Forum
Już wkrótce
  • Batman – Wojna Żartów z Zagadkami, tom 4 - 21 Lis 2018,
  • Punkt Krytyczny (WKKDC) - 28 Lis 2018,
  • "Młodzi Tytani Akcja! Film" - 28 Lis 2018,
  • "Młodzi Tytani: Akcja. Back to School" - 28 Lis 2018,

"W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości"Czy postacie Tali al Ghul i Ra’s al Ghula oparte są bohaterach “W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”?
Raczej nie

Nie brakuje różnych powiązań łączących postacie Batmana i Jamesa Bonda. Pewnych podobieństw można dopatrzyć się też pomiędzy postaciami Tali al Ghul i Ra’s al Ghula a Teresą “Tracy” Draco i Marc-Ange Draco z “W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”?

W pierwszej historii z Ra’sem mamy bowiem kryjówkę w górach oraz pościg na nartach, oraz piękną córkę międzynarodowego kryminalisty.

Na poparcie tej tezy często przytacza się fragment z “Batman Unauthorized: Vigilantes, Jokers, and Heroes in Gotham City”, który błędnie przepisuje się Denny’emu O’Neilowi, twórcy postaci Ra’s al Ghula, podczas gdy jego autorem jest Lou Anders.

“W tym czasie wprowadzono tajemniczego Ra’s al Ghula, jego córkę Talię zakochaną w Batmanie oraz kryjówkę w Himalajach, bezpośrednio zainspirowanych filmem ‘W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości'”
.

O’Neil w jednym z wywiadów odniósł się do podobieństw pomiędzy Bondem oraz postacią Fu Manchu stworzonej przez Saxa Rohmera.

“Jestem gotów przysiąc na Biblię … cóż, nie jestem wierzący, ale mogę przysiąc na dowolny dokument, który masz, że tylko raz coś świadomie zapożyczyłem. To było w pierwszym roku mojej pracy przy komiksach i nie wiedziałem, że to niedopuszczalne.”

“Jestem pewien, że nigdy nie czytałem żadnej powieści Saxa Rohmera. Może widziałem jeden z filmów. Często chodziłem do kina na Times Square, gdzie pokazywano stare filmy. To możliwe.”

“James Bond? Tak, przeczytałem wszystkie książki Fleminga. Nie byłem świadomy tych podobieństw, dopóki nie wskazano mi ich 40 lat później. Jest to dość powszechny pomysł. Doprowadza mnie to trochę do szaleństwa, bo zastanawiam się czy podświadomie coś zapożyczyłem. Nie należy się tym przejmować, bo jeden z moich ulubionych pisarzy głównego nurtu napisał całą książkę o tym jak to NIEMOŻLIWE jest aby nie zapożyczać.”

Po wyjaśnieniach Denny’ego O’Neila można więc założyć, że nie było w tym celowego działania.

Źródło: Comics Should Be Good!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Premiera filmu "Joker" za
dni
3
2
2
godzin
0
3
minut
4
8
sekund
0
7
Kalendarium
Galeria
dsdef-2woaixbu titans-season-1-ep-06-07 titans-season-1-ep-06-06 titans-season-1-ep-06-05 titans-season-1-ep-06-04 titans-season-1-ep-06-03