finest
 .: Batman Beyond:
 Return Of The Joker
 .: Batman: Mystery of
 the Batwoman
 .: Batman: Gotham
 Knight

 .: Zawieszone
 .: Fanfilms


 .: Seriale Animowane
 .: Seriale TV


     .: FILMY :: BATMANA & MR. FREEZE: SUBZERO :: TWÓRCY :.
| O FILMIE | TWÓRCY | OBSADA | MUZYKA | RECENZJA | PLAKATY | GALERIE | ZWIASTUNY |
| ADAPTACJA KOMIKSOWA | NAGRODY | CIEKAWOSTKI | BŁĘDY I POMYŁKI |

  MRÓZ ZAMIAST MROKU: EKIPA REALIZATORSKA

Boyd Kirkland Batman & Mr. Freeze: SubZero powstał w okresie kiedy na małych ekranach debiutowała pewnego rodzaju kontynuacja szalenie popularnego Batman: The Animated Series - The New Batman Adventures. Nowy serial nieco różnił się od swojego poprzednika pod względem stylu rysowania (postacie były bardziej "szpiczaste") i przedstawienia świata Batmana (był on bardziej mroczniejszy i agresywniejszy). Pojawienie się filmu rysowanego jeszcze starą kreską mogło wiązać się z pewnym ryzykiem - mógł on okazać się trochę nieświeży i być nie na czasie. Dodatkowo w projekcie udziału nie brali ani Bruce Timm, ani Eric Radomski (którzy w tym czasie pracowali nad innymi projektami serialowymi: Timm nad The New Batman Adventures oraz Superman: The Animated Series, Radomski nad Spawnem). Jedynie Alan Burnett i Paul Dini "zamoczyli swoje palce" jako koordynatorzy scenariusza. SubZero w przeciwieństwie do swojego pełnometrażowego poprzednika Batman: Mask of the Phantasm miał być dużo mniej mroczniejszy i nastawiony głównie na młodszą widownię. Dlatego też film nie poruszał już bardziej złożonych problemów egzystencyjnch. Według zamierzeń miało to być po prostu kino familijne w dobrym wydaniu i utrzymane na poziomie serialu Batman: The Animated Series. Od samego początku, zgodnie z zamierzeniami szefów WB, obraz SubZero miał trafić bezpośrednio do sklepów i wypożyczalni, a nie do kin, tak jak to było w przypadku filmu z 1993 roku.

Boyd Kirkland Pomysł stworzenia nowego filmu animowanego o przygodach Mrocznego Rycerza wyszedł od Boyda Kirklanda, który w konsekwencji zabrał się z zapałem za jego reżyserię. Kirkland pracował oczywiście wcześniej przy serialu animowanym jako reżyser i rysownik. Wyreżyserował dwadzieścia jeden odcinków The Animated Series, spośród których można wymienić takie tytuły jak: Beware the Gray Ghost, Cat Scratch Fever, Harley and Ivy, House and Garden, I Am the Night, Read My Lips, Second Chance, Sideshow, It's Never Too Late. Pracował takżę przy Mask of the Phantasm jako reżyser sekwencji i twórca rozrysów scen. Kirkland był szczególnie zadowolony z tego, że w przeciwieństwie do serialu nie był kontrolowany już przez Bruce'a Timma i Erica Radomskiego, którzy w dużej mierze ingerowali w jego pracę.

"Jeśli chodzi o Batmana, to największą radość sprawiła mi praca nad 'SubZero' ponieważ film był odrębny i był mój. Ja go wyprodukowałem i to ja zabrałem się do pisania scenariusza. Studio Warner Home Video dało mi sporo swobody a proces zatwierdzenia projektu był drobnostką. Mogłem zrobić, to co chciałem. Uprzedzono mnie wcześniej jakie były parametry. Studio uważało, że obraz 'Mask of the Phantasm' był zbyt mroczny i miał zbyt dużo strzelanin jak na film dla dzieci; powiedzieli mi abym miał to wszystko pod kontrolą. Zbudowałem więc tak opowieść aby było w niej sporo akcji ale bez tego rodzaju niepotrzebnej pomocy. Wiem, że wielu fanów nie było poruszonych 'SubZero', ponieważ w porównaniu z poprzednim filmem był bardziej skierowany do młodszej widowni. Wydaje mi się jednak, ze jest w nim całkiem sporo dynamicznych momentów(...) Ale w rzeczywistości, przyjemnie było poczuć się wolnym, by móc robić co tylko chciałem z grafiką, z historią i w ogóle ze wszystkim. Patrząc na to od strony twórczej była to czysta przyjemność" - mówi reżyser.

Randy Rogel Historię Kirkland stworzył wraz z Randy Rogelem, który napisał scenariusz do obu części bardzo dobrej opowieści Robin's Reckoning oraz drugiej części Two-Face. Rogel był też współ scenarzystą, współ pomysłodawcą i adaptatorem epizodów: Make' Em Laugh, The Mechanic, Paging the Crime Doctor, Riddler's Reform, Tyger, Tyger oraz Two-Face (część pierwsza). Oprócz scenariusza, obaj panowie zajęli się producją obrazu. Jak to już tradycyjnie bywa przy filmach z Batmanem jako producenci wykonawczy wspierać ich miała para Benjamin Melniker i Michael Uslan. Montażem, podobnie jak przy Mask of the Phantasm zajął się Al Breitenbach, a doborem obsady oczywiście Andrea Romano. Muzykę napisał Michael McCuistion, który pracował zarówno przy serialu jak i przy wspomnianym wyżej poprzednim filmie pełnometrażowym. Należy tutaj zaznaczyć, że kompozytor pracował już wcześniej z Boydem Kirklanedem przy odcinkach Harley and Ivy, Pretty Poison, Sideshow, Make' Em Laugh i I Am the Night.
Na końcu watro jeszcze dodać, iż SubZero powstał w dwóch studiach zajmujących się tworzeniem animacji: Koko i Dong Yang (to właśnie tam powstało najwięcej epizodów The Animated Series, bo aż trzydzieści dziewięć).

Autor: Woland


Reżyseria: Boyd Kirkland
Scenariusz: Randy Rogel, Boyd Kirkland
Producenci: Boyd Kirkland, Randy Rogel
Współproducent: Haven Alexander
Producenci wykonawczy: Benjamin Melniker, Michael Uslan

Muzyka: Michael McCuistion
Dyrygent: Michael McCuistion
Orkiestratorzy: Larry Rench, Lolita Ritmanis
Dodatkowi orkiestratorzy: Andrew Kinney, Kristopher Carter, Leland Bond, Partick Russ, Larry Blank
Koordynacja muzyki: Doug Frank, Pam Springs, Brad Rosenberger, Keith Zajac
Montaż muzyki: Mark Ryan
Przygotowanie muzyki: ERIC STONEROOK MUSIC
Miksowanie oryginalnej muzyki: Robert Fernandez

Casting i kierownictwo nad obsadą: Andrea Romano

Montaż: Al Breitenbach
Rozrysy scen: Roman Arambula, Yi-Chin Chen, Steven E. Gordon, Boyd Kirkland, Steward F. Lee, Butch Lukic, Phill Norwood, Robert Valley, Daniel Veesenmeyer
Projekt pojazdów i rekwizytów: Troy Adomitis, Chuck Puntaguvana, Shayne Poindexter
Główni koloryści: Kathleen Evans, Robin Kane, Linda Redondo, Clayton Stang
Kluczowi projektanci teł: Ted Blackman, Edward McGillicutty
Projekt postaci: Troy Adomitis, Chen-Yi Zhang, Steve E. Gordon, Boyd Kirkland
Kierownictwo nad animacją: Kevin Kipper
Animatorzy: Jeffery Scheets, Emile Edwin Smith, Robert Bonchune, Mojo, Michael Stetson, Kevin Quattro, Fred Kuramara, Danielle Plantec, Trevor Peirce
Dodatkowy animator: Lenord Robinson
Malarze: Michael Chutuk, Bill Ohanesian, Kim Pettijohn
Malowanie teł: Steve Butz, John Calmette, Natasha Liberman, Charles Pickens
Komputerowe efekty wizualne: FOUNDATION IMAGING
Animacja: KOKO ENTERPRISE CO., DONG YANG ANIMATION CO.
Film Batman i Mr. Freeze: Sub Zero wydano również w Polsce i opatrzono dubbingiem.

Opracowanie i udzwiękowienie wersji polskiej: STUDIO SONICA
Reżyseria: Jerzy Dominik
Dialogi: Maria Uteht
Dzwięk i montarz: Jerzy Januszewski
Organizacja produkcji: Elżbieta Kręciejewska

Udział wzięli:
Batgirl/ Barbara Gordon - Jolanta Wilk
Batman/ Bruce Wayne - Andrzej Ferenc
Robin/ Dick Grayson - Robert Czebotar
Dr Victor Fries/ Mr. Freeze - Tomasz Marzecki
Dr Gregory Belson - Janusz Bukowski
Komisarz James Gordon - Włodzimierz Bednarski
Dean Arbagast - Ryszard Nawrocki
Koonak - Jonasz Topiłło

oraz:
Anna Apostolakis, Elżbieta Bednarek, Iza Dąbrowska, Mieczysław Morański, Wiesław Machowski, Marek Fronckowiak, Andrzej Gawroński i inni

WAK - Serwis Komiksowy
Spider-Man Online

Punisher - Serwis o Punisherze
The Truth about The X-Files

© Copyright 2003 and 2011 by BatCave. Wszelkie prawa zastrzeżone
Batman is registered trademark of DC Comics, Warner Bros.

Projekt i wykonanie: myspace.com/WebMastaMajk