Komiksy z Batmanem są już z czytelnikami od ponad 80 lat, ale jak sprawa wygląda z DC Comics i skąd wziął się sam skrót DC?

Początki DC Comics sięgają aż do firmy komiksowej Malcolma Wheeler-Nicholsona, National Allied Publications, jednej z pierwszych firm komiksowych w dziejach! W 1935 roku zaczęła ona wydawać “New Fun Comics”, pierwszy komiks zawierający oryginalny materiał, a nie po prostu przedruki komiksów z gazet.

To był trudny okres dla branży komiksowej i Wheeler-Nicholson popadł w długi wobec Harry’ego Donenfelda, faceta, który drukował komiksy Wheeler-Nicholsona i je rozpowszechniał. Donenfeld dostrzegł jednak pewną okazję w pomyśle biznesowym Wheeler-Nicholsona, więc kiedy Wheeler-Nicholson chciał uruchomić trzecią serię komiksów (po “New Fun Comics” i “New Comics”) skupiającą się na kryminałach pod nazwą “Detective Comics”, Donenfeld przygotował umowę, w ramach której założył nową firmę z Wheeler-Nicholsonem tylko dla “Detective Comics”.

Firma oczywiście nazywała się Detective Comics, Inc. Donenfeld miał swojego księgowego, Jacka Liebowitza, który był oficjalnym współwłaścicielem Detective Comics, Inc. z Wheeler-Nicholsonem.

W 1938 roku Liebowitz był także współzałożycielem All-American Publications wraz z pionierem tej branży Maxem Gainesem, a Donenfeld był jednym, który sfinansował to przedsięwzięcie.

Do czasu, gdy Detective Comics, Inc. miało wydać drugą serię, “Action Comics”, Wheeler-Nicholson został wypchnięty z firmy z powodu problemów finansowych. “Action Comics “”1 było nadal publikowane przez Detective Comics, Inc.

Detective Comics, Inc. następnie na aukcji postępowania upadłościowego kupiło National Allied Publications Wheeler-Nicholsona.

W tym czasie żadna z serii nie miała loga dla całej firmy. Co widać chociażby na przykładzie “Detective Comics #27”.

Począwszy od roku 1940 pojawiło się oznaczenie “A DC Publication”.

Ma to oczywiście sens, ponieważ Detective Comics, Inc. było firmą, która była ich właścicielem.

Nawet komiksy, które powstały w ramach National Allied Publications Wheeler-Nicholsona, zostały oznaczone jako „A DC Publication”.

W 1941 roku firma zdecydowała, że ​​nie ma sensu ukrywać jej najsłynniejszej postaci, dlatego stała się “A Superman-DC Publication”.

Nie zmieniło to nazwy firmy, cały czas było to Detective Comics, Inc.

Zmiany zaszły pod koniec 1946 roku, kiedy Donenfeld skonsolidował kilka różnych firm w National Comics Publications (w tym National Allied, Detective Comics i All-American Publications, a także oddziały dystrybucyjne firmy). Zmiana ta znalazła odzwierciedlenie w stopkach redakcyjnych.

Jednak na okładkach logo oznaczone było jako “A Superman-DC National Comics”.

Taki stan rzeczy utrzymał się do końca lat 60., kiedy National zostało zakupione przez konsorcjum, które także kupiło Warner Bros. W tym czasie firma wypróbowywała wyraźne oznaczenie napisu DC na okładkach, zanim na początku lat 70. zdecydowała się na wspólne logo DC dla wszystkich publikacji.

Firma od dziesięcioleci korzystała z logo „DC”, więc chociaż DC oznaczało Detective Comics, ludzie nadal nazywali ją „DC Comics”.

Wreszcie, kiedy Jenette Kahn przejęła stanowisko wydawcy pod koniec 1976 roku, zreorganizowała firmę pod nazwą DC Comics, Inc. Zmiana nazwy firmy znalazła odzwierciedlenie w stopkach redakcyjnych na przełomie lat 1977 i 1978.

Wraz z tą zmianą wprowadzono nowe logo, kultowe logo Miltona Glasera znane jako „DC Bullet”.

Do dzisiaj, chociaż DC przeszło kilka zmian loga (tylko nieliczne faktycznie używały pełnej nazwy „DC Comics”), nazwa DC Comics pozostała w stopce redakcyjnej.

DC często określane było jako DC Comics, mimo że DC oznaczało Detective Comics, ponieważ przez długi czas cała firma nazywała się Detective Comics i tak naprawdę było to Detective Comics Comics.

Źródło: CBR

PRZECZYTAJ TAKŻE:

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments

Czy dziś czy kiedyś DC to zawsze DC. Zawsze jest to bardzo wysoki poziom. I chce się to czytać i oglądać.

już za:
dni
3
6
6
godzin
0
6
minut
5
9
sekund
2
0
Kalendarium
Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "The Batman"?

  • Wow! (74%, Głosów: 93)
  • Może być (20%, Głosów: 25)
  • Nie moje klimaty (6%, Głosów: 8)

Głosujących: 126

Galeria
eith8tquwaebc7y eiswqqpu8ae7pfe eitajeyxcamy44d eiskztkxgaeboee seasonthreeposter01 ehuzjvbx0airuls
Komiksowe Top 5