Tytuł odcinka: “THE BALLOONMAN”
Data premiery: 6 października 2014 (USA) | 22 października 2014 (Polska)
Reżyseria: Dermott Downs
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 6,36 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 2.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Detektywi Gordon i Bullock tropią samozwańczego obrońcę, który zabija skorumpowanych mieszkańców Gotham przyczepiając ich do balonów pogodowych. W międzyczasie, Oswald Cobblepot powraca do Gotham i dostaje nową pracę blisko wpływowej osoby w światku przestępczym.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Jada Pinkett Smith
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Zabryna Guevara
Cory Michael Smith
Victoria Cartagena
Andrew Stewart Jones
John Doman
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Fish Mooney
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
kapitan Sarah Essen
Edward Nygma/przyszły Riddler
Renee Montoya
Crispus Allen
Carmine Falcone
Dan Bakkedahl
James Colby
David Zayas
Jack Koenig
Clark Middleton
Michelangelo Milano
Krista Braun
James Georgiades
Jonesy
Pierre Gonzalez
Mario D'Leon
Robert J Chang
Rose Sias
Ethel Fishe
Brandon Morris
Mayank Saxena
Harri Molese
Horace V. Rogers
Kenneth De Abrew
Davis Lamond
porucznik Bill Cranston
Maroni
Arnold Danzer
Jimmy Gerrick
Lazlo
reporterka TV
menadżer restauracji
Smikers
pomywacz
zbir Mooney
diler narkotyków
dziewczyna Smikera
babcia
zbir
technik
kobieta #1
mężczyzna #1
mężczyzna #2

Po tym jak Ronald Danzer, który oszukał miliony inwersorów został zwolniony za kaucję, ktoś postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Tajemniczy mężczyzna przyczepia oszusta do balonu metrologiczne skazując go na pewną śmierć.

Sprawa trafia w ręce detektywów Bullocka i Gordona, który po rozmowie z Seliną Kylę zyskał pewność, że ta rzeczywiście była świadkiem zabójstwa Wayne’ów, ale niestety nie docenił młodej bohaterki i nim zdążył ją zapytać jak wyglądał napastnik, ta mu się wymknęła. Na tym nie kończą się problemy Jima, gdyż do Allena i Montoyi doszły informacje, że ten zabił ich kapusia, Cobblepota.

Tymczasem Oswald Cobblepot nie mógł długo wytrzymać poza Gotham City. W mieście okazji, szybko zdobywa pracę w restauracji mafijnego bossa Sala Maroniego i podając się za Włocha, kochającego swoją matkę, szybko zdobywa jego przychylność.

Jim: No body? We calling this a murder?
Harvey: Call it a public service. Danzer was a bum. He got what he deserved. I’m gonna go get a Danish. That’s what I deserve.

Cranston: Yeah, Bullock tells me you’re a real Boy Scout. Don’t think we should be roughing up the skuls?
Jim: Well, they do have their rights.
Cranston: I’m gonna have to remember that. Maybe I’ll get that tattooed on my ass.

Wśród funkcjonariuszy policji nie brakuje czarnych owiec takich jak porucznik Bill Cranston. To właśnie on zostaje drugą ofiarą Balloonmana. Wtedy również policja postanawia bardziej zaangażować się w złapanie sprawcy. Dzięki zgłoszeniu od właściciela fabryki produkującej balony meteorologiczne detektywi wpadają na ślad Carla Smickersa. Wykorzystując swoje kontakty Bullockowi udaje się namierzyć podejrzanego, ale szybko okazuje się, że mimo że to on ukradł balony, to nie jest Balloonmanem.

W międzyczasie Fish Mooney postanawia odegrać się na Falcone za to, że ten wcześniej pobił jej ulubieńca Lazlo, który po tym incydencie stał się nie do zniesienia. Zleca więc jednemu ze swoich ludzi napad na Natalię, kochankę Carmine’a.Kolejną ofiarą Balloonmana pada kardynał Quinn, ale wraz z powrotem na ziemię ciała Cranstona policja zdobywa cenny trop w postaci kartki z podpisem Gordona. Jim domyśla się, że za wszystkim stoi pracownik socjalny Davis Lamond oraz, że ten wykorzystuje do swoich operacji stary budynek ośrodka opieki społecznej. Na miejscu Harvey daje się zaskoczyć Balloonmanowi, ale ostatecznie to mu udaje się podpiąć Lamonda do ostatniego balonu meteorologicznego. Gordon nie ma zamiaru dopuścić do śmierci mordercy i próbuje go zatrzymać na ziemi, a kiedy to nie wystarcza każe Harveyowi przestrzelić balon.

Wszechobecna korupcja w Gotham skłoniła Lamonda do podjęcia radykalnych środków i uważa on, że wkrótce pojawią się kolejni samozwańczy obrońcy miasta, bo Gotham ich potrzebuje.

Po powrocie do domu do czekającej na niego Barbary Jimowi niespodziewaną wizytę składa Oswald Cobblepot.

Autor: Q

Trzeci odcinek “Gotham” to zmiana na stanowisko scenarzysty i wyraźnie czuć, to w opowiadanej historii. W Gotham City zaczyna działać samozwańczy strażnik. Jednak swoimi metodami nie różni się od zwykłych przestępców. Motyw by zabijać przy użyciu balonów meteorologicznych jest zbyt komiksowy, takie coś przeszłoby, gdybyśmy mieli tu do czynienia z np. Jokerem. Całości też nie ratuje słabe CGI w scenach z balonem. Na szczęście na tym największe wady się kończą.

Tak jak wcześniej doskonale sprawdza się postać Seliny Kyle. Tym razem mała bohaterka pogrywa sobie z Gordonem. Jak na razie jest to chyba najbardziej sprytna postać, ze wszystkich bohaterów serialu. Oswald Cobblepot tak jak przyzwyczaił nas do tego nie przebiera w środkach by wdrapać się na sam szczyt, a zaczyna od samego dołu i jeszcze nie raz pewnie nas zaskoczy, tak jak to robi na końcu odcinka.Prowadząc śledztwo w sprawia Balloonmana detektywi Gordon i Bullock wreszcie dostają okazję by się wykazać. Cyniczny Harvey dostosowujący się do sytuacji w zależności od potrzeb zna Gotham od podszewki i wie gdzie zdobyć cenne informacje. Może momentami jest to pokazane w zbyt teledyskowym stylu, ale przynajmniej już wiemy, że źródłem informacji nie jest tylko Fish Mooney.

Najważniejsi szefowie przestępczego światka Gotham, czyli Falcone, Maroni i Mooney cały czas nie pokazują nam pełni swoich wpływów. Nawet ich wewnętrzne porachunki ograniczają się tylko do wydania kilku rozkazów. Brakuje mi tu ich ważniejszego udziału, który mógłby sprowokować policję do działań przeciwko nim. Oczywiście przeciwko mafii walczy MCU, z Montoyą i Allenem, ale oglądając ich cały czas mam wrażenie, że pracują dla wydziału wewnętrznego i tak naprawdę nie robią nic by walczyć z przestępczością. Niestety mimo trzeciego odcinka ta para cały prezentuje mizerny poziom i nawet wspólna przyszłości Barbary i Montoyi nie jest wstanie pomóc temu wątkowi.

Jak do tej pory “The Ballonman” to najlepszy odcinek “Gotham”. Wszystko jest tu w miarę wyważone. Mamy ciekawe wątki oraz poruszony problem czy miastu potrzebny jest obrońca. Mimo braku szaleńców miastu potrzeba bohaterów, a młody Bruce Wayne już zdaje sobie sprawę jakim kodeksem powinien się kierować samozwańczy strażnik.

Ocena: 4 nietoperki

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymieniony w obsadzie, nie pojawia się Corey Michael Smith.
  • Podczas pierwszego zabójstwa Balloonman nałożoną ma plastikową maskę świni i tym samym przypomina Professora Pyga. Natomiast, kiedy atakuje porucznika Cranstona, to wtedy przypomina Cienia, nosi kapelusz a twarz zakrytą ma szalem. Co ciekawe Shadow często posługuje się nazwiskiem Lamont Cranston. Przypadkiem nie jest więc, że Lamond w przebraniu Cienia zabija Cranstona.
  • Relacje Montoyi z Barbarą przypominają komiksowe relacje policjantki z Kathy “Batwoman” Kane.
  • Jak się okazuje, Renee Montoya jest homoseksualna oraz przechodziła przez problemy związane z alkoholem, tak samo jak jej komiksowy odpowiednik.
  • Wypowiedź starszej kobiety w telewizji: “My landlord next…”, to bezpośredni cytat z “The Dark Knight Returns”.


Kalendarium

Forum