BATMAN #21

Tytuły historii: Secret City, Part 1; Where the Hell Did He Learn to Drive?!
Miesiąc wydania (okładka): Sierpień 2013 (USA)
W sprzedaży od: 12.06.2013 (USA)
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki:Okładki: Greg Capullo, FCO Plascencia; Jock
Kolor: FCO Plascencia; Dave McCaig
Tusz: Danny Miki
Liternictwo: Nick Napolitano; Taylor Esposito
Ilość stron: 40

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Bądźcie świadkami nowego originu Mrocznego Rycerza w The New 52 w BATMAN: ZERO YEAR! Niespodziewane zwroty akcji czekają na każdy rogu, kiedy Bruce Wayne podejmuje ostatnie kroki by wypełnić swoje przeznaczenie! W dodatkowej historii, dowiedz się jak odmienne było Gotham City w tych niebezpiecznych czasach.

“Secret City, Part 1”

Scenariusz: Scott Snyder
Rysunki: Greg Capullo
Kolor: FCO Plascencia
Tusz: Danny Miki
Liternictwo: Nick Napolitano

Gotham City 6 lat temu. Mały chłopak, który właśnie złowił rybę w zalanym tunelu metra, zostaje zaatakowany przez zamaskowanych bandytów. Z niespodziewaną pomocą przychodzi mu jadący motorem Batman, który powrócił do miasta by zmierzyć ze łotrem, który rozpowiadał wszystkim, że Batman nie żyje, a w tym czasie Gotham popadło w ruinę.

5 miesięcy wcześniej. Bruce cały czas próbuje rozprawić się z gangiem Red Hooda. Działając pod przykrywką ma zamiar uratować zakładników, którzy mają zostać zabici. Chociaż droga jest zablokowana, to Wayne wbrew zaleceniom Alfreda decyduje się z użyciem wyrzutni haków przeskoczyć ciężarówką z uwięzionymi zakładnikami. Chociaż lina na długo nie utrzymuje się żurawiu wykorzystywanym do budowy pobliskiego budynku, to tuż przed jej pęknięciem wszystkim udaje się bezpiecznie wylądować w wodzie.

W bunkrze podczas testowania nowego sprzętu Bruce analizuje sposób działanie Red Hooda, którego tożsamości nikt nie zna. Cały czas poświęca tej sprawie i nie ma zamiaru zajmować się teraz swoim powrotem do „żywych”, gdyż o fakcie, że żyje wie tylko Alfred oraz jego wuj Philip Kane, z którym wkrótce ma się spotkać.

Philip zabiera Bruce’a by pokazać mu jak postępuje budowa nowej siedziby Wayne Industries. Informuje go również, że firma doskonale się rozwija m.in. w sektorze zbrojeniowym. Próbuje go nakłonić by został twarzą firmy, bo cały czas nazwisko Wayne wiele znaczy dla mieszkańców Gotham City. Bruce wyjaśnia jednak swojemu wujowi, że nie ma zamiaru zajmować się takimi rzeczami, gdyż nie z tego powodu powrócił Gotham. Philip więc pokazuje siostrzeńcowi gigantyczną monetę stojącą przed budynkiem.

Młody Bruce podbiega do ojca naprawiającego Lincolna. Thomas pyta się syna co ten kocha w Gotham. Wie że jego syn wymknął się po szkole i bez opieki przechadzał się po mieście. W odróżnieniu od szkoły, w której każdy wie kim jest w mieście jest w pełni anonimowy, może być każdym i właśnie, z tego powodu Bruce kocha Gotham. Thomas pokazuje synowi też najnowszy wynalazek autorstwa Luciusa Foxa, kulę z kamerą obracającą się o 360 stopni do tworzenia trójwymiarowych map przestrzeni, którą później młody Bruce wykorzystał do zbadania jaskini znajdującej się nieopodal posiadłości.

W nocy Philip Kane spotyka się ze swoim „strategiem”, którego przyszłość może wzbudzać wątpliwości. Jest nim bowiem Edward Nigma i jego zadaniem jest znalezienie sposobu na rozwiązanie ich problemów, a tym wedle przyszłego Riddlera jest zabicie Bruce’a Wayne’a.

Autor: Q

“Where the Hell Did He Learn to Drive?!”

Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Rafael Albuquerque
Kolor: Dave McCaig
Liternictwo: Taylor Esposito

19-letni Bruce ucieka przed policją pędząc samochodem na ulicach Rio. Miguel, który od kilku tygodniu uczy Wayne’a jak prowadzić, nie obawia się jednak, że policja ich złapie. Nie raz udało mu się uciec, a teraz całą swoja wiedzę przekazał Bruce’owi. Kilaka sztuczek jak wykorzystanie wyrzutni haków do wykonaniu szybkiego skrętu sprawdza się doskonale. Jednak kiedy zbir chce przy pomocy wyrzutni rakiet pozbyć się glin, Bruce nagle skręca i wbija w pobliski budynek i pozostania Don Miquela, który ma na koncie oprócz licznych kradzieży także kilka zabójstw, na pastwę brazylijskich gliniarzy.

Autor: Q

Zaczęło się. Kolejna epicka historia autorstwa Scotta Snydera, który tym razem odkrywa nieznane fakty z życia Bruce’a Wayne’a nim ten został Batmanem. Przed przeczytaniem numeru warto odświeżyć sobie Batman #0, gdzie wprowadzono postać Philipa Kane oraz przedstawiono jak wygląda sytuacja z gangiem Red Hooda.

Wizja Gotham z pierwszych stron nie napala optymizmem. Miasto wydaje się być kompletna ruiną. Tym razem nie zniszczył jej kataklizm, ale gang Red Hooda. Czy pojawienie się Batmana, naprawdę zrobi taką wielką różnicę? W numerze zasygnalizowanych zostaje kilka interesujących kwestii, które sprawiają, że już chce się sięgnąć po następne.

W dodatkowej historii dostajemy odpowiedź na jedno z pytań, które zawsze zadają fani. Jak Bruce nauczył się tak prowadzić? Kiedy twoim nauczycielem jest nieuchwytny złodziej, który zna się na samochodach jak mało kto nie trudno opanować sztukę pościgów oraz wykorzystywania kilku tricków, które pomogą wymknąć się z sytuacji bez wyjścia. Opowieść ma tempo niczym pościg w którym uczestniczy Bruce, a to dopiero początek odpowiedzi na wielu pytań jak Wayne nabył umiejętności, z których słynie Batman.

Początek Zero Year wypadł naprawdę bardzo dobrze zarówno pod względem scenariusza jak i rysunków do obu historii. Pojawienie się Edwarda Nigmy gwarantuje zaś, że i w następnych numerach powinno być interesująco, a przecież duet Snyder-Capullo już udowodnił czytelnikom, że wie co robią.

Ocena: 5,5 nietoperka

Autor: Q

już za:
dni
8
8
godzin
0
8
minut
3
6
sekund
3
6

Kalendarium

Komiksowe Top 5

Galeria

264433525 262513846 ffzrvqsxiagz4d_ bw_3x07_09 bw_3x07_08 bw_3x07_07