Tytuł odcinka: “SELINA KYLE”
Data premiery: 29 września 2014 (USA) | 15 października 2014 (Polska)
Reżyseria: Danny Cannon
Scenariusz: Bruno Heller
Oglądalność: 7,45 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.8)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Detektywi Gordon i Bullock prowadzą śledztwo w sprawie grupy handlującej dziećmi, żerującej na dzieciach z ulic Gotham, w tym Selinie Kyle (Camren Bicondova). Tymczasem, Pingwin (Robin Lord Taylor) pojawia się na wsi i zaczyna sobie torować drogę z powrotem do Gotham, pozostawiając za sobą szlak z ofiar.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Carol Kane
Frank Whaley
Lili Taylor
Richard Kind
Drew Powell
Kyle Massey
Wayne Duvall
Joe Starr
Joseph Latimore
Michaelangelo Milano
Ephraim Birney
Taylor Colwell
David Pendleton
Odiseas Georgiadis
Garry Pastore
Andy Striph
Nick Rehberger
Hamilton Clancy
Charlie Sausa
Don Hewitt
Angel Rosa
Melody Butiu
Jasson Finney
Aidan Fiske
Gertrud Kapelput
Doug
Patti
burmistrz Aubrey James
Butch Gilzean
Macky
Morry Quillan
Arbogast
detektyw
Lazlo
Zeb
Smoke
Shad
dzieciak z ulicy #1
gangster
przerażony chłopiec #1
przerażony chłopiec #2
mechanik
Ince
duży zbir
detektyw
pracownica socjalna
Stevedore
płaczący chłopak

W Gotham City dochodzi do serii uprowadzeń bezdomnych, przez jakby się wydawało miłą parę, Douga i Patti, którzy chcą tylko im pomóc. Podczas jednej akcji nie wszystko układa się zgodnie z planem. Bezdomny weteran wojenny zostaje zabity, a jednemu z dzieciaków udaje się uciec. Świadkiem wydarzeń jest zaś Selina Kyle znana jako Cat.

Sprawą zabójstwa zajmują się detektywi Gordon i Bullock, którzy szybko po zeznaniach chłopaka, ustalają, że cała sprawa łączy się z uprowadzeniami dzieciaków. W tym wypadku celem nie są tylko ładne dziewczynki, co komplikuje śledztwo. Badania przeprowadzone przez Edwarda naprowadzają detektywów na ślad pewnej substancji, ATP, która była stosowana w Azylu Arkham, nim go zamknięto 15 lat temu. Teraz przyszłość zakładu nie jest jasna, gdyż wcześniej Fundacja Wayne’ów planowała ponownie go otworzyć.

Allen i Montoya zaniepokojeni zniknięciem Oswalda odwiedzają jego matkę Gertrud Kapelput, ta jednak nie wie gdzie jest jej syn.

Fish Mooney musi sobie poradzić z konsekwencjami swoich ostatnich decyzji. Oswald zdążył wiele powiedzieć Falone’emu i teraz ten zamierza baczniej przyglądać się swoim przyjaciołom, w tym Fish, która będzie musiała wykazać się cierpliwością, by móc zająć miejsce starego mafiozo.

Cały czas sprawą porwanych bezdomnych dzieci nikt się nie interesuje. Wszystko się zmienia gdy Barbara po wysłuchaniu Jima zawiadamia anonimowo o wszystkim prasę. Burmistrz od razu domaga się działań. Gordon i Bullock podczas przeszukiwania jednej z firm handlującej ATP, ratują kilkoro dzieci. Po tym sukcesie Aubrey James postanawia wprowadzić w życie kolejny plan. Chociaż porywacze są cały czas na wolności, to policja zbiera wszystkie bezdomne dzieciaki z ulic miasta. Te ładne i zdrowe trafić mają do rodzin zastępczych, a pozostałe do ośrodka resocjalizacyjnego.

Jim: Trust you? On women?
Harvey: Damn right. All varieties. From hausfraus to movie stars. I love 'em all. Now, you? Let me guess. High school sweetheart. Then a bunch of hos overseas only made you sad. And then there’s Barbara.
Jim: Pretty much.
Harvey: You, my friend, are a monkey riding a racehorse.

Gertrud Kapelput: Who are you again?
Crispus: Uh, detectives with Major Crimes Unit, ma’am.
Gertrud Kapelput: Oh, GCPD.
Crispus: Like that.
Renee: But honest.

Jeden z autobusów z dzieciakami zostaje porwany przez porywaczy. Chociaż Selina od razu rozpoznaje napastników to nie ma okazji uciec.

Korzystając ze swoich specyficznych metod przesłuchania Bullock zmusza zatrzymanego do przypomnienia sobie wszystkiego co wie na temat porywaczy. Dzięki temu policja dowiaduje się o charakterystycznym logo z furgonetki porywaczy, co doprowadza ich do Trident International Shipping.

W porcie Doug i Patti zamykają dzieciaki do kontenerów i szykują je do wysyłki swojemu zleceniodawcy Dollmakerowi. Cat udaje się jednak niepostrzeżenie wymknąć z autobusu, a kiedy trzeba potrafi też wydłubać przeciwnikowi oczy. Jednak z opresji ratuje ją dopiero interwencja Jima Gordona.Po upuszczeniu Gotham City, Oswald próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji. Niestety nawet kiedy udaje mu się dokonać porwania, to i tak nie oznacza to, że matka uprowadzonego chłopaka weźmie jego żądania za poważne i zapłaci okup.

Oprócz policyjnej roboty Jim na prośbę Alfreda odwiedza Bruce’a Wayne’a, który coraz częściej próbuje wystawiać się na różnego rodzaju próby by pokonać strach. Po ostatnich wydarzeniach młody panicz chce też w jakiś sposób pomóc mieszkającym na ulicach Gotham dzieciakom. Detektyw zyskuje jednak cenny ślad w sprawie morderstwa rodziców Wayne’a, kiedy Selina wyznaje mu, że dokładnie widziała sprawcę tej zbrodni.

Autor: Q

Po odcinku zatytułowanym “Selina Kyle” można oczekiwać, że dowiemy się czegoś więcej na temat przyszłej Catwoman. Otrzymujemy trochę informacji, o tym że najlepiej atakować oczy, oraz, że prawdopodobnie gdzieś tam żyje jej matka. Nic poza tym. Cat tak jak w pierwszym odcinku znowu jest świadkiem przestępstwa. Tym razem porwania dzieciaków. Mam nadzieje, że nie stanie się to pewnym schematem. Trzeba jednak przyznać, że młoda bohaterka potrafi sobie radzić nie tylko na ulicach Gotham, w razie potrzeby potrafi podporządkować sobie policjantów. Z Cat po prostu nie warto zadzierać. Rozczarowuje wizja dwójki porywaczy. Ich postacie są zbyt groteskowe i nie do końca pasują do mrocznego Gotham. Szkoda, że nie otrzymaliśmy informacji na temat Dollmakera oraz o celu dla którego porywane są różne dzieci. Nie wiadomo, czy wspomnienie o złoczyńcy, którego jedną z wersji mogliśmy ostatnio oglądać w serial “Arrow”, jest zapowiedzią jego większej roli w przyszłości, czy też tylko smaczkiem dla fanów Batmana.Najciekawsza postać, czyli Oswald Cobblepot tym razem jest na drugim planie i poza Gotham. Jednak nawet w tych krótkich momentach kiedy się pojawia od razu przykuwa uwagę widzów. Łatwo co prawda go wyprowadzić z równowagi, ale niewątpliwie potrafi o siebie zadbać, chociaż nie wszystko idzie zgodnie z jego planem. Poznajemy również matkę Oswalda, Gertrude, która jest nie mniej interesującą postacią niż jej syn.

O ile po pierwszym odcinku do końca nie było pewności w jaką stronę zmierza serial, to drugi już bardziej zaznacza styl produkcji. I niestety nie do końca on mnie do siebie przekonuje. Policyjnego śledztwa jest jak na lekarstwo. I mam nieodparte wrażenie, że schematyczność, w znacznej mierze towarzyszyć będzie serialowi. Ktoś zginie, i oczywiście będzie to miało miejsce na terenie Mooney, od której detektywi dostaną cenny trop, który ostatecznie doprowadzi ich do zamknięcia sprawy. Tak to wygląda po dwóch odcinkach. Być może pojawienie się postaci Sala Maroniego coś namiesza w przestępczym światku Gotham. Na razie jednak na każdym kroku zbyt łopatologicznie wspomina się jaka to panuje korupcja, a wielcy gangsterzy w gruncie rzeczy nie prowadzą żadnych przestępczych operacji, a przynajmniej nic takiego nie widzimy.

Serial cały czas ma wiele zgrzytów, ale nie brakuje też pozytywnych momentów zwłaszcza w przypadku wątków rozgrywających się w tle głównej historii. Postacie jak wspomniany wcześniej Oswald i Selina mają potencjał. W ciekawą stronę rozwija się również wątek Bruce’a i jego przyjaźni z Jimem, który ma znacznie lepszy kontakt z chłopcem niż Alfred.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

WARTO WIEDZIEĆ:

  • Selina Kyle nosi ze sobą wisiorek ze zdjęciem matki.
  • Po raz pierwszy wspomina się o Salu Maronim oraz zakładzie Arkham.
  • Thomas Wayne zostawił wyraźne instrukcje Alfredowi jak ma zostać wychowany Bruce. Jedna z zasad brzmi – “żadnych psychiatrów”.

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W ujęciu pokazującym panoramę Gotham przed sceną, w której Jim Gordon sprawdza miejsce zbrodni weterana, widać, że samochody na ulicy poruszają w kierunku odwrotnym niż powinny.
  • Selina prosi, aby zwracano się do niej per Cat. Tak też nazywano ją, gdy pierwszy raz pojawiła się w komiksie „Batman #1”. Dopiero później zyskała swój słynny pseudonim Catwoman.
  • Po raz pierwszy wspomniany jest zakład Arkham, który jest nieczynny od 15 lat. Za ponowne otwarcie miała odpowiadać fundacja Wayne’ów.
  • Falcone wspomina o swojej rodzinie oraz Wayne’ach jako podporze dla Gotham. W komiksach, oba rody spotkały się, gdy Thomas Wayne uratował życie młodemu Carmine’owi, którego postrzelił Luigi, ojciec Sala Maroniego. Świadkiem operacji w posiadłości był też młody Bruce.
  • Barbara wykonuje telefon do Gotham Gazette. Gazeta wielokrotnie pojawiała się w komiksach wraz z ich pracownikami, jak np. Vicki Vale. Wśród osób, które pracowały nad tytułem był też Perry White, redaktor naczelny The Daily Planet.
  • Podczas sceny pokazującej miasto Gotham, jeden z budynków posiada logotyp w postaci zielonego „Q”. Jest to znak charakterystyczny dla Queen Industries, firmy rodzinnej Olivera Queena znanego też jako Green Arrow. Producent serialu, Danny Cannon, w jednym z wywiadów zdradził, że nie było to planowane nawiązanie, a kiedy się spostrzegli, że neon może kojarzyć się z firmą Queena było już za późno na zmiany.
  • W odcinku wspomniany jest po raz pierwszy Dollmaker. W komiksach zadebiutował jako przeciwnik Batmana w 2011 roku w „Detective Comics #1” z New 52, gdzie wycinał skórę swoim ofiarom. Przestępca pojawił się też wcześniej w serialu „Arrow”.


Kalendarium

Forum