BATMAN #52

Tytuł historii: The List
Miesiąc wydania (okładka): Lipiec 2016 (USA)
W sprzedaży od: 11.05.2015 (USA)
Scenariusz: James Tynion IV
Rysunki: Riley Rossmo
Okładki: Greg Capullo, Danny Miki, FCO Plascencia; Rafael Albuquerque
Kolor: Ivan Plascencia, Jordan Boyd
Tusz: Riley Rossmo, Brian Level
Liternictwo: Steve Wands
Ilość stron: 32

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Echa z przeszłości Batmana wpływają na przyszłość Gotham City…

Wayne Manor. Dwa tygodnie po zabójstwie Thomasa i Marthy Wayne’ów.
Doktor Thompkins odwiedza Alfreda, który musiał zwolnić całą służbę, gdyż kradli pamiątki by sprzedać je na czarnym rynku. Leslie bardziej niepokoi stan Bruce’a. W ramach terapii młody panicz ma spisać listę rzeczy do zrobienia, by móc żyć dalej.

Góry Hida, Japonia. Lata później.
Bruce pobiera nauki sztuk walki i cały czas towarzyszy mu lista spisana wiele lat temu.

Gotham City. Obecnie.
Podczas deszczowej nocy Batman próbuje powstrzymać zuchwałego rabusia bankowego, który korzysta ze specjalnej technologii umożliwiającej m.in. przechodzenie przez ściany. Nie udaje mu się, a co gorsza złodziej znika wraz ze skrzynką depozytową Bruce’a Wayne’a.

Alberta, Kanada. Wcześniej.
Kolejny epizod z treningu Bruce’a i też teraz towarzyszy mu notatnik ze spisaną listą.

Jugosławia. Wcześniej.
Wayne wyskakuje z samolotu mając tylko strój do szybowania, w ręku trzyma swój notatnik.

Obecnie.
Batman stosuje się do kilku reguł spisanych wiele lat temu, i dopada złodzieja. Nie ma opcji by ten mu się wymknął, bo w tym przypadku to sprawa osobista.

Wayne Manor. Wiele lat wcześniej.
Bruce jest wściekły, kiedy okazuje się, że Alfred dopisał jeden punkt do jego listy

Obecnie.
Pokonany przeciwnik wyznaje Batmanowi, że nie ma zamiaru tak łatwo zrezygnować z największego sekretu Bruce’a Wayne’a, kiedy więc bohater pozwala mu otworzyć skrzynkę depozytową, jest bardzo zaskoczony, gdy okazuje się, że w środku jest tylko stary notatnik.

Po powrocie do jaskini Bruce pokazuje Alfredowi swój notatnik, wraz z wpisem nr 52. czyli tym dokonanym przez wiernego lokaja, mówiącym by pamiętał, że jego rodzicie zawsze będą z niego dumni. I właśnie tej dewizy trzyma się Bruce, każdej nocy, kiedy strzeże bezpieczeństwa swojego miasta.

Autor: Q

Przed kolejnymi zmianami w uniwersum DC oraz m.in. resetem numeracji serii “Batman” otrzymujemy emocjonalną historię odkrywającą przeszłość Batmana, a raczej jedną z jego motywacji.

Tytułowa lista pomogła Bruce’owi zostać bohaterem jakiego znamy, ale nie mniej istotny okazał się punkt dopisany przez Alfreda. Otrzymujemy więc nieskomplikowaną historię zgłębiającą przeszłość Wayne’e. Nie ważny jest tu kolorowy złoczyńca, ale postać człowieka, który kryje się pod maską nietoperza. Skupienia się na postaci głównego bohatera to zawsze plus i mimo to nie zabrakło miejsca na odrobinę akcji. Szkoda tylko, że warstwa graficzna zawodzi, bo momentami wyraźnie odczuwa się brak głębi zwłaszcza na twarzach bohater, ale mimo to Batman w deszczowej aurze w klasycznej pozie prezentuje się nie najgorzej.

“Batman #52” nie jest specjalnie odkrywczy, ale to całkiem przyzwoity numer, który dobrze wpasowuje się w koniec pewnego etapu.

Ocena: 4,5 nietoperka

Autor: Q

już za:
dni
1
6
1
godzin
1
5
minut
1
7
sekund
4
9

Kalendarium

Galeria

e_td8uxuubab-ow e_td8upvkaeo97p 242397049 e_mypzhucaaatq dcfandome_catwoman_zoe titans3x09_06