Czy Denny O’Neil wpadł na pomysł z Arkham Asylum?
Nie

Niektórzy przypuszczają, że to Denny O’Neil który zainspirował się filmem “Asylum” z 1972, wpadł na pomysł z zakładem Arkham. Tak jednak nie było i origin Arkham Asylum jest bardziej zawiły.

Arkham Asylum, wówczas znany jako Arkham Hospital, zadebiutował w “Batman #258” (autorzy: Denny O’Neil, Irv Novick i Dick Giordano), gdy generał John Harris umożliwił Two-Face’owi ucieczkę.

Arkham Asylum to odniesienie do H.P. Lovecrafta, którego wiele historii rozgrywało w fikcyjnym mieście Arkham, w tym „The Thing on the Doorstop” ze stycznia 1937 roku, której akcja miała miejsce w sanatorium w Arkham.

Inspiracja Lovecraftem miała główny wpływ na wprowadzenie Arkham Asylum, ponieważ O’Neil był wielkim fanem tego twórcy (Zapytany o swoje wczesne historie o Batmanie z 1970 roku i o to, jak bardzo się różniły od wcześniejszych wersji Batmana, wyjaśnił: „Jestem pewien, że nie zastanowiliśmy się nad tym przez sekundę. Chciałem po prostu, aby było gotyckie i upiorne. Wpływali na mnie pisarze tacy jak Lovecraft i Poe i nie myślałem o Gotham City”.)

Jednak podczas gdy O’Neil był zdecydowanie fanem Lovecrafta i z pewnością pozwolił, aby wpłynęło to na jego mroczniejszą wersję Batmana w latach 70. W przypadku Arkham Asylum wpływ Lovecrafta był bardziej bezpośredni.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Bryana D. Strouda, z długoletnim scenarzystą i redaktorem DC Jackiem C. Harrisem, ten wyjaśnił, jak do tego doszło:

Stworzyłem Arkham Asylum. Historia wygląda tak: Oczywiście Arkham Asylum nie zostało stworzone przez nikogo w DC, zostało stworzone przez H.P. Lovecrafta. Arkham Asylum to miejsce, do którego trafiają wszyscy szaleńcy, którzy oszaleli od bogów Lovecrafta. Zostali umieszczeni w Arkham Asylum, które w opowiadaniach Lovecrafta znajduje się w Massachusetts. Nie wymyślił tego nikt w DC. Ale pamiętam, kiedy Denny O’Neil przyszedł z wizytą i przemawiał na moim kursie w college’u, byliśmy na kolacji. Na obiad zawsze zabieraliśmy naszych gości. Rozmawiałem więc z Dennym i powiedziałem: „Denny, wiesz, że przestępcy tacy jak Two-Face i Joker nie powinni po prostu siedzieć w więzieniu. To świry. Powinni być w zakładzie dla obłąkanych. I czy jest coś lepszego niż Arkham Asylum z opowiadań Lovecrafta? Uważał, że to świetny pomysł. Więc go użył. W “Batman #258” z września 1974. To pierwsza wzmianka o Arkham Asylum w historii komiksów DC. … Ta historia opowiada o wyprowadzeniu Two-Face’a z Arkham Asylum. Facet, który go uwalnia, to wojskowy John Harris. I to jest pomysł Denny’ego O’Neila na uznanie mojego pomysłu z Arkham. Wydaje mi się, że to Len Wein podchwycił ten pomysł, i później rozszerzył całą historię Arkham. Ale Denny zrobił to pierwszy w tym numerze Batmana i to ja podsunęłam mu na to pomysł. Za każdym razem, gdy widzę Arkham Asylum, wariuję.

W przedmowie do “The Dark Age: Grim, Great & Gimmicky Post-Modern Comics” Harris pisał:

„Pewnego lata zanurzyłem się w mrocznych dziełach H.P. Lovecrafta… To właśnie podczas rozmowy ze scenarzystą Dennym O’Neilem, jeszcze przed ukończeniem studiów, zasugerowałem, aby złoczyńcy Batmana, tacy jak Two-Face i Joker, nigdy nie byli umieszczani w jakimś powszechnym więzieniu; powinni być zamknięci w zakładzie dla obłąkanych”.

Denny O’Neil sam wielokrotnie wspominał o roli Harrisa w tworzeniu Arkham Asylum.

Mamy tu przykład z częstym problem, który mamy w komiksach, gdzie tak naprawdę rzadko pojawia się wzmianka “zainspirowane przez …”. Być może kiedyś Harris otrzyma większe uznanie za swój pomysł.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

za
dni
1
2
6
godzin
0
9
minut
2
2
sekund
4
7
Kalendarium
Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):

Sonda

Najlepsza okładka (Modern Age):