Forum

Już wkrótce
  • “Batman: Ziemia niczyja. Kataklizm. Wstrząsy wtórne. Tom 2” - 28 lut 2024,
  • “Uniwersum DC według Neila Gaimana” - 28 lut 2024,
  • “Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 1” - 28 lut 2024,
  • “Joker. Operacja specjalna. Tom 1” - 28 lut 2024,

BOB KANE urodził się 24 października 1916 r. w Nowym Jorku. Mając 15 lat zaczął rysować postacie ze szkiców Just Kids, Gene’a Byrne’a. Wygrał również drugą nagrodę przyznawaną przez Just Kids original. Przez kilka miesięcy uczęszczał do Commercial Art Studio. Później poszedł na Cooper Union, a potem do the Art Students League, która była najbardziej prestiżową szkołą w tamtych latach.
W świat komiksu wszedł na początku lat 30 jako stażysta w Eisner-Iger. Tam również opublikował swoją pierwsze prace które ukazały się w magazynie “Wow”. Do 1939 rysował dla studia takie postacie jak P eter Pupp, Hiram Hick, Pluto, Bobby i wiele innych z Fiction House. Na początku 1938 Kane pracował również w DC Comics, gdzie właśnie pojawił się “Superman”. Do którego narysował kilka przygód w oparciu o scenariusz Billego Fingera.
Współpraca z Fingerem zaowocowała powstaniem “Batmana” w 1939. Kane mógł ilustrować cechy bohaterów w niewielkim stopniu, dlatego że jego rysunki były bardzo proste i nie adekwatne do wyglądu całej oprawy komiksu. Z tego powodu
przez długi czas inni zdolni artyści: Jerry Robinson, Dick Sprang, Jack Burnley, Sheldon Moldoff, Carmine Infantino, Stan Kaye byli twórcami historii Batmana.
Kane trzymał naszkicowane historie do początku lat 40, a nawet myślał, żeby upierać się o prace przy komiksie do 1968.
Ale Bob Kane był bystry i przed sprzedażą pierwszej historii o Batmanie do DC, która ukazała się w 27 numerze Detective Comics (maj 1939), poradził się adwokata, dlatego Kane tak upierał się przy posiadaniu praw autorski do postaci Batmana, dzięki czemu mógł pobierać duże dochody przez dziesięciolecia.

W latach 50, Kane został poproszony przez Hollywood o stworzenie bohaterów animowanych, z tej współpracy powstał Courageous Cat TV. Następnie w 1965 został ponownie poproszony o współprace, ale tym razem chodziło o prace przy ekranizacji jego bohatera. Wielki sukces serialu TV, Batman spowodował, że legenda Batmana powróciła. Bob Kane stworzył również w 1969 inną kreskówkę – Cool McCool.
W późnych latach 60 zaczął wystawiać swoje obrazy w galeriach w całej Ameryce.
W latach 70 zaczął żyć z daleka od komiksu.

Bob Kane jako twórca komiksu zapisał się na stałe w historii komiksu. Postacie wymyślone przez niego i powstałe filmy, seriale na ich podstawie stały się popularne na całym świecie. “Batman” mimo że pojawił się w 1939 do dziś zachwyca miłośników komiksów, nie przeszkadza nawet to że był rysowany przez kilkuset artystów. Legenda Batmana trwała, trwa i będzie trwać jeszcze przez wiele lat.
Ale niestety nie doczeka tego jego główny “ojciec” Bob Kane, który zmarł w swoim domu po długiej chorobie 3 listopada 1998 roku.

Źródło: www.comic-art.com


Poprzednia Strona

Kalendarium

Sonda

Najlepszy plakat z "The Batman"