Christopher NolanChristopher Nolan zaprezentował ostatnio w IFC Center w Nowym Jorku swój pierwszy film “The Following”. Nie zabrakło również dyskusji na temat trylogii o Batmanie podczas, której reżyser opowiedział m.in. o tonacji filmów i podejścia do realistycznego świata oraz o zakończeniu “The Dark Knight Rises”.

O zakończeniu “The Dark Knight Rises”:
Dla mnie “The Dark Knight Rises” jest kompletnym zakończeniem historii Batmana, którą chciałem opowiedzieć, a otwarte zakończenie filmu to po prostu bardzo ważna idea, którą chcieliśmy umieścić, chodzi o to, że Batman to symbol. Każdy może nim być i to było dla nas bardzo ważne. Nie każdy fan Batmana musi się zgadzać z tą interpretacją i filozofią postaci, ale dla mnie był to powrót do wspólnej sceny Bruce’a Wayne’a z Alfredem w prywatnym odrzutowcu w “Batman Begins”, gdyż jako jedyny sposób by wiarygodnie przedstawić faceta stającego się Batmanem, według mnie było stworzenie symbolu, on widział siebie jako katalizator zmian i dlatego był to tymczasowy proces, może pięcioletni plan, który zachęciłby do symbolicznej walki dobrych ludzi o odzyskanie Gotham. Dla mnie, żeby ta misja osiągnęła sukces, wszystko musiało się zakończyć, więc te zakończenie jest dla mnie, jak mówiłem otwarte zakończenie jest po to by pokazać ideę Batmana, który był czymś więcej niż tylko człowiekiem. Był symbolem, a symbol żyje wiecznie.

O tonacji i realistycznym podejściu:
Termin “realizm” jest często mylący i używany jako pewne uproszczenie. Przypuszczam, że słowo “identyfikować”, to jest określenie z którego korzystam. Chciałem świata realistycznie przedstawionego, w którym nawet dziwaczne wydarzenia mogą mieć miejsce i w którym taka niezwykła postać może chodzić po ulicach, ulice miały być tak samo ważne i istotne jak w innych filmach akcji. Musiały więc być przedstawione w taki sposób, żeby można było się z nimi identyfikować…

Pełny wywiad z Nolanem można przeczytać na stronach Film Comment.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

już za:
dni
4
0
7
godzin
1
1
minut
5
4
sekund
2
7
Kalendarium
Galeria
esdiv23wmaif8uk er8gzwjxuaqtxrf bw_s2x02_008 bw_s2x02_007 bw_s2x02_006 bw_s2x02_005