W historii komików wiele rzeczy może dziś dziwić. Jedne z nich dotyczą przedstawianych historii a inne bardziej kwestii technicznej, tak jak w przypadku obecności filetowego nieba nad Gotham City, zwłaszcza przy komiksach z lat 80-90. przy których za kolory odpowiadała Adrienne Roy.

Nieżyjąca, świetna kolorystka Adrienne Roy, po raz pierwszy pracowała przy Batmanie przy historii z “Batman Family #17” pod koniec lat 70. XX wieku. Potem odpowiadała za kolory do dodatkowych historii w serii “Batman”, a od 325 numer serii przejęła główne historie i wkrótce została głównym kolorystą komiksów z Batmanem.

Po tym, jak pokolorowała “Batman #400”, żona Davida Mazzucchelli, genialna Richmond Lewis, pokolorowała historię “Batman: Year One”, ale Roy wrócił i kontynuował pracę w głównej serii.

Na tle fioletowego/purpurowego nieba wielokrotnie pokazywany był Batman, w 500. numerze także Azrael w roli Nietoperza.

Ostatnim numerem “Batmana” autorstwa Roy’a był nr 518, więc pracowała przy prawie 200 numerach.

Roy tragicznie zmarła w 2010 roku.

Z czego jednak wynikało te charakterystyczne fioletowe niebo nad panoramą Gotham w komiksach m.in. z kolorami Adrienne Roy? Sprawę wyjaśnił długoletni redaktor komiksów z Batmanem, Jordan Gorfinkel:

“Aż do początku komputerowego kolorowania w komiksach, kolorowanie w komiksach było ograniczone do gradacji 25%, a następnie 10%. Ograniczenie oznaczało, że było bardzo mało kolorów, które kontrastowałyby z podstawowymi kolorami kostiumów bohaterów. Fioletowo-szary był neutralnym kolorem tła. Teraz, kiedy o tym wiesz, dostrzeżesz to WSZĘDZIE. Nazywam to „kolorem, którego używasz, gdy nie wiesz, jakiego koloru użyć”. Dzisiaj, jeśli widzisz, że został użyty, moim zdaniem oznacza to, że kolorysta musi przemyśleć swoją pracę. Właściwie możesz zapytać kolorystów, z którymi pracowałem, a ci powiedzą, że mam taką niechęć do koloru, że odmawiam użycia go w swoich pracach.”

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
już za:
dni
3
6
4
godzin
0
2
minut
1
0
sekund
0
1
Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "The Batman"?

  • Wow! (74%, Głosów: 93)
  • Może być (20%, Głosów: 25)
  • Nie moje klimaty (6%, Głosów: 8)

Głosujących: 126

Galeria
ditf-opening-titles-batman-batcycle2 ditf_blucover eiycymbuyaabes4 ditf-opening-titles-joker-ras ditf-opening-titles-batman-batcycle ditf-batman-logo
Komiksowe Top 5