Forum

Już wkrótce
  • "Suicide Squad Isekai" 1x07 na Max - 25 lip 2024,
  • "Nightwing: Rycerz w Bludhaven" (WKDCBiZ) - 31 lip 2024,
  • "Suicide Squad Isekai" 1x08 na Max - 01 sie 2024,
  • "Batman: Caped Crusader" w Prime Video - 01 sie 2024,

Jeśli Metropolis jest miastem snów, to Gotham City jest siedzibą koszmarów. Historia miasta  jest długą i krwawą opowieścią o zbrodni, korupcji i śmierci. Gotham  ma najwyższy wskaźnik zabójstw w Północnej Ameryce. Wycierpiało wiele katastrof naturalnych i sztucznych. Jest domem wielu przestępców i bohaterów.

Geografia
Umieszczone na wyspie, poza North Eastern Seaboard, Gotham leży niedaleko Metropolis (siedziba Supermana), Nowego Jorku i Blüdhaven (siedziba Nightwinga). Jest połączone ze stałym lądem wieloma mostami i tunelami. Robert Kane Memorial Bridge (chyba wszyscy wiedzą, o kogo chodzi – Gamart) na północy, New Trigate Bridge i Vincefinkel Bridge przechodzące przez Rzekę Gotham, na zachodzie, Old Steam Tunnel, Brown Tubes RR, Novick Tunnel i Tubes Peterson RR leżą pod rzeką. W centrum miasta jest rezerwuar, wraz z Parkiem Robinsona i Ogrodami Botanicznymi Wayne’a. Wyspa jest poprzecinana przez Rzekę Fingera (znowu znane nazwisko – Gamart), która wpada do Zatoki Millera (i następne skojarzenie – Gamart). Na północy znajduję się Rzeka Sprang. Niedaleko niej jest Arkham Asylum (Szpital Psychiatryczny Arkham). Dalej na północ jest część oznaczona jako Stare Gotham, który jest miejscem wielu przestępstw, co doprowadziło to miejsce do utraty publicznych praw. Jest to jeden z najbardziej opanowanych przez zbrodnię obszarów miasta.
Na południe od Rzeki Fingera jest młodsza część miasta. Znajduje się w niej Ratusz, Budynek Sądu Najwyższego, Gotham Center, Vauxhall Opera Shell i Indoor Center Concert. W południowej części wyspy znajdują się dwa najbardziej widoczne miejsca z linii horyzontu Gotham: Twierdza Wayne’ów, centrala Wayne Enterprises i Wieża Zegarowa (baza operacyjna Oracle i jej Birds of Prey) należąca do Wayne Enterprises.
Gotham otaczają rozmaite stocznie i doki, m.in. Dixon Docks na zachodniej stronie wyspy. Na innej stronie wyspy jest Port Adams, a na południowej części znajduje się Trigate Yards. Z dala od brzegu na pobliskiej wyspie jest niesławna Blackgate Isle, nazywana po prostu Blackgate (Czarna Brama).
Na lądzie stałym, jest jeszcze kilka interesujących miejsc, m.in. Międzynarodowe Lotnisko imienia Archie’go Goodwina i Gotham Light and Power. Nie można też zapomnieć o Rezydencji Wayne’ów i leżącej pod nią Jaskinią Batmana.

Historia
John Logerquist założył Gotham w 1635 roku. Nazwa przypuszczalnie pochodzi od angielskiej wsi, słynącej z mądrych głupców (dla mnie też jest to dziwne – Gamart). Wtedy, była to tylko mała placówka w niezbadanym “Nowym Świecie”. Jednakże przy udziale, europejskich emigrantów miasto coraz bardziej się rozrastało. W 1700 roku w Środkowej Ameryce kolonie urosły i zaczęły dusić się pod jarzmem Anglii. Powiększanie podatków było jedną z głównych przyczyn rozpoczęcia walk o niepodległość. W 1764 Thomas Jefferson, Jacob Stockman i inni zdecydowali się wykonać mistyczny obrządek zwany “Ceremonią Nietoperza”. W czasie uroczystości, złożyli w ofierze demonowi zwanemu Barbathos dziewicę, ale ceremonia została przerwana i demon stał się duchem Gotham City. Te wydarzenia zapoczątkowały późniejszy obrządek, który utworzył “Żywego Ducha Ameryki”. Dało to moce bohaterom takim jak Minute Man, Brother John i Uncle Sam.
W czasie trwania Wojny o Niepodległość Wielka Brytania zajmowała Gotham przez większą część walk. Jednakże, miasto zwyciężyło dzięki patriocie Dariusowi Wayne’owi, który jest przodkiem Batmana. Po wojnie w zamian za swoje zasługi, został nagrodzony sporym kawałkiem ziemi, na którym stoi obecnie posiadłość Wayne’ów. Darius zaczął budować dwór (chociaż nigdy w nim nie zamieszkał), założył również Park Robinsona. Także Tomahawk, Pustynny partyzant i bohater wojenny, przez krótki czas zamieszkiwał miasto.

W 1800 roku podróżujący Swamp Thing odwiedza wczesne Gotham. Tomahawk spotkał nieśmiertelnego Jasona Blooda (ludzki aspekt demona Etrigana – Gamart), który był wtedy Admirałem w Royal British Navy. Spotkanie to obrzydziło Tomahawkowi życie w mieście i zostawił on Gotham razem ze swoją indiańską kochanką Moon Fawn.

Późniejsza posiadłość Wayne’ów w tym czasie nie należała do rodziny Bruce’a. Dopiero Solomon i Joshua Wayne, wnuki Dariusa, byli zdolni ją odkupić. Potem Joshua dołączył do Underground Railroad (Podziemna Kolej) i używał jaskiń pod posiadłością w celu ratowania zbiegłych niewolników. Został później ciężko ranny i aby zachować Underground Railroad, w sekrecie wszedł do rury ściekowej. Tam zmarł.
Gotham cały czas kontynuowało swoją rozbudowę. Sprawujący funkcję sędziego Solomon Wayne wynajął ekscentrycznego architekta Cyrusa Pickney’ego. Jego przemysłowo-gotycki styl idealnie wkomponował się w wizerunek miasta. Syn Solomona, Alan założył Wayne Enterprises, które stało się jedną z największych firm w Ameryce.
W 1894 w Swamp Slaughter na obrzeżach miasta, bogaty Cyrus Gold został zamordowany. Wrócił później jako potwór Solomon Grundy. W 1920 wprowadzono prohibicję. Wielu przestępców zaczęło sprzedawać nielegalnie alkohol i inne substancje odurzające. Wybuchła brutalna wojna między gangami. Na czele rozruchów i zamieszek stał Guiseppe Bertinelli, inicjator połączenia trzech z pięciu największych przestępczych Rodzin w Gotham. Rozpoczął walki przeciw pozostałym dwóm. Wygrywając, Guiseppe doprowadził do rozwoju korupcji w sferach politycznych i policji.
W 1921 roku Amadeus Arkham założył Elizabeth Arkham Asylum. Co ciekawe, sam twórca został tam później uwięziony.
Pod wpływem Wielkiego Kryzysu w Gotham, jak w całej Ameryce, ogromnie rozwinęła się przestępczość. Korupcja dosięgnęła wszystkich poziomów społecznych – od policjantów do polityków, którzy byli na usługach gangów. Równocześnie Gotham stało się domem dwóch z wczesnych Superbohaterów: Green Lanterna I i Black Canary I. W końcu JSA ( Justice Society of America) stworzyło w Gotham swoją bazę operacyjną (tylko przez krótki czas). Lecz, mimo wielkich starań JSA, miasto pozostało pod kontrolą zorganizowanej zbrodni. Burmistrz został zabity, jako pierwszy w serii morderstw, których wykonawcy szydzili z Green Lanterna I (Alan Scott, ówczesny obrońca Gotham).
Miasto było w rękach przestępców przez większość XX wieku. Po roku 1960 człowiek znany jako Reaper mordował przestępców i terroryzował miasto, potem zniknął w nieznanych okolicznościach.
Pewnej ciemnej nocy, w jednej z uliczek zamordowana została dwójka wybitnych obywateli Gotham: Doktor Thomas Wayne i jego żona Martha. Chociaż ta tragedia wywołała wielki szum w mediach, ich morderca nigdy nie został złapany. Osierocili oni syna Bruce’a, który na ich grobie poprzysiągł pomścić ich śmierć. To niezwykle dramatyczne wydarzenie okazało się dla niego przełomowym.
Morderstwo wkrótce stało się symbolem niepowodzenia systemu sprawiedliwości. Przez następne dekady, korupcja stała się jeszcze gorsza. Narkotyki, prostytucja i łapówkarstwo silnie zwyżkowały. Zorganizowana przestępczość wbiła się w system prawny. Przestępczością rządził w tym czasie Carmine Falcone alias Roman (Rzymianin, znany z Batman: Year One – Gamart). Uczciwy policjant był rzadkością. Wszystko zmieniło się razem z nadejściem dwóch osób: Jamesa Gordona i Bruce’a Wayne’a.
Po latach treningu za granicą Bruce Wayne powrócił. Podczas misji rozpoznawczej wdał się w bójkę i ranny powrócił do posiadłości. Siedział w fotelu wykrwawiając się. Nie wiedział, co zrobić, aby przestępcy poczuli strach. Nagle przez okno wleciał nietoperz. To wydarzenie podsunęło Bruce’owi pomysł na przywdzianie nietoperzowego kostiumu. Niedługo po tym Batman po raz pierwszy ukazał się na ulicach Gotham.
James Gordon przyjechał do Miasta z Chicago razem z ciężarną żoną. Wkrótce zobaczył, że policja była prawie całkowicie zepsuta, od zwykłych policjantów, po komisarza głównego . Został wkrótce wyznaczony do wyśledzenia Batmana. Jednakże, po ujrzeniu bohaterstwa Mrocznego Rycerza, zmienił swoją opinię i zdecydował się z nim pracować.
Obaj, wraz z Harveyem Dentem (przyszły Two-Face), zaczęli krucjatę, w celu oczyszczenia miasta. To oni zaprowadzili porządek w policji i przerwali rządy Rzymianina. W tym czasie pojawiać się zaczęli nowi przestępcy, ludzie umysłowo chorzy. Najgorszym z nich był (i nadal jest) obłąkany klown – zabójca, nazwany przez siebie Jokerem. Prostytutka Selina Kyle, zainspirowana przez Batmana, stała się Catwoman, balansując na linii dzielącej dobro i zło. Gordon i Batman wkrótce stracili swojego sojusznika Harvey’a Denta, gdyż podczas procesu sądowego, podejrzewany przestępca oblał część jego twarzy kwasem. Wydarzenie to zniszczyło psychikę Harvey’a i stał się on przestępcą zwanym Two-Face. Inni bohaterowie tacy jak Robin, Batgirl i Huntress, pomagając Batmanowi, również rozpoczęli krucjaty przeciwko złu. Gotham spotykało wiele katastrof. Jedna z najdotkliwszych miała miejsce wtedy, gdy przestępca zwany Bane, uwolnił mieszkańców Szpitala Psychiatrycznego Arkham. Te wydarzenie było częścią jego strategii mającej na celu zniszczenie Batmana. Bruce robił wraz z Robinem III (Tim Drake) i Azraelem (Jean Paul Valley) wszystko co w jego mocy, aby wsadzić przestępców z powrotem do Arkham. Zmęczony ciągłymi walkami, Batman był niezdolny do obrony podczas walki z Bane. Przeciwnik oszczędził mu życie,lecz trwale go okaleczył, uszkadzając kręgosłup. Bruce’a Wayne’a zastąpił Azrael (jako Batman II).
Jednakże Valley, przez “system” był zmuszany do używania coraz brutalniejszych metod. Jego okrutne zachowanie osiągnęło szczyt gdy zabił seryjnego mordercę Abattoira. Po mistycznym uzdrowieniu, Bruce stanął do walki z Azraelem i wygrywając znowu stał się jedynym Batmanem.
Rok później, mieszkańcy Gotham padli ofiarą wirusa Clench. Plaga uderzyła w miasto i tysiące ludzi umarło. Batman jednak wyśledził źródło plagi, którym okazał się ekoterrorysta Ras Al’Ghul. Mroczny Rycerz pomógł znaleźć serum przeciwko wirusowi.
Po tych wydarzeniach nastąpiła jeszcze większa katastrofa, kiedy trzęsienie ziemi zdewastowało Gotham. Tysiące mieszkańców umarło, a rząd zadeklarował, że Gotham jest “No Man’s Land” (miejsce bez ludzi). Mieszkańcy mogli odejść z miasta bez zbędnych komplikacji. Batman tymczasowo opuścił Gotham. W tym samym czasie Two Face, Scarface, Penguin i inni przejęli kontrole nad miastem. Hunterss zaczęła działać jako Batgirl II.
Mroczny Rycerz wrócił i po tygodniach rozpoznania ujawnił swoją obecność. Widząc, że sam nie uratuje miasta, zaczął współpracę ze swoimi sojusznikami: Robinem III, Azraelem, Nightwingiem i nową Batgirl, Cassandrą Cain. Podczas tego okresu Bane, na życzenie Lexa Luthora, zniszczył akta, gdzie notowane były przestępstwa dokonane m.in. przez Luthora.
Luthorcorp i Wayne Industries zaczęły wtedy odbudowe Gotham (Luthor chciał zagarnąć ziemię należącą do Wayne’a). Jednak rząd odwołał jego proklamację i Gotham wróciło do USA.
Od przebudowy Gotham, obywatele byli podzieleni na O.G.’s (Original Gothamites, mieszkańcy, którzy pozostali w Gotham przez okres “No Man’s Land”) i N.G (powrócili do miasta po NML). Rozwinęły się zorganizowane syndykaty zbrodni, takie jak Rosyjska Mafia czy Cosa Nostra. Al Ra Ghul jeszcze raz usiłował przejąć kontrolę nad Gotham, tym razem używającego mutagenicznych narkotyków, ale jeszcze raz został powstrzymany przez Batmana. Ostatnio Bruce Wayne został wrobiony w morderstwo, ale w końcu oczyszczono go z zarzutów. Musiał też zająć się planami tajemniczej osoby zwanej Hush, lecz i tym razem wyszedł ze starcia obronną ręką. Wojna Batmana ze zbrodnią trwa…
Przyszłość Gotham City jest nieznana, ale jeśli znów wydarzy się jakaś tragedia to miasto może polegać na bohaterstwie swoich obrońców.

WYBRANI WYBITNI MIESZKAŃCY GOTHAM CITY:

Cywile

Mike Akins – komisarz policji
Jeremiah Arkham – szef Arkham Asylum
Jason Blood – okultysta
Slam Bradley – prywatny detektyw
Harvey Bullock – ekspolicjant
Daniel Danforth Dickerson III – ostatni burmistrz Gotham, nie żyje
Vesper Fairchild – reporter radiowy, nie żyje
Lucius Fox – C.E.O. Wayne Enterprises
James Gordon – dawniej komisarz policji, obecnie profesor na Uniwersytecie Gotham
Marion Grange – dawny burmistrz, nie żyje
David Hull – obecny burmistrz
Armand Krol – dawny burmistrz, nie żyje
Alfred Pennyworth – lokaj Bruce’a Wayne, dawniej aktor
Joe Potato – niekompetentny prywatny detektyw
Silver St. Cloud – biznesmen
Leslie Thompkins – doktor, prowadzi klinikę w Side East Gotham
Vicki Vale – reporterka, już nie mieszka w Gotham
Bruce Wayne – biznesmen i filantrop, działa jako Batman
Thomas i Martha Wayne – Rodzice Bruce’a, lekarze i szanowane osoby, nie żyją

Bohaterowie

Azrael II/Jean-Paul Valley – prawdopodobnie nie żyje
Batgirl III/Cassandra Cain – aktywna
Batman/Bruce Wayne – aktywny
Black Canary I/Dinah Drake-Lance – nie żyje
Black Canary II/Dinah Laurel Lance – aktywna
Catwoman/Selina Kyle – aktywna
Green Lantern I/Sentinel/Alan Scott – aktywny
Hitman/Tommy Monaghan – nie żyje
Huntress II/Helena Bertinelli – aktywna
Joe Public – status nieznany
Nightwing/Dick Grayson – dawniej Robin I, obecnie żyje w Blüdhaven
Oracle II/Barbara Gordon – dawniej Batgirl I
Orpheus II/Gavin King – aktywny
Pagan I/Marian Mercer – status nieznany
Ragman III/Rory Regan
Robin II/Jason Todd – nie żyje
Robin III/Tim Drake – nieaktywny (zastępuje go Stephanie Brown/Spoiler/Robin IV)
Spoiler/Robin IV/Stephanie Brown – aktywna
Wildcat II/Ted Grant – aktywny

Przestępcy

Carmine ‘The Roman’ Falcone
The Mad Hatter – aka Jervis Tetch
The Joker
Mister Freeze – aka Victor Fries
The Penguin – aka Oswald Cobblebot
Poison Ivy – aka Pamela Isley, dawniej naukowiec
The Reaper – aka Judson Caspian
Riddler – aka Edward Nigma
Scarface
The Scarecrow – aka Jonathan Crane, dawniej profesor psychologii
Tommy Elliot – aka Hush, dawniej neurochirurg
Two-Face – aka Harvey Dent, dawniej prokurator okręgowy

Autor: Gamart

za
dni
0
7
godzin
2
2
minut
3
0
sekund
1
1


za
dni
7
1
godzin
2
2
minut
3
0
sekund
1
1

Kalendarium

Sonda

Największym błędem była rezygnacja z

Zobacz wyniki