Czy musical „It’s a Bird… It’s a Plane… It’s Superman” został zainspirowany sukcesem serialu o Batmanie?
Nie

“It’s a Bird … It’s a Plane … It’s Superman” to broadwayowski musical o Supermanie. Można się spotkać z plotkami jakoby powstał on na fali sukcesu serialu Batman z Adamem Westem. Jednak tak nie było

Serial telewizyjny “Batman” zadebiutował 12 stycznia 1966 roku. Prapremiera “It’s a Bird…It’s a Plane…It’s Superman” odbyła się 9 marca 1966 roku, a premiera 26 marca 1966 roku. Produkcje broadwayowskiego są czasochłonne. Teatry są rezerwowane z dużym wyprzedzeniem, a prace nad musicalem o Supermanie rozpoczęły się na długo przed premierą “Batmana”.


Autorzy piosenek, kompozytor Charles Strouse i autor tekstów Lee Adams (autorzy popularnego musicalu “Bye Bye Birdie”, który zdobył nagrodę Tony w 1960 roku) chcieli podejść do tego na poważnie. Musical w kręgach muzycznych jest znany, ponieważ okazuje się campowy, mimo, że pierwotnie nie zakładano takiego podejście. Strouse wspomina: „Z perspektywy czasu wyprzedziliśmy swój czas. Myśleliśmy, że to sprytne, ale ludzie myśleli, że jesteśmy “sprytni”, bo staramy się nawiązywać do modnego, kultowego serialu – podczas gdy chcieliśmy czegoś dla każdego”.

Nie próbowali naśladować serialu o Batmanie, prawda?

Musicale oparte na komiksach nie były czymś nowym, bo już w 1956 roku hitem był “Lil ‘Abner”.

Chociaż muzyka z musicalu została dobrze przyjęta, to całość okazało się klapą finansową, która zakończyła się w lipcu 1966 roku.

Mimo klapy, Strouse wciąż pozostał wielkim fanem pomysłu na musical oparty na komiksach – „Komiks jest idealną podstawą do komedii muzycznej, ponieważ są podobnymi formami kultury popularnej, obie zajmują się pobieżnym, opowiadaniem prostych historii w jak najmniejszej liczbie słów”.

W 1977 r. Strouse powrócił do świata komiksów ze znacznie większym sukcesem, zdobywając nagrodę Tony za “Annie”.

Tak więc musical był z pewnością łączony z serialem o Batmanie, ze względu na zbliżony czas premier, ale obie produkcje powstały niezależnie od siebie.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

już za:
dni
3
1
9
godzin
1
9
minut
4
6
sekund
5
7

Zack Snyder’s Justice League
w
HBO GO

Sonda

Jak oceniasz “Zack Snyder’s Justice League”?

  • Dobry, ale ma swoje wady (55%, Głosów: 62)
  • Epickie arcydzieło (28%, Głosów: 32)
  • Przeciętniak i nic więcej (13%, Głosów: 15)
  • 4 godzinny koszmar (3%, Głosów: 3)
  • Wersja kinowa była lepsza (1%, Głosów: 1)

Głosujących: 113

Kalendarium
Galeria
bw_2x11_09 bw_2x11_08 bw_2x11_07 bw_2x11_06 bw_2x11_05 bw_2x11_04