killing-joke-endingCzy intencją zakończenia “The Killing Joke” jest to, że Batman zabija Jokera?
Raczej nie

W “The Killing Joke” Alana Moore’a i Briana Bollanda Joker próbuje udowodnić, że “jeden zły dzień” może zniszczyć każdego, nawet kogoś tak szlachetnego jak komisarz Gordon. Jednak nawet po torturach klauna, Jim zachowuje dość siły, by wyraźnie powiedzieć Batmanowi, że ten ma zatrzymać Jokera zgodnie z przepisami.

Dochodzi do konfrontacji Batmana i Jokera, pod koniec której Joker opowiada żart, z którego nawet Batman się śmieje. Jednak pewna niejednoznaczność sprawia, że nie brak osób, które uważają, że na koniec Batman skręca kark złoczyńcy.


Tak Brian Bolland skomentował zakończenie “The Killing Joke” przy okazji wydania wersji z nowymi kolorami:
“Skoro o tym mowa, to czas ujawnić, co naprawdę wydarzyło się pod koniec The Killing Joke: nasi bohaterowie stoją w deszczu i śmieją się z ostatniego żartu, światła policji odbijają się w kałuże brudnej wody, Batman wyciąga rękę i…”

Dyskusja o znaczeniu zakończenia “The Killing Joke” rozgorzała na nowo, kiedy Grant Morrison w rozmowie z Kevinem Smithem stwierdził, że Batman zabija Jokera.

Czy intencją Alana Moore’a było więc zabicie Jokera?

Moore musiał dostać zgodę redaktora naczelnego, Lena Weina, by Joker mógł okaleczyć Barbarę. Pozwolono mu sparaliżować Barbarę, ale czy zgodzono by się na zabicie Jokera?

Całą sprawę wyjaśnia dość szczegółowy scenariusz Alana Moore’a, z którego jasno wynika, że intencją scenarzysty nie było pokazanie śmierci Jokera.

The-Killing-Joke-Script-Page

Źródło: Comics Should Be Good!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Zawsze teoria z zabiciem Jokera wydawała mi się bardzo przekombinowana. Mam natomiast własną:) Killing Joke jest (nie wprost) originem … Batmana. Jeden zły dzień (w wypadku Jokera splot wypadków, w wypadku Bruce’a śmierć rodziców) może doprowadzić do szaleństwa. Uwielbiam Batmana ale bieganie w stroju nietoperza i walka z przestępcami nie należy do rzeczy normalnych:P . Właśnie ostatnia scenka pokazuje to szaleństwo. Batman na chwilę traci nad sobą kontrolę i swoim szaleńczym śmiechem pokazuje co mu w głowie siedzi.

Fucking MorriSon od fucking MorriSa What the fuck ?! z tym zabijaniem !?HA HA HA Raczej pokazuje ,że skoro Gordon nawet go prosił by go aresztował to zapewne znów zamknął GO w Azylu Arkham by właśnie nie stał się taki jak on i by nie dał się zmanipulować i złamać jak próbował urządzić Gordona Joker Skoro nawet Policja się bliża to chyba wykonał zadanie ! Chwile się chłopcy pośmiali obydwa szajbusy /szaleńcy, ale tylko jeden z nich bezwzględnie zabijał i to jest właśnie jego KILLING, a żart żarcikiem Wiadomo w końcu to żartowniś JOKEr I tak dalej się gonili, szukali jeden bez drugiego przecież istnieć nie może bo jeden drugiego uzupełnia i na tym też polega żart ! 😆

Zobaczcie profil Afflecka na facebooku, jest tam filmik z filmowym Deathstroke’iem!

Kalendarium
Sonda

Najlepszy tom "Knightfall"?

Zobacz wyniki