Forum
Już wkrótce
 • “Batman Detective Comics. Zgaduj-zgadula i inne opowieści. Tom 4” - 06 mar 2024,
 • "Nieskończony Kryzys: Zemsta i sumienie" (WKDCBiZ) - 27 mar 2024,
 • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 1"Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 1 - 10 kwi 2024,

Czy seria “Brave and the Bold” była najlepiej sprzedającym się tytułem z Batmanem, kiedy został anulowany.
Nie

W czasach, kiedy dystrybucja komiksów USA nie opierała się na rynku bezpośrednim, czyli komiksy były głównie dostępne w kioskach, na sprzedaż istotny wpływ miały okładki, a także tzw. “team-upy”. W “Brave and the Bold #50” seria stała się team-upem. Około 67. numeru, w środku batmanii wywołanej serialem “Batman”, Batman stał się stałą gwiazdą serii.

Swoje pierwsze zetknięcie z Batmanem, Neal Adams miał w “Brave and the Bold”. W 98. numerze do serii dołączył Jim Aparo, który pozostał do końca swojego runu. Przez pewien czas stałym scenarzystą był Bob Haney ale po 150. numerze przewinęło się wielu scenarzystów, w gronie, których był też Mike W. Barr, którego można zaliczyć do grona stałych scenarzystów.

Seria zakończyła się “Brave and Bold #200”, a Barr i Aparo przenieśli się do nowej serii “Batman and the Outsiders”.

Ze względu na wielką popularność jaką cieszyła się seria, można spotkać się z opinią, że kiedy ją skasowano był to najlepiej sprzedający się tytuł z Batmanem.

Rynek bezpośredni był w zasadzie zapowiedzią śmierci dla serii drużynowych, ponieważ były one nowością w kiosku (dzieci dostają DWÓCH bohaterów za cenie jednego!), ale wraz z wzrostem rynku bezpośredniego, znaczenie historii, które „miały znaczenie” rosło, a komiksy o zespołach wyraźnie nigdy „nie miały znaczenia” w głównej narracji o superbohaterach. “DC Comics Presents” i “Marvel Team-Up” trwały tylko rok lub dłużej niż “Brave and the Bold” (“Action Comics” na krótko przejęło format team-up), a “Marvel Two-in-One” nawet nie utrzymali się tak długo jak “Brave and the Bold”.

Podejście przed czasem rynku bezpośredniego polegało na przyciągnięciu ludzi, którzy niekoniecznie udali się do kiosku, aby kupić komiks, podczas gdy model biznesowy rynku bezpośredniego polegał na tym, że udałeś się do sklepu z komiksami, ponieważ chciałeś komiks. Takie rzeczy jak „Dwóch bohaterów w cenie jednego!” nie było już magnesem na sprzedaż jak kiedyś.

“Batman and the Outsiders” „mieli znaczenie”. Na samym początku Batman odszedł z Ligi Sprawiedliwości!

W każdym razie “Brave and the Bold” sprzedawał się w liczbie około 89 000 egzemplarzy w roku, w którym wprowadzono “Batman and the Outsiders” (a sprzedaż spadała). “Batman” sprzedawał się w tym czasie w liczbie około 97 000 egzemplarzy (Batman i większość klasycznych superbohaterów DC była w fazie spadkowej sprzedaży na początku lat osiemdziesiątych).

Więc nie, “Brave and the Bold” nie był najlepiej sprzedającym się tytułem z Batmanem, kiedy został anulowany. Oczywiście wszystko wyniki były dobre, ale DC najwyraźniej uważało, że “Batman and the Outsiders” będą miały jeszcze lepsze.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Kalendarium
Sonda

Najlepszy okładka (Golden & Silver Age):

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"

 • (47%, Głosów: 36)
 • (22%, Głosów: 17)
 • (12%, Głosów: 9)
 • (8%, Głosów: 6)
 • (4%, Głosów: 3)
 • (4%, Głosów: 3)
 • (3%, Głosów: 2)
 • (1%, Głosów: 1)
 • (0%, Głosów: 0)

Głosujących: 77