Tytuł odcinka: “THE LAST LAUGH”
Data premiery: 5 października 2015 (USA) | (Polska)
Reżyseria: Eagle Egilsson
Scenariusz: John Stephens
Oglądalność: 4,33 mln (w przedziale wiekowym 18-49 – współczynnik 1.5)
Twoja ocena:
[yasr_visitor_votes size=”medium”]


Gordon i Bullock tropią nemezis z przeszłości, co doprowadza do impasu pomiędzy Jerome’m (gościnnie Cameron Monaghan) a Gordonem. W międzyczasie magiczne przedstawienie zorganizowane w Szpitalu Dziecięcym w Gotham zmienia się w sytuację z zakładnikami.

Obsada:Gościnnie występują:
Ben McKenzie
Donal Logue
Sean Pertwee
Robin Lord Taylor
Erin Richards
David Mazouz
Camren Bicondova
Cory Michael Smith
James Frain
Jessica Lucas
Chris Chalk
detektyw James Gordon
Harvey Bullock
Alfred
Oswald Cobblepot/Pingwin
Barbara Kean
Bruce Wayne
Selina Kyle/przyszła Catwoman
Edward Nygma/przyszły Riddler
Theo Galavan
Tabitha Galavan
Lucius Fox
J.W. Cortes
Alex Corrado
Cameron Monaghan
Mark Margolis
Norm Lewis
Krista Braun
Gregory Konow
Fidel Vicioso
Eric Elizaga
Charmaine Reedy
Joey Elrose
Dante Melucci
Joshua Alscher
John Dewey
Alvarez
Gabe
Jerome Valeska
Paul Cicero
zastępca burmistrza Harrison Kane
dziennikarka w studio
detektyw
sierżant
reporter
miejski oficjel
mroczna postać
młody chłopiec
młody mężczyzna #1
młody mężczyzna #2

Po śmierci Essen Jim i Harvey biorą się ostro do roboty. Wyrzucają zbirów przez okna, aby zdobyć potrzebne informacje. Gordon jednak nie ma ochoty odwiedzać starego przyjaciela Oswalda, który mógłby być najlepszym źródłem informacji.

Policjantom udaje się ustalić, że ojciec Jerome’a został w Gotham. Kiedy jednak docierają do jego mieszkania jest już za późno. Z pomocą Tigress Jerome zabija Paula Cicero oraz zostawia dowody, które mają przekonać policję, że to jego ojciec uwolnił go z Arkham.

Theo Galavan przygotowuje się do realizacji drugiej części swojego planu, w którym ważną rolę odegra Barbara.


Leslie: So, uh, how do you go from being in the Royal Marines to a butler?
Alfred: Well, it is a bit tedious after a while. You know, parachuting into one global hot spot after another. Warlords putting ridiculous bounties on your head. Gets a bit boring, really.

Barbara Kean: So, Lee, how’s Jim doing? I hope he’s not blaming himself for this Essen being killed thing.
Dr. Leslie Thompkins: You are one crazy bitch.
Barbara Kean: So rude. You know I’m gonna… I’m gonna make a prediction. Within a year, Jim and I will be back together. Want to know why? Because we’re both the same. We both have a dark side. And one day, we will tell our grandchildren about this man-eating harpy almost tore us apart! But in the end, love conquered all.

W szpitalu dziecięcym Gotham organizowana jest zbiórka funduszy. Obecność wielu zamożnych mieszkańców miasta sprawia, że Selina postanawia zadbać o siebie. Na miejscu obecni są też Alfred i Bruce, którzy poznają dr Leslie Thompkins, która wcześniej pracowała w tym szpitalu. Lokaj nie zdając sobie sprawy, że pani doktor jest obecnie w związku z Gordonem próbuje z nią flirtować. Główną atrakcją wieczoru ma być występ magika. Tego zastępuje Jerome, a rola jego pięknej asystentki przypada Barbarze.

Początkowo magiczne show idzie zgodnie z planem. W jednej ze sztuczek bierze udział sam Bruce Wayne. Jednak później sytuacja się komplikuje kiedy Jerome zabija zastępcę burmistrza, a wpływowi mieszkańcy Gotham zostają wzięci na zakładników.
Policjanci natychmiast otaczają budynek. Widząc wymykającą się ze szpitala Selinę Kyle, Jim odkrywa drogę przez którą niezauważony może dostać się do środku. Kiedy Jerome nie mogąc znaleźć Bruce’a postanawia zabić jego lokaja, Wayne decyduje się na ryzykowny plan. Z pomocą Gordona dostarcza broń Alfredowi. Dochodzi do strzelaniny, ale kiedy Jerome grozi, że zabije Bruce’a żadem z bohaterów nie może oddać czystego strzału. Wtedy na scenę ponownie wkracza Theo Galavan, który już wcześniej próbował zapanować nad sytuacją. Teraz zabija Jerome’a ratując sytuację i w oczach wszystkich uznany zostaje za bohatera.

Chociaż sprawa z Jerome’em zostaje zakończona, to Bullock mimo wszystko odwiedza Pingwina, który w jego oczach cały czas jest chłopcem na posyłki Fish Mooney.

Oglądając w telewizji fragmenty z przedstawienia Jerome’a niektórzy mieszkańcy Gotham odkrywają w sobie szaleńczą naturę.

Widząc jak Barbara czule całuje Theo, Tabitha czuje zazdrość.

Autor: Q

Twórcy “Gotham” nie przestają zaskakiwać. “The Last Laugh” okazuje się naprawdę ostatnim śmiechem jednego z bohaterów, który przez ostatnie odcinki kradł całe przedstawienie dla siebie. Z jednej strony dobrze, że Jerome nie okazał się być Jokerem, ale z drugiej z do końca niejasnych powodów ma on teraz być pewnego rodzaju inspiracją dla innych szaleńców. Czyż Joker nie zasługuje na to by być jedynym i nie powtarzalnym, a nie jakimś naśladowcą? Gdyby tylko twórcy darowali sobie zbędne pokazanie oglądanie występu Jerome’a u niektórych osób wywołuje to histeryczny śmiech lub chęć zabijania.Zaskakujące zwroty akcji to niewątpliwy plus odcinka. Dobrze wiedzieć, że praktycznie żaden z bohaterów nie może czuć się bezpiecznie. Niestety w całej historii nie brak słabych punktów. Policja znowu udowadnia jak bardzo brakuje jej świeżej krwi. O ucieczce Jerome’a wiadomo od dawno, a dopiero teraz postanowili sprawdzić jego ojca. Czy nie powinni tego zrobić na samym początku? Theo Galavant wygłaszając swoją wcześniej zaplanowaną przemowę by wyjść na bohatera wypada zbyt nienaturalnie. Sztuczność w tych scenach sprawie, że od razu wydaje się podejrzany, ale niewątpliwie ma udany start w polityce, bo po eliminacji burmistrza i jego zastępcy, to zapewne kolejny etap jego planu. Chociaż do tej pory wszystko idzie gładko, to wkrótce mogą wystąpić spięcia, bo Tabitha nie jest zachwycona widząc, że Barbara równocześnie romansuje z nią z jej bratem. O ile więc grupa uciekinierów z Arkham się wykrusza, to chyba los Barbary jest dość bezpieczny i jeszcze sporo namiesza. Nie mniej interesująca jest sama postać Theo, którego rodzina zbudowała Gotham, czyżby miał on jakiś związek z Trybunałem sów, który ma się pojawić w tym sezonie?

W ostatnich odcinkach zauważyć można kompletny brak pomysłu na pokazanie Pingwina. Cały czas widzimy go jako “Króla Gotham”, ale co on teraz robi, jak buduje swoje imperium? Wydawać się może, że tylko siedzi na swoim tronie i nic więcej nie robi. Szkoda, bo w pierwszym sezonie Oswald miał wielkie plany i wszystko doskonale rozgrywał, a teraz wygląda na to, że nie ma żadnych planów. Dobrze, że chociaż idealnie potrafi określić czym szanujący się gangster różni się od kogoś komu zależy tylko na chaosie.Jerome i Barbara z magicznym przedstawieniem zapewniają wiele zabawy, ale najwięcej humoru dostarcza Alfred flirtujący z Leslie, a bezcenna jest także mina Jima. Takich scen powinno być więcej.

W następnym odcinku pojawi się nowy kapitan policji, a wkrótce do Gotham City zawitają nowi złoczyńcy, więc atrakcji nie zabraknie, ale czy wyjdzie z tego coś dobrego, to się dopiero okaże.

Ocena: 3,5 nietoperka

Autor: Q

CIEKAWOSTKI I UWAGI:

  • W odcinku, chociaż wymienieni w obsadzie, nie pojawiają się Corey Michael Smith i Chris Chalk.
  • Muzyka wykorzystana w odcinku: Dirty Boogie (Brian Selzer Orchestra).
  • W odcinku Jerome mówi “Some people say Bruce has a split personality”, co można uznać za aluzję do przyszłości Wayne’a.