BATMAN UNLIMITED: MIASTO W MROKU
/BATMAN UNLIMITED: MONSTER MAYHEM/

Data wydania (Polska): 25.09.2015
Wydawca: Galapagos
Gatunek: animacja
Cena rynkowa: 39 PLN
Rok produkcji: 2015
Czas trwania filmu: 77 minut
Wersja wydania: 1 płytowa
Zawartość płyty 1: film, dodatki
Wersje językowe filmu: polska (lektor), angielska, rosyjska, węgierska, turecka, czeska
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Digital 5.1
Napisy: polskie, węgierskie, arabskie, portugalskie
Wersja dla niesłyszących: angielska
Dodatki: Gotham jutra: kreowanie świata przyszłości, Kolekcja 10 krótkometrażówek DC Nation, Batman: Odważni i bezwzględni – Cesarz Joker
Opis: Tajemnicza zbrodnia sprowadza Batmana na trop najbardziej podłych złoczyńców w mieście: Scarecrowa, Clayface’a, Silver Bansheego i Solomona Grundy. Przewodzi im Joker, uzbrojony w komputerowego wirusa i diaboliczny plan zniszczenia cyfrowej technologii w Gotham City. Zobacz jak Batman, Green Arow, Cyborg, Nightwing łączą siły, by uratować miasto. >>>WIĘCEJ O FILMIE

Batman Unlimited: Miasto w mroku – recenzja

Nie ulega wątpliwości, że Batman jest jednym z ulubionych bohaterów dzieci oraz młodzieży, ale większość komiksów i filmów pełnometrażowych dostępnych na rynku DVD skierowana jest do starszego odbiorcy. Batman Unlimited ma szansę stać się serią animacji, które podbiją serca młodszych widzów. Batman Unlimited: Miasto w mroku to już drugi film z tego cylu. Czy jest tak dobry, jak poprzednik?

Noc Halloween, Solomon Grundy i Silver Banshee uciekają z Azylu Arkham. Wkrótce dołącza do nich Scarecrow i Clayface. Całym gangiem potwornych przeciwników Batmana kieruje Joker, który chce pogrążyć Gotham City w mroku. Mroczny Rycerz wraz ze sprzymierzeńcami musi powstrzymać złoczyńców.

Fabuła, tak jak w poprzednim filmie, nie jest zbyt skomplikowana, tym razem twórcy postawili na straszydła. Problem polega na tym, że Gotham City przyszłości nie jest zbyt mroczne jak na halloweenowe klimaty. Z jednej strony potrafię to zrozumieć, ponieważ film jest adresowany do dzieciaków, z drugiej jednak strony przeciwnicy herosów w takiej konwencji słabo się sprawdzają. Widać to przede wszystkim na przykładzie postaci Jokera. Jest zbyt mało złowieszczy.

Po stronie bohaterów, Flasha zastąpił Cyborg, postać naszpikowana technologią, co na pewno spodoba się chłopcom. Niestety heros ten od niemal samego początku jest pod wpływem techno-wirusa, który zaaplikował miastu Joker. To taka nowoczesna wersja znanego gazu clowna. Nawiązań do klasyki komiksów jest więcej. Jest to raczej oczko puszczone do starszych widzów.

Twórcy wzbogacili fabułę o świat wirtualnej rozrywki, w którym to Batman walczy z klonami Jokera, ujeżdżając wielkiego mechanicznego T-Rexa wyposażonego w laserowe działka (sic)! Tutaj zdecydowanie scenarzyści pojechali po przysłowiowej bandzie. Kluczem do opanowania miasta jest młody, genialny informatyk o imieniu Gogo Shoto. Postać w sumie zbędna dla fabuły i bardzo przeciętna. Rozwiązaniem problemu okazuje się intelekt Batmana i muzealne wynalazki, niż geniusz młodego informatyka.

Ponad siedemdziesiąt minut filmu jest wypełniona pościgami i akcją. Przez to, żadna postać nie zapada w pamięć. Wydaje mi się również, że film jest mało zabawny, nie licząc dwóch dowcipów nawiązujących do popularnych selfie. To trochę za mało jak na film dla młodego widza. Choć oczywiście twórcy nie starali się być na siłę poważni.

Dodatki, tak jak poprzednio, zasługują na uwagę. Tym razem jest to jeden odcinek Batman: The Brave and the BoldImperator Joker, kolejnych dziesięć krótkich animacji z serii DC Nation, oraz dokument o Gotham City z serii Batman Unlimited. Ten materiał dodatkowy rekompensuje lekko wtórną fabułę samego filmu. Marka Batman Unlimited jest sukcesywnie rozwijana choćby na stronie internetowej dckids.com.

Pomimo tego, że Miasto w mroku jest ciut słabsze fabularnie niż Zwierzęcy instynkt, to wciąż dobra pozycja dla młodszych fanów Batmana.

Dziękujemy dystrybutorowi filmu Galapagos Film za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ocena: 3,5 nietoperka

Recenzował: Bullet

DODATKI SPECJALNE:

  • Gotham jutra: kreowanie świata przyszłości
  • Kolekcja 10 krótkometrażówek DC Nation
  • Batman: Odważni i bezwzględni – Cesarz Joker

Poprzednia Strona

The Batman już za:
dni
4
1
1
godzin
1
7
minut
1
6
sekund
0
0

Kalendarium

Galeria

bmsd_still_09-h_2020 e418b61c-c390-4faf eewtippumaazccv eewti-ru0ae6joy eewth4bucaaeamj eewtg9suyae7taf

Komiksowe Top 5