Forum
Już wkrótce
 • “Batman Kontra Wojownicze Żółwie Ninja” - 18 Wrz 2019,
 • “Lego DC: Batman – Grunt to rodzinka” - 18 Wrz 2019,
 • "Mroczny rycerz" w TVN7 - 21 Wrz 2019, 16:50
 • Pennyworth 1x09 - 22 Wrz 2019,

Joker w "The Dark Knight"Magazyn Empire opublikował listę 301 najlepszych filmów wszech czasów, która powstała na podstawie wyników głosowania czytelników. W takim zestawieniu nie zabrakło filmów o Batmanie. “Batman” Tima Burtona sklasyfikowany został na 288. miejscu, 138. miejsce zajął “Batman Begins”. Kończący trylogię Nolana “The Dark Knight Rises” 72. miejsce, a na najniższym stopniu podium znalazł się “The Dark Knight”.

288. BATMAN 1989
USP: Tim Burton zabił camp i wzmocnił gotyk dla swojego oryginalnego, poważnego podejścia do Mrocznego Rycerza.
MVP: “Never rub another man’s rhubarb.” Jack Nicholson jako Joker, czyli maksymalny dowcip i werwa.
OMG: “Who are you””I’m Batman.”

138. BATMAN BEGINS 2005
USP: Film wniósł zupełnie nowe podejście do kina superbohaterskiego, analizując origin z dbałością o realistyczne szczegóły.
MVP: Bale, za pokazanie, że Bruce Wayne to nie jedna rola, ani dwie, lecz trzy: sieroty, playboya i nietoperza.
OMG: Bruce zwycięża strach w jaskini Batmana.

72. THE DARK KNIGHT RISES 2012
USP: Nolan triumfalnie kończy swoją trylogię o Batmanie z wielkim rykiem.
MVP: Operator Wally Pfister nadal tworzy niepowtarzalną estetykę Mrocznego Rycerza.
OMG: Jedenaście tysięcy statystów świadkami ataku na Gotham Stadium.

3. THE DARK KNIGHT 2008
USP: Mija sześć lat, a wasza miłość do “Mrocznego Rycerza” Christophera Nolana wzrasta. To może być najwyżej sklasyfikowanych “superbohaterski” film na tej liście, ale to geniusz Nolana i odważna koncepcja jego brata o tym zadecydowały, jak opisywał to ówcześnie reżyser w rozmowie z Empire “wielka kryminalna opowieść, w stylu filmów Michaela Manna, jak ‘Gorączka’… ale z pojawiającym się od czasu do czasu psychotycznym klaunem!”. ‘Batman Begins’ podszedł do świata Bruce’a Wayne’a na poważnie, ale ciągle czuć było fantastykę, zwłaszcza podczas końcowego aktu. Tutaj Nolan ostatecznie i trwale ugruntowuje komiksowy gatunek jako coś co naprawdę wydaje się realne i emocjonujące.

MVP: Heath Ledger, bez żadnych wątpliwości. Ktoś się nie zgadza? Od momentu szokująco-zabawnej “magicznej sztuczki” ze znikającym ołówkiem osiągnął coś pozornie niemożliwego: przebił Jokera Jacka Nicholsona.

OMG: Wspaniała scena wykonującej salto ciężarówki nakręcona na ulicach Chicago bez wykorzystania CGI. Wygląda to jak najwspanialszy wyczyn kaskaderski Bonda, z którym James Bond nie miał nic wspólnego.

Pełną listę znajdziecie pod tym adresem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

3 odpowiedzi na „“Batmany” wśród 301 najlepszych filmów w historii wg czytelników Empire

 • MorriS pisze:

  Wiadomo Batman rządzi światem a wkrótce może do tej listy wpisze się BATMAN v SUPERMAN :DAWN OF JUSTICE Gool Luck HA HA HA !!! 😀

  • orion pisze:

   Może przynajmniej Batman v Superman będzie miał lepszej jakości dialogi, bo Nolanowie to jednak mierni scenarzyści. Nolan nakręcił dotychczas “ładnie i dobrze opakowane, puste pudełka” :))

   Widać jego taktyka się sprawdza skoro takie rzeczy trafiają na listy najlepszych filmów w historii. “Incepcja” przed “Blade Runnerem” czy nawet “Matrixem” to ‘plucie w twarz’ o wile lepszym twórcom, którym Nolan najpewniej nigdy nie dorówna.

   • F pisze:

    “The Dark Knight” wyprzedza “Siódmą pieczęć” Ingmara Bergmana, “400 batów” François Truffauta, “Obywatela Kane’a” Orsona Wellesa, “Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy, “Sokoła maltańskiego” Johna Hustona czy “Psychozę” Alfreda Hitchcocka, więc ta lista jest o kant dupy otłuc, a przypadki “Matrix” i “Blade Runnera” naprawdę nie należą do najbardziej rażących (spuśćmy zasłonę milczenia nad uznaniem “Prometeusza” godnym listy 301 najlepszych filmów w historii, przy pominięciu takiego “Pancernika Potiomkina” Sergieja Eisensteina).

    Ale do Twojej wypowiedzi też się przyczepię: nawet zakładając, że dialogi w trylogii Nolana są słabe (a nie są – pasują do konwencji i postaci, czasem wpadając patos, ale ten znów jest elementem konwencji), nie oznacza to, że ktoś jest złym scenarzystą, bo zasadniczą rolą scenarzysty jest opisanie pewnego konfliktu, rozpisanie go na zajmującą fabułę, przedstawienie ciekawych sylwetek postaci etc. Tu się to wszystko udało, czego efektem są bardzo wysokie oceny “Batmanów” Nolana u krytyków filmowych. Znacznie wyższe niż np. filmy Burtona (które słabości nadrabiają specyficznym nastrojem i przerysowaniem świata przedstawionego).

Premiera filmu "Joker" za
dni
1
6
godzin
1
3
minut
0
8
sekund
1
0
Kalendarium
Sonda

Wrażenia po ostatecznym zwiastunie “Jokera”

 • Jest extra! (48%, Głosów: 46)
 • Dobry, chcę więcej (25%, Głosów: 24)
 • Cały czas mam wątpliwości (12%, Głosów: 11)
 • Nic dobrego z tego nie będzie (8%, Głosów: 8)
 • Niezły, ale czegoś brakuje (6%, Głosów: 6)

Głosujących: 95

Galeria
titans-season-2-ep-03-16 titans-season-2-ep-03-15 titans-season-2-ep-03-14 titans-season-2-ep-03-13 titans-season-2-ep-03-12 titans-season-2-ep-03-11
Komiksowe Top 5