Forum

Już wkrótce
  • "JLA - Liga Sprawiedliwości: Saga o błyskawicy" (WKDCBiZ) - 24 kwi 2024,
  • "Mroczny kryzys na Nieskończonych Ziemiach. Tom 2" - 15 maj 2024,
  • "Nightwing. Bitwa o serce Blüdhaven. Tom 2" - 29 maj 2024,
  • "Batman. Pogromca sprawiedliwości. Tom 2" - 29 maj 2024,
BATMAN: DETECTIVE COMICS, TOM 2: TECHNIKI ZASTRASZANIA

Data wydania: 02.12.2013
Scenariusz: Tony S. Daniel
Rysunki: Ed Benes
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
Druk: kolor, kredowy
Oprawa: twarda
Format: 170 x 260 mm
Ilość stron: 232
Wydawca: Egmont Polska
Wydawca oryginalny: DC Comics
Cena: 89,99 zł

Twoja ocena:

GD Star Rating
loading...

Drugi tom serii Batman Detective Comics z kolekcji Nowe DC Comics zawiera kilka pozornie niepowiązanych epizodów, historii pełnych tajemnic i przesyconych atmosferą grozy.

Napad na furgonetkę kurierską dokonany przez ludzi przebranych za Batmana. Identycznie wyglądające zwłoki pojawiające się w kostnicy, skąd znikają bez śladu. Niebezpieczny eksperyment przeprowadzony w jednym z biur wynajętych w Wayne Tower.

Wszystkie te wydarzenia coś łączy. Zaaranżował je morderca znany jako Mr. Toxic. Czy Mrocznemu Rycerzowi uda się rozwiązać tajemnicę z nim związaną? Czy poradzi sobie z gangiem Stracha na Wróble? Czy odeprze atak na azyl Arkham przeprowadzonym przez Trybunał Sów? Czy schwyta jednego z najniebezpieczniejszych pacjentów przebywających w Arkham – Czarną Maskę? Scenarzysta oraz rysownik Tony S. Daniel (Savage Hawkman) oraz artyści Ed Benes (Red Lanterns), Julio Ferreira (Teen Titans), Romano Molenaar (Birds of Prey) i Pere Pérez (Batgirl) stawiają Batmana przed przerażającymi zadaniami.

Batman Detective Comics: Techniki zastraszania – recenzja

Tony S. Daniel, to dla mnie osobiście król komiksowej pulpy. W tym przekonaniu utwierdził mnie drugi tom Batman: Detective Comics o podtytule Techniki zastraszania. Wydawca Egmont Polska reklamuje historie zwarte w niniejszym tomie jako opowieści grozy. Na 232 stronach dostajemy cztery regularne numery miesięcznika Detective Comics w tym jeden annual, ilustrowany przez naszego rodaka Szymona Kudrańskiego.

Tym razem Tony’ego S. Daniela w warstwie artystycznej wspomaga, aż dwunastu rysowników. Gdybym miał ocenić ten tom tylko na podstawie rysunków, była by to bardzo wysoka nota. Może nawet piątka w sześciostopniowej skali. Kilka cało panelowych rysunków nadawałoby się na plakaty. Każdy rysownik dał z siebie wszystko. Szymon Kudrański i jego mroczny, przygnębiający styl, którego przedsmak poznaliśmy w poprzednim tomie rozwinął skrzydła. Cały annual, to dzieło Polaka! Historia z Two-Face’em graficznie robi wrażenie. Widać, że Pan Kudrański dobrze czuje się w brudnych kryminalnych klimatach. Dent w jego wykonaniu, to Max Payne Gotham City. Ploteczki do scenariusza Jamesa Tyniona IV, to zaprawiona czarnym humorem historyjka, opowiadająca o pewnej policjantce nowicjuszce, której przypadł w udziale nocny dyżur w policyjnym magazynie z dowodami rzeczowymi. Ta opowieść także została narysowana przez naszego rodaka.

Wspomniany James Tynion napisał także scenariusz do opowieści Długie oczekiwanie z rysunkami Henrika Jonssona. Opowiada ona o powrocie Bruce’a Wayne’a do Gotham, po długiej podróży po świecie i pewnych ciężkich przeżyciach Alfreda, związanych ze zniknięciem dziedzica Wayne’ów. Z kolei rysownik Gregg Hurwitz zilustrował scenariusz Daniela zatytułowany Ostatnia Lekcja. Podobnie jak w przypadku Długiego… poznajemy perypetie młodego Wayne’a, a konkretnie trening w Himalajach pod okiem mnicha Shihana Matsudy. Obie te historie pasują bardziej do linii Legend of the Dark Knight, choć nic nowego do mitologii Mrocznego Rycerza nie wnoszą.

Najsłabszym aspektem omawianego albumu, są scenariusze Tonego S. Dniela. Począwszy od tytułowych Technik zastraszania. Scenarzysta wykorzystał w tej opowieści postaci: Catwoman, Scarecrowa i tajemniczego syna doktora Hugo Strange’a i niestety nic z tego nie wynika. Druga opowieść rozgrywa się podczas ataku sów na Azyl Arkham. Daniel świetnie uchwycił ducha opowieści o sowach autorstwa Scotta Syndera. Zgrabnie przedstawił nowych przeciwników Batmana i wprowadził na scenę Romana Sionisa a.k.a. Black Mask. Następnie scenarzysta, przedstawia nam trzyczęściową historię w której Batman musi zmierzyć się z Mr. Toxicem, którego poznaliśmy w pierwszym tomie. Jest to podajże najbardziej pulpowa opowieść z całego tomu. Zaczyna się napadem na furgonetkę, którego dokonują bandyci przebrani za Batmana. Dalej jest jeszcze dziwacznej. Na szczęście całą, tę niedorzeczną opowieść czyta się szybko, choć od współczesnych opowieści o obrońcy Gotham oczekuję trochę bardziej sensownych historii i przeciwników. W opowieści pt. Otchłań wracamy do Azylu Arkham, gdzie komisarz Gordon prowadzi z Harveyem Bullockiem śledztwo w sprawie zniknięcia Black Maska po ataku szponów na szpital. Okazuje się że doktor Jeremiach Arkham działał pod wpływem Sionsa i wypuścił złoczyńcę. Na szczęście Batman wpada na trop przestępcy w cyrku „Czarna wydra”. Daniel korzystał z klasycznego originu gangstera, co nie bardzo pasuje do Nowego DC Comics. W Otchłani wracają tak klasyczni przestępcy jak Clayface czy Mad Hatter. To w gruncie rzeczy opowieść o konflikcie dwóch złoczyńców, którzy są zdolni sterować ludźmi za pomocą hipnozy, jest mało odkrywcza i oryginalna. Na koniec wspomnę tylko, że historia z Dwiema Twarzami, też została zepsuta przez Daniela, który wcisnął do niej wątek nadprzyrodzony.

Batman Detective Comics: Techniki zastraszania, to album nierówny, lawirujący między scenariuszową mielizną, a historiami dobrymi. Piękny tom w twardej oprawie, który ładnie będzie prezentował się na półce. Jak łatwo się domyśleć nie jestem fanem Tony’ego S. Daniela, ale doceniam kunszt rysowników i historie przedstawione przez dwóch pozostałych scenarzystów. Tom ten jest zbiorem opowieści o Batmanie, które konsekwentnie budują świat Mrocznego Rycerza w ramach New 52. Z horrorem mają te opowieści niewiele jednak wspólnego, oprócz paru zdeformowanych dziwadeł. Jestem ciekaw czy wydawca pójdzie za ciosem i wyda The Dark Kinight tom pierwszy? Po lekturze tego tomu tak podpowiada mi logika.

Ocena: 4 nietoperki

Recenzował: Bullet

Wydanie powstało na podstawie komiksu: BATMAN: DETECTIVE COMICS VOL. 2 — SCARE TACTICS.


 

Kalendarium

Sonda

Twoja reakcja na zwiastun "Joker: Folie À Deux"

Zobacz wyniki

Sonda

Najlepsza okładka (Dark Age):