Forum

Już wkrótce
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 1" - 10 kwi 2024,
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
BATMAN: THE STRANGE DEATHS OF BATMAN

Data wydania: 2009
Scenariusz: Bob Haney, Gerry Conway, John Stanisci, Gardner Fox, Chuck Dixon, Cary Bates
Rysunki: John Calnan, Richard J Buckler Sr., Sal Buscema, Jim Aparo, Curt Swan, Greg Land, Carmine Infantino
Tusz: Jack Abel, Frank McLaughlin, Joe Giella, Drew Geraci, Jim Aparo, John Stanisci
Okładka: Jim Aparo, Drew R Moore
Liternictwo: Milton Snapinn, Ben Oda, John Costanza, Ken Lopez
Kolory: Jerry Serpe, Carl Gafford, Kevin Somers, Patricia Mulvihill
Wydane jako: Detective Comics #347, World’s Finest #184 i 269, The Brave and the Bold #115, Batman #291-294, Batman Chronicles #8 i Nightwing #52
Ilość stron: 160

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

The Strange Deaths of Batman

Przez lata Batman był legendarnym strażnikiem Gotham. Chronił niewinnych i trzymał od nich z dala swoich morderczych wrogów. Co, jeżeli Mroczny Rycerz umrze, co się stanie z jego miastem? Jego wrogami i sojusznikami?

Każdy czytelnik komiksów zapewne chciałby zobaczyć na jego łamach śmierć swojego ulubionego bohatera. W ostatnich latach takie zgony nie są rzadkością w przypadku komiksów DC. Nawet, gdy uśmiercamy komiksowego herosa, to mamy pewność, że prędzej czy później wróci on do życia. Śmierć w komiksowych światach jest często jedynie stanem przejściowym, chwytem marketingowym, mającym na celu przyciągnąć czytelników i podnieść sprzedaż danego tytułu.

Recenzowany album jest zbiorem opowieści, których tematem przewodnim są tajemnicze zgony Batmana. Na 160 stronach znalazło się siedem historii, prezentujących siedem odmiennych spojrzeń na „śmierć” obrońcy miasta Gotham. Są to opowieści z lat 1966-2001, które ukazywały się w wielu różnych tytułach związanych z Batmanem. Zaznaczam jednak, że nie są to opowieści „The Best of…”. Trudno oceniać poszczególne historie w wielu z nich chodzi raczej o błyskotliwą zabawę z czytelnikiem w grę zwaną: „Co by było gdyby?”.

Naszą podróż po galerii dziwnych zgonów zaczynamy od tytułowej historii The Strange Death of Batman!, stworzonej przez Gardnera Foxa i duet rysowników Carmine Infantino/Joe Giella. W tej dwuczęściowej historii, twórcy pokazują nam jedno zdarzenie z dwóch różnych perspektyw. W alternatywnej historii Batman ginie podczas walki z trzeciorzędnym łotrem. Jak się okazuje, już w roku 1966, twórcy wykorzystywali fakt, że Batman z „Ziemi dwa” może zastąpić Mrocznego Rycerza z naszej czasoprzestrzeni. Dziś takie rozwiązanie wydaje nam się niedorzeczne. Należy jednak pamiętać, że w tzw. Srebrnej Erze komiksu takie rozwiązania fabularne nie uchodziły za coś pozbawionego sensu. Podobnie rzecz ma się z Robin’s Revenge!, w kolejnej, podzielonej na dwie części historii, punkt wyjścia konceptu śmierci Batmana jest niemal identyczny. Obrońca Gotham zostaje uśmiercony przez kolejnego trzeciorzędnego łotra. Robin (Dick Grayson), planuje swoją zemstę, a pomaga mu w tym Superman i Alfred. Mamy w tej opowieści zmianę tożsamości i nowego złoczyńcę, którym okazuje się być… Nie zdradzę zakończenia, ale nie jest ono zbyt mądre. Cóż, takie były czasy.

Kolejne opowieści trzymają już zgoła inny, wyższy poziom. The Corpse That Wouldn’t Die z 1971 roku zasługuje na duże brawa. Scenariusz Boba Heneya, zilustrowany przez Jima Aparo, to moim zdaniem najlepsza, rozpisana na trzy odcinki historia w tym tomie. Na pewno jedna z najlepszych, która ukazała się w miesięczniku Brave and the Bold. Fani Atoma, też powinni być zadowoleni, w końcu nie każdemu udaje się zamienić Batmana w coś na kształt bezwolnej marionetki.

Najdłuższą historią w omawianym wydaniu jest Where Were You on the Night Batman Was Killed? Opowieść napisana przez Davida V. Reeda z 1977 roku, rozpisana na cztery epizody inspirowała między innymi twórców Batman: The Animated Series. Oto czterech największych złoczyńców DC opowiada przed sądem złożonym z kolegów po fachu, o tym jak to zabili Batmana. Cztery opowieści, czterech złoczyńców. Plus Superman, jako świadek zeznań Lexa Luthora. Całkiem błyskotliwa opowieść.

Buried Alive z 1981 roku, to historia o tym jak świetnie dogadują się Superman i Robin w czasie, gdy Batman leży w trumnie zakopany żywcem. Krótka historia z kart miesięcznika World’s Finest #269. Kolejna pozycja, to historia zatytułowana The Prison z 1999 roku. Jeżeli lubicie „Głowę Demona” i jego córkę Talię, to ta opowiastka przypadnie wam do gustu. Zbiór zamyka przewrotna opowieść, w której główną rolę odgrywa Catwoman. Zaprezentowana pierwotnie na łamach komiksu Nightwing #52 z 2001 roku.

Batmana można złamać fizycznie, ale nie zabić. Omawiany tom udowadnia to twierdzenie. Wszystkie siedem zgonów Batmana jest jedynie teoretyczna, choć w jednym przypadku od śmierci dzieliło Bruce’a kilka kroków. Intrygująca tematyka prezentowanej antologii sprawia, że warto jednak mieć ją na swojej półce. Nawet, jeżeli nie wszystkie fabuły przypadną Wam do gustu. Przekrojowe wydanie, które polecam, zwłaszcza, że komiks jest łatwo dostępny.

Plusy:

  • ciekawa tematyka antologii
  • dużo klasycznych opowieści
  • historia The Corpse That Wouldn’t Die

Minusy:

  • klasyczne opowieści się zestarzały
  • nie są to historie „The Best of”
  • jakość wydania
Autor: Bullet

Poprzednia Strona

Kalendarium

Sonda

Najlepszy okładka (Bronze Age):

Sonda

Najlepszy okładka (Golden & Silver Age):